Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Hedera Helix (brectan)? kvetina do teraria

Dobry den,
chtel bych se zeptat jestli tahle rostlina je jedovata konkretne listy a jestli se jedna opravdu o kytku na fotce bohuzel mam jen obrazek prirovnatelny a ne primo moji kvetiny. Dal jsem ji do teraria pro Chameleona a zajimalo by me jestli je pro nej jedovata pri pozreni listu nebo jine casti. Predem dekuji za kazde info (i kdyz se to vztahuje spis k botanice):-)

[65181.jpg]

Pokud je mi známo, tak břečťan (na fotce je to skutečně on) jedovatý je, a je jedno zda je celý zelený, nebo má patašované listy. Do terária se sice často doporučuje, ale to platí jen pro vysloveně nebýložravé živočichy - třeba k takovým leguánům rozhodně nepatří, ale například u masožravých hadů by vadit neměl. Téměř všichni chameleoni se živí pouze hmyzem a rostliny pokud vím neokusují. Výjimkou je však právě tvůj chameleon jemenský, který je částečně býložravý a kromě všelijakého ovoce občas okusuje i listy rostlin. Takže zrovna k němu bych břečťan asi nedával. Ovšem je to jen moje teorie, zkušenost s tím nemám. Třeba o tom ví někdo víc a poradí konkrétněji...

Ahoj, já bych ten břečtan nedoporučoval ani do terárií s masožravímy ještěry, jelikož jestli krmíš cvrčky(nebo čímkoliv jiným co se žívý listy) tak ti cvrčci začnou okusovat listy a potom je z toho hotová katastrofa.Já jsem takhle přišel o snůšku 2 mládat od phelsuma m. grandis. Dá se tomu ovšem předejít krmením z pinzety, ale ty moje potvůrky se pinzety bojej :-D
S pozdravem Jakub

Dobrý den, chci se zeptat jestli už má někdo zkušenosti s Hedera helix v teráriu u chameleóna a to u Furcifer pardalis. Jedná se mi o tu jedovatost. Někde jsem četl, že rostliny co jsou jedovaté pro lidi(savce), nemusí být jedovaté pro plazy. Taky jsem se dočetl, že třeba bobule nejsou jedovaté pro ptáky.
Chtěl jsem změnu od klasik jako třeba potos a nechat tím zarůst zadní stěnu terária. Ale pokud si myslíte, že to není dobrý nápad, riskovat to nebudu a dám tam něco co už je odzkoušené.
Díky za jaké koliv odpovědi.

Moje čerstvá zkušenost. Odešla mi samice Furcifer pardalis, je to 4 dny. Po pitvě jednoznačně otrava. V terariu byl břešťan. Jednak samice olizovala vodu z listů, a druhak zbylí cvrčkové stopro okusovali listy. Takže jednoznačně břečťan NE. K dispozici jsou i fotky z pitvy, kde je jednoznačně vidět začernalá játra, nastřelený cévy...

Ale vůbec není třeba se omlouvat. Ona ta připomínka je správná a je vždycky lepší neriskovat než dělat pokus omyl. Ale už se tu vedly debaty o jiných jedovatých kytkách a ukázalo se, že třeba plazům nevadí, nebo že jsou jedovaté jenom když jich to zvíře sní hodně apod., takže uplně neplatí, že jedovatá kytka = v žádném případě nikdy nepoužívat.