Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Množení mnohonožek

Dobrý den,
chtěla jsem se spíše pochlubit než poradit.
Včera jsem zahlídla se promenádovat v substrátu (u skla) mini mnohonožku A. Gigas. Mám trio z dovozu (jak jinak) a jsou to mé první mnohonožky, které se mi podařilo rozmnožit. V substrátu jsem po velmi detailním hledání našla okolo 50 mini mnohonožek (největší měla cca 1 cm, nejmenší pár článků), cca 300 komůrek s vajíčkem a cca 50 vajíček, či čerstvě vylíhlých mnohonožek, které jsem našla v substrátu nebo omylem vyloupla. Takže zatím to vypadá na dobrou úrodu a vzhledem k tomu, že se mnohonožky stále páří, snad nebude úrodě konec. Teď ještě počkat, až mi vyrostou Telodeinopus aoutii a Epibolus pulchripes a budu doufat v další úspěchy.
A zde vyvstávají mé otázky.
Má někdo s jejich odchovem zkušenosti?
Jak dlouho trvá, než dosáhnou dospělosti (okolo těch 20cm)?
Nějaké tipy a triky (to že mají být ve vlhkým výživným substrátu vím)?
Máte někdo nějaký mnohonožky (mimo těchto 3 druhů) na prodej? - klidně prcky ....
Dík Anička

Hoj,
hlavu sis tím ani nedělám, jen zjišťuju, co se komu jak při zkušenostech osvědčilo... třeba mi poradí něco lepšího, nějakou vychytávku, nebo já nevim... nebo se aspoň pochlubí, že se jim to taky povedlo a že to šlo bez komplikací jak nadrátkách... Zajímalo by mě kolik odchovů gigasek v čr může momentálně být... nikde jsem neviděla jediný inzerát na odchov (a že to celkem dost sleduju)

Ahoj Aničko :-) Gigasy mám dospělý,páří se mi pravidelně ale zatím jsem nenašel žadný vajíčko nebo mladý.Poradil mi jeden kamarád kterej je rozmnožil.Dej do ubikace vrstvu substratu(čistou rašelinu,sub. pro brouky)a na to vrstvu listí,například z dubu.Tak je chvám od začátku a páří se,ale zatím nějak bez výsledku.Milan 8-)

Ahoj,mě se zrovna klubou mnohonožky Ephibolus pulchripes,kdybys měla zájem o výměnu,tak rád vyměním,ikdyž koukám,že už Ephiboluse máš.
Jinak už mám 3.generaci,vyrostly cca za 2,5 roku a jsou trochu menší než původní dospělci,aspoň myslím.
Mláďata přikrmuju granulemi pro kočky a psy a banánem bo jiný ovocem...klidně jim to tam nechám trochu déle,zdá se,že jim zhilé chutná víc:)
Možná jim dodávat více vápníku na začátek,mláďata jsou spíš bílá a křehká...
Myslím že u mnohonožek je problém s odchovem i v tom,že dost lidí nepozná,jak ty vajíčka vypadají,bo třeba aspoň u mě jsou dost podobná výkalům,akorát světlejší a kulatější:-)

Přeji hezký dobrý den,
zaujal mne Váš článek a přes to,že je již několik let starý bych se chtěl zeptat,zda v chovu mnohonožek stále pokračujete a jestli nemáte náhodou nějaké Vaše odchovance třeba k prodeji.Měl bych zájem.Děkuji za Vaši odpověď.
S chovatelským pozdravem
Miroslav Vachta.