Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Želví granule po sešlosti Klubu

Takže si dovolím otevřít nové vlákno. V sobotu byla v přednáškové místnosti ZOO Praha sešlost Klubu Chovatelů Želv, kde jako jeden z bodů programu byla prezentace kremní Mazuri (Nutra-Zu) tortoise (a turtle konec konců také) diet.
Pan Trhoň se ukázal být korektní a slušný. Při prezentaci předvedl dvě farmy, na produkci pet-mláďat suchozemek. Obě tohle krmení používají jen jako doplňek k senu a/nebo zelenině, ne jako samostatné krmivo. Z jedné farmy ukazoval fotky poněkud víc pokřivených sulcata, ale to není bohužel neobvyklé. Tyhle udržet rovné je docela kumšt.
Dostal jsem E-mailem detailní složení krmiva, přiznám se, že mu trochu nedůvěřuji. Glycinu je tam psaných natolik málo, že jsem čekal tak 10 až 50 krát víc, až si říkám, jestli není tenhle rozbor "cinknutý". Na to, abych si nechal udělat rozbor vlastní, je to zas finančně trochu náročné, nejsem milionář.

Děkuji, že se Vám mé koktání libilo :-D Před tolika lidmi jsem mluvil poprvé. Jinak glycinu 0,5 a lysinu 0,88 % je velice podobné jak u pekingského zelí. Pokud můj zdroj podal správné údaje. Ještě jedna věc. Kolovaly tu ceny od firmy www.mazuri.de. Jen bych chtěl upozornit, že se jedná o jinou firmu a jiné krmivo. Proto nemíchat Mazuri a Mazuri do jednoho pytle :-) Ještě k těm rozborům, ale trochu OT. Udělal jsem si rozbor krmiva pro plodožravé ptáky, kde musí být co nejmíň železa. Na obalu bylo uvedeno, že daná šarže měla 77 mg železa v 1 kg. Po rozboru byla hodnota v toleranci (telerance rozboru byla +- 7,5 %). Rovněž jsem dělal rozbory konkurence, ale ty ventilovat nebudu. Samozdřejmě, že postupem času chci udělat více rozborů i jiných krmiv a na želvy časem dojde také. Je pravda že zjistit par složek v krmivu je velice drahá záležitost.

Tak teď jsem trochu zmatená s tím Mazuri a Mazuri.. Granule pro želvy momentálně neřeším, protože si vystačím s vlastnoručně připraveným krmením, ale řeším kaše a granule pro opičky. Objednávám Marmoset Jelly a granule Mini Marex. Obojí tedy od Mazuri. Na mejl mi přišel odkaz na vaše stránky, ale tam jsem zmíněné produkty nenašla, byť jsem myslela, že jste distributor Mazuri. No to je jedno, mám v tom trochu zmatek..
Opičáci mi tu marmosetku moc neberou, granule nevím, ty teprve zkouším. Proto bych se vás ráda zeptala, jestli máte nějaké zpětné vazby na vámi nabízené krmení od chovatelů opiček. Jde mi konkrétně o krmení kosmanů zakrslých(poměr arabské gumy v krmné dávce je u nich mnohonásobně vyšší, než u jiných opiček).. Na vašem webu jsou sice napsané nějaké informace, ale jde mi spíše o nějaké konkrétní info, jak tyto krmiva používat v chovu. To znamená poměr k jinak běžně podávanému hmyzu, zelenině, ovoci,..
Pokud tady moc parazituju a jedná se jen o povídání o želvím krmení, tak můžeme založit nové vlákno.. O dápkatých opičkách toho v diskusích moc není a třeba to pomůže i někomu dalšímu.

Ano posílal jsem Vám mail s informacema o gelu od firmy Mazuri z USA. Marmosete Jelly je krmivo, které bylo vynalezeno před rokem 1996, kdy byly obě společnosti spojeny. Toto krmivo je založeno na sušeném mléku, které v některých případech může způsobovat průjem. Důkazem je to, že mnoho chovatelů dává jako jednu část krmiva nemléčné Sunarky. Samozřejmě, že mohu rovněž Marmosete Jelly sehnat a nabídnout Vám ho. Ale po konzultaci s firmou Mazuri z USA, mi bylo doporučeno jiné krmivo a to Callitrichid High Fiber Diet. Jde o krmivo, které není založené na sušeném mléce a bylo vyvinuto a odzkoušeno v nedávné době. Pokud mě kontaktujete, není problém Vám dát kompletní informace a reference. Mám zkušenost,že pokud opičky dříve používaly Marmosete Jelly, přijímají toto krmivo stejně dobře, možná lépe. Ověřeno u kosmanů zakrslých. Rovněž jsem nabídl krmivo i opicím, které takový druh krmiva nikdy neviděly. Tam je úspěšnost cca 50 %. Jde spíše o to, aby byly opičky na toto krmivo naučeny. Krmiva, která do této doby byly nabízena na českém trhu pocházejí od firmy MAZURI z Velké Británie (www.mazuri.eu). Já nabízím krmiva americké firmy MAZURI (www.mazuri.com). Sama si uděláte přehled kolik a jaká krmiva nabízí tyto rozdílné společnosti, pokud navštívíte zmiňované stránky. Omlouvám se za OT, ale chtěl jsem odpovědět.

