Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Chameleon - furcifer - nemoc oka?

Dobrý den,
mám takový dotaz.. mám nově mládě chameleona Pardalise- Sambava.
Asi 2 měsíce starý, mám ho zhruba 2-3 týdny, zatím Octomilky žere,pije, je celkem čilý, přes den leze, zbarvení má celkem zdravé ( většinou tmavější s výraznou boční linií - či světlejší pokud je mu tepleji). Denně rosím cca 3-4x . Z důvodu než odroste ho držím v menším umělohmotném boxu, kde svítím obyč žárovkou 25W a občas přisvicuji Reptiglo 10 ( ale to jen tak 3h večer)
Krmím mikro cvrčkama a hlavně octomilkama, které celkem žere.

K problému:

Už 3x sem si u něj všiml podivně vypouklé oko, jako by měl oko hroznou bouli - či něco pod tím okem měl.. prostě má hrozně nepřirozeně nateklé oko,a jakoby v bulvě měl něco jiného.. pak začne mrkat, eventuelně se třít o větvičku a jakoby to vymrká a oko mu okamžitě splaskne a je ok a kouká dál .. tohle sem pozoroval už asi 2-3x a nevím zdali je to normální, ikdyž předpokládám, že není... Jinak leze, loví - dnes sem ho viděl bez problémů chytnout jednu mušku.. Vyhřívá se.. a zdá se být normální... jen to oko mě trošku děsí.. Do potravy přidávám směs vitamínů - nejdříve sem používal Reptivite - ale teď jedu vápník,roboran a směs je to a koupil na Teraburze
Bohužel fotku nemám, protože to je náhodné, kdy ho s tím chytnu a celkem to vymrká a je zase OK ..
V příloze posílám poslední fotku co mám, na které je Ok...

Díky za rady!

Ahoj...
to oko se zdá být normální.. objeví se to jen občas.
Box má větrání takové, že po celém vršku je záclona, přes kterou by se mohlo docela dobře větrat snad..
Rosím cca 3-4x denně... tak nevím zdali to je moc... asi začnu rosit o kousek méně a hlavně list, z kterého je zvyklej pít..

Na netu sem našel jednoho člověka, kterému to chamík dělal taky- byl s tím za veterinářkou, ta mu dala pouze framikoin na mazání - po týdnu přišel a řekla mu, že je naprosto Ok že se asi bude jen svlékat.
A pak se prý skutečně svlékal, ikdyž nevím, jsou mu 2 měsíce..

Tak mi přijde.. že se to stále nevyřešilo.. chamík zhruba každý den vypoukne oko... bavil sem se s chovatelem.. řekl mi, že to může být způsobeno tím, že se mu do oka dostal nějaký bordel a snaží se to dostat z oka.. ovšem nedělal by to opakovaně..
Četl sem spojitost Reptiglo 10UVB s tím, že slepli chamíci.. zhruba na 10 dní jsem přestal absolutně používat Reptiglo,ale dělal to dále.. s tím bych to tedy nespojoval....
Bavil sem se s jedním člověkem na netu, kterému to prý chamík dělal taktéž a před svlekem... byl u veterinářky, která mu dala canesten, ať maže.. chamík se svlékl a poté OK .
Můj cham má zhruba 3,5měsíce .. zatím se mi nesvlékl a celkově mám pocit, že je podražený .. a neroste..
Skladba stravy - Octomilky a cvrčci - mikro.. ale žere mi stále ty octomilky a cvrčky nechává být... tudíž jakoby se mi nechce rozežrat.. a stále jen žere ty Octomilky, které ovšem sou velmi málo výživné... dávám mu směs Vitamínů - Reptivite a nebo směs Roboran,vápník atd...

Dočetl jsem se na netu, že v případě problémů s okem doporučovali vypláchnout Ophtalmo... tak sem ho pořídil a chamíkovi 2x vypláchl oči ( kápl jsem mu do oka.. více se dělat nedalo )

Přesto mi přijde ale , že se to tak výrazně nezlepšilo..
Má někdo ještě nějaky nápad?

Natočil jsem i video.. na kterém si drbe oko o list.. ale poté ihned chytne mušku bez problému. Omlouvám se za špatnou kvalitu.
Děkuji

Mi se to samé stalo u Cham. Jemenského. Byl jsem s ním všude i u specialisty co píše do odborných čas. a nic. Pak mi řekl jeden chovatel na burez plazů že je to nějaká nemoc jater či co a řekl přesně že po nějaké době zemře a přesně tak si i stalo. Na měsíc a týden přesně. Je to asi 10 let, tak si to nepamatuju přesně, od té doby je nechovám. Jen mě zaujalo, že co řekl tak se i stalo a myslím že na burze jsou větší odbroníci z řad amatéru a zapálených chovatelů než mnozí vystudovaní odborníci.

Ahoj,
chci se zeptat, jak to s tvym chamikem dopadlo. U toho meho se projevuje ted stejny problem a s terariem nebo rosenim to opravdu souvislost nema.U doktora mi rekli,ze to nic neni,ze to bude zas dobre a zadnou vodu ani mast mi nedoporucili. Chci mu pomoct,ale zase mu nechci uskodit a zhorsit to a ted me jeste k tomu vydesila posledni reakce na tvuj dotaz.