Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Chcíplá želva (?)

Dobrý den, máme (nebo měli jsme?) téměř rok želvu pardálku. Od včerejšího poledne je celá zalezlá v krunýři, nereaguje na nic, ani když ji zvedneme a saháme jí na tlapičky. Máme podezření, že chcípla (i když to bude znít divně, fakt nevím, jak to u želvy poznat...). Kdyby byla zazimovaná, to by se aspoň trošičku pohnula, ne? Děkuji.

Kdyby želva byla zazimovaná tak se nehejbne, protože při zimování se její metabolismus zpomalí na minimum a to se hýbe ještě méně než obvykle. Jestliže nepoznáte jestli je mrtvá, tak počkejte pár dní a ona začne smrdět...

Při úmrtí živočicha dojde k absolutnímu ochabnutí svalstva, plazi jsou studenokrevní, takže po úmrtí ani moc netuhnou. Takže to poznáš podle uvolněných končetin, bud jsou zcela uvolněné, nebo s nimi můžeš libovolně bez odporu hýbat ty. Nejlépe se to pozná podle uvolněného análního svěrače, ale to ti nedoporučuji jako laikovi...

Při úmrtí živočicha dojde k absolutnímu ochabnutí svalstva, plazi jsou studenokrevní, takže po úmrtí ani moc netuhnou.

po umrti sice dojde k ochabnuti svalstva, ale pote plazi ztuhnou uplne stejne jako jakakoli jina obratlovci mrtvola. To, ze v teplem prostredi teraria kadaver rychle podleha rozkladu a zase "zmekne" (opet stejne jako jine mrtvoly)je jina vec, ktera opet nesouvisi s tim, jestli je zivocich studenokrevny nebo ne. V te dobe uz ale zaroven uhynule zvire dost zapacha, takze k mylce dojit moc nemuze.
K tazatelce: Jste si jisti tim, ze o zelvu bylo po celou dobu chovu dobre postarano? Jake mela podminky a jak jste krmili? Byl uhyn necekany, nebo zelva predtim i nejak stavkovala treba v krmeni? Nemohlo dojit u zelvy k urazu pritom, kdyz si s ni syn "hral"?

Ahoj. Mno, těžko říct :-/ Ale kolega kupoval druhou od stejného chovatele (chovatele?) a jemu chcípla za 3 měsíce. My ji měli rok.
Volala jsem veterináři, ten taky říkal, že by byla volná, svalstvo ochablé, jenže ona pořád vypadá fakt jako když spí. A že bychom z boku viděli, zda dýchá. Nevidím nic.
Divné je to, že želva se nehýbe 4. den, ale pořád nesmrdí...

Ale kolega kupoval druhou od stejného chovatele (chovatele?) a jemu chcípla za 3 měsíce

to asi nebyla od chovatele, ale od prodejce (dovozce, překupníka atd). Tyhle želvy je lepší nekupovat, páč mají svých problémů dost, jak už psal kolega výš. Pokud se dostanou ke zkušenému chovateli, který ví co s nima dělat a nedělat, tak to některé i rozchodí. Ale ve většině případů to prostě chcípe, dříve nebo později. Vašemu kolegovi dříve, vám zřejmě později. Kdyby už byla chcíplá, tak po 4 dnech už smrdí. To povolení tkání opravdu souvisí až s rozkladem a ten kadáver když povolí, tak už je i cítit. Ještě být chcíplá nemusí, ale to neznamená, že brzy nebude...no, nechte ji v klidu a uvidíte.

Prosímvás nechcete ji raději darovat někomu, kdo se v želvách vyzná a třeba by ji zachránil? I kdyby se nedejbože po dodání vyhřívání probrala, tak by bylo lepší, aby byla u někoho, kdo se o ni postará. I když je fakt, že nikdo, kdo do želv dělá ji nebude chtít ani za nic, ale třeba by se někdo našel. Protože nechat želvu bez vyhřátí v akvárku, co na první pohled nění ani pro křečka a ještě ji tahat ven do krabice:x:

ledový salat, ji dělá špatně a má z toho průjem..
o hodně lepší je čínské zelí v přiměřeném množství :D ale to se špatně vysvětluje dospělým pardálkám..
a přes zimu dávat seno některé pardálky ho jí některé ne

a potom, co se osvětlení týče tak to máte špatně! pokud se želva probere, tak bych ji udělal želví stůl do jednoho roku žárovku na vyhřátí a pak dát někde UVA na růst

