Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem želva mapová nepravá - velikost v dospělosti

Nedávno jsme si koupila německý časopis Marginata, pojednávající o želvě mapové, a bylo tam napsáno, že mapovky se v dospělosti dorůstají až 37cm samice a až 24cm samci. (Rozdíly mezi jednotlivými podruhy nebyly moc velké.) Tuto info jsem četla i jinde. Na druhou stranu se na českých webech (různé kvlaity) píše, že samice mají tak do 25 cm, samci pak max. do 15cm.
Moje samice mají 17cm (g. pseudographica, stáří neznámé, potrava neznámá, ale podle tvaru krunýře mizerná),nalezenec), a 16cm (g. kohni,stáří do pěti let, potrava pestrá) a samec do 10 cm (pseudo, stáří do tří let, potrava první rok jen granule, pak už pestrá, kupodivu péči prvních majitelů přežil, zatím je v poho) a do 11 cm (pseudo, stáří 12 let, potrava pestrá, přes léto sluníčko, jinak UW). Jinak jsem se v ČR nesetkala se samcem větším než 12cm a samicí větší než těch 18cm.

Zajímalo by mě, jaké jsou vaše zkušenosti s dorůstajcí velikostí těchto želv?

Napadlo mě, že bud se sem dostávají zparchantělé a menší želvy z farem, nebo že běžných chov ve stylu želv nádherných (případně s nimi) není to pravé ořechové. V tom časopise bylo např. uvedeno, že je třeba je hodně krmit zelenou potravou - ale prý ji nežerou, dokud teplota vody nestoupne na 26. Je pravda, že u mně mají o něco méně a lupení jim moc nejede. Taky tam spaly, že vodní sloupec musí být minimálně 60 cm vysokový, neb žijí v řekách - měly málo, až poslední dobou mají 40cm a asi jim to ještě zvednu.
Jinak jsem už mockrát četla, že se jim mají dávat šneci - a ty teda u mně mají, až se jim to nelíbí.

Zdravím, tyto želvy nechovám, ale zajímám se o severní ameriku. Ve většině zdrojů se uvádí max déla karapaxu 25cm, což bych viděl na samici. 37cm co jsi uváděla, nebude to spíš celková délka těla? Včetně ocásku a hlavy?

Mapovky jsou nádherný zvířata ;-)

PS: Fotka tvé psudogeografiky - detail hlavy, by nebyla? :?::-)

Ano, většina ČESKÝCH zdrojů těch 25 cm max. uvádí pro samice. Cizojazyčné zdroje ale uvádí ty megarozměry - bez ocasu atd, jde o délku karapaxu. Ale ono ani s ocasem to ta želva nedá. Ani kdyby by měla vystrčenou hlavu. Dokonce jsem viděla i fotky, želvy, co těch 30, i víc mohla mít.
Footky jsou - i zde v ,,pochlubte se - amerciké želvy" - ale detail kresby hlavy z boku tam není. Možná zkusím nafotit.

když už se tady exhumovalo toto vlákno: K tomu růstu želv - vzhledem k tomu, že to jsou zvířata, která mohou žít několik desítek let a po celý ten svůj život rostou, tak pokud se v přírodě dožijí vysokého věku, tak tyto staré exempláře budou pravděpodobně i hodně velké. Proto ta max. velikost. Kdyby je někdo dejme tomu těch 30-40 let choval ve větším zahradním jezírku s dostatkem krmení a přírodního sluníčka, tak zřejmě vyrostou taky hodně...jenže on je tu jednak nikdo nechová tak dlouho, navíc ty želvy jsou vesměs limitované péčí majitele (velikost ubikace, krmení atd), takže prostě nedorostou takové velikosti, jaká je maximální možná u starých exemplářů ve volné přírodě. A tohle se netýká zdaleka jen želv, ale dlouhověkých plazů tak nějak obecně. Naopak třeba u malých, rychle rostoucích a krátkověkých druhů mohou zvířata v lidské péči při dostatku krmení a dobrých podmínkách dorůst větších rozměrů, než jaké velikosti běžně dosahují adulti v přírodě.

Shodou okolností u druhů rodu Graptemys uváděl Harald Artner (dokud se ještě byl ochoten s někým bavit), že ve střední Evropě nemají dlouhodobě pro chov v bazénu dostatek teplých a slunných dnů, doporučoval alespoň částečně vylepšit venkovní výběh skleníkem a doporučoval to i pro Graptemys geographica, která má tuším nejsevernější výskyt. Je to už nějaký čas, snad si to pamatuju dobře.

to je možné, já je měla venku taky jenom přez teplé léto...když se začlo ochlazovat tak zajely ke dnu a přestaly aktivovat. Takže šly dovnitř. psala jsem to spíš jako příklad, kdy by želvy za delší časový úsek při dostatku prostoru a vhodných podmínkách (než co se jim tu obvykle v pokojových ubikacích dostává) teoreticky mohly vyrůst do těch větších velikostí.

Je otázka nakolik to je založené na chovatelských podmínkách či možná určitém dobře dostupném konkrétním typu stravy. Při brouzdání po netu jsem narazil na diskuse o tzv. "big heads", jež se kupodivu netýkají jen graptemysek, ale i chinemysek, malaclemysek a asi i dalších. Jedná se o zvířata z přírody. Posuďte sami z pár vláken:
http://www.turtleforum.com/forum/upload/?showtopic =163623

Jasné, já jsem narážel na to, co zmiňují v těch odkazech - kde se polemizuje o tom, že takhle vypadají vesměs samice a po určité době, tedy po dosažení určitého věku a usuzuje se i na silné zastoupení plžů ve stravě. Celkově mi ta "změna" připomíná samce Tomistom, kterým po dosažení tuším 40let zmohutní čelisti, změní se "výraz ve tváři" a získají naprosto jiný vzhled.

Souhlas, ale tady je to přeci jen o něčem jiném. Mimochodem ony Tomistomy ve 40letech se považují za teprve vyzrálé a podle některých úvah u nich teprve startuje plodnost (mladší zvířata mívají údajně neoplozené snůšky, případně je plodnost velmi omezená), takže tento věk tam rozhodně neznamená zvíře staré. Jinak mě ty odkazy normálně jdou..

Šla do Španělska k chovateli co má samce, tak snad jo..soused už ji v rybníku nechtěl, že mu tam prý prohrabávala hráz a vypouštěla rybník. Navíc ji párkrát viděl ožírat mrtvé kachně (které ale určo sama neulovila). Tak jsem ji měla asi 1/2 roku u sebe a pak jí našla nového majitele.