Co se krmení pro drápkaté opičky týká, skoro bych doporučil založení nového vlákna čistě kvůli přehlednosti - kdybych se zabýval primáty, nebudu údaje o nich hledat ve vlákně o želvím krmení, protože je to jaksi v rozporu se "zdravým selským rozumem".8-)

Zřejmě budu muset zas trochu okomentovat i ty želví granule:
tortoisediet [77.48.70.xxx], 28.11.2011 23:37
Ano konečně debata a né pomluvy.

Pane kolego, nechtějte, abych si měl důvod myslet, že jsme vás přechválil, když jsem ocenil korektní vystupování (pro prodejce jde konec konců o samozřejmou nutnost, což si kolega TeraPlus odmítal byť jen na minutku připustit)...
Stále ještě platí, že složení těch granulí je poměrně dost mimo optimum. Z běžně chovaných druhů to bude vyhovovat nejspíš jen Geochelone (Chelonoidis) carbonaria. Pro většinu ostatních to bude mít málo vlákniny, moc proteinů a úplně pro všechny to má spíš málo nebo spodní hranici vápníku a na horní hranici únosnosti fosforu. Je to vcelku snadno logicky odůvodnitelné - vychází to z použitých surovin pro výrobu těch granulí. Zřejmě z důvodu cenových, potažmo asi i z důvodu nějaké výhody dané vzhledem k "ekologickému zpracování" odpadu z potravinářské výroby to bude asi ekonomicky zajímavé. Troufal bych si ale tvrdit, že i při takovém stylu produkce by se (třeba při použití rozemletých nebo rozdrcených plev z obilí) dalo dosáhnout solidního podílu balastní vlákniny. Vápník se holt musí přidat a něco to stojí, nejspíš to i trochu umenšuje generovaný zisk.
Mezi druhy uváděnými jako krmené tímto krmivem z jedné z těch farem byli i želvy rodu Terrapenne, jenže jejich požadavky na krmení jsou dost diametrálně odlišné od požadavků želv rodu Testudo a jim blízkých. Jako zcela nevhodné by se tak daly tyhle granule (tedy pokud je nebudete míchat 1 díl granulí na 5 dílů nastříhaného sena) označit pro Geochelone elegans, Geochelone (Chelonoidis) chilensis, Geochelone (Centrochelys) sulcata , Geochelone (Stygmochelys) pardalis , Astrochelys radiata a Testudo horsfieldii, velmi pravděpodobně rovněž pro Testudo kleinmanni a severoafrické polopouštní poddruhy Testudo graeca sp. a jihoafrické pouštní druhy rodů Homopus a Psammobates i pro Chersina angulata, tedy nevhodné na dlouhodobé krmení pro druhy z neúživných savan, stepí a (polo)pouští. Pro nejběžnější, tedy Testudo hermanni, Testudo marginata a Testudo (graeca)ibera je vhodnost dost sporná, pro Geochelone (Chelonoidis) denticulata to netroufám posuzovat.
Skutečnost, že to želvám chutná, je lehce irelevantní - je pochopitelné, že nutričně bohatá (ať už na proteiny nebo na jednoduché sacharidy) potrava je v poušti velmi vzácná a když se k ní třeba jednou za rok želva dostane (najde mršinu, nebo nějaké opadávající plody), tak se toho kouká nabaštit, protože se k nim nejspíš zas tak rok nedostane. Naproti tomu v lidské péči, kdy je potravy spíš nadbytek, trpí díky tomuto vybavení instinkty v podstatě civilizačními chorobami.:-/
Jak jsem byl již několikrát uváděl, dlouhodobý nadbytek bílkovin poškozuje ledviny, nadbytek sacharidů může vést k průjmům, ať už přímo, nebo nepřímo (podporuje to přemnožení parazitických a potenciálně parazitických jednobuněčných organizmů – prvoků ve střevě).:x:
Ještě takovou perličku na závěr - Geochelone (Centrochelys) sulcata a Geochelone (Stygmochelys) pardalis podle pozorování v přírodě s oblibou požírají kostní trus hyen, snad hlavně bílý podíl. Hyeny mají extrémně účinné trávení, v takovém materiálu jde převážně o vápenaté sole.:-D