PS: jestli můžete tak tu dejte foto Vašeho terárka

Není tam žádné místo na výhřátí?::) Zářivka Repti glo to nevyhřeje a jestli je normálně při pokojovce, tak už se asi ani neprobere. A to muže být i důvod při chladnější teplotě by to trvalo trošku déle než začne smrdět, ale 4dny?To už by mělo jit cítit i kdyby byla ve 20°C

Víte co? kupte v elektru šňůru se zástrčkou, objímku a reflektorovou žárovku- vzhledem k velikosti, tedy spíše malosti terárka tak 25W. vyhoďte odtamtud ten kryt a dejte jí tam bodový zdroj tepla tak, aby pod ním bylo 35-40°C a nechte celé terárko odkryté. dosvítit to můžete tím Reptizlem, nebo lépe obyčejnou zářivkou "podlinkou". A nechte to být. Buď želva začne smrdět, nebo se probudí. Ono je možné, že teď jak začaly mrazy, tak se trochu ochladilo a želvě je prostě ještě větší kosa než předtím, ale vzhledem k těm příšerným podmínkám bych spíš stejně jako všichni ostatní předpokládala, že želvička už má dost.

Tak do toho by se (a i tak až po příslušných úpravách) hodil leda tak křeček.. :-D Je to opravdu smutný, že lidi (záměrně nepíšu chovatelé, protože kolikrát to s chovem nemá nic společného, viz. toto) nemají elementární znalosti o potřebách zvířete, které si poříili.. :-/

O těch potřebách vím těd svoje...Od otce spolupracovník si koupil na burze 3měsíční mladě leguána a nemá ho kde dát, tak je préj v krabici:-? už po tatkovi jsem mu vzkazoval, že mu :x: a dostal jsem odpověd, že stál jen 400kč3-[

Myslím si, že i kdyby se po 4dnech zimy a bez vody probrala, tak na tom dobře nebude :-| ale želvička už asi ani sílu se probrat nebude mít.

To jsem tedy zase rozklikl vlákno... Zadavatelka má dvě možnosti. Buď želvu nechat odejít nebo pohnout zadkem a vybudovat vhodnou ubikaci (materiálů jak vhodně tyto želvy chovat je všude požehnaně). Už kvůli morální kocovině bych pohnul prdelí a o víkendu to "zbouchal" dohromady. Buď se chytí nebo ne. Víc se dělat nedá.

To s tím leguánem je taky nářez. Vždyť stojí jen čtyři stovky - pro tohle nemám slov (jak se už všechno dnes přepočítává na peníze. Největší frajer je pro mě jistý narkobaron z jižní Ameriky, který byl na útěku ukryt v horách. Jeho dceři tam byla zima a nebylo čím zatopit. Tak jí zatopil kufrem plným peněz. Prohlásil jsem ho tehdy zenovým mistrem:-D). Další důvod, proč je pokles cen zvířat jednoznačně špatně. Zkus mu to aspoň vysvětlit. Ať si něco přečte. Snad se probere. Je vůbec špatně, že si takoví lidé za pár šlupek zvířata kupují. Mudlové akorát nadbíhají zeleným khmerům...

Poslední dobou mám pocit, že se s úplně šílenými vlákny roztrhl pytel. Nepochopím člověka, který si koupí zvíře a neví co s ním. Nepochopím.

Taky pěkný.

Snad se probere. Nejsem žádný boháč, ale byl bych rád, kdyby ceny zvířat začaly stoupat (nejen z chovatelských principů, ale hlavně kvůli těm zvířatům). Poslední dobou nějak zaznamenávám, že kdejaký mudla (který nemá ani základní ponětí) přemýšlí o pořízení zvířete, poněvadž to shledává levnou zábavou (jééé, pokročilá verze tamagochi za pár drobných). Nejlevnější zvíře alespoň za 1500 Kč. Odradilo by to ty nejblbější a ty méně movité. A kdo by to zvíře opravdu chtěl, tak pořád je to směšná částka, kterou si každý když něco chce nějak ušetří (navíc když ta koupě zvířete je první krok). Ty ceny jsou po všech stránkách špatně. Všeobecné zdražení by rozhodně nevylučovalo, že by chovatelé nemohli měnit nebo si dávat mezi sebou zvířata za smluvní ceny. Obecně by to ale chtělo už z principu zdražit. Nejde o housky na krámě.

