Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem genetika Boa constrictor

Dobrý den, chovám 0,1 B.c.i pastel a chtěl bych se zeptat jestli bude rozdíl v tom když ji spářím s pastelem nebo se superpastelem.
V tomhle jsem zatím začátečník a tak se obracím na zkušenější.
Jestli se nemýlím tak pastel x pastel = 50%pastel a 50%superpastel nebo 50%budou jen het na superpastel? a pastel x superpastel = ??
Předem děkuji za vaše odpovědi.
Změna předmětu, původně: genetika Boa Constrictor (halapremek)

loading...

Ahoj,

co se týče albinosnakes.cz - tak máme ruskou linii T+. Pářili jsme T+ samici Sunglow Sharpem.
Z porozených mláďat /15/ nebyla ani jedna paradigma, mystic, parablond. Může to být taky náhoda, že tam žádný nebyl.
Druhou samici T+ jsme pářili Motleyem- takže jsou i Motley hetero T+ v republice k vidění.
Albinosnakes

Pastel je co dominantní mutace jako třeba salmon, tak se i chová podobně. Z páření pastel x pastel = 25% normal, 25% superpastel a 50% pastel. Z páření pastel x superpastel = 50% pastel a 50% superpastel. Hetero na superpastel neexistuje, jen possible superpastel = nejistý.
Dá se prověřit v chovu s normální samicí.

Je tu nekolik vlaken s temou genetika, tak svuj dotaz vlozim do ... uz "rozvlakneneho".

Genetika Python reticulatus:
*Normal x Tiger = 50% Normal a 50% Tiger ......TIGER = co-dominance
*Albino x Albino = 100% Albino ......ALBINO = recesivita

U Python reticulatus se vyskytuji albino formy tak PURPLE, LAVENDER, WHITE.....

Hypoteticky mne zajima:

Puprle ALBINO x White Tiger ALBINO = 100 % albino z toho 50 % Tiger ALBINO ????? a dale jak se dedi
geneticke alely ve smyslu Purple Albino a White Albino ???

Diky za odpoved.

Blbosť to určite nieje :). Záleží čo sa tým párením sleduje alebo prečo páriť zrovna tieto zvieratá - ak mám doma len red salmon a sunglow opačného pohlavia tak ich na seba kľudne pustím. Albino x sunglow je určite finančne zaujímavejšie ale to potom môžeme pokračovať s kombináciami donekonečna ;)

Pretoto som dal to slovo do uvodzoviek ,," nemyslel som to zle len som zvýraznil čo je výhodnejšie ;-) Mna jeden známy skoro ... ked som mu povedal že som páril Hog.i.b + red salmon, že prečo párim čistú krv s mixákom a pri tom mám z hogov 1,1. Prvý dvovod je ten že cena za hogi išla strašne dolu a niekedy je už aj problém ich predat a druhý že ja tie DH sunset naozaj žeriem :-D takže som to skúsil touto cestou.

T+albino x Saharp albino = DH T+albino,sharp albino - všedky mladé budú normálne zfarbené, ale hetero na obidve mutácie. Het.T+abino x sunglow sharp = 50%dh sunglow, 50%het.albino a všedky budú 50%het.T+albino Aspon myslím že to tak bude, ale teraz som narazil na jeden problém neviem či sa ja mýlim alebo... pri párení Sunglow x normal =? 50%DH sunglow, 50%het.albino?? mám pravdu? lebo som našiel na dvoch stránkach inú výsledok, ale ten mi tam moc nesedí.

Superboa si asi nepřečetl přesně zadání, ale i tak je to velmi zapeklitá otázka a sám na ní nejsem schopný odpovědět, hlavně ne, co se procentuálního vyjádření týče.