Měl jsem na mysli pomluvy o krmivu a nekorektní kritiku. Nezlobte se na mě, ale to krmivo je opravdu po dlouhé období testováno u mnoho druhů želv a kdyby ty želvy na to umíraly nebo měly špatný zdravotní stav, nedělalo by to jedno z nejoblíbenějších krmiv v USA (teď mám na mysli právě Tortoise Diet). Pokud vezmu v potaz různá krmiva třeba v zimě, mnoho lídí se bude divit jak to s tím vápníkem, fosforem, vlákninou a bílkovinami je. Samozdřejmě, že některé zdroje mám z internentu a mohou být liché. Například zelenina všeobecně. Pokud se budu soustředit na vápník a fosfor, jediná zelenina, která má poměr vápník : fosfor 3:1 je rukola. Poté je v závěsu obyčejné zelí (2,3:1) a pak už to jde hodně z kopce. Pekingské zelí je na tom ještě hodně dobře (4:3) a zbytek zeleniny až na nějaké výjimky má poměr vápník : fosfor totálně v neprospěch vápníku. Vlákniny má zelenina také v průměru 12 %. Ted zmíním seno. Tam je obsah vlákniny 20 - 35 %. Záleží na období sklizně, jaké druhy trav jsou zastoupeny atd. Bílkoviny 8 - 18 %, vápník : fosfor se pohybuje od 1:1 až po 5:1. Vše je závislé na výše zmíněných podmínkách. Firma Mazuri z USA má i ve svém prezentačním videu zmínku, že tyto granule je možné použít jako jedinou stravu (na www.tortoiseforum.org píše chovatel, který toto krmivo podává jako jedinou stravu a má velké chvatelské úspěchy). A zdůvodnění bylo, že pokud uděláte sumář toho, kolik čeho želvám nabízíte, zjistíte pomocí dlouhého pátrání a trojčlenkou, že toto krmivo se hodně blíží hodnotám tohoto sumáře. Samozřejmě je pravda, pokud někdo v létě krmi pouze plevelem a nic jiného, že má větší obsah vlákniny a menší obsah bílkovin. Ale teď zase kde brát vitamíny. Buď nějaké doplňky nebo přidávat např. jednou za 2 dny granule. Jak už jsem jednou psal. Nejsem zastánce granulí jako jediného krmiva z krmné dávky, ale svůj účel mají a je vhodné je přidávat. Kolik a jak si musí chovatel odzkoušet, nebo si pročíst zahraniční fóra a weby.

Želvy rodu Terrapenne jsou opravdu odlišné. V prezentaci bylo zmíněno jaké druhy želv chovatel chová a jaké krmivo používá. Jestli toto krmivo používá i pro tento rod a v jakém množství nevím.

K těm sulcatám na obrázků mé prezentace. Ano jedna tam byla lehce hrmabatá. Ostatní vypadaly na můj vkus solidně. Chovatel z té farmy dělal pokusy a zjistil, že na pyramiding má největší vliv prostřední a né bílkoviny. Jasně, že strava má vliv na všechno, ale v tomto má vliv opravdu nepatrný. Pro zájemce možno přečíst článek na www.ivorytortoise.com. Opravdu zajímavé.

Jinak mluvit pořát o odpadu je rovněž liché. Mazuri z USA má své zemědělství a většina surovin je z jejich vlastní produkce. Před vstupem do výroby jsou všechny suroviny analyzovány na různé bakterie, plísně a kvalitu. To že z jednoho druhu suroviny využije od kořene až po květ je snad v pořádku. Neslyšel jste, že nejvíce vitamínů v pomeranči má slupka? :-D

