Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Zimování-problém

Zdravím.Mám takovej problém tento rok jsem poprvé nechal želvy zazimovat v jezírku.Nemám vůbec zkušenosti se zimováním,takže nevím jak želvy v takovým stavu vypadají.A právě problém je v tom, že jedna želva nějak vyplavala nahoru na hladinu a když jsem ji vyndal,abych se podíval co s ní je,tak vůbec nereagovala.Má zevřený oči,hlavu má na vystrčenou,ale je vodorovně.Nevisí jakoby dolu.Vypadá jak mrtvá no,tak se chci zeptat jestli je možný, že jenom spí??Díky za odpověd.

Tak to je teda drsná debata. Z toho co mi řekl jeden chovatel, a už jsem to sem psala + ze skutečnosti, že letos tolik želv lidem v rybníčku zdechlo ještě před samotným zimováním, se kloním k názoru, že než zimovat v rybníčku, tak radši vůbec.

Škoda, že tu neni někdo, kdo by si vyšetřil čas napsat o tom zimování vodních želv nějaký hodně blbovzdorný článek. Myslím, že by to dost lidí (a nepřímo i želv) ocenilo:-)

Návod na zimování je jednoduchej přestat krmit, pomalu snížit teplotu, říct jim "Dobrou noc" a natáhnout budíka na jaro.:-) Pochopitelně takhle by to bylo pěkné, ale .... podmínky jsou odlišné. Např. moje bahenky včera při 20°C sháněly něco na zub, přestože již před měsícem mrzlo, a dá se předpokládat, že i něco sehnaly. Ale i tyto přírodní odchylky od teorie nemají vliv na přezimování a nejsou důvodem k panice u zdravých želv. Já venku nemám podmínky na přezimování tak, stejně jak Petr, vytahuju želvy až po zámrzu a přenáším je do sklepa.
Jedinou nevýhodou zimování venku vidím v tom, že v případě nouze želvu pod ledem nevidíte a nemůžete zimování přerušit, ale ve vhodné nádrži rozhodně nemůže být mortalita 20%. Pokud je taková úmrtnost pak je buď nevhodná nádrž nebo špatný způsob chovu v předešlém období.

,,ale ve vhodné nádrži rozhodně nemůže být mortalita 20%. Pokud je taková úmrtnost pak je buď nevhodná nádrž nebo špatný způsob chovu v předešlém období."

I to je možné, já ten rybník neviděla, každopádně moje želvy letos už mají po zimování. Snad se zadaříí příště, až se balkon zasklí.

No právě,letos mám na to blbé podmínky - bud balkon, kde je bud 15 stupnů nebo kosa, nebo sklep, kde je teplo (kor jestli bude slabá zima). A želvy už jsou přes měsíc bez jídla, ale pořád nespaly, tak si je nedovolím znovu zimovat. Už se nabaštili a zlobí doma v akvárku.

Zdravím, chci obnovit toto vlákno a poprosit o jednoduché odpovědi na moje otázky.. Letos někdy v květnu, mi známí přinesli 2 Trachemys scripta elegans - dospělé jedince / pěkně rostlá samice ulovená z rybníka a samec ani nevim odkat je / doted je mám v jezírku cca 5x3m sloupec vody v nejhlubším místě cca 80cm...máme tu jílovitou půdu, a jezírko je zatím nedodělané..čili je tam voda deštová, dá se říct neustále zakalená..jsou tam i 3 karasy..Vše je OK..želvy byly celé léto aktivní a vypadají dobře i ted - při aktuálním mírném zaslunění oblohy jsou vidět na hladině ( karapax tento týden maj zabahněný - asi už se vrtali při poklesu teplot do bahna )...ted k těm otázkám..pořád se tu omýlají věci dokola a žádná jasná odpověd..tudíš bych rád věděl :
při venkovním zimování : Prosekávat led/neprosekávat ?? Mám vhodné podmínky pro venkovní zimování ??(+ zítra sem hodim fotku jezírka )
při zimování ve sklepě : ve vodě - asi budu za debila, ale když je zimujete ve vodě...tu vodu měníte, nebo jí máte celou zimu jen tak v jedný vodě...??
v zemině : Z toho jak to tak čtu..je asi úplně nejlepší varianta..?

Děkuji :x::-D

Tak jen za sebe - v tej louži bych to neriskoval.

Důvody: ač je objem vody asi dostatečný (uvádí se 1m3 na kilo želv či ryb),je to mělký a nemáte zaručeno, že se zahrábnou zrovna v těch 80 cm a i to je málo...

Mě se nejlépe osvědčilo je dát do sklepa s teplotami opti je 4 - 6°, ale asi "daj" od +2 do cca 8° v poho
když při oteplení jsem měl víc jak 10° už byli docela aktivní...(tak pak jdou dom do akvarka)

Asi už 8 zim jsem je zimoval až od doby kdy se začala venku dělat ledová třísť (někdy říjen, někdy až zač. prosince) do cca zač. března v trošce vody z jezírka, vodu jsem někdy měnil, někdy ne - dle toho jak byla zaneřáděná, jen je dobrý si změřit její teplotu a měnit za stejně chladnou (i studená vodovodní je někdy moc teplá !) čili nechat kýbl vody venku zchladit na ty 4 -5° co měla ta, ve které byli ve sklepě.
Důležitá je i váhová kontrola vždy cca po třech týdnech (což v jezírku neuskutečníte)
Shrnuto - za mne "mokrý" zimování v dobrým sklepě.
Venku bych si to "lajznul" tak v jezírku 5 x 3 x 2m (hloubka).Přesto, že jde "jen" o neprodejné a "obyčejné"
želvy, jsou to jinak nádherní tvorové a nezasluhují si ani v nejmenším "experimenty" hazardující s jejich životem.