Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Inkubátor

Zdravím všechny chovatele.
Mám dotaz: máte někdo zkušenosti s líhněmi fy "Brinsea"? Popřípadě, jakou profesionální líheň, by jste mi prosím doporučili, k inkubování vajec ch. viridis?
Děkuji za návrhy.

V podstatě je jedno jestli jde o profi nebo amatérskou líheň, důležitá je schopnost udržovat přiměřeně přesně teploty a vlhkost ve vhodném intervalu. Možné je také nechat vejce přímo pod samicí v budce, kde je vhodný suchý substrát (např. rašeliník) a nesmí se rosit přímo na hada a vejce, ale přitom musí být v prostoru terária vysoká vzdušná vlhkost a v prostoru "hnízda" vhodné teploty (mezi 27 až 32 st.).

Když jsou vejce v takovém stavu, že by nevydržela pod samicí, tak ti nevydrží ani v inkubátoru, byť bude sebelepší a pokud jsou vejce kvalitní, stačí je klidně položit do misky s vlhkým vermikulitem a hadi se vylíhnou i u ústředního topení. Ale beru, že je lepší inkubátor, já už od svých začátků používám inkubátory vlastní výroby a nikdy jsem neměl sebemenší problém. Teď zrovna jeden stavim, až ho dodělam hodim sem fotku, řekl bych že bude lepší než nějaké profsionální inkubátory za 20tis, především pro to, že už je to můj čtvrtý a už mám vychytané vše co v inkubátoru potřebuju.

S těma vejcema jsem to myslela ale tak, že je možné, že několik vajec bude špatných, můžou začít plesnivět a bude je třeba a bude i lepší, je samici odebrat, roztřídit a vložit do inkubátoru.
Od jednoho špatného vejce, může přece odejít celá snůška.

Koukal jsem na nabídku firmy Brinsea a je to vesměs samý inkubátor pro ptáky, jen jeden pro plazy (Hatchmaker R), ale nepřišel mi nějak úžasný. A to tam ještě nebyla cena. Inkuboval jsem už v lecčems od děravýho igeliťáku přes různé rádoby udělátka ze starýho akvárka a akvarijního topítka až po profi inkubátory Jager (nevím jak se to přesně píše) a jsem přesvědčen, že dobré vejce odlíhnete při udržení určitých podmínek i v tom igeliťáku. Jediná opravdu důležitá věc je, aby byla dostatečná vlhkost ,ale na vejce nikdy nenakapala voda a teploty nepřekračovaly a neklesaly přes určitou mez. Dokonce mám pocit, že určité kolísání teplot může být u řady druhů spíše prospěšné. Nejvíce se mi osvědčil inkubátor s topným kabelem na víku, kde nedochází ke srážení vody na stropě.

Pokusím se.;-)

P.S.: o tom vychytaným inkubátoru psal Uroboros, tak by mohl přispět také on. Já prakticky každý rok líhnu v něčem jiném (zas tolik k líhnutí toho není;-)) a většinou to bývá slušný provizorium, který ale mívá výsledky. A hlavně k těm svým pokusům nemám fotodokumentaci, tak bych musel kreslit a to by nedopadlo dobře. V příštích dnech až týdnech bych, ale chtěl vytvořit něco definitivnějšího a praktického, páč čekám něco vajec od "bimaculát" a ostatní žofky a korálky by měli postupně následovat, tak bych mohl průběh výroby a hlavně výsledek zaznamenat a dodat.

Tak nějak to vypadá i u mě, zkoušel jsem líhnout ve všem možnym s menšíma nebo většíma úspěchama, ale nyní už nechci každej rok, experimentovat s něčim novym, tak si stavím nový a pořádný inkubátor o objemu cca 425l a díky jeho víšce cca 170 cm počítám, že budu moc mít v horních patrech třeba hady, které inubuju kolem 30-31°C a dole klidně chmíky, které líhnu při teplotách kolem 27-28°C.
Jinak krokodýle musím říct, že ty inkubátory co máte v zoo a v AT jesou taky velice praktický, sice malý, ale chytře vymyšlený - profesionální inkubátory na plazi.

Ahoj U. Já bych neřekl, že jsou tak malé, když se člověk snaží, tak tam toho naskládá celkem dost:-D. Ale je fakt, že jich máme asi dvanáct;-). Jo k tomu budoucímu inkubátoru. Já, jelikož mě tlačí prostor, chci udělat nízké (do 25 cm), abych je mohl šoupnout někam na zem pod stojany nebo pod nábytek. Inspiraci jsem nabral v článku pana Hoška na Reptáriu, velmi jednoduchý, praktický a LEVNÝ inkubátor a rozdílné teploty budu řešit více inkubátory. Jenom tam udělám takové menší úpravičky. Jinak všem malochovatelům podobné řešení alias pan Hošek vřele doporučuji.