;-) naprosto souhlasím!!!

Ceny jsou strašné např klasika...užovka červena dříve kolem 500kč ted? klidne seženu i za 50-100kč :-/
Ceny jdou hlavně dolu u těch běžných zvířat-jemenáci,užovky č.,leguáni,želvy nádherné a hlavně gekončíci :-| ceny jdou každým rokem dolů, ale stím už nic nenaděláme.

Určitě, taky na tom s penězma nejsem nejlíp, ale brigáda se vždycky sežene.
Na své první zvíře jsem šetřil něco přes rok, ale to už je nějakych 8let z5 :-D ale taky to pak podle toho vypadalo vážil jsem si ho!! Byli to těžce vyžebrané peníze :))

Všechny ty ceny zvířat jdou vidět i tady na TP kolik mudlu si něco koupí a pak neví, jak se o to starat a mají je v "zavařovačkách"! A na burzách jim prodejci odkéjvou skoro vše a nemluvě o zverimexech!]:(

Ta klasická zvířata to odnáší poslední dobou dost krutě - guttaty, regiusky, jemeňáci, pogony, atd. Přitom to jsou hezká zvířata. Třeba klasicky zbarvené guttaty jsou pro mě pořád jedni z nejkrásnějších hadů. Jsou to sympatická zvířata a moc se mi líbí. Ale víš co. Odchováš to a co pak? O peníze mi nejde. Ty mi jsou v souvislosti s něčím co mám rád jedno (samozřejmě je důležité je mít jako prostředek, který mi umožní se věnovat tomu, co mě baví). Spíš není to srdce na to prodat ta zvířata blbečkům nebo se jich různě takhle zbavovat. To radši nic. Trh se tu úplně zbláznil (což se někdy stává). Nejhorší je, že přímými aktéry jsou ta zvířata.

Vidíš. Člověk by si měl vážit všeho co má. A je vidět, že každý si cestu najde, když chce. Prostě mělo by se vytvářet povědomí, že zvíře je něco zvláštního a ne věc za pár drobných. Já bych ty ceny pěkně vyšrouboval. Kdyby to udělali všichni, tak by to šlo (mudlové by chvíli čekali na pád cen, ale kdyby zjistili, že ceny nepadají, tak by se s tím přirozeně smířili. Nic jiného by jim nezbylo). A prodávalo by se skoro stejně (určitě ve větších částkách), ale lidi by začali více přemýšlet o tom, co vlastně kupují. Někdo by mohl namítnout, že trh je trh. Ale, kdyby se stalo zavedenou chovatelskou etikou držet určité ceny a dodržovali by to všichni, tak by to bylo jen ku prospěchu věci. A nenadávejte mi do utopistů!;-)

Spíš není to srdce na to prodat ta zvířata blbečkům nebo se jich různě takhle zbavovat.

A přesně todle je ono!!! Mnohem lepší je prcky někde "rozdrat" po někom kdo ví o co jde.

Zase na druhou strany, když člověk něco prodává tak často hovoří s člověkem kterého vidí poprvé v životě a netušíš co má se zvířetem v umyslu dělat...jestli je na něj připraveny, nebo jestli ho hodí někde do "krabice od bot" a je spokejeny ..ale takhle mužu pokračovat....Ono lidi nakecájí hodně hloupostí aby to zviře dostali, ale pak často zvíře končí :x:.

Ono ani někdy to rozdat nejde.... Jsou druhy co si jen tak někdo nevezme(nevytvoří podmínky,nemají finance na chov).......V tom případě bych se ani do odchovu nepouštěl. Taktéž bych strašně rád odchoval anakondy ale dělat to nebudu protože nevěřím,že bych veškeré mladé(moje děti :-) ) udal do dobrých rukou.

