Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Potkani - nemoc ?

Zdravím,
potřeboval bych poradit co vlastně na videu : potkan.mp4 potkan vyvádí.
Je to jakési kýchání a skřeky ( kvičí jako prase ). Dělají mi to téměř všichni.
Nevím, jestli je to nějaká forma nachlazení, nebo něco jiného.
Případně co s tím?

Děkuji za rady
Martin

Máš tam nějakou respirační infekci. Ty bývají v chovech potkanů na zkrm hodně časté. Někdy se to dá přeléčit antibiotikama, třeba Doxygalem, ale spíš se vyplatí zlikvidovat chov, vše pořádně vydesinfikovat a pořídit nový chovný materiál ze zdravého "nechrchlajícího" chovu. A pak si dávat bacha, aby sis tam zase něco nezavlekl.

s tím přenosem- ono většinou pokud máš myši i potkany, tak potkani chrchlaj a myši ne, ale v okamžiku, kdy dáš nové nechrchlající potkany, tak to chytěj od těch "zdravě vypadajících" myší, co funovaly jako rezervoár. Abys měl zdravý chov, musel bys zlikvidovat i myši. Tyhle respiračky jsou svinstvo, ale řada chovatelů krmných hlodavců je vůbec neřeší. Proto je většina krmných potkanů na burzách nebo ve zverexech chrchlajícícch.. Co se týče likvidace těch "velkých potvor", tak je normálně něčemu zkrmíš, plazi s tím problémy nemaj.

Jojo, tohle je u potkanů dost běžný. Člověk by řek, že jsou to odolný zvířata, ale zvláště ti ze zverimexu jsou řekla bych až extrémně náchylní na nastydnutí. Foukne na ně a hned frkaj. Když jsem ještě měla doma potkany jen ze zverimexu, tak začali všichni kolektivně, hlavně takhle na podzim pšíkat a chrchlat, kolem očí a čumáčku to jejich typicky červený špinění a klidně do týdne oděšli na zápal. U těch papírových jsem to vždycky léčila injekcemi ATB, ale jak říká Auri, u chovu potkanů na krmení, je to finančně moc náročný. Je lepší chovat je v teple. Takový to všelijaký umisťování po garážích a chodbách často nedopadá dobře...ale to já nevim, kde jsou tihle:)

tak ono finančně náročný to zas tak neni, člověk koupí pixlu Doxygalu a rozvažuje jim to do napaječek. Léčba trvá tak 14 dní. Jenže pokud to jsou krmný potkani, tak je potřeba počítat s tim, že během léčby se nesměj zkrmovat ani mláďata, a ještě ani nějakou dobu po. Taky se to rádo vrací. co se týče náchylnosti zverexových potkanů, tak oni ani nejsou tak náchylní, jako spíše nakažení, prostě to v sobě mají. Takže když to zvíře je oslabený, tak to propukne. Co se týče potkanů v hobbychovech, tak ti nejsou míň citliví, ale chovatelé obvykle prostě dbaj na to, aby ta zvířata měli zdravá.

Spíš naopak...potkani od člověka. Když je člověk nachlazený, neměl by se s potkany muchlovat, ale tihle jsou spíš jen na krmení a nikdo se s nima moc nemazlí:-p Oni už jsou ti potkani takoví dost zdegenerovaní a celkově docela náchylní na nemoce, snadno chytnou kde co od člověka a taky se jim hrozně často objevují různé problémy, co se týče dědičnosti a gentiky...třeba nádory, záchvaty atd. A má to svůj důvod, aby se na nich pak mohly hledat a zkoušet léky...

Patrně ušní svrab. Asi třikrát se mi stalo, že jsem přinesl potkana na zkrmení a až doma jsem si toho všiml. Tak jsem tehdy pátral a došel jsem k závěru, že je mohu normálně zkrmit. Tak jsem učinil a úplně v pohodě (už to nějaký ten rok bude).

Pokud je máš na chov, tak je to jiná. Chtělo by to se toho zbavit. Hodím ti sem nějaké odkazy k přečtení:

nemoci-potkanu
http://www.teraporadna.cz/q/view/32510-potkani-svr ab-jak-na-nej
www.potkani.own.cz
http://www.theblackhole.estranky.cz/clanky/zdravot ni-problemy-laboratornich-potkanu/svrab.html

tak můžeš je buď zkrmit a vydesinfikovat ubikaci třeba tím Savem- ale pozor, je lepší vystříkat i okolí klece např. Arpalitem a pak teprv dát nová zvířata. Nebo přeléčit Ivermectinem. Od myší to chytit mohli, myším se většinou tyhle květáky na uších nedělají, ale fungujou jako vektor. Myši mají příznaky až pokud to mají hodně rozjeté, většinou se drbou a pozdějc se jim udělají krusty na ocase a packách. Ono se to dá přenést z 1 klece do druhé i rukama, tou napaječkou, ulpělýma chlupama nebo šupinakama kůže...stačí když z 1 klece šáhneš do druhé.

nj, neznám nikoho kdo by tak velké potkany měl na zkrmení.
Měl jsem ty potkany abych měl mladé. Takže je musím nějak zabít. Což bych se chtěl zeptat na způsob? Hodně lidí s nimi jen tak praští o futra, aby se jim zlomil vaz. C02 sháněť kvůli čtyřem potkanům nebudu.

