Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Potkani - nemoc ?

Zdravím,
potřeboval bych poradit co vlastně na videu : potkan.mp4 potkan vyvádí.
Je to jakési kýchání a skřeky ( kvičí jako prase ). Dělají mi to téměř všichni.
Nevím, jestli je to nějaká forma nachlazení, nebo něco jiného.
Případně co s tím?

Děkuji za rady
Martin

Pokud to neni "osubrovany" od mrizi, nejspis to bude napadeni roztocema rodu Myobia, pripadne jeste v kombinaci s rodem Myocoptes. Jak to tak ctu, tak ti Tvi krmni hlodavci budou asi docela slusna paraziti zoo ;-). Najdi si nejaky lepsi zdroj.

ono když se to zoomne, tak tam jsou ti roztoči i vidět...ale já se mu vůbec nedivim, ono když člověk neví s čim má tu čest, tak ani neví co s tim a jak se toho vyvarovat (což pokud čék nemá spolehlivého dodavatele, který má čistá zvířata ani nejde). Já v podstatě když koupim na burze krmný myši, tak si můžu být skoro 100% jistá, že jsem nekoupila jen je...však jsme se na to téma už na burze bavily, jak jsem sháněla nějaké kvalitní :-).

Jinak pro tazatele, kde se to bere- hodně lidí má ty chovy promořené. A pokud to kupuješ ve zverexu, tak tam berou od různých dodavatelů a stačí, když to má promořené 1 z nich. Páč koupěj myši, daj je do nevyčištěných ubikací a myši to samozřejmě chytěj od těch x, co tam byly před nima (nebo je naopak nakazej).

pořád něco zlatí hadi.

ono kdybys měl v hadech takový obrat, jako je v krmných hlodavcích a bral je ze zverexů, tak by to nebylo moc jiné ;-)

Já v podstatě když koupim na burze krmný myši, tak si můžu být skoro 100% jistá, že jsem nekoupila jen je...

My kdyz potrebujeme na preparaty najaky mysi s roupama, tasemnicema, kokcidiema, giardiema, trichomonadama a roztocema, tak nam leckdy staci zajit do blizkeho zveraku a koupit jedinou mys. Ostatni zviratka jsou zajistena :-).

Jak je to u těchto parazitů s přenosem na lidi?

Tak zrovna Myobia a Myocoptes jsou takrka striktne mysi, ale casto se u nich (i u potkanu a dalsich hlodavcu) vyskytuji roztoci Ornithonyssus bacoti, kteri na lidi jdou a i neprijemne kousou. Casto mohou byt pri docasnem sani na hadech zameneni za "prave hadi" roztoce Ophionyssus natricis.
Pokud ses zacal drbat i Ty, vem hlodavce ivomekem nebo frontlajnem.

takže ti Ornithonyssus bacoti mohou být i na hadech, že by to chytil od hlodavců?

ano, muze se to stat. Ovsem na rozdil od hadich roztocu, tihle zijou na hadech pouze docasne, stejne jako u lidi. Jsou delani na uplne jinou krev nez hadi, takze se nemnozi a casem vychcipou (pokud neni v okoli vhodny hostitel).
Jsou to pidi cerveni roztoci, videt to jde hlavne na lezatkach mysi. Pokud je chov napadeny, delaji roztoci shluky prave na mladatech, ktera docela tryzni. Navic - jak jsou lezatka jen lehce ochmyrena, je to na nich dobre videt.

o tom co všechno to má přenášet a jak se to množí ani raději neuvažuji.

jsou i horsi breberstva

zmiňují i deratizace.

Ta je ovsem namirena proti hostitelum. Protoze kde nejsou mysi, ze kterych by roztoci preskakali na lidi, tam nejsou ani postipani lidi.

Ivomec sám nekoupíš, ten je na předpis veterináře. Navíc se většinou aplikuje injekčně...na vystříkání potkana, klece a okolí bohatě stačí ten Arpalit Neo. Je levnej a účinnej. Joo- ty roztoče poznáš docela dobře tak, že pokud se přemnožej, tak pak půjdou i na tebe- štípou hlavně v místech kožních záhybů, nebo tam kde přiléhá guma spodního prádla. A je to docela nepříjemné, dělá to takové červené fleky.

To nevadí, že se olizujou, jim to neublíží. Biokill na roztoče zabírá, i na dospělé všenky, ale ne na svrab ani na vajíčka parazitů, takže potkana budeš muset tak po týdnu znova přestříknout a za týden zase- ale bacha, Biokill je jedovatej pro plazy ! Takže určitě nestříkat na krmné živočichy.

Dobrý den, využívám toto vlákno. Má někdo zkušenosti s použitím Neostomosanu na likvidaci všenek nebo parazitů u potkanů. Doporučil mi ho chovatel jako prevenci ke snižování počtů parazitů v chovu. Potkani jsou zdraví, vypadají v pohodě, ale po zamražení se na druhý den v sáčcích objeví jakoby nějaký posyp. Čárečky tak 2 milimetry. Předpokládám, že něco v nich prostě zmrzlo a vykulilo se ven ze srsti. Je to jen sem tam na nějakých. Namátkou jsem je prohlédl, ale nic jsem nenašel. Jen po tom zamražení. Děkuji.