Můžete prosím posoudit také terárko naší bývalé želvičky. je cca 55 cm dlouhé pro malou (10 cm) želvu zelenavou. Měli jsme ji 3 měsíce. Předchozí den měla poprvé rostliny z venku, trhali jsme je na louce a než jsem je dala želvě byly omyté. Konkrétně listy pampelišky, klasická tráva, řebříček, hluchavka, sedmikrásky, podběl (všechno jsem si ověřovala na internetu že je pro želvy vhodné). Druhý den ráno mě přišla přivítat- hned šla ke sklu terárka a předníma nožkama škrábala na terárko. Šla jsem si zaběhat a když jsem se po hodině vrátila želvička ležela vyplácnutá pod žárovkou. Vyndala jsem ji na papír (je zvyklá kakat mimo terárko) ale tam zůstala rozpláclá úplně stejně. Zkoušela jsem jí sahat na nožičky ale bez reakce, zkusila jsem ji dat do vody, ale zůstala s ponořenou hlavičkou. Tady z těchto stránek jsem diagnostikovala, že skutečně zemřela. Druhý den už byla tuhá a byla cítit. Nyní je to čtvrtý den a já přemýšlímco bylo špatně, jestli jsme něco nezanedbali, nebo jestli jsme ji mohli nějak zachránit. Krmení jsme střídali různé saláty dostupné v obchodě (polníček, rukola, ledový salát, čínské zelí, špenát) občas kousíček rajčete, syrového masa, každý den dostala jednoho dva mořské ráčky. Dál mě napadá, že v době kdy jsem jí z terárka vyndavala tam měla celkem horko 35°C. Týden měla nově výhřevnou žárovku - klasickou 60W, předtím měla jen tu UV. Žádné známky nemoci neprojevovala, jen první den kdy jsme ji přivezli byla taková polomrtvá, pak jsme jí dali do vody a najednou začala běhat a jíst. Bylo to opravdu náhlé. Budeme pořizovat novou, tak bychom neradi něco zanedbali, tak budu ráda za každou radu. Děkuji.

Pokud hodláte opravdu pořídit novou, tak si nejprve prostudujte podmínky chovu Testud. Tohle terárium bylo naprosto nevhodné. Na dně máte kokosové čipsy, prostředí jak pro kamzíka, kryt shora naprosto otřesný s minimem větrací plochy a můj subjektivní názor na úhyn je přehřátí. Teplota možná vyhovovala než se začalo venku oteplovat, kdy s tím zároveň stoupla pokojová teplota a teplota uvnitř toho, co jste nesprávně nazvala terárium (akvárium přikryté deklem s pár vyvrtanými otvory není terárium). Perfektně tomu nasvědčuje i to Vaše "přivítání" škrábáním na sklo, což dělají zvířata s potřebou ochlazení (ponechávám bokem fakt velkých zvířat umístěných v malých prostorech, která se snaží dostat ven). Hermannka s 10cm karapaxem už je slušné zvíře, které jen tak něco neskolí.
Novou želvu si spíš rozmyslete, když jste zvířeti připravili takovéhle podmínky. Bude to znít asi tvrdě, ale sorry, v dnešní době zařídit hermannce takový paskvil, když popisů jak správně tento druh (a nejen ten) jsou na netu mraky už i v češtině naznačuje, že o podmínkách jste toho moc nenastudovali a pokud ano, tak z nějaké bájetvorné knížečky Máme doma želvičku.

Zdravím,

upřímně bych viděl problém v podmínkách chovu. "Terárium" je naprosto nevyhovující, větrání nulové, substrát taky k ničemu. Co mě dále zaráží je potrava. Pro suchozemskou želvu není maso vhodné, ani ti ráčci. Želva zelenavá se v přírodě dostane k masu zcela výjimečně, tudíž není ani schopna trávit živočišnou bílkovinu jak ostatní živočichové. V Tvém případě bych si nejprve vše nastudoval, nakoupil zařízení, akvárium a zdroje UVB a osvětlení, substrát např. rašelinu s pískem, nějakou schovávačku a pak se zaměřil na stravu. Přes zimu asi nejlépe čínské zelí, rukola, případě mít nějaké zásoby z léta. Na jaře a zbytek roku asi nejvíce pampelišky - jak listy, tak i květy a různé "traviny" - jetel, vojtěška. V teplejších obdobích je nejlepší mít venkovní výběh, postačí i nějaká vyšší ohrádka - želva se nažere a má přísun kvalitního UVB ze slunce. U mláďat raději brát na noc domů, pokud nebude zařízen úkryt na noc. Závěrem bych řekl, pořádně nastudovat vše - např. euzelva.cz

Hezký den,

Zdeněk

Děkuji za rady a názory. Samozřejmě jsem toho o chovu dost přečetla, i když se přiznám, že kokosové chipsy byl spontánní nápad v obchodě. Ze serveru euzelva.cz jsem čerpala hodně a většinu informací jsem se snažila prověřit z více zdrojů. Nyní jsem pro želvičku pořídila terárko 4x tak velké (1m na délku) a jako substrát má rašelinu a písek, terárium je zakryté původním krytem takže jen z 1/4. Chtěla bych se zeptat, jak mám v takovémto případě udržet teplotu 27°C v terárku? Zakrývat tedy nebo nezakrývat? Dále by mne zajímalo jakým způsobem uchovávat zásoby z léta? Děkuji.

