Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Chameleon jemenský - agrese a bázlivost

Zdravím,

cca před 2 měsíci jsem si pořídila dva Chameleony jemenské.
Každý od jiného chovatel. Samičku a samečka. Nyní mají necelé 4 měsíce.
Sameček byl od prvopočátku dost bázlivý a jasně dával najevo svůj strach.
Samička naopak byla zvyklá na lidi a byla klidná.
Pořídila jsem je od sebe cca týden.
Teď když si chci vzít jednoho z nich na ruku aby si zvykali a nebáli se
tak jsou oba dost agresivní. Jen co pomaličku dám ruku do terária a přiblížím se
k jednomu z nich hned zuří, syčí a párkrát se mě sameček pokusil kousnout.
Samička taková zas až není, ale jakmile se ji dotknu tak taky začne zuřit a syčet.
S takovou si na mě nikdy nezvyknou, protože je nechci nutit násilím a jsem z toho nešťastná.

Máte někdo s tímto zkušenosti nebo nějaké rady jak je naučit si zvyknout na lidi?
Děkuji

loading...

Tak chamíci opravdu nejsou zvířata na nějaké tahání. Někteří se dají časem naučit na to, aby si sami vylezli na ruku, ale zdaleka ne všichni. Někteří jsou klidnější a časem na tu ruku klidně polezou, jiní se to nenaučí nikdy. Každopádně určitě na to zvíře nesahej, akorát ho tím zbytečně stresuješ a ono jak se cící ohrožené, tak se pochopitelně brání. Pomalu je zvykej na ruku tak, že budeš sahat pomalu do ubikace a naopak vůbec nesahat na zvířata (protože to je pro ně přímé ohrožení), aby pochopila, že se té ruky nemusí bát. A krmit z ruky. prostě to chce čas a hlavně na to zvíře netlačit a nesahat, nevyndávat. Když bude chtít, přijde samo. když nebude chtít, nepřijde.

Stejnak budou muset časem od sebe, jinak ti sameček samičku užene.. K tomu zvykání - je to těžko, ale prostě to nejsou zvířata na mazlení, spíš jen na pozorování. Mí dva chamíci jsou taky netykavky. Samička se do ruky chytit nechá, ale nadšená z toho není. Samec chvíli syčí, ale někdy si na ruku vyleze i sám. Vytahuji je z terárií ale jen zřídka..

Tak znova.Chameleoni by měli být zvlášť.Je v podstatě fuk,jak velký terario maj,jakmile na sebe vidí,není to pro ně dobře.Když budete mít jednoho chameleona v terárku 40x40x60 cm,tak bude spokojenější než dva chameleoni v terárku 2x2x2 M.Proč to pořád nikdo nechce pochopit.Když bude sám,bude klidnější,zvykne si na pohyb kolem terárka,sám pak začne vylízat ven a nechá se krmit z ruky.A chameleon se nechytá do ruky,nechává se na ruku vylézt.On se blbě trhá z větve.

souhlas.

Proč to pořád nikdo nechce pochopit

když to je problém, lidi si pořídí zvíře pro vlastní radost a často jsou tak trochu sobci, aniž by si to vůbec uvědomovali. protože často tomu zvířeti poskytnou jen to, co jsou mu ochotni poskytnout a né to, co ono v reálu potřebuje. a omlouvají to svýma možnostma. takže řeknou, že si pořídili 2 chamíky a že jim udělali velký terárko, aby mohli být spolu, protože přeci samec může být se samicí, protože to támhle píšou a na další terárko už není místo, nemaj na další osvětlení atd atd...

On se blbě trhá z větve

Navíc úchop do ruky je pro to zvíře strašlivý a ve většině případů naprosto zbytečný stres.

Ach jo, ať žije slovíčkaření.. Samozřejmě svoje chamíky nijak brutálně z větví netrhám, samici beru z terária jen při přendávání k samci a pak do kladiště, to ji bohužel do ruky chytit musím, jelikož by na tu ruku sama nevlezla ani zaboha.. Nějaká manipulace se zvířaty je nezbytná..

