Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Chov a odchov Hemorrhois sp.

Zdravím,
našel by se tady někdo, kdo chová nebo dokonce odchovává tyto štíhlovky? Jde mi o všechny zástupce rodu (http://reptile-database.reptarium.cz/advanced_sear ch?genus=Hemorrhois&submit=Search) a budu vděčný za jakékoliv informace, poznatky nebo tipy k těmto hadům...
Vím, že H. hippocrepis chová a odchovává krokodýl, H. ravergieri má zase letosnake, ale najde se někdo další?;-)

Předem díky za odpovědi...:-)

Ilustrační obrázek (zdroj: biolib.cz)
[86850.jpg]

Jen posunuju...
A možná jen jedna otázka: jeden známý mi popisoval zřejmě působení jedu na kořist (ještěrky) během krmení Hemorrhois nummifer. Vím, že tento druh (jako mnoho jiných) má toxické výměšky slinné žlázy, ale nemá "opravdový" jedový aparát a je obecně považována za "neškodnou". Máte někdo podobné zkušenosti, třeba i s příbuznými druhy?

Ja se asi blbe vyjadril.
Osobne povazuju pusebeni toho toxinu na jesterky za docela pravdepodobne... Vyzkum v tehle oblasti delali rusaci nekdy v 60-70tych letech (nejznamejsi prace jsou na natrixach /Banikov, Scerban/ - prokazali pusobeni toxinu v slinach na zaby)...
Svym predchozim prispevkem sem chtel rict, ze toxin tam je, pusobi na jesterky, ale pro vyssi obratlovce bude zrejme neskodny...
Co se tyce situace vyzkumu toxicity "neskodnych" druhu - je to zalezitost zajimava, nicmene financne narocna a tak je odsunuta na vedlejsi kolej (pro farmokology a jine je zajimavejsi /financne/ studovat toxikologicky vyznamne druhy)...
Takze zustavaji jen (ne)podlozene pozorovani z terenu, nebo od chovatelu. Nicmene seriozni vedecka prace chybi...

Tohle si asi cetl - http://fieldherping.eu/Forum/viewtopic.php?f=33&t= 611

jeste par vedectejsich poznatku k priznakum intoxikace (pro cloveka) u jednotlivych druhu Hemorrhois... Snad to k necemu pomuze - zvlast posledni druh je zajimavy.

Hemorrhois algirus:
Clinical Effects
General: Dangerousness
Non-venomous, so no likelihood of envenoming or lethality
General: Rate of Envenoming: Non-venomous, so essentially all bites should be “dry”.
General: Untreated Lethality Rate: Non-venomous, so no likelihood of envenoming or lethality
General: Local Effects
Insufficient clinical reports to know, but most likely no local effects, possibly, at most, minor local pain & swelling only
General: Local Necrosis
Insufficient clinical reports to know, but local necrosis most unlikely
General: General Systemic Effects
Insufficient clinical reports to know, but systemic effects not expected
General: Neurotoxic Paralysis
Insufficient clinical reports to know, but unlikely to occur
General: Myotoxicity
Insufficient clinical reports to know, but unlikely to occur
General: Coagulopathy & Haemorrhages
Insufficient clinical reports to know, but unlikely to occur
General: Renal Damage
Insufficient clinical reports to know, but unlikely to occur
General: Cardiotoxicity
Insufficient clinical reports to know, but unlikely to occur
General: Other
Insufficient clinical reports to know

Hemorrhois hippocrepis:
Clinical Effects
General: Dangerousness
Non-venomous, so no likelihood of envenoming or lethality
General: Rate of Envenoming: Non-venomous, so essentially all bites should be “dry”.
General: Untreated Lethality Rate: Non-venomous, so no likelihood of envenoming or lethality
General: Local Effects
Insufficient clinical reports to know, but most likely no local effects, possibly, at most, minor local pain & swelling only
General: Local Necrosis
Insufficient clinical reports to know, but local necrosis most unlikely
General: General Systemic Effects
Insufficient clinical reports to know, but systemic effects not expected
General: Neurotoxic Paralysis
Insufficient clinical reports to know, but unlikely to occur
General: Myotoxicity
Insufficient clinical reports to know, but unlikely to occur
General: Coagulopathy & Haemorrhages
Insufficient clinical reports to know, but unlikely to occur
General: Renal Damage
Insufficient clinical reports to know, but unlikely to occur
General: Cardiotoxicity
Insufficient clinical reports to know, but unlikely to occur
General: Other
Insufficient clinical reports to know