tak jsem konečně našel ve svých starých poznámkách info o výrobcích granclí - cituji:
Tři z pěti významných společností ve Spojených státech vyrábějících krmivo pro domácí zvířata jsou dceřinými firmami velkých mezinárodních společností, jako jsou: Nestlé (Alpo, Fancy Feast, Friskies, Mighty Dog, a produkty Ralston Purina jako Dog Chow, ProPlan a Purina One), Heinz (9 Lives, Amore, Gravy Train, Kibbles-n-Bits, Nature's Recipe), Colgate-Palmolive (Hill's Science Diet Pet Food). K dalším předním společnostem patří Procter & Gamble (Eukanuba a Iams), Mars (Kal Kan, Mealtime, Pedigree, Sheba, Waltham's) a Nutro. Z podnikatelského hlediska skutečnost, že mezinárodní společnosti vlastní firmy vyrábějící krmivo pro zvířata, představuje ideální vztah. Mezinárodní společnosti mají lepší možnosti nákupu ve velkém; ty, které se zabývají výrobou potravin pro člověka, tak mají vlastní trh pro kapitalizaci svých odpadních produktů, a oddělení krmiv pro domácí zvířata tak mají spolehlivější kapitálovou bázi a v mnoha případech i vhodný zdroj ingrediencí.konec citace čerpáno z 1170.htm )
to jen aby si pán nemyslel, že jde jen o můj výmysl :-)

Vzhledem k novějšímu vláknu jsem se rozhodl se podívat na nějaká starší a zpětně vstřebat nějaké informace o granulích pro želvy. Do očí mě praštil Váš poslední příspěvek a jelikož jsem huba nevymáchaná, tak mi to nedá a budu reagovat. Asi půjdu pod deku, ale prostě mi to nedá...

S příspěvkem z www.api4animals.org si dovoluji hluboce nesouhlasit. Ano, pro velké nadnárodní společnosti je výroba krmiv pro zvířata jistě lukrativní jako další zdroj navýšení tučných bankovních kont. Tady nám zbylo pár tun pšenice, pár tun (shnilých) brambor. Přidejme tedy konzervanty, nějaké ty náhražky (ovoňme ty škroby masem) a vůbec odpad, který je zrovna po ruce, a nakrmme zvířátka. Produkty těchto koncernů jsou sotva zdravé a výživově kvalitní pro lidi. A stejně tak je to s krmivy pro zvířata. Výsledkem jsou silně chemicky ošetřená krmiva nabytá rychlými cukry a vůbec veškerým odpadem, který sotva zvíře vyživí odpovídajícím způsobem. Stačí se podívat na složení takových krmiv a jak neprůhledně jsou tato složení zákazníkovi prezentována. Výroba takových krmiv je jistě efektivní (vzhledem ke složení aby taky ne). Nebudí to však moji důvěru jako spotřebitele. Vsadím se, že výše uvedený článek je typický článek "na zakázku." Osobně jsem si jistý, že taková krmiva se nemohou rovnat kvalitě krmiv společností, které jsou zaměřeny výhradně na výrobu krmiv, investují tak peníze a úsilí do vývoje vhodných výrobních postupů a receptur a snaží se stále zlepšovat a dodávat na trh krmiva, která jsou vyráběna za účelem poskytnout vhodnou výživu pro zvířata. Takové firmy si pečlivě vybírají své dodavatele a nakupují suroviny výhradně pro výrobu krmiv (takže si dokáží efektivně nastavit potřebné dodavatelské procesy, zajistit prověřené kvalitní suroviny potřebné pro výrobu, nasmlouvat výhodné ceny vhodných surovin, které potřebují). Když si vezmu rozdílnost výrobních procesů a potřeby surovin mezi výrobou potravin a krmiv, tak pro mě argument uvedený v článku nemá prakticky žádnou hodnotu. Jakou důvěru ve mě má vzbudit moloch, který mi nabízí hajzlpapír, bonbóny, zubní pastu a krmivo zároveň? Jde o produkty, kterými přetékají regály supermarketů a které se většinou prodávají široké spotřební mase v tak oblíbených akcích za velmi nízké ceny. Bohatě mi stačí se podívat na to, co jsou ta krmiva zač. Ať si kapitalizují co chtějí a jak chtějí. Jsem člověk, který má rád kvalitu, tudíž jsem zákazníkem takových firem, které nabízejí průhledné a vhodné produkty. Jak tu tak koukám na našeho psa, tak i přes pokročilejší věk jako pšenicožrout moc nevypadá. Jenom tak k zamyšlení.

Jenom vyjadřuji svůj pohled na věc. V téhle problematice momentálně nemám žádný osobní zájem, nebudu nikoho jmenovat a nezastupuji žádnou zainteresovanou stranu.

