Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Krmení hada

Tak jsem tady včera i dnes pozorně pročítal vlákno "substrát". O tom, jak může had při krmení něco pozřít a vadí-li to,či nikoli. Projel jsem i ten odkaz na ifaunu a musím říct,že jsem se dověděl hodně zajímavého. Nicméně,nemám osobně tolik zkušeností abych nějakou konkrétní věc obhajoval,doporučoval či zatracoval. Chtěl bych však říct jinou věc. To,co psal Para o tom,že krmí mimo terárko se mi líbí. Hlavně pro ten důvod,že kořist zaneřádí hadovi bejvák. To je kolikrát fakt. Takže z tohoto důvodu jsem se rozhodl učinit totéž. Mám v terárku pod žárovkou velkej,placatej kamen a tam mi dává můj hroznýš najevo,že je třeba krmit. Sjede z větvě půlkou těla a "číhá". Už to má zmáknutý,trefí se vždy do termínu. Tak jsem ho dneska vzal,šoupnul jsem ho do vany a přihrál mu tam křečka. Tak pět minut jsem koukal jak si z něj křeček dělá prolejzačku a had se spíš snažil utíkat. Byl evidentně mimo z toho, kde je. Vrátil jsem ho do terárka,tam se po chvilce vrátil na svůj placák a šup mu tam toho křečka. Hotovo bylo ve vteřině! Tak co s tím? Zvykat ho na vanu ,nebo riskovat ,že pozře s potravou i trochu toho substrátu?? Krokodýl psal o rašelině která je OK ,tak ho asi nechám žrát "doma". P.S. Já používám ten lignocel a zatím dobrý.

Já používám Lignocel už (teprve?) 5 let a jsem s ním naprosto spokojená. Zkoušela jsem i jiné substráty, ale vždy jsem se k lignocelu vrátila.A to mám 35 hadů ... Zpočátku jsem je krmila v terárkách, ale nyní je krmím ve velkých (100 na 5O cm)plast. přepravkách. Ty po krmení vymeji vařící vodou a vše je OK. Jednou za čas je desinfikuji.

to TEKA: Jestli chceš navyknout hady žrát ve vaně, musíš mít větší trpělivost. Je jasný že had bude mít rozhozenej sandál, páč bude v cizím prostředí kde to nezná, ale až se zorientuje.........dej mu čas, klidně hodinu....... pak zkus k němu přihodit kořist.;-)
Já když jsem to začal praktikovat, taky mi hadi nežrali hned, ale dnes jak dam hada do vany, je na něm vidět, že už ví, že bude bašta :))

Jj,budu to zkoušet. Nejde ani tak o to,že se chci někomu podobat nebo se opičit,ale jde o tu hygienu. Když koukám jak to z toho křečka někdy lítá tak je to krmení mimo prostě praktická věc. A určitě ho to naučím,jen jsem nechtěl ze startu nějaký traumata. Mám teď takovej pocit vinny pro ten nedávnej kožní problém tak ho nechci jako by moc trápit,ale zvládnem to.;-)

Ahoj. Všetky hady mám na rašeline a vždy kŕmim v terárku. Veľhadom hlodavce dávam čerstvo zabité alebo rozmrazené, regiusky mi občas mŕtve zoberú ale vačšinou tam musím dať živé (musím na tom ešte zapracovať, keď znova začnú baštiť;-))

Krmit hada ve vaně je pro mě celkem sci-fi, guttaty nebo hrozňové to zvládnou, ale stresáci typu chondroušů... Taky by se mi pokaždý nechtělo přendavat divouse typu El. carinata nebo Rhinechis scalaris. Raději nechám hady v jejich prostředí, pokud se jim při lovu něco dostane do tlamy v pohodě se toho různým otíráním tlamky o věrev a protahováním čelistí vždy zbavili. Mám pocit, že krmení ve zvláštní nádobě jde využít jen u takových "domácích" hadů, ale u importů nebo přirozeně divokých a stresujících hadů to použít nelze. Taky dost ještěrů by to asi úplně dobře nesnášelo. Držím se toho, že když vytvářím zvířatům prostředí, které jim vyhovuje, také je v něm krmím, i když to může mít určitá negativa.

