Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Boláčky?

Ahoj, mám dotaz. Mám malou krajtu královskou, pořídila jsem si ji asi tak před třemi týdny. Ještě se mi nesvékala. Na těle má tvrdší místečka, jako stroupky nebo boláčky.. (Nejsou ale krvavé a i u tlamičky je taková jakoby suchá.) Nevím, jestli byla tedy špatně svlečená nebo to může být nějaký parazit. Poradíte mi někdo, prosím? :-| Předem moc děkuji!

Standartní postup: nastříkal sem jí Frontlinem (pozor na oči, nosdry a tlamičku tam jestli jsou taky breberky tak je dobré odstranit je mechanicky), nechal tak 20 minut působit, pak jsem jí vykoupal ve vlažné vodě, dal jí do karantény (prázdnej faunabox jen s bílim papírem na dně a miskou vody na pití) a sledoval jak z ní ty bestie padaj a okamžitě je rozmáčkl nehtem.
Jestli tvůj mazlík má nějaký ty breberky a byl v zařízenym terárku bylo by dobré to terárko vydesinfikovat. (výměna substrátu a vystříkání horkou párou);-)

Tak fungicidin je vlastně antibiotikum a normálně seženeš v lékárně a stojí pár korun. Já tedy nejsem taky nějak dlouholetej chovatel ale vím, že tímhle se u hadů docela úspěšně léčí všelijaké kožní plísně, každopádně jestli jí to nepomůže určitě jí to neuškodí.
Ale on ti zde jistě ještě někdo poradí kdo s tím má větší zkušenost, takže sem ještě občas jukni ;-)

P.S. Pro lepší představu sem vlož nějaký fotky jestli máš tu možnost

trochu bych byla opatrná s těmi ATB co ti doporučovali, většina ATB se nesmí dávat pokud není ukončen růst jedince, souhlasím s dezinfekcí terárka Frontlinem, i hada postříkej, pozor na oči a suchá místa nejdříve očisti naředěným roztokem betadiny nebo hypermanganu, možná by pomohli i vitamínové preparáty podané injekčně, lépe se svlékne. V terárku by jsi neměla mít žádný substrát. Veškerá ATB jsou na předpis.

Ano omlouvám se Fungicidin je skutečně pouze na předpis, ale vím jistě že s nim běžně léčí kožní plísně atd. a to i u mladejch hadů.
Ale jestli by byla obava že se jedná o ATB zkus teda buďto Myko-Decidin nebo Canesten, ale jak sem napsal je těžké něco doporučit když člověk ani nemá představu o co jde, chtělo by to foto.

Já si to s tim Fungicidinem taky myslel (mam dojem, že jsem ho normálně kupoval bez předpisu), ale co zde bylo napsáno, že je na předpis, zeptal jsem se na to manželky, která je zdrav. sestra a to řekla že by měl na předpis být.
Ovšem to vůbec není vůbec podstatné. Podstatné je aby když ho aplikuješ aby pomohl. Jinak jestliže budeš dezinfikovat terárko a necháš na dně nějakej supstrát, tak to bude pravděpodobně o ničem, ale je to na tobě jak se rozhodneš. ;-)

Já jsem ho v té lékárně koupila, takže skutečně vím,že na předpis není. Stojí celých 27Kč. A z jeho použití po přečtení příbalového letáku nemám vůbec strach. Mohou ho mimo jiné používat novorozenci i kojící a těhotné ženy (i do sliznic), takže je skutečně velmi šetrný. Já mám dojem, že ta desinfekce mi nijak nepomůže. Mám ze vzorku kůry udělanou živnou půdu a skutečně v ní nic není. Navíc Agátu i hodně sleduji a nestalo se, že bych tam potkala i jen "mouchu". Myslím, že desinfekce tedy nic neřeší. Počkám tedy, až se svlékne, i hadařka od nás mi řekla, že při tom, jak je malá je velmi pravděpodobný špatný druhý svlek. Uvidím, až se svlékne teď a když se mi to nebude zdát, navštívím veterináře, tady v Liberci je naštěstí i specialista na hady.