T+ALBINO * SHARP ALBINO - První odpověď je v podstatě správná, až na to, že kombinace těchto dvou mutací může teoreticky hodit, díky určité spojitosti, vizuálně odlišná doublehetera, která se označují jako tzv. PARADIGM BOA, který dále může, v kombinaci se SUNGLOW či DH SUNGLOW, dát vznik PARAGLOW - T+ALBINO SUNGLOW

MOTLEY het T+ ALBINO * SHARP STRAIN SUNGLOW - Tak tady je to ještě mnohem horší, každopádně v odchovu budou MOTLEY, HYPOMOTLEY, SALMONI, NORMAL, vše by mělo být het SHARP ALBINO a půlka z nich possible het T+, nevím zda se mohou i zde DH vizuálně lišit, snad to někdo upřesní a doplní:-|

A co třeba k nám:?:
Albinosnakes mají letos i odchovy, je to pouze o slovíčkaření a názvech, evidentně všechny, či většina linií T+ albino funguje podobně. Rice si je pojmenoval Mystic, Poláci Parablond, Mike Weitzman Paradigm. Jelikož byl Weitzman první, tak by se podle mne měl název Paradigm Boa používat pouze u kombinace Sharp albino + Boawoman Caramel Hypo Boa, ale používají ho i ostatní a tak se z něj spíše stává obecný název pro visuální hetero T+albino/T-albino hroznýše.

Pokiaľ dobre pozerám tak jasnú genetiku majú len Weitzmanove Paradigm boa, kedy každé DH na BW Caramel a Sharp albino = Paradigm (a je aj jasné ako sa správa Paradigm ďalej v chove).
U Mystic to neplatí: T+ x Sharp = 1/4 Mystic, zbytok normal DH - čo by ukazovalo na vplyv nejakého ďalšieho génu (výsledok ako kríženie Het x Het). Z toho mi vyplýva, že ak sa genetika nezhoduje, nemali by sa volať rovnako.

Ahoj,

co se týče albinosnakes.cz - tak máme ruskou linii T+. Pářili jsme T+ samici Sunglow Sharpem.
Z porozených mláďat /15/ nebyla ani jedna paradigma, mystic, parablond. Může to být taky náhoda, že tam žádný nebyl.
Druhou samici T+ jsme pářili Motleyem- takže jsou i Motley hetero T+ v republice k vidění.
Albinosnakes

Je to recesívna mutácia, takže sa správa rovnako ako iné. Pokiaľ mi je známe 1x sa podarilo vyprodukovať z párenia sharp x ruský t+ 4 zvieratá označované ako MYSTIC spolu so 16timi dh na sharp a ruské t+ a zatiaľ som nezachytil, že by niekto overil genetiku Mysticov.
Pri párení ruský t+ x columbijský motley vypadli len supermotley het t+ a normal het t+, žiadne motley (supermotley ako to už býva už nežijú).

birthing.php

U párenia motley x niečo sa občas stáva, že vypadne supermotley, neni jasné prečo. V tomto párení nevypadol žiaden motley, iba supermotley - chcelo by to viac takýchto párení aby sa zistilo či sa jedná o náhodu alebo ruské t+ x motley (kolumbijsky) produkujú len supermotley a normal - čo je myslím si dosť zlý variant.

Celkom by ma zaujímalo aký bol výsledok párenia z ktorého vyliezli tie parablondy. Zváštne je, že sharp x ruský t+ bolo spravené viackrát a podla toho čo sa mi podarilo nájsť, niektorí tvrdia že mali hneď nejaké inak sfarbené mladé, niektorým z toho padajú len normálne sfarbené dh. Možno je v hre aj nejaký iný gén, ktorý sa nenachádza vo všetkých zvieratách ale len v niektorej línii. Mňa by hlavne zaujímalo, ako sa správa mystic a parablond pri párení s normal, sharp a ruský t+. Tá genetika mi je zatiaľ dosť nejasná, ale možno len neviem kde hľadať info a niekto to už vyriešil :-)

Je to velmi pravděpodobné, ale jisté to je po opakovaném páření se stejným výsledkem. I v případě páření třeba albino x het albino mohou být jen samá albina a neznamená to, že oba rodiče byli albíni (tedy výsledek odpovídající páření albino x albino), stejně tak už se nám v minulosti stalo, že v jednom roce 100%het albino x albino nedala jediného albína. Vím, jsou to extrémy, ale úvahy, resp. uvedená procentuální vyjádření jsou teoretická a vycházejí na x vrhů. Jednotlivě se může stát cokoliv. A co se týká termínu 50% supersalmon a porovnání s výsledkem pářením salmon x salmon - je to vpodstatě to samé, jen ten počet se liší o celou čtvrtinu. Jinými slovy i těch 50% jsou possible, zatímco u salmon x salmon to bylo 25% possible supersalmon.