Hemorrhois nummifer:
Clinical Effects
General: Dangerousness
Non-venomous, so no likelihood of envenoming or lethality
General: Rate of Envenoming: Non-venomous, so essentially all bites should be “dry”.
General: Untreated Lethality Rate: Non-venomous, so no likelihood of envenoming or lethality
General: Local Effects
Insufficient clinical reports to know, but most likely no local effects, possibly, at most, minor local pain & swelling only
General: Local Necrosis
Insufficient clinical reports to know, but local necrosis most unlikely
General: General Systemic Effects
Insufficient clinical reports to know, but systemic effects not expected
General: Neurotoxic Paralysis
Insufficient clinical reports to know, but unlikely to occur
General: Myotoxicity
Insufficient clinical reports to know, but unlikely to occur
General: Coagulopathy & Haemorrhages
Insufficient clinical reports to know, but unlikely to occur
General: Renal Damage
Insufficient clinical reports to know, but unlikely to occur
General: Cardiotoxicity
Insufficient clinical reports to know, but unlikely to occur
General: Other
Insufficient clinical reports to know

Hemorrhois ravergieri:
Clinical Effects
General: Dangerousness
Unknown, but unlikely to cause significant envenoming, most unlikely to be dangerous.
General: Rate of Envenoming: Unknown but likely to be low
General: Untreated Lethality Rate: Unlikely to prove lethal
General: Local Effects
Local pain & swelling
General: Local Necrosis
Does not occur, based on current clinical evidence
General: General Systemic Effects
General systemic effects unlikely
General: Neurotoxic Paralysis
Does not occur, based on current clinical evidence
General: Myotoxicity
Does not occur, based on current clinical evidence
General: Coagulopathy & Haemorrhages
Does not occur, based on current clinical evidence
General: Renal Damage
Does not occur, based on current clinical evidence
General: Cardiotoxicity
Does not occur, based on current clinical evidence
General: Other
Unknown

Možná jsem to už někdy zmínil,ale viděl jsem kousanec do malíku od malé ,,najadky",asi 25cm.Ruka byla nateklá až k zápěstí,asi jako pořádný pigáro od fčely,nebo vosy.Spíše se ale jednalo o nějakou alergickou reakci i když i s tím se musí počítat.

Přímo kousnutí jsem neviděl,ale asi si žvejkla.Pokud vím,tak to mohlo trvat asi půl dne stím,že postupně splaskával.Komplikace nebyly žádné další.Osobní zkušenost mám s pár druhy ,,koluberek",ale vždy šlo o obraný útok bez žvejku.Většinou šlo o odrostlé,nebo dospělé kousky.To se nechlubím,co mě všechno kouslo,ale u takový chamradi se není čemu divit při lovu.

Jugulárky.najady,gemonenzisky,ravergirky...manipul ace a některý i odchyt.U najád skoro odchov...ve vysoký březosti uhynula na invazi asi kokcidií(nebylo vyšetření,jen při pitvě vizuelně skouknuta mikrobiologem).K nákaze došlo asi od samce z přírody.Samička byla v zajetí téměř pět let a oba pocházeli,myslímže z Arménie.Měla v sobě 7 vajec.

uhynula na invazi asi kokcidií(nebylo vyšetření,jen při pitvě vizuelně skouknuta mikrobiologem).K nákaze došlo asi od samce z přírody.Samička byla v zajetí téměř pět let

pokud to byly kokcidie, mohla je v sobe samice klidne tech pet let mit a cyklicky se v omezenem prostredi terarka reinfikovat. Kokcidie obvykle nejsou nijak extremne patogenni, ale pri oslabeni organismu (treba i brezosti) muzou zvire dorazit.

Jak je nějaký takovýdle parazito-vet.problém,tak čekám tvoji reakci.S těma kokcidiema máš asi pravdu ,tehdy jsem si myslel,že kokcidiozou trpěji jen králíci:-D...ale vážně...i ona byla odchyt samozřejmě a jak říkáš v sobě to mohla mít už dřív a vyrazilo se to tou březostí...psal jsem vysokou,myslel jsem to tak,že ty vejce byly už vejcema a na můj dotaz,zda by se mohly doinkubovat řek,že je ještě brzo.Šlo to tehdy docela rychle.Každý týden dostala myš,pak si nevzala...asi se bude svlíkat...a pak zinkla...podotýkám,že páření jsem neviděl a se samcem byla asi měsíc,ale jak dlouho to bylo po oddělení si už nepamatuju...asi toho ze mě víc nevypadne...byla taková divoká doba a některý dny si vůbec nepamatuju:beer::beer::-[

Párkrát jsem si nechal zakousnutou hippocrepissku zažvýkat (samozřejmě zcela "dobrovolně":-)) a nezaznamenal jsem žádný otok, výjimečně trochu pálení přímo v místech vpichu zoubků a jakoby začervenání jednotlivých teček po zubech, to vše ale jen krátkodobě několik desítek vteřin pálení až několik minut - začervenání vpichů, ale neřekl bych, že muselo nutně jít o působení toxinu.