No, pokud nejsem slepá, tak o chytání do ruky jsem tu psala já a reagovala jsi na to ty a babal. To je jedno :) bohužel vím, že většina lidí, co si pořizuje chamíky, očekávají, že budou s chamíkem chodit po bytě na rameni a bude skákat z terária radostí, kdykoliv ho člověk otevře. Ona jedna z nejčastějších otázek začátečníka při kupi zvířete je - a můžu ho chytat do ruky???

lidí, co si pořizuje chamíky, očekávají, že budou s chamíkem chodit po bytě na rameni a ..

no a o to tu šlo, ne přímo o ten tvůj příspěvek... To je nám jasný, že ty jako chovatelka asi nebudeš chamíky trhat z větví a cicmat je zbytečně v ruce. Ale tazatelce už by to tak jasný být nemuselo.

Ja to mam opacne. vsichni samci chameleonu co tu mam na ruku lezou uplne automaticky,staci se ukazat u terarka a hned chtej ven. Jemenak me do nejakyho pul roku zivota pravidelne kousal,pak mu najednou ze dne na den preplo a od ty doby je hrozne spolecenskej.Pardalove byli spolecensky uz tak 5ti mesicu. Naopak samice sou vsechny nepricetny kdyz se jim leze do terarka. Ja to nijak neresim a nechavam je bejt.

Ale jinak chov chameleonu chce cas... hodne casu:) sou to pomaly zvirata a do toho hrozny stresaci.Ale oni si za cas zvyknou,ale chce to na ne pomalu, nejdriv krmeni z pinzety,pozdejc z ruky, az ji prestanou brat jako ohrozeni tak je pomoci zradla na ruku vylakas.

Jo a ten chov obou pohlavi spolecne nedela dobrotu. Zvirata se navzajem stresujou a jeste kdyz jim do toho lezes ty tak je to pro ne dalsi stres.

Když jsem dal na krátký čas z provozních důvodů k sobě dvě samičky džeksoňáků,tak se usadili proti sobě na větev a vypadalo to,že se snášej dobřa.Ale nebyla to pravda.Bylo na nich vidět napětí a stres.Normálnímu pozorovateli by to ani nepřišlo,ale já to na nich poznal.Ty baby se dva dny nehnuli z místa,jen se pozorovali a když jsem jim vlezl do terárka,tak jedou bulvou čučeli na mě a druhou se hlídali.Nežrali,nepili,nic.Když jsem je zas rozdělil vše se v dobré obrátilo.U těhle je to stresování hodně ,,klidný".

U těhle je to stresování hodně ,,klidný".

Jj, ony se budou "poklidně stresovat", nebudou žrát, pít, nic, půjdou dolů s kondicí a najednou, světe div se- chcípnou. Máš recht, i v tom, že řada lidí by ani nevěděla, proč vlastně ta zvířata chípla, když se přeci spolu neprala.

Já bych ty chameleony zakázal. Trošku se tady "vybleju", už mi to fakt nedá. Za tu dobu co jsem tady, je tohle už několikátý příspěvek od člověka, který nechápe co má vůbec chameleon v hlavě. Já si pořídím psa, nejlíp rotvailera, k tomu kotě a budu se strašně divit že spolu nevyhází. Kdy už konečně lidé pochopí že naprostá většina chamíků na sebe nenechá sáhnout, že nesnáší nejen nás, ale i ostatní tvory. Když už teda máme potřebu je vytáhnout z jejich vegetace, a snažíme se o nějakou domestikaci, divíme se že nás koušou, a ještě je dáme do terárka s dalším chamíkem. Sorry Gans.S. - radši je prodej, kup si normální zířátko na mazlení a netrap je. To že na tebe syčí, chtějí tě kousnout, jim samotným opravdu nedělá dobře!

