Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Velikost hada

Zdravím všechny, prosím o informaci,názor.... Měl jsem problém s Hroznýšem ( Kožní problém hroznýše 27.1. )a zmiňoval jsem tam jeho velikost. Došel jsem k závěru,že je možná menší než je zcela obvyklé a to proto,že jsem ho choval při nízké teplotě a i množství potravy bylo nižší než by asi mělo být. Rád bych věděl,jestli teď,kdy je vše tak jak má být dožene svou velikost,nebo jestli jeho velikost byla nezvratně ovlivněna těmito faktory. Prostě jestli vyroste tak jak by mohl vyrůst,nebo už to nikdy nedožene? Děkuji všem. Jinak co¨se týče jeho zdraví tak je už několikátý den v nádrži s vodou a vypadá to na brzský svlek. Karel.

Trochu bych s kolegou polemizoval. Čím větší je, tím se přírůstky zmenšují. Musíte přepočítat hmotu (váhu, objem) kořisti i hada. Pokud Má hrozňa 250 g a zbaští dvě 50 g myši za deset dní, má denní spotřebu cca 4% své váhy, kdežto pokud 5 kg hroznýš vezme 2 potkany o váze 500 g za deset dní, rovná se to denně pouze 2% hadovi hmotnosti. Logicky se růst věkem a velikostí zpomaluje. To ani neberu v úvahu, že starším hadům většinou intervaly krmení prodližujeme. Pokud je had v prvních měsících až roce tzv. podražen, ať s vlastní vůle (nepřijímá sám potravu) nebo vlivem nevhodných podmínek (především teploty), může se to projevit na jeho celkovém vzrůstu i věku dosažení pohlavní dospělosti. Je ale pravda, že pokud se včas zlepší podmínky, může had ještě lecos dohnat. Není výjimkou, že sourozenci, z nichž jeden bezproblémů přijímá potravu a druhý je po několik měsíců krmen uměle nebo chován v nevhodných podmínkách (= snížený příjem potravy), se po čase, pokud má ten do té doby menší zlepšené podmínky nebo se tzv. chytne, růstově srovnají nebo dokonce menší svého sourozence přeroste. Samozřejmě je ve hře mnoho faktorů, v jakém věku a jak dlouho byl v horších podmínkách a důležité jsou i genetické predispozice atd. U zimujících druhů, lze u takového menšího kusu vynechat jednou dvakrát zimování, aby měl více času na růst. Samozřejmě u starších kusů už moc nenaděláme.

Děkuji za odpovědi. Podle toho,co tu zaznělo by snad mohlo být vše v pořádku. Můj had se v těch nevhodných podmínkách nacházel tři týdny (stěhovali jsme se totiž do nového domu a terárko jsem umístil příliš blízko okna) v té době došlo ke svleku a ten byl špatnej. Pak už to šlo ráz na ráz....Teď je mu už zase hej,díky Bohu, a hlavně všem kteří jste mi poradili co a jak. Dám vědět,jak dopadl svlek a jak se nám daří. Zatím díky a ahoj Karel.

Dúfam, že ti už bude robiť len radosť.

To Krokodyl: Samozrejme. Myslel som to tak, že had v jednom roku nemá kilo a v dvoch už má tri kilá, teda v druhom roku priberie viac ako v prvom (pri znižujúcom sa počte kŕmení a zvačšujúcou sa korisťou).