Nevím zda to vypadá líp. Finálně totiž stále zájemce kupuje "možnost", ne ověřené zvíře. Za což ovšem také platí poměrně nižší sumu než za ověřeného supersalmona. Mimochodem, poslední dobou se množí inzeráty, kde dotyční nabízejí "zaručené" supersalmony. Pokud se nejedná o potomky ověřených supersalmonů, což až na výjimky nejsou, rád bych znal "klíč" dle něhož se dají zaručeně poznat. Pár diskusí na toto téma jsem se již účastnil a nedohodl se tam nikdo, vše je jen otázkou tipu, úvah na bázi vlastních teorií.

obecně:
anery x albino = normálně zbarveni 100% doublehetero snow (hetero na albino i na anery)

anery x salmon = část normálně zbarvených budou hetero anery a část salmon zbarvení budou hetero na ghost (v případě obyč salmon cca půl na půl, v případě supersalmona budou všechna mláďata hetero na ghost - zbarvení salmon)

Snad jsem to nějak nepokopal...

Otázka pro krokodýla - profíka. Chtěla bych docílit pěkných mláďat sunglow. Myslím tím, krásně výrazně zbarvených. Jaký chovný pár pořídit. Právě mi bylo řečeno, že sunglow x sunglow se nemá křížit, že mláďata nejsou pěkně zbarvená. Ještě jeden dotaz, jakým křížením docílím mláďata sunglow purple. Díky moc za radu.

Veľmi ma zaujíma tiež táto "záhadná" genetika. Mám možnosť zohnať arabesque boa, pričom mi ale ich chovateľ tvrdí, že to arabesky sú, ale iný chovateľ mi tvrdí, že to sú keltic boa. Je niekde na webe presne špecifikované každé sfarbenie, jeho znaky, genetika atď? Ďakujem!

Pravých amerických arabesque tu predpokladám veľa nebude. Zato keltic boa sú v tunajších chovoch relatívne rozšírené - boli predtým označované kadejako, najčastejšie ale arabesque cz, čo bolo dosť mätúce tak sa chovatelia dohodli na novom pomenovaní keltic :)
Je možné, že niektorí chovatelia túto zmenu nezaregistrovali a naďalej označujú svoje keltic ako arabesque.

Zdravím Vás ... Nebudu zakládat nové vlákno ,tak oživím tohle .. :) Jedná se o Boa c. T+ max caramel neboli blonde či kolik to má ještě názvů ... Nahoře jsem četl že u této T+ je genetika ještě uplně nepodchycená , Nemáte k tomu někdo něco blíže ? Co se týče % zastoupení při páření T+ x Sharp ,někde jsem četl že by půlka měla bát Paradigma (Mystic) někde že jen pár zvířátek ... Je u téhle formy prověřené i páření na Paraglow ? Děkuji za případné postřehy .. :) Filip

T+ max caramel je recesív. Peter Rice vyprodukoval 4ks Mystic, Sergey Prohorchic následne 1ks Mystic pokiaľ mi známe - možno ich je medzičasom viac. Lenže bolo aj viac párení kde všetky mladé boli normálne vyzerajúce DH. Zatiaľ sa predpokladá, že Mystic má na svedomí ďalší gén.
Každopádne tak jednoducho ako Paradigmy to nefunguje. Paraglow = Hypo Paradigm (Hypo Mystic sa budú volať asi inak :-))

Zdravím . mám dotaz , začínám chovat a tak se jako laik ptám co vznikde z normal B.C x Samec B.C pastel , ale je jen trochu lízlý pastelem , jinak o nich víc nevím, jsou sice od chovatele , ale měl první odchov samice , takže žádné verdikty ještě nejsou ( samcovi bratři byli i sunglow) Stějně nevím podle čeho se poznají ty mutace a zda mám šanci vyvrhnout ztoho něco slušného ... děkuji Grufa

V odchovu budou jen obyčejní mixáci a možná nějaký pastel, ale když píšete že ani samec nebyl žádný krasavec, nemůžete očekávat v odchovu žádné zázraky a to že samcovi bratři byli i sunglow může znamenat jen to, že samec teoreticky může být hetero albino - což se v první generaci barevně zase nijak neprojeví, pokud i samice nebyla hetero albino. Pokud chcete v mutacích odchovat "něco slušného", je třeba trochu znát genetiku a do chovu zařazovat jen co nejkvalitnější zvířata. Jak se říká "Z ho... bič neupleteš".

