Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Eirenis modestus

Dobrý den, máte někdo zkušenosti s chovem tohoto druhu hmyzožravé užovky (Eirenis modestus)? Má nějaké specifické požadavky ? Předem děkuji za odpovědi a reakce.

loading...

Kdysi jsem jich několik měl, jednalo se o importované (jak jinak;-)) jedince z j. Turecka. Tuším, že šlo cca o 5 ks (snad 2,2,1) a pokud jde o dobu, po kterou jsem je měl, což bylo minimálně několik měsíců, tak se projevovali jako vcelku skromní a odolní jedinci. Terárium jsem měl o velikosti 40x40x40 cm, substrát tvořila lesní hrabanka, dále tam bylo několik větviček a kamenů, substrát jsem udržoval spíše sušší, k napájení tam měli mělkou mističku, ale nevybavuji si jestli ji využívali, jinak měli možnost napití, když jsem zhruba 2x týdně brzy ráno jemně porosil zařízení terária (taková simulace rosy). K vyhřívání sloužila obyčejná žárovka (myslím 25 nebo 40 W), intenzita a délka osvětlení korespondovalo s venkovním světlem, neboť terárium bylo vedle okna, teploty se pohybovaly v protoru terária podle počasí (měl jsem je na jaře a v létě) od 20 do 30 st. C (pod žárovkou i více). Větrání bylo takřka po celém stropě, takže nějaké přehřátí nehrozilo, i když po ránu na terárium částečně svítilo slunce. Jako potravu přijímali bez problémů střední cvrčky a menší sarančata, která dostávali 2x-3x týdně v množství tak 3-5 ks hmyzu na jednoho hada. Tenkrát jsem neřešil ani karanténu, tu bych asi v případě dobrého stavu a prosperování zvířat neřešil ani dnes, ani vitamíny a minerálie, ty už bych dnes řešil občasným obalováním hmyzu v minerálních přípravcích. Zimování ani množení jsem si nevyzkoušel neboť jsem tenkrát bohužel podlehl svodům pro mě tehdy exotickým hadům (korálovky, krajty aj.) a "eireniskové" putovali k jinému chovateli (později jsem zjistil, že je výhodně zpeněžil, ale to sem nepatří). Dnes bych se rozhodoval jistě jinak. Za těch pár měsíců jsem s nima nezaznamenal žádný problém, takže lze usuzovat, že zle jim nebylo, ale byla to krátká doba a nemusel jsem řešit důležitý okamžik - zimování.

Zdravim, aspon takhle splnim dluh nenapsaneho emailu :) Ja si dovezl jednoho hada a toho jsem mel dva mesice. Bohuzel, mel jsem dost jinou zkusenost od Krokodyla - had sice krasne bastil a byl pekne aktivni, ale jednou proste najednou chcip... Vim, ze tuhle zkusenost meli i dlasi chovatele. Jsou to krasni hadi, videl jsem nekolikrat v prirode - od prcku kolem 15 cm az skoro pul metrove hady (E. modestus). Sehnat urcite moc nejdou, videl jsem je prodavat pouze jednou.

Desne se mi libilo, jak ty cvrcky lovila - to byl BOJ - ryhle pronasledovani po celem terku, vetve a substrat litali vzduchem atd. :) Pritom jsem ji krmil strednima cvrcakma, takze samotne polikani bylo dost rychle. Nezrala mi vubec svaby, jen cvrcky a sarancata. podminky chovu jsem mel podobne jako Krokodyl - suche terarko s obcasnym rosenim a miskou na vodu. Vetsi vrstva substratu se sutrem a kurou - casteji byla pod sutrem nez kurou. Aktivovala ruzne, dle pocasi venku - za plneho jasna a slunce spis ne.

VH

No jak jsem psal, měl jsem je jen několik měsíců, ale za tu dobu nepadnul žádný a ani nebylo vidět, že by třeba pohubli nebo nějaké jiné problémy, takže jsem možná měl štěstí na relativně zdravé kusy, ale kdo ví jak dlouho vydrželi u dalších majitelů. Měl jsem 4 dospělé okolo 40-50 cm a jednoho dorostence okolo 25 cm. Děsně mě mrzí, že jsem si je tenkrát nenechal, ale to je holt život. Teď už si je asi nepřivezu:-/.

Já je mám a Reptimania taky. Možná i někdo další, ale nevim. Letos jsem je zimoval, ale po tom co se mi rozutekli z profesionálně (papírkem) utěsněnýho terárka, mi zbyli dva. Jejich pohlaví nevím, takže rozmnožení u mě není na pořadu dne. Jak je na tom momentálně Petr nevím. Ale jestli letos někdo nějaký zase přiveze, tak jich určitě několik kousků vezmu. Zajímavý hadi to jsou...