Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Corallus hortulanus zvětšené oko

Zdravím, včera jsem se byl podívat u chovatele, lépe dovozce C.Caninu a hortulánů, vybral jsem si tam pěkného žlutého cca rok starého samce, bohužel jsme zjistili že má jedno oko nateklé, normální barva oko funkční, vypadá oteklé jak naprosto průhledný skleněný puchýř,cca 2x zvětšené jako plné "vody" nemá s tím někdo zkušenost? Foto bohužel nemám. V boxu byl sám. Majitel nevěděl co by to mohlo být. Uvidí se po svlékání zda dojde k nějaké změně tj. že s tímto samcem počkám. Díky za odpovědi.

tam je celkem prd vidět, ikdyž si to zoomnu- ale nemá nadzvednuté i šupiny nahoře na temeni a trochu na čumáku? To se dělává hadům po tom, co si pochroumaj hlavu o strop. Např. když jsou v nevyhovující nízké ubikaci, z které se snaží utéci a jak jezdí hlavou po stropě, tak si ji pochroumají. Po sleku nebo po několika svlecích se to ale většinou dá do kupy.

boxy jsou myslím 50-60 cm vysoké, bydla asi v polovině, byl jsem tam půl hodiny takže nevím zda se něco takového děje, hadi jsou v naprostém klidu, při odpovídající teplotě a vlhkosti. Jsem si pořídil jako první 0,1 cca 1 rok starou (věk určen velmi zběžně pouze podle velikosti), počkám až se ten žlutý svleče jak to bude s tím okem pokračovat.
[https://lh5.googleusercontent.com/-NgjofGSxmlQ/Tun fW_aU0-I/AAAAAAAABEM/PLXh2eAyXlg/s640/hadi%2525201 40.jpg]

Mám zkušenost se stejným problémem u březí samice L.t. sinaloe. Oko vyplněné průhlednou tekutinou téměř do dvojnásobné velikosti, had by jinak klinicky zdravý, tlama čistá, žral-sral atd. Otok jsem perforoval sterilní jehlou v nejnižším místě,tak aby obsah samovolně vytekl, otok se tak stáhl. Bohužel po týdnu to bylo zpět. Opět jsem postupoval stejně, jen jsem přidal následné ošetřetní oka oční vodou (Opthal). Od té doby (cca 1 rok) bez problémů.

Jasně, v tom máš naprostou pravdu, nicméně faktem zůstává že se jedná minimálně vzhledem o stejnou záležitost a to i u jiného rodu. Bohužel had není můj, můžu jen prezentovat dále další poznatek, a je na majiteli jak bude pokračovat, v tlamce problém není jak je již známo a myslím že majitel počká do svleku, ty kapky neublíží žádnému hadovy což bych osobně preferoval před vpichem.

Dobrý den,
využívám jen tohoto vlákna. Včera jsem krmil hortulany a ráno mě u jednoho z nich čekal tento pohled.
Dostal myšku z pinzety po 14 dnech. Kousnout ho asi nekousla, omotal ji jak nic a za chvilku byla v něm. Myš nebyla tak velká jak to vypadá. Tělo vypadá taky jak nafouklé. Krmil jsem všechny čtyři co chovám, a na ostatních ani není rozšíření těla vidět. Zdá se mi taky, že zrychleněji dýchá. Mohl by mi někdo poradit? Děkuji.

Jinak podmínky 29,5 přes den, v noci 25,5. Svlékání a příjmy potravy bez problémů( u všech čtyř hortulanů). Tedy až doteď. V noci šmejdí, jsou aktivní. Po nažrání v klidu.