tohle se mi u pardálky stalo to stejné!naprosto...najedla se, okoupala ve vodě, vyprázdnila, lehla pod uv a zalezla do krunýře a už nevylezla. začla smrdět po třech dnech.sama si taky nedokážu vysvětlit proč. pardálka byla taky cca rok stará, rostla, byla aktvní, neměla žádné známky nemoci...prostě zničeho nic.mohu se zeptat od jakého chovatele ste ji měly, zajímá mě, zda tady není spojistost, porotože že bychom udělali stejnou chybu v chovu mi příjde zvláštní, i když možné je všechno...děkuji za odpověď

Nastudujte si tento odkaz věnovaný chovu želvy pardálí. Pak uvidíte jak fatální a zásadní chyby jste při chovu této želvy udělala. Současný stav želvy je odrazem nevhodných podmínek chovu. Při koupi každého živého zvířete platí zásada, zjistit co nejvíce informací k chovu toho kterého zvířete a teprve po vytvoření vhodných podmínek uskutečnit samotnou koupi. http://www.euzelva.cz/clanky/geochelone-pardalis-z elva-pardali.html

Obávám se, že madam poté, co se jí dostalo oprávněné kritiky na náš zdejší "debatní kroužek" poněkud zanevřela. Ta fotka terárka mě dostala. Něco podobného sice používám, ale pro mláďata Indotestudo elongata, to je pralesní podrostový druh s požadavkem vysoké vlhkosti substrátu, vzduchu a vůbec všeho... Pro savanového trávožrouta jako je pardálka zcela nevhodné. Docela by mne zajímalo, jaké Repti-Glo madam používá, tipoval bych to nejlevnější - 2.0, co UV-B téměř neprodukuje. Nadto to vypadá, že svítí skrz vrchní krycí sklo, volovinismus kardinálního ražení.
Navzdory tomu, že je v Čechách uzákoněná povinná školní docházka a téměř stoprocentní gramotnost se lidé nenamáhají s přečtením knížek, byť třeba Zychovo "Želvy v přírodě a lidské péči" jsou v češtině. Na webu jsou zdroje poněkud neověřené a některé neověřitelné (a obsahují nezřídka kecy neuvěřitelné) ale mohl bych doporuči třeba:

http://www.svet-zelv.cz/index.php/zelvy-konkretne/ stigmochelys-geochelone-pardalis-zelva-pardali/173 -prispevek-prikryl

Ale těch zas tolik neni. Protože posláním nás všech tady je přece napadat lidi za to, že si nepřečetli, jak se starat o zvířátko a vynadat jim, že mu poskytli nevyhovující péči ubikací počínaje a krmením konče. Když oni pro něj přeci udělali skoro všechno to, co jim ve zverexu (na burze) o něm řekli. A každej nemá nervy na to, aby si nechal podruhý vynadat...tak se příště rači zeptaj na mazlíčkářském fóru na růžovém blogísku o želvičce Amálce.

Dobrý den,
můžu se zeptat, co přesně v této diskuzi znamená "mudla"? Chabě si vybavuju, že je to z Pottera...Jako že amatéři? Ignoranti? Blbečci? Nebo "jen" ti, kdo utrápí zvíře? Ptám se proto, že nevím, kam se zařadit:-) Mám jen psa, jiné zvíře kvůli malým dětem, nedostatku času, místa a znalostí nechovám, přestože mne teraristika velmi zajímá a na tyto stránky chodím ráda. Můj tříletý syn má teď "hadí období", takže neustále řešíme, zda je jedovatější kobra nebo bungar, zda je křovinář chřestýš, zda je lijánovec užovka a jestli má jed... A pořád se hádá, že varan komodský jed nemá:-). Má nebo nemá? Někde se píše, že jejich kořist usmrcují bakterie ve slinách, nedávno jsem četla, že se přišlo na to, že mají ve slinách jed. Ono to asi ve finále vyjde nastejno, toxin jako toxin:-). Vaše ostré debaty mi nevadí, rozhořčení plně chápu. Tak přeji hodně chovatelských úspěchů a co nejméně mudlů:-)