tak ono pokud si člověk pořídí štěně rotvíka a kotě, tak se z nich možná stane nerozlučná dvojka. Nebo nestane, ale určitě se budou snášet líp, jak 2 chamíci v 1 terárku. Ono to je s těmi zvířaty pořád dokola, lidé prostě často nepochopí ten uplný základ podstaty chování toho zvířete. A neplatí to jen pro chamíky. oni chamíci totiž ani nejsou zvířata vhodná pro začátečníky. Ale jsou levní a jsou jich všude qanta, tak si je ti začátečníci koupí. A sice si přečtou, co zhruba ten chamík potřebuje, ale chyběj jim zkušenosti, teraristické myšlení a často i cit pro zvířata potřebný k tomu, aby zvířeti poskytli přesně to, co potřebuje a jak to potřebuje. A navíc se většinou nikde nedočtou, jak ten chamík "myslí". Totiž to, že on chce jen tak sedět v těch svých větvích a myslet si, že že ho nikdo nevidí. Sám samojediný ve svém teritoriu. Jít se ohřát nebo ochladit do různých míst jeho teritoria, když si myslí že to potřebuje. Nažrat se a napít. Když na něj přijdou námluvy, navštívit souseda opačného pohlaví v sousedním teritoriu, zašukat si a vrátit se domů. To je celý jeho svět a všechno, co on chce. Žádná šmátrající ruka člověka ani další chamík bydlící s ním v jeho teritoriu do toho jeho světa prostě nepatří, takže v opačném případě mu to bude samozřejmě vadit.

Zakladatelku vlákna bych ale neodsuzovala, ani jí nedoporučovala ty chamíky prodat. ona se určitě snaží, aby se ta zvířata měla dobře. Takže třeba si vezme ponaučení.

Tos teda napsala moc krásně.V tento ,téměř adventní čas,Až jsem zatoužil být chmeleonem...samečkem samozřejmě.Jinak samozřejmě máš pravdu.Ono je to totiž asi chyba i nás chovatelů,kteří jim ty chameleony prodaj a mizerně informujou,ale hlavně že se prodá...rači dva a ne jen jednoho...a samo,že je nemusí prodávat,terárko může rozdělit,už se to tady psalo,velký terárko se dá dělit dvěma,někdy s problémama,ale de to.

Já se taky musela usmát nad tím popisem dokonalého chameleoního života :-)
Je pravda, že je u nás fakt přejemeňákováno a cena je tak nízko, že se nedá muvit o prodejích, ale spíš o sponzorství (když spočítáme náklady..) Oni si i ti chovatelé udělají čas a celý chov podrobně vysvětlí, ale za ty tři stovky si zvíře koupí každý trotl, který to odkýve a dělá si to po svém. Však proč by řešil UVB, když by to vyšlo na víc než celé zvíře. Teď to nemyslím ani tak na zadavatelku dotazu, protože ta se aspoň snaží nějaké info zjistit. To spíš jen taková obecná úvaha a bohužel i osobní zkušenost.

zdar:-D a.d. babal...ty jsi mi zase sebral vítr z plachet:.(ale pravdu máš.Auri to napsala celkem přesně:
Nažrat se a napít. Když na něj přijdou námluvy, navštívit souseda opačného pohlaví v sousedním teritoriu, zašukat si a vrátit se domů. .Tak tuto budu prezentovat doma :-D nevím s jakým úspěchem,ale při nejhorším se vymluvím na poradnu,že to tak psali:-D
a.d.Auri:-) sorry,je to vytržené z textu a přesto "U mě dobrý":-Dtakhle už jsem se nezasmál tuším měsíc.

Mám ten samí problém že se chameleon bojí mé ruky. Bojí se jen když je ve svém teritoriu. Když je venku (gauč, záclona, atd.) tak si mé ruky ani nevšímá a pomalu si zvyká. Problém s vytahováním chameleona z terária jsem vyřešil jednoduše a to tak že jsem si pořídil zelenou rukavici která ho v jeho zeleném prostředí tolik nestresuje. Sice není nejšťastnější ale zvykat si musí. Nepořídil jsem si jej jako tihle ostatní jen aby byl celý život zavřený pouštím ho i na malé stromky a poté mu i přistavuji ruku aby přelezl pomalu si zvyká ale stále ve svém výběhu je taková netikavka a to ho přitom celý jeho život krmím z ruky.

můj chamík se taky nejdřív bál..tak jsem ho vzala násilím (syčel,kousal,škrábal,snažil se utéct) jenže já ho pak začala dávat na naší palmu a tak si postupem času zvyknul,že když ho takhle vyndám tak půjde na tu jeho milovanou palmičku :) a teď si už tak zvykl,že ho mám venku "pečenýho,vařenýho" :D :)