Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Filtr v akváriu želv

Dobrý den. V návodu filtru (Eheim) jsem se dočetla, že se má pravidelně (cca co 14 dní) kompletně čistit, ale dostala se ke mně i informace, že by se čistit neměl, aby se nezničily bakterie, které ho obsadí a pomáhají čistit vodu. Filtr kapacitně odpovídá množství vody v akváriu trachemysek. Jaké máte zkušenosti s čištěním filtru vy? Díky

Tak nevím přesně jaká je tam filtrační náplň, může se jen propláchnout od větších kalů atd. (např. molitanové nebo akvacitové bloky stačí proprat v čisté vodě a pořádně vyždímat, pozor proplachovat v podobně teplé vodě jako je v akváriu a nejlépe v odstáté), pokud se mění, tak je dobré tam trochu staré nechat, aby se rychleji obnovily bakterie. Jinak těch 14 dní nelze brát striktně, záleží na znečištění filtru. Ta rada, dokud jede, tak to nech, je trochu zjednodušená, taky se může stát, že se ve filtru nahromadí toxické látky a ty se pak opět vyplavují do vody, což na želvách samozřejmě nemusí být tak rychle vidět jako na rybách, ale může to také mít zdravotní následky.

Já bych se toho opravdu nebál. Mám to odzkoušeno i na rybách. Fluval 305 jel v 450 litrovém akvárku třičtvrtě roku bez nějakých následků na rybách. Pokud je v těch filtrech nasypaná keramika co se tam doporučuje, tak v tom pracujou bakterie a mělo by to být bezpečné i dlouhodobě.

Já kupované filtry čistím (vystřídala jsem různé značky), až když vyloženě musím - tj. přestávají filtrovat neb jsou ucpané. Proplachuji ve studené vodě - na netu jsem četla, že prý studená voda narozdíl od teplé nevyhubí ,,ty hodné" bakterie - no, nevím. Ted ale přecházím na dělané filtry, protože ty kupované moc nefungují ve větších akva. Preventivní čištění jinak funkčního filtru má podle mě smysl jen když člověk odjíždí a péči o zvířectvo svěřuje někomu jinému, který si nemusí s ucpaným filtrem poradit:-)

Na upřesnění: filtr je vnější, náplň třívrstvá - filtrační vata, keramické válečky a filtrační pěna. Celý filtr mě stál dost peněz a tak bych ho nerada zrušila špatnou údržbou a navíc mé želvy při horší kvalitě vody "růžovějí" tedy mají mírný zánět kůže, ale zase přece nebudu čekat až budou růžový, abych to vyčistila. ještě jednou díky za rady

No, nevidím problém v tom jednou za čas náplně proprat (vatu vyměnit, ostatní propláchnout). Osobně se mi (resp. spíš třeba v pražské zoo) osvědčili zkrápěcí filtry, které byly udělané opravdu na koleně, voda čerpána menší pumpou na blok akvacitu v bedýnce od mléka, dírama na dně voda volně padala zpět na hladinu vody do terária (teda byly to spíš takoví kádě než terária, ale princip stejný). Od té doby, co je používají, tak až na jednu výjimku (tam se z nějakého důvodu pořád tvořily nevhodné bakterie, tak musel být použit jiný, ale stejně udělaný, a pak už to makalo) jsou všechny vodní želvy bez problémů s plísněmi a záněty a to i přestože voda je krmením často mechanicky dost znečištěná, ale chemicky je dobrá.
Jen pro upřesnění k nerous, prát by se měly náplně ve vodě podobné teploty jako v teráriu, aby bakterie neutrpěli teplotní šok, tedy v případě vyhřáté vody na 27 st., je nevhodné použít studenou vodu, ale nastavit si např. na sprše podobnou teplotu.

,,a navíc mé želvy při horší kvalitě vody "růžovějí" tedy mají mírný zánět kůže,"

Mně taky želvy poslední dva roky růžovějí, ale bylo to identifikováno jako plísen - odkud máš info, že je to mírný zánět kůže - případně víš, co s tím? Tohle by mě vážně zajímalo, pěkně mě to růžovění štve. Mám želvy venku, takže mají UV denně a zadarmo, ale růžové jsou pořád:-( (Za poslední půlrok byly skoro pořád v hodně čisté vodě.) A mapovky mi nerůžoví - jen elegansky a trochu možná pseudemyšky.

Viděla jsem fotky želv z přírody, které byly v opravdové žumpě, a růžové nebyly.

No plíseň se projevuje spíš jako nadměrné odlučování kůže (ve větší míře než když se želva "svléká" a navíc jsou ty pavučinky jakoby zakalené), kůže je zašedlá a později se objevuje ten zánět kůže, ale dramatičtější než jen zrůžovění, můžou se tvořit vředy a kůže je teplá a bolestivá. Mě vždycky stačilo vyměnit želvám komplet vodu a řádně vymýt kameny (příp.vypéct v troubě) a štěrk. Doporučeno je navíc želvy držet víc na suchu a koupat v roztoku hypermanganu (slabě růžový) nebo povidonjodu (světle hnědý) nebo odvaru z heřmánku. Plíseň se tímto ovšem nevyřeší, tam je potřeba antimykotik (ketokonazol lokálně). Informace jsou vlastní (jsem veterinář i když ne specialista na plazy) a od kamaráda (který ovšem specialista na plazy je).

Děkuji za info. Problém je, že když mám želvu dlouho na suchu, tak hrozí dehydratace (a doplnkové koupání v čaji ji dále dehydruje), ale to Vy víte. Hypermanganm je super, ale vše nevyřeší, ty mastičky nejsou bohužel také stoprocentní. Nicméně včera jsem želvuchy kontrolovala a růžová plísen či co to měly, zmizela! Vodu v bazénku mají sice jak brčál, ale zdá se, že sluníčko jim to vykurírovalo - snad se to přes zimu nevrátí.

Já mám s vodními želvami i pár rybek. 2ancistrusy a pár střevliček, nebo slunek. Nejspolehlivější indiátor kvality vody. Filtr mám atman vnitřní s hrubým biomolitanem. Proplachuji ho cca 1. za dvy týdny. Ono na kvalitu vody má vliv hodně faktorů ... např. pohyb hladiny, překrmování, teplota atd...

Dobrý den,
naše malá želvička žlutolící měla na spodním krunýří světlejší fleky, do kterých když se píchlo nehtem, tak tam zůstala čárka. Hned jsem jí ošetřila (ve středu a ve čtvrtek) roztokem jódu. Mám radši používat ten hypermargán a sehnat mastičku? Jak dlouho by měla být na suchu, je opravdu malá, asi 4 cm. Je pravda, že se jí loupe i tělíčko, to jsem si myslela, že je normální, takže radši i koupel v tom hypermargánu, že jo? Děkuji za odpověď.

Moc děkuji za odpověď. Řekla bych, že je želvička zdravá, ale zůstaly jí na spodním krunýři a ze spoda horního nad nožičkama hnědé fleky, je to prosím normální? Jo také jsem se chtěla zeptat jak dlouho jí v tom hypermargánu můžu koupat abych jí neublížila. Zkusím jí dneska vyfotit a dám sem fotky.