Mudlové jsou všichni ti "záporní hrdinové". Původně jsem tak označil část neinformované laické veřejnosti, která vystupuje proti chovu terarijních zvířat. Spadají tam tím pádem i zelení khmerové a všichni jejich přívrženci. Stejně tak mezi mudly patří všichni ti "trapiči" zvířat, kteří si zvíře pořizují z rozmarných pohnutek, považují ho za věc a po uvrhnutí zvířete do katastrofálních podmínek volají po spásných radách. Prostě to srovnání je v mnoha ohledech trefné. Pěstouni Harryho Pottera byli typičtí mudlové (hloupí, nabubřelí, nepoučitelní a bránící se jakémukoli poznání).

Nejjedovatější suchozemský had (pokud se bere účinnost jedu na myši) je patrně Inland Taipan (Oxyuranus microlepidotus). Někteří vodnáři mají ještě silnější jed (jsou to mořští hadi lovící ryby, takže přirozeně potřebují rychle účinkující silný neurotoxin)). Každý jed je účinný na jiný druh zvířete (hlodavci, ptáci, ještěři) jinak, takže dojít k objektivnímu výsledku je mnohdy těžké. Navíc v případě nebezpečnosti člověku je třeba brát v potaz agresivitu, množství jedu kterým ten určitý druh disponuje, četnost a místo (jestli se daný druh nachází v hustě zalidněných oblastech) výskytu, atd. Kobry (máte patrně na mysli rod Naja) a bungaři disponují velmi silným jedem, který je pro člověka samozřejmě nebezpečný. Druh od druhu se složení jedu velmi liší. Jinak určovat něco jako "nej" není moc objektivní.

Jinak křovináři rodů Bothrops, Bothriechis, Lachesis, atd. patří do Crotalinae. Takže ano, jsou to tzv. Pit Vipers (stejně jako chřestýši rodu Crotalus). Mají tepločivné jamky.

Pokud tím liánovcem myslíte Thelotornis capensis, tak ano, je to "užovka" (Colubridae, Colubrinae - pokud se nepletu...). Má převážně hemotoxicky působící jed a zadní jedové zuby (je opistoglyfní).

"Komoďáci" mají ve slinách různé nepříjemné bakterie - stafylokoci, E. coli, atd. Mají navíc jedové žlázy ve spodní čelisti (jed by měl ovlivňovat krevní srážlivost a funkci svalů).

Dobrý den, nezanevřela, jen nesedím u počítače každý den. Používáme UVB Repti Glo 5 (26 W), ta druhá je UVA. A přes vrchní sklo opravdu nesvítí.
Dělali jsme vše co nám řekl prodejce. Viditelně to bylo špatně a věřte tomu, že mi osud naší želvy rozhodně lhostejný není. Co se týče jejího aktuálního stavu, zatím žádná změna.

A to je ten zásadní problém ne každý kdo prodává zvířata je chovatel a ne každému jde o to aby zvíře dál prosperovalo.Holt základ je přečíst si co které zvíře potřebuje a pak přemýšlet jestli si ho pořídím nebo ne.Alespon se dá ocenit jistá snaha o řešení situace.

V první řadě bych doporučil opatřit nové (o dost větší) terárium (a tentokrát zhora otevřené). Lineární zářivku tam je možné umístit také, ale zrovna pro pardálky jsou spíš výhodné intenzivnější zdroje světla, UV-B záření i tepla, tedy pro inspiraci: 42-uv-lampy
Dál by tam měla být hlubší vrstva substrátu, tak cca 2 násobek výšky krunýře. Jako substrát doporučuje každý něco jiného, já bych doporučil 2 díly hlíny ze zahrady a 1 díl písku, promíchat. Pak by tam měla být kromě misky s vodou taky miska na spaní s nějakým dostatečně mokrým substrátem (mokré hobliny nbeo mech nebo něco jiného), dost hluboká na to, aby se tam mohla želva na noc celá zavrtat.
No a ledový salát z potravy vynechat úplně. Osvědčilo se jednak čínské a pekingské zelí nebo listová čekanka (endivie alias štěrbák). No a seno, pro mládě asi nadrobno nastříhané.
Zdroj vápníku může být třeba sépiová kost, já nejraději používám směs - 1 díl zahradní hlíny a 3 díly rozemletých vaječných skořápek, to po smíchání navlhčit a natlačit do misky, nechat zaschnout a dát do terárka.