Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Mládě krajty královské-co zvolit na roztoče?

Dobrý večer, prosím o radu, který přípravek mám použít na roztoče na mláděti krajty královské dlouhém 50cm.Přemýšlím o Neostomosanu, že bych s ním postříkala hadíka i terárium, ale mám strach, ať to takovému prckovi neublíží.V předchozích dotazech bylo uvedeno ředění 1:400, je vhodné i pro tak malého hada, nebo to mám raději zředit více? A nebo bude vhodnější na hadíka nastříkat Frontline a Neostomosan použít jenom na vystříkání terária? Nechtěla bych udělat víc škody než užitku, děkuji za každou radu.

Můžete použít Frontline, ale určitě hada nestříkejte, malé zvíře se tak snadno předávkuje. Prostě si stříkněte do dlaně a hada celého natřete rukou, nebo vatou na špejli. Roztoči v tera většinou vychcípou i bez jeho vystříkání, jen po nastříkání hada, ale to záleží na veliksoti tera a jeho větrání. Na ten výstřik samozřejmě můžete použít neostomosan, pokud ho doma máte, ale je zbytečné kupovat obojí.

Pokud se sežene je nejlepší neostomosan jak na zvíře tak ne tera, neznám snad jediný případ otravy z neostomosanu - pozor na ředění, je dosti různorodé dle druhu balení.
A ještě jedna připomínka, zvíře musí být vytrávené - nikdy nepoužívat tyto přípravky na nakrmené zvíře, je tam velká šance úhynu.

Neostomosan mám od veterináře, nabral mi ho do injekční stříkačky z nějaké láhve, říkal, že ho na prasata ředí 1:1000, právě proto jsem se bála tu koncentraci 1:400 použít na hadíka. Beník jedl v sobotu dopoledne, měl 1 myšku,mám raději ještě počkat nebo už ho můžu potřít?

ono obecně, když se ten had nestříká, ale natře, tak tolik nevadí ani to, že byl (samozřejmě ne čerstvě, tam by pak mimo jiné hrozilo i vyblití kořisti)nažranej, protože to množství přípravku na zvířeti se tak eliminuje, aniž by se zvíře předávkovalo a roztoče to stejně zlikviduje.

tak pokud je to z lahve, ředí se 1:400 a bát se nemusíš, pokud jedl v sobotu, tak bych aspoň do pátku/soboty počkal

protože pokud to je masivní napadení roztoči

toť otázka, jak je napadení roztoči "hrozné", ale pokud mu dá do terária lavor vody, do který se spokojeně vleze, není kam spěchat, když je jich moc, had je intuitivně utopí, případně mu lze pomoci i tak, že se had na pár hodin do vody umístí - bacha, nesmí být vody tolik, aby se utopil, takže tak do výšky hřbetu a hlavně nesmí ve vodě prochladnout.

tak ono s tou vodou, pokud je had hodně oslabený, nebo to je nějaký citlivý druh, tak se dá požít koupel v teplé vodě s olivovým olejem, roztoče přímo na zvířeti to zlikviduje taky, navíc pokud v souvislosti s těmi roztoči měl had třeba potíže se svlekem, tak se většinou i pěkně dosvlékne. Ale pokud je krajta čerstvě nažraná, tak je lepší ji v něčem nemáchat, protože by to zřejmě vyblila. Jinak samozřejmě s tím volně přístupným lavórem souhlas, alespoň v případě té krajty, had si tak alespoň částečně uleví. U některých druhů to je ale problém, třeba u stromových co do vody nelezou.

Děkuji všem za rady, počkám tedy do soboty a pak ho natřu. Doufám , že roztoči ještě nejsou hodně namnoženi, zatím jsem jich na něm našla od čtrtku 5 a v teráriu jsem neobjevila žádné(zatím tam má kůru, tak jdou možná špatně vidět), tak snad se mi do soboty moc nepřemnoží. Misku s vodou v teráriu má, ale ještě jsem ho v ní neviděla.

ono je většinou vidět pár hodně velkých, ale to hafo malých co tam jsou taky už vidět není. Nejlíp jsou vidět večer, když vylézají sát na zvíře i ty co jsou volně v terárku. To je taky pak na zvířatech vidět největší stres. Ale pokud by jich bylo nějak hodně, to byste si všimla i dalších příznaků, jako potíže se svlekem, jakoby scvrklá kůže, had naložený hlavně večer v misce, a navíc hadi hodně napadení často ani nežerou.

