Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem silikon? UVB? substrát?

Zdravím všechny chovatele vyrábím terárium pro druhého chameleona (jemeňáka) a mám několik otázek:
1)jaký silikon použít na lepení pantů a madla na sklo? úplně běžnej? akvaristický? univerzál? montážní? 100%silikon? něbo já nevim ještě jaký jsou druhy kkterý z nich použít??
2) dá se použít jako zdroj celo spektrálního světla, tepla i UVB výbojka Solar Glo 125W?
3) "nejvhodnější" substrát na dno tera? v prvním teráriu mám lignocel a jsem docela znepokojen jeho častým požíráním když jsem zjistil jaký to muže mít následky :-(, uvažují o rašelina+písek - je to vhodné? popřípadě jaký jiný je ideální???

Díky moc všem za odpovědi moc mi pomužete :-)

1) já upřednostňuju akvarijní
2) nestačí, ideální je dosvítit něčím s vyváženýma barvama (index podání barev - Ra>90), většinou jsou nejlepším řešením různé trubice, jako zdroj UVB a tepla by měla stačit (asi tak na 6-8 měs., záleží na kusu)
3) já osobně substrát nepoužívám

Použil bych běžný nebo kvarijní silikon :) jako světlo bych použil běžnou bodovku a nějakou uvb spirálu .....docela dobré skušenosti mám i s repti glo 10.0.
Jako podklad bych použil akvarijní jemný písek s kulatou strukturou -Né ostré zrníčka ...nebo žádný podklad ..z důvodu hygieny naprosto nejlepší.Estetické to není ale účelné určitě jo.

Pár desítek kusů mi rukama a měřákama prošlo a tvrdím s naprosto čistým svědomím, že to není kvalitní zdroj UVB. Že lze chovat a odchovávat chamíky bez UV je věc uplně jiná a je samozřejmě každého věc, jak se k této problematice postaví (edit:21:10// nemíním kritizovat tvoje "pojetí" chovu, naopak letní slunění považuju za to nejlepší co jde). Řečeno už bylo mnoho. Víc k tomu nemám.

aha v tom případě nevim jestli nakonec použiju tu výbojku nebo něco jiného! protože jestliže chamík nesmí blíž k výbojce než 25-30cm tak je v terárku tento prostor naprosto nevyužit!! co teda použít místo té výbojky aby chamík mohl lézt po celé výšce terárka??

Není tam žádná výbojka,ale obyčejná bodová žárovka.Díky umístění lampy v přední části terária se dá docilit tebou požadované vzdálenosti.
Možná by to chtělo začít používat tu kouli co nosí lidi na krku a začít trochu přemýšlet.Ikdyž zeptat je jednoduší.

Promiň, že neodpovídám na tvůj dotaz, ale chtěla bych se ostatních zeptat, na jakou vzdálenost bude působit zářivka. Mám 13W a někde čtu, že dosáhne 50cm a někde že jen 30cm. Mám jemeňáka a má málo vápníku, chci ho zachránit a tak nevím, jestli tam mám tu zářivku správně. Předem díky za odpovědi.

"Pisou" - kdo, vyrobce? Na krabicce? K tomu bych doporucil scenku z cerveneho trpaslika s Krytonem - "Pane, vy mi lžetéééé!!!!" :!:

"Oni pisou" = snuska polopravd a i vylozenych lzi, od procent UV-B po vylozene vymyslene grafy spektra. Realita viz clanek o mereni UV-B tudlec na teraporadne. Jinak u 13W 10.0 Reptiglo bych bral ze ma nejaky smysl do tech 10-15cm , vic ne. Nezatracoval bych ale jak ponekteri - je to fakt dobre do odchoven ktere by cokoliv silnejsiho prehrivalo.

zdar:-D nugg-takže já používám na panty apod.bud stavební silikon nebo montážní.
A.d.substrátu se vyjdřovat nebudu,protože každý má své nej.a to si pravděpodobně bude obhajovat.
Chamíka určitě nebude pálit když se cylindr zabalí do pletiva jakéhokoliv,aby tam opravdu nemohl zalést.
osvětlení-:-Dtuto bude sranda.Začnu asi tak,že devět z deseti teraristů ti potvrdí,že Repti glo 10,0 je klump(to je ten správný výraz)nejhrubšího zrna ajsou to vyhozené peníze.Avšak máme tu štiku v rybníce;-)70w,pro chamíka bude stačit osvit cca6hodin denně,úbytek po ročním provozu na UV je tuším někde okolo 20procent takže je použitelná při zvýšení délky osvitu 3roky.Je sice trochu nákladnější,ale určitě se to vyplatí8-) aje to Mega Ray 70w Metal H. pošuk