Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Ještěrka Omanosaura jayakari - chov v teráriu

Dobrý večer
Najde se na Teraporadně chovatel,který by měl s tímto druhem zkušenosti?Zajímá mě hlavně zimování.Tato ještěrka pochází z Ománu.Podle map s počasím se tam teploty v zimě pohybují kolem 18-20°C.Musí se tedy zimovat při vypnutých světlech a nebo jim bude vyhovovat celoroční chov bez odpočinku?
Chovám také Chameleony jemenské a ty v zimě snášejí bez problémů noční pokles teploty na 12-15°C.Píši to proto,že Jemen sousedí s Ománem.
Děkuji za případné odpovědi.

Nevím přesně odkud pochází tvoji jedinci, ale například v pohoří Jebel Shams (Omán je dost hornatý) ve výšce 1800 m.n/m byly teploty v polovině prosince přes den kolem 24 C ve stínu! Na slunci tedy více. Noční poklesy na 7 C. Ještěrka Omanosaura jayakari běžně aktivovala spolu s jinými druhy rodů Bunopus, Hemidactylus nebo Pristurus. Myslím, že klasické zimování není nutné, spíš poklesy nočních teplot a zkrácení dne. Taky můžeš snížit teplotu výměnou za slabší zdroj tepla, ale nezimovat. V tuhle dobu je už v dané oblasti po chladnějším období, takže bych nezimoval vůbec. Březen, květen a červen je jarní období dešťů. To znamená kolem tří deštivých dnů v měsíci. Moc to není, ale třeba by nezaškodilo nějaké důkladnější zarosení terária.
Pochybuji, že tady bude někdo s přímými zkušenostmi z chovu.

Souhlas, myslim, ze poradne zaroseni a hlavne vyrazne zpestreni zradla by prospelo - preci jen, kdyz dorazi monzun, tak jak pise Kerejoo, nekolik dni i prsi! A ver, ze to pekne zamava s mistni divrzitiou hmyzaku - najednou se zjevi leccos, co nebylo videt :) Poklesy v oci by nemely byt na skodu, lae jiste bude potreba hodne dobry zdroj UV. To zkraceni dne nebude nijak dramaticke, ale bude. VH

Množí se i bez zimování, loni jsme je nezimovali, protože byly mladé a letos se normálně pářily, bez jakýchkoliv ročních změn. snad akorát kratší den v zimě, ale byly normálně v místnosti s tropickými druhy. Letos je ale dáme na zimu do studené místnosti, kde budou mít větší noční poklesy a chladnějc ve dne.

JInak co se týče chovu, tak tam oproti jiným velkým lacertidům v podstatě nejsou žádná specifika. Akorát s krmením je lepší to u nich příliš nepřehánět, mají silné tendence k zatučnění a následnému kolapsu na selhání srdce.

Jo, dospělé Omanosaury takhle člověk vidí nejčastěji. Jsou jak Bonobové :-D Bohužel holka z toho má vždycky pěkně orvanou hlavu (přesně dle výrazu "orvaná jak samice") a předloni při páření přišla o přední nohu, samec je někdy pěkně neurvalej.
Co se týče těch modrých teček, tak je mívají oba, ale ty tečky se objevují a zase mizí. Nejlíp jsou vybarvené, když je vynesu ven na slunce.

taky se mi vylíhla 2 takhle světlá mláďata. Když pak povyrostla, tak to nebylo tolik vidět, ale byla pořád o něco světlejší. Zřejmě barevná mutace, vypadají, že jim chybí hnědá barva. předkové všech omanosaur co tu jsou pochází z 1 ruského muzea z omezeného počtu zvířat, takže jsou všechny úzce inbrední a holt se to občas projeví, no...krom těchhle blonďáků jsem u nich už měla několik dvojčat a jedno mládě s rozštěpem bříška.

Já bych touto formou rád poděkoval Meldovi, za nádherný dárek tria ománů.
Meldo, mnohokráte Ti tímto děkuji nejen za omány, ale za vše co jsem od Tebe získal.
Dělám teraristiku od roku 88. Já vím, je to krátká doba, ale přesto si troufám hodnotit tohoto kolegu.
Zapálených a férových lidí, jako je právě on, dle mého názoru moc není. Petkaři a množárny převládají.

