Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Housenky

Dobrý den, mám takovou prosbu.
Jako malá (asi tak 10 let zpátky) jsem často chodívala kolem topolové aleje, a v čase, kdy z topolů padá chmýří, jsem tam několik let nacházela velké housenky (asi 4 cm). Byly "tlusté", hodně měkké (skoro všechny se po dopadu na zem roztrhávaly), nechlupaté (nebo jen zcela nepatrně)a poměrně pestře zbarvené (i když barvy nebyly úplně zářivé) - červené se zeleným pruhem po straně (myslím, že tam byly i zelené s červeným, ale to už si nejsem jistá). (Lokalita se nachází na Jižní Moravě, jižně od Brna).
Vím, že asi není určit hmyz bez fotografie - já, bohužel, žádnou nemám a housenky jsem tam naposledy viděla před hodně dlouhou dobou.

Už se poměrně dlouho snažím zjistit, co by to mohlo být, ale zatím se mi to nepodařilo.
Mockrát děkuji za pomoc.

Ahoj, podle toho popisu mě fakt nic nenapadá, a to si myslím, že housenky celkem znám (10 let jsem si z nich vychovával motýly do sbírky) :-) Nejlepší je, když tu housenku uvidíš sama, zkus si někde v knihovně půjčit dvoudílnou knihu od autora J. Macka "Motýli a housenky střední Evropy". V obou dílech dohromady najdeš housenky všech nočních motýlů v ČR se vyskytujících. Denní to podle mě žádný nebyl, zkus se zaměřit na čeledi hřbetozubcovití a můrovití, myslím že to bude v jedné z nich. Petr

a jste si jista, ze slo opravdu o housenku? Nemohlo jit treba o "housenkoidni" kvetenstvi nebo plodenstvi nebo co to je, ktere z topolu pada bezne ve velkych mnozstvich presne v dobe, kdy z topolu pada i "chmiri" a maji presne takovou tmave cervenou barvu obcas s nejakym zelenym flekem? Jako mali jsme tomu taky rikali "chlupate housenky" :-)

No, to jest otazka... O jake topoly se jednalo? Osiky? Jaky tvar ta housenka mela? Nemela zadny vyrustek ani v predni casti tela? byla dokonale "cervoidni, nebo byla mirne "hrbata"? A bejvaly ty housenky pohromade ci jednotlive? Abych prevdu rekl, moc druhu me nenapada. Asi nejlepsi na housenky na netu jsou italske stranky leps.it - vetsina druhu tam ma housenky i s zivnejma kytkama (topol je latinsky Populus). Bez obrazku moc nerekneme :) VH

Dívala jsem se na ty stránky (díky za informaci :-)) Soudě podle obrázků, mohl by to být nějaký druh drvopleně - je to přesně ten typ housenky. Je to možné?
Co se týče těch topolů - nejvíce je tam osik a topolů bílých; ale zdá se mi, že tam jsou i kanadské a černé :-)
Housenky byly spíš jednotlivě.

A žluté být mohou :-)? (já si tou zelenou nejsem až tak jistá).

Housenky jsem nacházela na zemi pod stromy, většinou po nějaké bouřce. Na listech jsem je neviděla, ale na druhou stranu je pravda - jak by se mohly dostat tak daleko od kmene, kdyby nebyly na větvích (listech)? Každopádně byly až tak nejvíce podobné na housenky drvopleně... Ale samozřejmě to mohlo být i něco jiného.

Ahoj.Mam doma housenku drvopleně a ona se mi začala kuklit v kartonové krabici.Chtěla bych se zeptat co pro ní můžu udělat aby přežila,nebo jestli jí mam nechat.Zatím má kolem sebe jen trochu "hedvábí" a když se na ní přijdu podívat tak se začne hýbat.

Dobrý den, mám na vás prosbu.
dnes jsem na zahradě našel housenku a nevím co to je za druh, je asi 5-7 cm dlouha má hrbolatý světle zelené tělo a po těle má takové světle modré puntíky, ze kterých lezou jako by chlupy asi tak 2 cm hnědé dlouhé. mělo to oranžovou až hnědou hlavu ve předu nohy a další nohy jako by přísavky. jsem z okolí vyškova a máme na zahradě ovocné stromy a kytky, jenže housenka byla dost daleko od všeho asi tak 5m.

předem děkuji za pomoc.