Čauky,
tak s tím krmením mimo terárko s tebou naprosto souhlasím. Je třeba možný, že je na to had zvyklí, ale podle mě to pro něj není dobrý. Už z toho důvodu, že po jídle by měl mít klid. Tobě by se taky nelíbilo, když by ses najedl a pak by tě ještě někdo někam tahal...:?: A taky si myslím, že sem tam kousek lignocelu moc neuškodí. Používám ho taky a moje Julinka si zatím nestěžovala. Víceméně v přírodě jim taky nikdo nepomáhá, ale ten tvůj nápad je fajn. Taky už jsem o tom přemýšlela, ale připadá mi to jako zbytečnost. Každý má ale jiný názor a každý si vychovává svýho mazlíčka podle sebe. No ne?

Jim to "tahání" nevadí, je to stejný jako kdyby si po jídle lezl třeba na větev nebo na polici, já myslim že takový cimprdlici zase nejsou :-D
Navíc kdyby se jim to nějak nelíbilo jistě by to dali patřičně najevo.....oni to uměj ;-)
Mě to vyhovuje a jim evidentně taky, okamžitě po předložení kořisti loví a to i regiuska. Prostě oboustranná spokojenost :))

Ono jde ale i o to, že pokud je had navyklý, na krmení mimo terárko, bývá většinou v terárku klidný a neútočný. Pokud máš jednoho hada, není to to samé, jako když máš hadů několik desítek. Je s tím sice víc práce, ale odpadají další starosti, jako např. že had pozře spolu s kořistí nějaký ten substrát, nebo "úklid" terárka po "lovu" ... a navíc, dospělé hady já krmím jednou za cca 3 týdny, tudíž je i po vyndání z terária pečlivě překontroluji, je-li vše OK. Mně osobně žere každý had mimo terárko a z důvodu bezpečnosti (pro hada) jen a pouze mrtvé hlodavce. Praktikuji to tak několik let. Žádné zranění a žádné problémy jsem dosud nezaznamenala. Jo a všechny hady mám na tom tolik zatracovaném LIGNOCELU.

No já myslím, že to přendavání právě zdržuje, to raději dám všem v terárku mrtvýho myšáka (potkana...) s peánu a mohou dostávat všichni prakticky najednou. Ale jelikož právě nepoužívám lignocel, tak se nemusím z krmením tak babrat. No a taky já mám pocit, že ty Jano děláš v nějakém domě dětí nebo něco takového, ne? A v pracovní době má člověk na takové serepetičky čas. Ale až budu mít mladý carinaty, tak ti pár přenechám a garantuju ti, že krmením mimo terárium je neuklidníš. Jak jsem psal, to jde provozovat u "domácích" hadů - guttaty, lampropeltisky, hroznýši atd., ale u spousty druhů je to spíš problém.

Proč v domě dětí? A že to zdržuje? No mě tedy ne. Hady jsem chtěla a chci, tak přece nemůžu o žádné takové činnosti říct, že zdržuje. Pokud se, jak píšeš, nechceš s krmením zdržovat, je vidět, jak si svých chovanců vážíš a co pro Tebe znamenají. Ale jinak: nikomu svůj způsob nevnucuji. A napadat mě, že to dělám v pracovní době? No jseš holt mistr nad mistry a děd Vševěd v jedné odobě. Prostě já jsem s lignocelem spokojená a ikdyby se do tlamy hadovi trochu lignocelu přece jen dostalo, jistě to bude lepší, než když spolu s potravou pozře nějaké štěpky, nebo hobliny. Toť vše. Jinak mám: a.dumerili, e.c.cenchria, b.c.i. hog, p. regius ... takže všechny ty domácí hady, že?

Tak promiň, spletl jsem si tě z jinou Janou, nechtěl jsem tě nijak napadat. Jenom nechápu to ...a ikdyby se do tlamy hadovi trochu lignocelu přece jen dostalo, jistě to bude lepší, než když spolu s potravou pozře nějaké štěpky, nebo hobliny... V čem to je lepší? To "domácí" jsem myslel povahově klidní, takže všechno opravdu "domácí" hadi. A s tím zdržováním to taky nemyslím na úkor hadů, ale prostě technicky. Když dám postupně 30ti hadům s peánu mrtvého hlodavce samotný akt krmení vyjde na necelou hodinku až dvě podle množství potravy. Já mám hady také rád, ale opravdu se mi hodí každá chvilka volna navíc a vím, že tím hadům neubližuju. Netvrdím, že je to špatný způsob, já psal, jak to dělám já. Prostě mám i druhy hadů, které takhle krmit nelze.