Ale nyní k samotným ománům.
Myslel jsem si, že za těch pár let už jsem poznal pár zvířat a že mě zase až tak něco nemůže překvapit.
V tomto případě je opak pravdou.
Omanky jsem získal jako malé prcky. Co od nich člověk neznalý očekával? Vyplašené malé ještěrky.:-D
Jaké však bylo překvapení, když se ani jedna nebála při přendání do terária. Říkal jsem si, asi jsou stuhlé a zblblé cestou.
Naopak, ono je to s nimi "horší a horší"
Rostou jako z vody a jsou čím dále více drzejší. Při krmení Vám lezou na ruce a zvědavě sledují vše co provádíte v teráriu. Prostě a jednoduše řečeno, jsem u těchto zvířat nezaznamenal co je to strach. Nechají se drbat, brát do ruky, jako by řečeno, dělej si se mnou co chceš. Pokud se takto chovají i v přírodě, je s podivem, že tam ještě něco běhá.

Co to dle mého názoru znamená? Jedná se o kontaktní zvíře, které dokáže nejen nahradit malé druhy varanů, ale i "přitroublé" vousatky, noční gekončíky (zde máme denní druh) atd.

Krmení : Je to jeden z dalších čuníků, co nepohrdne pomalu ničím. Hmyz všeho druhu, ovoce, kočičí kapsičky, holata myší, přesnídávky, med, smetánek atd. Což je další výhodou chovu.

Závěrem: Mohu vřele doporučit každému chovateli, který by rád cecka co mu vleze až do zadku. Na druhou stranu odrazuji od chovu vemena, co nezvládají ani tu ušmudlanou vousatku.

Luboši, ještě jednou díky, dělají mi opravdu radost ;-) seš pro mě frajer a Pan terarista.
S přátelským pozdravem všem Ludva

Lumo dekuji za tento text, plne se snim ztotoznuji.. :-) Melda je super chlapik a jsem mu taky za mnohe vdecen.. :-)
Ted k Omankam.. Super zvirata, mam nakoukano, nacteno v ramci moznosti.. Videl sem je u Meldy a super zvirata, taky je v lednu budu od nej mit.. :-) A tesim se.. Diky.

Edit: Jednu vec nechapu, ze tak fantasticka zvirata sou naprosto neprodejna. (Odchovy)

tak prodejná jsou, ale lidi je tu zatím moc neznaj a cena pořád není až tak lidová, jak by si mudlové představovali. tak si koupí rači za 2kila eubla, jemeňáka nebo vousatku. A všichni ještěrkofilové už je vesměs maj. Já většinu mláďat prodala, ale některý už i skončily u potravních specialistů, no.

No já bych klidně trio vzal,ale je fakt,že jsem je na burzách neviděl.A když už,tak za dva tisíce....Trochu nechápu,proč se radši nezlevní třeba na tři stovky,ale radši se hodí ke zkrmení....Ale toto už nechápu drahně let.Ale za tři kusy klidně tisíc,dvanáctset dám.

taky je rači zkrmim, než abych je prodávala za pakatel (a pak stejně krmá zvířata musela kupovat). Takhle zkrmim nějaká mláďata nebo přebytek vajec a vyřešíno. Mimochodem, když jsme je před 5 lety kupovali, tak nás vyšly na 600Euro 1/1 a museli jsme si pro ně dojet do Holandska. Holt se rychle množej, no.

Tak konečně jsem se dočkal. Ještě jednou diky Meldovi.

Hned mám dotaz. Jakou máte zkušenost s jinak velkými/starými jednici v jednom teráriu? Mám dva cca 10-13cm v těle a od Meldy dva NZ 7/15. Mají cca 20-23 v těle. Doporučujete je radši oddělit? Vetší kusy mi agresivní nepřipadají, každopádně jakmile se přiblíží k prckům tak ti začnou bláznivě utíkat, a jsou většinu dne schovaní.

Diky za tipy