Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Chcíplá želva (?)

Dobrý den, máme (nebo měli jsme?) téměř rok želvu pardálku. Od včerejšího poledne je celá zalezlá v krunýři, nereaguje na nic, ani když ji zvedneme a saháme jí na tlapičky. Máme podezření, že chcípla (i když to bude znít divně, fakt nevím, jak to u želvy poznat...). Kdyby byla zazimovaná, to by se aspoň trošičku pohnula, ne? Děkuji.

Kdyby želva byla zazimovaná tak se nehejbne, protože při zimování se její metabolismus zpomalí na minimum a to se hýbe ještě méně než obvykle. Jestliže nepoznáte jestli je mrtvá, tak počkejte pár dní a ona začne smrdět...

Ahoj. Mno, těžko říct :-/ Ale kolega kupoval druhou od stejného chovatele (chovatele?) a jemu chcípla za 3 měsíce. My ji měli rok.
Volala jsem veterináři, ten taky říkal, že by byla volná, svalstvo ochablé, jenže ona pořád vypadá fakt jako když spí. A že bychom z boku viděli, zda dýchá. Nevidím nic.
Divné je to, že želva se nehýbe 4. den, ale pořád nesmrdí...

ledový salat, ji dělá špatně a má z toho průjem..
o hodně lepší je čínské zelí v přiměřeném množství :D ale to se špatně vysvětluje dospělým pardálkám..
a přes zimu dávat seno některé pardálky ho jí některé ne

a potom, co se osvětlení týče tak to máte špatně! pokud se želva probere, tak bych ji udělal želví stůl do jednoho roku žárovku na vyhřátí a pak dát někde UVA na růst

PS: jestli můžete tak tu dejte foto Vašeho terárka

Můžete prosím posoudit také terárko naší bývalé želvičky. je cca 55 cm dlouhé pro malou (10 cm) želvu zelenavou. Měli jsme ji 3 měsíce. Předchozí den měla poprvé rostliny z venku, trhali jsme je na louce a než jsem je dala želvě byly omyté. Konkrétně listy pampelišky, klasická tráva, řebříček, hluchavka, sedmikrásky, podběl (všechno jsem si ověřovala na internetu že je pro želvy vhodné). Druhý den ráno mě přišla přivítat- hned šla ke sklu terárka a předníma nožkama škrábala na terárko. Šla jsem si zaběhat a když jsem se po hodině vrátila želvička ležela vyplácnutá pod žárovkou. Vyndala jsem ji na papír (je zvyklá kakat mimo terárko) ale tam zůstala rozpláclá úplně stejně. Zkoušela jsem jí sahat na nožičky ale bez reakce, zkusila jsem ji dat do vody, ale zůstala s ponořenou hlavičkou. Tady z těchto stránek jsem diagnostikovala, že skutečně zemřela. Druhý den už byla tuhá a byla cítit. Nyní je to čtvrtý den a já přemýšlímco bylo špatně, jestli jsme něco nezanedbali, nebo jestli jsme ji mohli nějak zachránit. Krmení jsme střídali různé saláty dostupné v obchodě (polníček, rukola, ledový salát, čínské zelí, špenát) občas kousíček rajčete, syrového masa, každý den dostala jednoho dva mořské ráčky. Dál mě napadá, že v době kdy jsem jí z terárka vyndavala tam měla celkem horko 35°C. Týden měla nově výhřevnou žárovku - klasickou 60W, předtím měla jen tu UV. Žádné známky nemoci neprojevovala, jen první den kdy jsme ji přivezli byla taková polomrtvá, pak jsme jí dali do vody a najednou začala běhat a jíst. Bylo to opravdu náhlé. Budeme pořizovat novou, tak bychom neradi něco zanedbali, tak budu ráda za každou radu. Děkuji.

Zdravím,

upřímně bych viděl problém v podmínkách chovu. "Terárium" je naprosto nevyhovující, větrání nulové, substrát taky k ničemu. Co mě dále zaráží je potrava. Pro suchozemskou želvu není maso vhodné, ani ti ráčci. Želva zelenavá se v přírodě dostane k masu zcela výjimečně, tudíž není ani schopna trávit živočišnou bílkovinu jak ostatní živočichové. V Tvém případě bych si nejprve vše nastudoval, nakoupil zařízení, akvárium a zdroje UVB a osvětlení, substrát např. rašelinu s pískem, nějakou schovávačku a pak se zaměřil na stravu. Přes zimu asi nejlépe čínské zelí, rukola, případě mít nějaké zásoby z léta. Na jaře a zbytek roku asi nejvíce pampelišky - jak listy, tak i květy a různé "traviny" - jetel, vojtěška. V teplejších obdobích je nejlepší mít venkovní výběh, postačí i nějaká vyšší ohrádka - želva se nažere a má přísun kvalitního UVB ze slunce. U mláďat raději brát na noc domů, pokud nebude zařízen úkryt na noc. Závěrem bych řekl, pořádně nastudovat vše - např. euzelva.cz

Hezký den,

Zdeněk

Děkuji za rady a názory. Samozřejmě jsem toho o chovu dost přečetla, i když se přiznám, že kokosové chipsy byl spontánní nápad v obchodě. Ze serveru euzelva.cz jsem čerpala hodně a většinu informací jsem se snažila prověřit z více zdrojů. Nyní jsem pro želvičku pořídila terárko 4x tak velké (1m na délku) a jako substrát má rašelinu a písek, terárium je zakryté původním krytem takže jen z 1/4. Chtěla bych se zeptat, jak mám v takovémto případě udržet teplotu 27°C v terárku? Zakrývat tedy nebo nezakrývat? Dále by mne zajímalo jakým způsobem uchovávat zásoby z léta? Děkuji.