Myši rozdám na zkrmení.
Jenže sehnat zdravá zvířata asi nebude tak lehké. Moc lidí potkany jako mazlíčky nemá, kteří jouu zdraví. A u myší to poznat nejde a koupit se dají snad jen ve zverimexu, kde nemocné budou asi určitě.

však ono to praštění o futra je asi tak nejhumánnější a je to rychlejší, než celé COčko. Neznáš po okolí nikoho, kdo by měl hrozna nebo krajty?

Jenže sehnat zdravá zvířata asi nebude tak lehké

to máš recht, ale taky je nesmíš kupovat ve zverexu nebo na burze od někoho, koho neznáš a má tazvířata špatná. Kvalitní chovná zvířata musíš pořídit od někoho, kdo má ten chov zdravej...

Přípravek se jmenuje většinou Ivomec nebo Biomec. Ale sám ho neseženeš, jen u veterináře a ostatně aplikaci musí taky udělat veterinář, aplikuje se to s.c. (injekčně pod kůži). Řada chovatelů to dělá sama, když ví co a jak. Ale když nevíš, tak to musí udělat veterinář...ono takhle, dá se to vyléčit i doma mazáním postižených míst Arpalitem, aspoň 3x denně ale to je pracný.

Tak tímhle to tu rozhodně nezaplácáš. Tohle jsou informace, které by nebylo od věci sdílet.

Já bych asi na to neměl trpělivost. Nakažený chov bych zkrmil, důkladně bych vydesinfikoval ubikace a založil si nový zdravý chov. Pokud je úspěšně přeléčíš, tak klobouk dolů. Zajímalo by mě, v jakých podmínkách během léčby hlodavce mít a jak zabránit tomu, aby se svrab znovu objevil...

když jsem je chovala na mazly, měla jsem cca 80-100 zvířat, tak se občas stalo, že na něčem přijel nějakej kykyris, krom ektoparazitů jako všenky a svrab. a přeléčit se to dá, ale chce to čas a něco to stojí. já měla výhodu, že jsem si prostě zašla na veterinu za kamarádkou veterinářkou, řekla jsem jí co chci, ta mi to dala a já si zvířata přeléčila doma...ale pro běžného člověka to tak snadné není, ona ta léčba u veterináře něco stojí. Flaška Biomeku stojí asi 360,- ale někteří veterináři si za ijnjekci pro potkana účtujou 200,- a víc (a že těch dávek z tý flašky nasekají !!) takže pokud to má člověk na zkrm, nebo sice na chov ale ne moc cenná zvířařta, tak nepřeléčovat a zkrmit, přebytek zamrazit..

Jinak pokud to jsou cennější zvířata, tak se potkani napíchají. přípravek není ovicidní, takže se napíchají znova po týdnu aby se zlikvidovala další vylíhlá generace, a někdy ještě po 3 po dalším týdnu. vydesinfikuje se ubikace, popř. vybavení se vystříká třeba tim Arpalitem a je to...aby se znova neobjevil se musí dávat pozor, aby se znova nezavlekl (karanténovat nová zvířata)

Co se týče sehnání zdravého chovu, tak se to dá, akorát to chce popátrat a případně si dát inzerát...

rodokmen na ně nepotřebuješ, navíc ti "potkískaři" by ti je na chov pro hady asi neprodali...ale ne každej má chov potkanů nakaženej, ikdyž je chovaj na zkrm. Většinou mají chovy celkem čistý ti, co jich neprodukujou několik tisíc měsíčně, ale maj chov pro vlastní potřebu. jinak můžeš si koupit dobře vypadající a nechrchlající potkany i na burze, ale chce to dobře je prohlédnout a vybírat. Zkontrolovat, aby potkani nekejchali, měli čisté oči, nosy, uši a kožichy. Doma pro jistotu je ještě můžeš stříknout tím Arpalitem....Většinou prodejci, co maj těch potkanů mega v bedně na prochcaných hoblinách, bez krmení a zvířata jsou ve špatným stavu, tak ty na chov samozřejmě nekupovat....

