Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Chov cvrčku rada ....

zdravim snažim se chovat cvrčky pro parek chamiku co mam doma ale mam problem lihnou se vejička cvrčku v suche hlíne? pokud ne jak docilit toho aby ta vlhka nechytala plisen a ty male bile roztoče ? a ješte jak přemistujete ty male prcky potom mam jich asi 200 na hline a nevim jak s nima do jine krabičky díky

Tak cvrcky nechovam vubec na hline, pac je s tim strasne prace a je z toho akorat bordel:)mam je na novinach, ktere jsou napul vlhke, napul suche. K piti maji namocene houby, ze kterych si odsaji, co chteji a odlezou, na jidlo salaty, mrkve, zbytky z kuchyne a na tech par dni jim to staci...samozrejme pravidelne cistim, aby nekde ta plisen nevznikla. Co se tyce tech mladych, opatrne je chytam bud do ruky, nebo je nazenu na nejaky papir a sklepu do hlubsi nadoby, odkud nevyskoci, a pak vcelku presypu jinam, ale to chce cas:D

Myslím, že tazatel měl na mysli odchov cvrčků. Tou hlínou asi nemínil substrát nádrže, ale výplň kladecích nádobek. A když jsme teda u toho, osvědčilo se vám v těch kladecích miskách taky něco jiného než hlína?

ano to jsem mel na mysli prave ze mi do toho cvrčci nakladou spoustu vajiček a kdyz mi hlina vyschne tak se jich vilihne jenom par ale kdyz je vlhka tak mi to udela po trech dnech plísen mam to na lignocelu .... jinak cvrčky dospele mam na papirových ubrouscích .....

Takže já jako kladiště používám malou plastovou krabičku, místo hlíny používám lignocel. Lignicel musí být neustále vlhký, to jsem zajistil druhou krabičkou s voudou vloženou pod krabičku s lignocelem. Zespodu krabičky s lignocelem je zastrčený knot, který z té spodní krabičky nasává vodu a vlhčí tak lignocel. Po tom co do kladiště samice nakladou vejde, přendám líhniště (jen krabičku s lignocelem, tzn bez té druhé z vodou) do plastového boxu, kde se za 10-14 cvrčci vylíhnou a vyskáčou z krabičky na dvo plastové boxu. A pak už je mužu přemísťovat jak chci.
článek o chovu zde http://tera-blechoun.webnode.cz/clanky/chov-cvrcku /

Mám pár otázok k životnému cyklu cvrčkov a nejako neviem na ne nájsť odpovede. Zaujímalo by ma, aká je celková dĺžka života u stepných (banánových) cvrčkov pri teplote 28°C a ako dlho kladú dospelé vajíčka. Potom už len drobnosť. Všeobecne sa udáva, že za 8 týždňov dospejú, dá sa to brať ako doba, pokým dorastú na 2cm, alebo túto veľkosť dosiahnu rýchlejšie?

Všeobecne sa udáva, že za 8 týždňov dospejú, dá sa to brať ako doba, pokým dorastú na 2cm, alebo túto veľkosť dosiahnu rýchlejšie?

Dospívají v závislosti na teplotě, při teplotách okolo 28-30 st. cca okolo měsíce, při nižších teplotách se vývoj protáhne a třeba při teplotě okolo 20 st. se vývoj protahuje na několik měsíců (ty data a čísla jsou hodně orientační, cucám si to jen tak z hlavy, ale prostě doba vývoje závisí na teplotě).
Dospívají až dospělostním svlekem (svleků je dle teploty a délky vývoje tuším 7-13) a dospělci jsou jedinci s křídly (nezavisí to na velikosti jedince, ta je dle teploty - rychlosti vývoje a krmení odlišná a dospělý jedinec může být velký třeba jen 1,5 cm nebo i skoro dvojnásobný. Po dospělostním svleku (když se vytvoří křídla) už se nesvléká a pak žije zase v závislosti na teplotě několik týdnů (cca 4-6), klást začínají cca týden po posledním svleku a intenzivně kladou cca 2-3 týdny a pak produkce klesá až ustává a dospělci postupně hynou. Proto je dobré, vždy obměnit dospělce v době, kdy vidíte, že začínají cvrčci více umírat, resp., že se produkce snižuje (na kladičce je vidět méně a méně samiček, vajíček je také vidět v hlíně méně a méně). Většinou je dobré je měnit po 3-4 týdnech, v produkčním chovu je obměna chovných cvrčků dělána většinou po 2 týdnech kladení.

