Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Agama vousatá nežere

Dobrý den.
V sobotu jsem dostala cca 4 letou agamu vousatou (samičku) od lidí, kteří si před rokem pořídili kočku a na agamu už nebyl čas. Agama je značne pohublá a prý to tak je 3 měsíce. Terárko je velké: výška 30, hloubka 40, šířka 60. Uvnitř měla jen malou misku s vodou a obyčejnou lampičku a pár kořenů. Dala jsem jí dovnitř bazének a agama se hned začala koupat. Relativně je čilá a vyhřívá se. Bohužel od soboty nesnědla ani kousek zeleniny nebo cvrčka. Ani z pinzety. Je klidná, žádný náznak stresu. Známý mi řekl, že ještěři občas mají období, kdy nežerou, nebo jestli jí málo svítili, tak se chystala zazimovat. Ale mám strach jestli je hubená už tak dlouho, jestli se rozežere. Není způsob jak to podpořit nebo dokrmit jinak?? Hlavně vůbec netuším co jí dávali všechno k jídlu. Vím jen, že jí dávali cvrčky, hodně červů a šunku. A pak se chci zeptat zda je normální, že má většinu dne pootevřenou tlamičku. Děkuji všem moc za jakoukoli radu.

To terárko je podle mě celkem dost malý pro 4 letou agamu :-P Jinak to osvetleni uze bejt taky problem, jen obyc lampicka staci tak pro vyhrevne misto,ale chtelo by to jeste osvetleni s denním spektrem světla + zdroj UVB záření ( nějaký kompakt, stoji tak 400Kč cca ). Osvětlení a teplota ji mohou ovlivnit v přijímání potravy. V teráriu by mělo být kolem 30°C s výhřevným místem pod lampou kolem 40-50°C tuším. Muzete ji zkusit nenásilnevykoupat v teplé vode, treba ji to rozpohybuje travici trakt, vyprazdni se a bude zase zrat. Jestli je hubená tak ji nezimujte. Hodne červů neni dobre pro vousatky, nejsou pro ne vhodnou stravou. Šunka je asi úplná blbost xD To sem nikdy neslyšel xD Pootevřená tlamička muze byt, že se chladí (jakou mate teplotu v terariu ? ) a nebo to muzou byt problemy dychacich cest.

PS: jsem taky amatér, ostatni Vam nejspis poradí lépe :P

tak sem ji zmeril xD tak má 36cm ... no podle údaje předchozího majitele jí má bejt ted cca 7 mesicu no ...zdalo se mi to malo protoze mam jeste asi o dva mesice mladsi agamku a ta je oproti ní dost malá, po koupi nechtela dost dlouho zrat, zrala treba jen 2 cvrcky denne a tak to s ní slo par mesicu, teprve posledni mesic zacla poradne zrat a zdvojnasobila váhu .... Mozna proto sem myslel, ze té větší není 7 měsíců ....

"...od lidí, kteří si před rokem pořídili kočku a na agamu už nebyl čas"Tak takhle krásná výmluva by mě nenapadla... ]:(
Od vás je hezké, že jste se ujala zanedbaného zvířete a narozdíl od předchozího majitele se snažíte mu zajistit dobrou péči. Přeju vám i agamě ještě hodně hezkých dní.

Tak me po precteni vsech rad, navodu, vygooglenych navodu a Luciferovych rad napadlo, ze ji vezmu k veterinari, pro jistotu. A tim padem mam dotaz, znate nejakeho kdo je fakt odbornik?? Ne ze bych nechtela volat a hledat, ale kvuli penezum vam kazdej druhej rekne do telefonu, ze je specializovan a pak vas zkasne a neporadi nic.
A pak dalsi dotaz. Kdyz jsem delala ve zverimexu a mladata hadu nezrali, tak jsme do nich cpali holatka rucne, tak me napadlo, kdyz ta moje nezere, co ty cvrcky s vitaminama a trochou vody rozmixovat a trosku ji strikackou prikrmit, jen kdyz trochu olizne, tak aspon neco do sebe by dala???? Da se to nebo je to kravina??

Ja bych ji asi prevozem k veterinari a zpatky zbytecne nestresoval, ale jde o stav v jakem je. Nebylo by foto? Pokud odmita krmeni tak je to nucene krmeni pro ni taky dost stresujici. Nejsnaz se krmi nejakym "placatymi" svaby - treba B. dubia, vnutit do tlamicky. Pokud si do nej "kousne" tak ho uz obvykle sezere. Je agama nejak aktivni, pohybuje se bez problemu, sleduje okoli? Pokud ano tak porad myslim ze pri rozumnych podminkach (vic svetla, spravna teplota) by mela co nevidet zacit zrat sama. Zkuste sehnat treba "cervy" zophobasy, neni to zrovna idealni krmivo ale obvykle agamam hrozne chutnaji - daji se nima "vydrazdit". Pokud nepije z misky a nezere zelene, tak bych zkusil kapat vodu na cumak, mela by se zacit po chvili olizovat - jednou za par dni aby do sebe dostala i trosku vody (nemusi ji byt nijak moc)