A tak to jo. No, o nic nejde. Každý máme svůj způsob, který nám vyhovuje. Ale lignocel, pokud už byl jednou "zalitý" vodou, tak svůj objem dál nezvětší. Pokud by ho tedy had pozřel spolu s potravou. Když jsem se na toto téma bavila se zkušenějšími chovateli, tak mi nikdo nebezpečí lignocelu nepotvrdil. Naopak, každý s ním byl spokojen. A to nechci lignocel vychvalovat a dělat mu reklamu. Ani náhodou. Ale myslím, že to bude bezpečnější, než kdyby pozřel např. bukové štěpky. Tím myslím, že pár vláken měkkého lignocelu, nemůže napáchat takovou škodu, jako tvrdé štěpky. A je mi jasné, že např. ch. viridis, v přepravce nenakrmíš. Takový druh hada, jsem ani neměla na mysli. Ale ani taková samice a. dumerili, F1, není zrovna klidným hadem a pokud jsem ji krmila v terárku, byla daleko víc útočnější, než když už ji 2 roky krmím ve velké, plastové přepravce. A opravdu jsou hadi v teráriích klidnější, pokud je krmím mimo. Ale ve vaně, tam bych je určitě nekrmila. Vím jistě, že tam by většina mých hadů potravu nepřijala. Snad jen žraví e.c.c. ... těm je to úplně fuk, kde jim potravu předložím.To je asi tak vše. A znovu opakuji, nikomu lignocel nevnucuji a nedoporučuji. Já ho používám cca 5 let, bez jediného problému. Třeba mám štěstí ...

texta.htm
Tak na téhle adrese jsem včera pročítal názory jednoho chovatele. V něčem se liší od toho co zaznívá zde, v něčem ztotožňují. Je myslím moc dobře,že máme každý svou osvědčenou metodu a tu zde prezentujeme a můžem se vzájemně obohacovat. Jak tak tady zaznívá,asi si budem každý stát za tím co je nám vlastní a co máme ozkoušené a to je asi to nejlepší. Chci poděkovat všem,kteří zde přispěli k mojemu dotazu. Karel.

zdravim.na to musím taky zareagovat...;-)samozřejmě, že je každýho věc jak si krmí doma hady...taky je mi to jedno ( já krmim jenom v terárku a jenom živejma.. )ale v tomhle souhlasim s krokodýlem, jedině pokud mám víc hadů v jednom terárku a hrozí tam nákej problém, tak je radši rozdělim, ale to můžu udělat jenom u E.c. maurus-těm je to fuk a když maj hlad tak žerou kdekoliv, ale rozhodně to nemůžu praktikovat a Chondra,Morelia spilota,Corallus ruschenbergeri,atd.. prostě třeba u těch spilot stačí abch se jenom rychlejc pohl kolem terárka když žerou a ona mě tu napůl spolklou myš vybleje...navíc to opravdu ušetří ten čas a myslim si, že to není projev toho, že bysme se o ty hady starali s menší láskou....já osobně radši svoje zvířata pozoruju v terárku-klidně at se furt válej,nebo spěj...:-D ale mám z toho větší radost než kdybych je někam tahal a oni budou naprdnutý, budou se snažit utýct a třeba mě pokoušou...:.(
to je asi všechno ( doufám, že to nevyzní jako že někoho napadám-to sem nechtěl)
jinak hodně štěstí v chovu a ať Vám hadi žerou ( kdekoliv ) :-D

Jj, je jasný, že když má někdo 30 hadů jako třeba Krokodýl, tak si jen těžko představit, že všechny ty hady bude krmit mimo terárium, navíc když to jsou nějaký nerudný potvůrky :x:...... to bych se na to taky vybodnul 8-).
Já mam jen tři hady, dvě krajty a hroznu a to jsou naprostý pohodáři, takže to s nimi praktikovat lze...........ale teď mě napadá jak to budu praktikovat s tmavkou až vyroste :?:.....::)::)::)

Mám jich také 30 a krmím všechny mimo terárium. Samozřejmě ne druhy, u kterých to nejde, jako např. ch. viridis, ale takové druhy nemám, teprve si je budu pořizovat. A navíc mám své hady v terárkách po dvou, takže o krmení v terárku a najednou, nemůže být ani řeč.