chcel by som sa spýtať ako v chove cvrčkom vyhrievate? Výhrevné fólie pob box, alebo sa dajú použiť aj žiarovky? Nevadilo by cvrčkom keby im žiarovka svsietila 24 hodín v kuse? Alebo potrebujú mať režim deň/noc?
Chcel by som dať boxy s cvrčkami do pivnice do uzavretej skrine kde by som im prikuroval pretože v pivnici mám len cca 12-16 stupňov.

lignocel bude nejspíš příliš nasátý vodou a asi bude malé větrání a lignocel plesnivý nebo hnije či co :-) chce to aby lignocel nebyl úplně mokrý jako bažina, je pravda že se mi taky párkrát objevila plíseň na lignocelu a bylo to způsobeno právě měnším větráním :)

ake podmienky potrebuju cvrckovia aby prezili tak 2 tyzdne. Nechcem ich chovat ani rozmnozovat, len potrebujem aby vydrzali aspon 2 tyzdne, nech nemusim stale behat do obchodu.

Teraz ich mam v umelohmotnej krabici, na vrchu maju dierky na vzduch, vnutri mam podlozky pod vajcia, a suchy chlieb aby nieco jedli.Mam ich pri izbovej teplote, a aj tak mi viac ako tyzden malokedy vydrzia.

A nebo se prodávájí takové granule "na PC v práci ti to nenajdu" které navlhčíš a oni nabobtnají.Oběm nabude tak 40x.Tak to vydrží opravdu dlouho.
Já kupoval před rokem a stále je mám.
Krom vlhkosti obsahují potřebné vitamíny!Dále krm už jen granulema "nedávej tam už zeleninu aby lezli jen na ty krystalky a granule".
Hlavně si uvědom,že ty cvrčky které kupuješ v obchodech nemají absolutně žádnou výživnou hodnotu.Je to jako bys jedl jen chleba :) na tom nepřežiješ.Co cvrček sežere to dostanou i ještěrky.
A také si kup nějaký plastoví box který odvětrej a přesipávej je tam.Už kvůli čistotě.Jak znám ty krabičky tak se tam válej mrtvolky-jsou zapařené a plné trusu.Tím přece krmit nechceš :)

:-)Úplně jednoduše, cvrky po nákupu přesypu do velké bedny s větráním, proložky na vejce mám taky, mističku s psíma granulema a každý den dávám pampelišku,vojtěšku,čínské zelí nebo jablko. Zelené denně měním. Úmrtnost je nulová.Vydrželi by dlouho, kdyby je ještěrky nesežrali. Masožravce mám jen čtyři, takže výdrž cvrků u nás cca 3 týdny.

ještě bych dodala, že přendavat mikrocvrčky nějak ručně je dost těžké, stejně tak není pohodlný pěstovat cvrčky všech velikostí v jedné bedně,. Já to řeším tak, že kladoucí dospělce mám v jedné krabici s kladištěm. V okamžiku, kdy se to začne líhnout, tak kladiště dám do jiné krabice s hustou síťkou, kterou mikrocvrčci neprolezou. tam je bez jakékoli manipulace nechám, dokud nevyrostou natolik, že je lze přendavat - nechat nalézt do plat od vajec nebo někam přesypat. Pak tyto juniory přendám do jiné krabice už s většíma dírama na větrání a do původní dám zase nové kladiště plné čerstvých vajíček. Takže mám na sobě naskládaný tři plastový krabičky, jednu s líhnoucími, druhou s mladými ale už trochu povyrostlými a třetí s vybranými chovnými dospělci kladoucími. Do kladiště používám hlínu případně rašelinu případně hlínu s troškou vermikulitu a nikdy žádný problém, pokud nezapomenu a neuschne mi to na prach, pak kladiště vyhodím a začnu znovu.

Tak jestli ti vadí cvrkání a dostaneš se tak aspoň jednou do měsíce ke zdroji menších cvrčků, tak je nemusíš přímo chovat, ale jen přechovávat. Postačí i nižší teplota při který rostou pomalu, takže vydrží dýl. Teď přes zimu je mam tak v 18°C v noci maj jeste min. Dospělce buď zkrmíš nebo vyhodíš.