Pokud to neni "osubrovany" od mrizi, nejspis to bude napadeni roztocema rodu Myobia, pripadne jeste v kombinaci s rodem Myocoptes. Jak to tak ctu, tak ti Tvi krmni hlodavci budou asi docela slusna paraziti zoo ;-). Najdi si nejaky lepsi zdroj.

ono když se to zoomne, tak tam jsou ti roztoči i vidět...ale já se mu vůbec nedivim, ono když člověk neví s čim má tu čest, tak ani neví co s tim a jak se toho vyvarovat (což pokud čék nemá spolehlivého dodavatele, který má čistá zvířata ani nejde). Já v podstatě když koupim na burze krmný myši, tak si můžu být skoro 100% jistá, že jsem nekoupila jen je...však jsme se na to téma už na burze bavily, jak jsem sháněla nějaké kvalitní :-).

Jinak pro tazatele, kde se to bere- hodně lidí má ty chovy promořené. A pokud to kupuješ ve zverexu, tak tam berou od různých dodavatelů a stačí, když to má promořené 1 z nich. Páč koupěj myši, daj je do nevyčištěných ubikací a myši to samozřejmě chytěj od těch x, co tam byly před nima (nebo je naopak nakazej).

pořád něco zlatí hadi.

ono kdybys měl v hadech takový obrat, jako je v krmných hlodavcích a bral je ze zverexů, tak by to nebylo moc jiné ;-)

Já v podstatě když koupim na burze krmný myši, tak si můžu být skoro 100% jistá, že jsem nekoupila jen je...

My kdyz potrebujeme na preparaty najaky mysi s roupama, tasemnicema, kokcidiema, giardiema, trichomonadama a roztocema, tak nam leckdy staci zajit do blizkeho zveraku a koupit jedinou mys. Ostatni zviratka jsou zajistena :-).

Jak je to u těchto parazitů s přenosem na lidi?

Tak zrovna Myobia a Myocoptes jsou takrka striktne mysi, ale casto se u nich (i u potkanu a dalsich hlodavcu) vyskytuji roztoci Ornithonyssus bacoti, kteri na lidi jdou a i neprijemne kousou. Casto mohou byt pri docasnem sani na hadech zameneni za "prave hadi" roztoce Ophionyssus natricis.
Pokud ses zacal drbat i Ty, vem hlodavce ivomekem nebo frontlajnem.

takže ti Ornithonyssus bacoti mohou být i na hadech, že by to chytil od hlodavců?

ano, muze se to stat. Ovsem na rozdil od hadich roztocu, tihle zijou na hadech pouze docasne, stejne jako u lidi. Jsou delani na uplne jinou krev nez hadi, takze se nemnozi a casem vychcipou (pokud neni v okoli vhodny hostitel).
Jsou to pidi cerveni roztoci, videt to jde hlavne na lezatkach mysi. Pokud je chov napadeny, delaji roztoci shluky prave na mladatech, ktera docela tryzni. Navic - jak jsou lezatka jen lehce ochmyrena, je to na nich dobre videt.

o tom co všechno to má přenášet a jak se to množí ani raději neuvažuji.

jsou i horsi breberstva

zmiňují i deratizace.

Ta je ovsem namirena proti hostitelum. Protoze kde nejsou mysi, ze kterych by roztoci preskakali na lidi, tam nejsou ani postipani lidi.

Ivomec sám nekoupíš, ten je na předpis veterináře. Navíc se většinou aplikuje injekčně...na vystříkání potkana, klece a okolí bohatě stačí ten Arpalit Neo. Je levnej a účinnej. Joo- ty roztoče poznáš docela dobře tak, že pokud se přemnožej, tak pak půjdou i na tebe- štípou hlavně v místech kožních záhybů, nebo tam kde přiléhá guma spodního prádla. A je to docela nepříjemné, dělá to takové červené fleky.

To nevadí, že se olizujou, jim to neublíží. Biokill na roztoče zabírá, i na dospělé všenky, ale ne na svrab ani na vajíčka parazitů, takže potkana budeš muset tak po týdnu znova přestříknout a za týden zase- ale bacha, Biokill je jedovatej pro plazy ! Takže určitě nestříkat na krmné živočichy.

Dobrý den, využívám toto vlákno. Má někdo zkušenosti s použitím Neostomosanu na likvidaci všenek nebo parazitů u potkanů. Doporučil mi ho chovatel jako prevenci ke snižování počtů parazitů v chovu. Potkani jsou zdraví, vypadají v pohodě, ale po zamražení se na druhý den v sáčcích objeví jakoby nějaký posyp. Čárečky tak 2 milimetry. Předpokládám, že něco v nich prostě zmrzlo a vykulilo se ven ze srsti. Je to jen sem tam na nějakých. Namátkou jsem je prohlédl, ale nic jsem nenašel. Jen po tom zamražení. Děkuji.