Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Ako vylákať pytóna regiusa z úkrytu?

Dobrý deň, som čerstvým majiteľom okolo metra dlhého pytóna kráľovského. Do terária som mu kúpil dutý kus dreva ( konár ). Akonáhle však had zistil, že sa tam vmestí, tak tam zaliezol a nie a nie von. aj keď mu hodím myš, tak ju uloví vymrštením z úkrytu a vtiahne ju dnu. Problém je, že už druhý mesiac je stále v úkryte a vôbec nevylieza. Sem-tam vytrčí hlavu a viac nič. Chovám hada a ani ho nevidím, ani ho nemôžem nikomu ukázať a bojím sa že keď na mňa nie je zvyknutý, tak postupom času môže byť agresívny. Je to problém? Poprosil by som o akúkoľvek odbornú radu a za každú budem nesmierne vďačný. Ďakujem.

Regiuska je úkrytové zvíře, pokud chcete hada pozorovat, tak si počkejte, až bude hladový a bude tak půlnoc - to bude zcela jistě šmejdit po terárku. Je pár hadů, kteří úkryt nepotřebují a jsou na očích (B. constrictor) ale P. regius mezi ně nepatří. Lepší je se s tím smířit a nechat hada na pokoji, manipulaci a vytahování ven omezit třeba na kontrolu před svlekem, odstraňování exkrementů apod. S agresivitou je to kus od kusu, ale vyloženě agrrsivní regiuska se objeví jen sem tam..

Tak mu tu větev třeba rozřežte na půl, nebo mu udělejte jiný, lépe dostupný úkryt. Ano, had je takto určitě maximálně spokojený, nicméně i tak je vhodné si ho alespoň jednou týdně prohlédnout, kvůli případným zbytkům nesvlečené kůže, možným poraněním od krmných hlodavců a celkovému stavu. Jinak by vás taky časem mohlo něco z toho potkat, ale pak už může být pozdě.
Je velmi pravděpodobné, že krajta v noci lozí, určitě se chodí napít, akorát to má tak vychytané, že si vybere vždy tu "správnou" dobu. Oni hadi nejsou úplně tak hloupí, jak by se mohlo zdát. Naopak bude mít moc dobře vysledovaný denní rytmus dění okolo terárka a podle toho, když je klid, určitě chodí na túry :-).

No ďakujem veľmi pekne, budem musieť na tom kmeni urobiť nejaké dvierka, akurát že najskôr ho budem musieť vystihnúť, keď bude vonku :-) a čo sa týka tých túr, je to pravda...každej deň mu piesok v terárku vyhladím a ráno sú vidieť cestičky kade labzuje :))) ešte raz Ďakujem!

V teráriu by neměl mít žádný úkryt! Důsledek? Celé terárium bude vnímat jako svůj úkrytový a bezpečný prostor, ze kterého bude (muset) pozorovat okolní pohyb. Tím si na něj zvykne, nezdivočí a na vstup chovatele bude reagovat s podstatně menším stresem. Had zmizelý v úkrytu se také nedá kontrolovat!...jaký na to máte názor? Omlouvám se že to cpu sem, ale docela mě to taky zajímá protože třeba u morčete(vím, že s hadem se to srovnávat zrovna nedá), které bylo plaché také pomohlo odstranit úkryt a brzy si zvykl na ruch okolí a přestal být ve stresu.

Já vím z jakých to máte stránek, ostatně je tam takových takových "svérázných" názorů víc. Ty stránky jsou vlastně jen blogem o společném soužití s krajtou, jejíž chování a vlastnosti autor polidšťuje. Docela mě překvapuje, že některé ty myšlenky jsou i zde často prezentovány, a to i v jiných případech, jako dogma. Co se týká úkrytů, tak ty bych považoval, a to nejen v chovu krajt královských, za nezbytnost.

Jo, ono bohužel s rozmachem internetu se taky roztrhl pytel s různými růžovými blogísky, kde si každý kdo má mezi půlkami otvor může napsat, co chce a pustit to do éteru, byť je to seběvětší hovadina. A každý další nemyslící se toho chytí a pouští to dál a dál, takže se potom hovadiny šíří rychlochstí Ma3. Pak vznikají zcela mylná a nesmyslná dogmata, protože "se to přeci všude píše" :-/ .

No tady je právě ještě problém, že tyhle stránky byly jedny z prvních, které se týkaly teraristiky. Takže před pár lety to byla jedna z mála stránek, která se začátečníkům, čerpajícím informace z internetu, dostala pod ruku.