ono stejně těch, co jsou volně viditelní je minimum, většina unikne pozornosti. kdyžtak vyměntě substrát a nechte tam zatím místo něj akorát papírové utěrky, a v pátek- sobotu hada natřete. Když byli utopení v misce, tak se tam had asi v noci koupal. Asi jich tam zatím nebude moc, což je dobře, ale zárověň ošetření nechce moc odkládat, protože se rychle množej.

jinak teda kolik může být roztočů v ubikaci a kolik na zvířeti- přez den jsem kontrolovala ještěrku, jestli nemá roztoče. Nechytala jsem ji, jsou hodně plaché, tak jenom pohledem. Nic jsem neviděla, ani trus od roztočů. Večer po zhasnutí ještěrka visela na víku a vypadala jak popepřená, samý roztoč.

Děkuji za radu, potřu ho tedy Frontlinem, snad mu to neublíží. Terárium má z OSB desek 90*70*60 (d*š*v)s pozadím z polystyrenu a v zadní stěně má 6 větracích mřížek - 3 vespod a 3 nahoře. Jedna je asi o velikosti 16 krát 5 cm. Mám koupeno obojí, Neostomosan i Frontline.Když hadíka odpoledne potřu Frontlinem a zároveň vystříkám terárium Neostomosanem, za jak dlouho ho můžu dát zpět do terária, aby mu to neuškodilo?

nebude zakladať nové vlákno takých je tu dosť len mám pár otázok. V miske s vodou som u mojej regiusky našla čiernych maličkých chrobákov (asi 1mm). Čo ma prekvapilo tak neboli mŕtvi len kludne ležali na hladine, jedného som rozpučila( žiadna krv) a druhý niekam odskočil. Neviem či ich bolo viac každopádne vodu som vymenila a čakám či sa zase objavia. Na hadovi neviem či sú, ide do zvleku tak som ho nechcela veľmi stresovať ale pozriem ho. Zatial som si nevšimla že by bol nejaký nepokojný, vo vode som ho ešte nevidela.
Teraz tá otázka: Sú to roztoče? A či mám počkať s aplikáciou Frontlinu až po zvleku alebo radšej čo najskôr?? Stačí ak potriem iba hada alebo treba vystriekať celé tera?
Vopred díky za odpovede

jestli to jsou roztoči nebo ne takhle z popisu nepoznáme, to musíte vy...koukněte na ty "chrobáky" pod lupou, tihle roztoči jsou poměrně velcí a pod lupou poznáte, jestli to je roztoč (vypadá trochu jako hodně kulaté černé klíště a má 8 krátkých nožiček), nebo jestli to je nějaký brouk (ten bude mít 6 nožiček).

V miske s vodou som u mojej regiusky našla čiernych maličkých chrobákov

Az potud by to odpovidalo popisu roztocu, ovsem dalsi text

neboli mŕtvi len kludne ležali na hladine, jedného som rozpučila( žiadna krv) a druhý niekam odskočil

naznacuje, ze by se mohlo jednat o chvostoskoky. Tech je kopa druhu, nektere pri vyruseni skacou, krev nezerou a ten vyskyt na vodni hladine by taky odpovidal.
Takze dejte zviratko pod lupu, vyfotte nebo spocitejte nozicky (pozor na to co jsou nozicky a co pripadna tykadla)a budete mit jasno.

Tak to je myslím docela zlo. Neostomosan se aplikuje tak 1X za 14 dní až tři týdny. navíc je vysoce toxický, pokud se had vykoupe a tu vodu posléze pije, otráví se. Nejlepší je hada natřít (kromě hlavy) úplně mu odstranit misku s vodou a dát ho do suchého karanténího terária/boxu na ubrousky. Jednak roztoči sucho příliš nemilují a taky je pěkně uvidíte na těch ubrouscích, jak budou odpadávat. Malou misku s trochou vody dávat tak 1X za 3 dny a optimálně ještě sledovat a po napití odstranit, aby se nemohl vykoupat. Nechci psát bludy, tak mě kdyžtak někdo opravte, ale zdá se mi, že natřít neostomosanem hada 2X během 3 dnů a ještě ho nechat koupat je pro zvíře rozsudek smrti.