Tak četl jsem zde více diskusí ohledně granulí pro želvy, kde hlavně pan Petr60želv kritizuje želví granule, ale ani po dotazu na to čím sám krmí v zimě své želvy neodpověděl. Znám min 3 top chovatele such. želv, kteří krmí v zimě růzdnými druhy granulí a odchovávají i méně běžné druhy želv a sami granule doporučují. Jejich názoru veřím více, než zaujatým dokola se opakůjícím řečem pár lidí zde, kteří někdy ani želvy nechovají a jen remcaj a opakují co se někde dočetly na netu...To jen pro ostatní třeba začínající chovatele želv aby nevěřili všemu co se kde napíše a zeptali se raději na zkušenosti chovatelů osobně.:-p

Můžete být konkrétní - kteří chovatelé a které druhy ? (u chovatelů stačí iniciály)
Jinak Petr vše (na rozdíl od vás) zdůvodnil a to na základě složení granulí - a krmení želv v zimě
tu bylo probíráno snad 1000 x.
Tudíž z vašeho příspěvku čiší zatím jen jakési kverulanství za každou cenu, tož buďte konkrétní
jinak blbě "remcáte" jen vy.
PS. Jaké prodáváte ? :-)

Já se tedy bez granulí u suchozemských želv docela dobře obejdu, u sulcat, giganteí, radiat a pardalisek nevidím problém přes zimu krmit z větší části kvalitním senem. Trošku problematičtější je to u jiných druhů, které samotnému senu zrovna tolik neholdují (elongata, forsteni, tornieri, elegans, marginata, hermanni, graeca, horsfieldi...), u posledních čtyř druhů je situace zjednodušena zimováním, pokud ale není z nějakého důvodu možné, tak postupuji tak, že základní směs té "vhodnější" zeleniny (čína, endivie) + pro barvu a nějaké elementy na hrubo strouhané mrkve ochuzuji (protože jde opravdu svým způsobem o naředění a určité ochuzení) na jemno nadrceným nebo nakrájeným senem (dá se říct, že čím jemněji, tím lépe se se směsí "spojí" a pro vybíravější želvy je znesnadněno vybírat si ty "chutnější a bohatší" kousky potravy ze směsi. Pro forstenky a občas i pro jiné druhy z té vybíravější "party" přimíchávám i další "méně vhodné" druhy zeleniny a případně i ovoce. V zimě samozřejmě navíc směs obohacuji minerálně vitaminovým prostředkem a želvy mají víceméně po celou dobu možnost okusovat sepiovou kost.

Přes vegetační sezónu pak tvoří naprostou většinu potravy pro skromnější druhy luční směs trav a plevelů. U té první čtveřice opět není problém zkrmovat víceméně jen trávu, pro evropské suchozemky a horsfieldky je největší podíl stravy založen na listech plevelů, u zbytku přidávám do směsi k listům plevelů i nějaký podíl výše zmíněných druhů zeleniny, případně poskrovnu ovoce. Směsi se poněkud liši podle druhu poměrem listů plevelu ku zelenině, ale vždy je tam plevelů minimálně poloviční podíl.

Netvrdím, že je to absolutně správně, ale zdá se, že to vcelku dobře funguje a případné problémy v chovu souvisí v naprosté většině s jinými záležitostmi než se stravou.

to je sice pravda, ale tu mršinu atd najdou fakt jenom občas, ono (krom trusu větších býložravců, kterého bývá dostatek, ale zas je to rostllinný matroš) se tohoto v jejich biotopech zase tolik nepovaluje. Minimálně proto, že to stačí velmi brzy "uklidit" nějaký jiný mrchožrout, larvy hmyzu atd. Co se týče těch bezoušů, tak ti se zase vyskytují pouze sezónně v určitých částech roku (mluvím o výše zmíněných želvách ze suchých oblastí). Takže ano, občas se k nějaké té živočišné složce potravy dostanou, ale zdaleka ne tak často a pravidelně, jako ji dostávají, pokud dostávají pravidelně grancle, které ji obsahují.

Pokud se k tomu ty želvy dostanou, tak se nadlábnou, pochopitelně. Ale když si zajedeš prohlédnout jejich biotopy v různých částech roku, tak zjistíš, co a jak moc je pro ně kdy dostupné. Ta živočišná potrava po většinu roku naprosto minimálně.

proč by Heluchy neměly v přírodě požírat hmyz? Heluchy sežerou prakticky všechno, co zvládnou ulovit a sežrat. A je jedno, jestli to je větší hmyz, hlodavci, ptáci a jejich hnízda, jiní plazi a jejich vejce atd. Když to chytí a udolají, tak to sežerou.