Omlouvám se za mýlku , nechtěl jsem napsat sunglow ale salmon , což ovšem nemění nic natom , že to nebudou žádní výjmeční hadi , ještě jeden dotaz . Co znamená, že je had mix? Matka i otec mých hadů jsou docela drazí hadi , samice 10 000Kč mládě před 4 lety.Takže by něco v genech mít mohli. A ještě sem chtěl vědět i když to nepatří do tehoto vlákna jesli se ti hadi dají vůbec prodat , když mě to hodí třeba 40 mladých , kde takové množství udám ? Popř. kolik by stála koupě nějakého slušného chovného páru dospělého? Diky těm kdo zodpoví moje otázky :D

Co znamená, že je had mix? Matka i otec mých hadů jsou docela drazí hadi , samice 10 000Kč

Cena hada vůbec není směrodatná. I kdyby se spolu pářili hadi rozdílných poddruhů za statisíce, potomci budou pořád jenom mixy, s minimální genetickou hodnotou ;-)

Ovšem prodat se dají dobře, záleží co kupujícímu nabulíkuješ....

Tahle reakce je nějak mimo mísu. Na nějaké páření poddruhů za statisíce se nikdo neptal:-D. Pro někoho má větší genetickou hodnotu sunglow, než nějaká tarahumara apod. Když už chce někdo reagovat na genetiku barevných mutací, tak by o tom měl něco vědět a nemotat sem nějaké poddruhy za statisíce. Na prodej radši reagovat nebudu, protože na tohle nemám.

Pro "Grufa"
Jako mix se označují všichni hroznýši, u kterých není určen poddruh, lokalita (a i u některých se dá pochybovat:-D).
To že cena rodičů byla před x lety v desítkách tisíc, neznamená že bude cena taková i dnes. Zvlášť u salmonů. Takže geneticky jsou dnes na úrovni lepších mixů.
S prodejem mláďat bych si zatím nedělal hlavu, když žádné nemáš.
Pokud chceš něco slušnějšího, tak budeš muset vytasit pár tisíc euro;-). Pleskáním něčeho nic moc na ještě větší nic, nezískáš nic.

Jestli si pamatuji správně, tak Keltic měla být kodominantní (nebo dominantní) mutace. Pokud tomu tak je a je to vůbec dědičné, potomstvo bude teoreticky v následujícím složení - 1/8 normal het Sharp, 1/8 keltic het Sharp, 1/8 Salmon het Sharp, 1/8 keltik Salmon het Sharp, 1/8 Sharp albino, 1/8 keltik Sharp albino, 1/8 Sunglow, 1/8 keltik Sunglow.

Hroznýši jdou úplně mimo mě, ale počítám, že salmontine je nějaký cross salmon x B.c. occidentalis. V tom případě je to stejné jako salmon x salmon (1/4 normal, 1/2 salmon, 1/4 super salmon), u páření salmon x sunglow to samé, jen navíc všechno het albino.

Tak jsme si to našel. Nad případnými zkratkami jsem si hlavu lámat nechtěl, takže snad to takhle stačí.

Paradigma het anery x sunglow het anery = anery paradigma sunglow, paradigma sunglow 66% het anery, anery paradigma, paradigma 66% het anery, anery sunglow, sunglow 66% het anery, anery albino (snow), albino 66% het anery.

Paradigma het anery x sunglow = paradigma sunglow 50% het anery, paradigma 50% het anery, sunglow 50% het anery, albino 50% het anery.

No protože to tak je:-). Když pomineme další mutace v tom páření, tak to máme jako normal het anery x normal het anery, a teoretický podíl ve snůšce je - 1/4 anery, 1/2 normal het aney a 1/4 normal. Ale protože nedokážeme určit, které z těch normálně zbarvených mláďat nese skrytě anery gen, je to vlastně jako - 1/4 anery, 3/4 normal 66% het anery (protože teoreticky jsou dvě třetiny mláďat het anery (66,666%) a jedna třetina het není (33,333%)). Plus k tomu máme samozřejmě ty další mutace, které také nějak pracují, ale když se kouknete, tak stejně je u toho prvního případu 1/4 zvířat anery a 3/4 66% het anery. Je to srozumitelné?