Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem samička chameleona jemenského, problém s vajíčky...

Dobrý den, chtěla bych poprosit o radu ohledně mé dvoulelé chamičky. Zhruba od srpna má břicho plné vajíček (?). Koupila jsem jí samečka, abych ji nemusela vystavovat zbytečnému stresu z návštěvy veteriny, kde mi po tel.řekli, že odtranění vajíček, či folikulů, včetně předoperačního vyšetření vyjde na cca 5tisíc, a to ještě s tím, že se nemusí vůbec z celkové narkozy probrat!!!! :.( Tedy jsem pořídila raději samečka a nechala to přírodě. Samce hned připustila, 10dní spolu byli v terárku , než se zbarvila tmavě se žlutými a zelenými tečkami, naznačující březost. Samce po té již odmítala. Po 3 týdnech jsem ji dala do nádoby s hlínou pro nakladení vajec, kde byla týden. Nyní je to bezmála druhý měsíc a samice vajíčka stále nenakladla, poslední dobou odmítá cvrčky, je celý den i na jednom místě, naštěstí sem tam pije.Barvu má hnědo zelenou. Chtěla jsem ji tedy nechat znovu připustit, ale na samce "syčela" a odmítala ho a zbarvila se opět do tmavě hnědé se zelanými a žlutými tečkami. Dnes jsem ji dala opět do nádoby s hlínou aby nakladla,ale moc se mi to nezdá.
Nevím si už rady a pod kudlu je mi jí opravdu líto dávat... :-(
Prosím poraďte co bych mohla ještě zkusit..
Děkuji mnohokrát!!! :-)
D.

Zhruba od srpna má břicho plné vajíček (?)

???

Koupila jsem jí samečka, abych ji nemusela vystavovat zbytečnému stresu z návštěvy veteriny, kde mi po tel.řekli, že odtranění vajíček, či folikulů, včetně předoperačního vyšetření vyjde na cca 5tisíc, a to ještě s tím, že se nemusí vůbec z celkové narkozy probrat!!!!

To moc nechápu, jak by sameček pomohl, když už byla plná vajec, ale předpokládám, že asi ten srpen plný vajec je poněkud nesmysl, to už by byla zřejmě mrtvá.

Tedy jsem pořídila raději samečka a nechala to přírodě. Samce hned připustila, 10dní spolu byli v terárku , než se zbarvila tmavě se žlutými a zelenými tečkami, naznačující březost.

Tedy předpokládám, že v srpnu plná vajec nebyla a že byla oplozena až samcem.
Každopádně i přesto se již, jestli to dobře chápu cca dva měsíce nevykladla, v tom případě už je skoro pozdě a hrozí, že vajíčka už budou přirůstat k vejcovodům a žádný oxytocin už nepomůže (on není u plazů samospasitelný). Bez operativního vyjmutí to zřejmě nepůjde. Řešit to několik týdnů po termínu je už ale asi o ničem.

Moc nechápu, co to bylo za veterináře, protože pokud už měla vejce v srpnu a nevykladla se, tak jiné řešení než operativní asi nebylo, samec už jí pak maximálně vystresuje. Nicméně podle zbarvení samice to vypadá, že ji napářil až samec. Ovšem pokud po dalších cca 3-4 týdnech nevykladla, přestože už týden hrabala, tak nebylo co odkládat. Veterinářovi se tak jako tak po takové době nevyhnete a je dost možné, že samici už nezachrání.

Od srpna se jí začalo zvětšovat břicho, tedy jsem předpokládala, že má neoplozená vajíčka.. V nějaké literatuře jsem četla, že se v krizových situacích, kterou tedy moje samička nezažila, se samooplodní a nakladou oplozená vajíčka v rámci zachovaní rodu, je to vůbec možné?!?
Jinak děkuji moc za odpověď. Právě jsem se dívala do nádoby, a vypadá to, že hrabe, jen je do zelena, ne klasicky před kladením... tak jí držim palce :-)

Abych pravdu řekla, jsem tak nějak úplně mimo! Jestli to dobře chápu, tak v nejhorším má v sobě vajíčka skoro 4 měsíce, a v lepším případě je tedy od srpna v sobě neměla, ale byla opolodňěna samečkem někdy tedy v říjnu? Veterinář nepoznal, že v srpńu vajíčka nemá? Nebo má? Může mi to někdo trochu více vysvětlit???

Moc nechápu, co to bylo za veterináře,

ja bych to i chapala, zvlast, pokud slo pouze o konzultaci po telefonu. Co si budeme povidat, je spousta majitelu (specialne chamiku, resp. plonkovych chamicic), kteri nez aby za vysetreni a operaci vysolili x tisic, tak radeji situaci resi "po domacku", pripadne nechaji zvire tise trpet v terarku az do konce. (Radeji jeste dodam - tohle neni mysleno primo na tazatelku, spis je to takova vseobecna uvaha...)

Jen spekuluju, že v tom srpnu o vejce nešlo neb nenahodila zbarvení a potom (tuším v září nebo v říjnu) k ní byl přihozen samec, pak zbarvení údajně nahodila, tak cca do měsíce by měla klást (takže někdy v říjnu nebo počátkem listopadu), pokud nemá ideální podmínky, tak zřejmě může i gravidita trvat o něco déle (ovšem, co to udělá s těma vajíčkama???), případně přenáší z důvodu nevhodnosti podmínek, i když teda kyblík (nádobu) měla a údajně týden hrabala a nevykladla, což je divný, to i kdyby to nebylo ideálně prohřáté, tak by to asi vyprdla. Možná z nějakého důvodu nemůže vyklást (např. abnormálně velké vejce, přetočený vejcovod...). Což zase může odhalit rentgén nebo sono, případně se to zjistí při operativním vyjmutí. Prostě stejně to bez doktora nejspíš nepůjde. A jak dlouho může přenášet??? Toť otázka, může jít o týdny, ale v extrému i o měsíce. Samozřejmě to riziko úmrtí tam je v podstatě už od doby, kdy se normálně nevykladla (buď už od srpna - což je zřejmě už nevratné, nebo až od toho října, což ještě může být zachranitelné, ovšem zřejmě už přijde o vejcovody /přirostlá vejce, rozsáhlý zánět/ a bude už dále neschopná reprodukce, ale třeba ještě není pozdě).

Tak to jsem zas o něco chytřejší!! Pouze k tomu vyhřátému písku. Při mé první snůžce (tedy mojí samičky :-D, jsem z roztržitosti vůbec písek nenahřála, chudák ho měla jako led, a vyprdla se celá za cca 6 hodin! To jsem si pěkně nadávala, ale dobře to dopadlo.