Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem jak ochočit Agapornise

Zdravím, od chovatele jsem si koupila agapornise měsíc vylétlého z hnízda. Problém je v tom že už 3 dny v kuse skáče po kleci, leze, dělá bordel, řve a snaží se z klece dostat... Když přijdu ke kleci může se po.... jak tam lítá... nevím jak na něj...furt na něj mluvím celý tři dny a nic se nemění. kdy ho to konečně přejde.?

loading...

Pravděpodobně nikdy. Agapornisové nejsou vhodní na ochočení. Musel by být ručně dokrmený a zvyklý na každodenní kontakt. Pokud byl odchován v hnízdě rodiči, nejlepší by bylo koupit ještě jednoho (alespoň). Agapornisové jsou hejnoví a pokud bude sám, bude řvát a vyvádět. Je to a. škraboškový nebo a. Fischerův? Škrabošáci jsou docela drsní, hlavně samičky.
Jinak, hlavně je potřeba aby měl/i dost velkou voliéru, jsou to vrtulníky a potřebují spoustu pohybu. Má dost hraček, že by se zabavil/a těmi, než to nějak dopadne?

No na internetu jsem se dočetla tohle: Na člověka se doslova upnou a je nutno se jim hodně věnovat. Jako mazlíčci jsou velmi přítulní, roztomilí a zábavní. Nepotřebují mnoho prostoru, jsou však poměrně hluční. Mluvit se většinou nenaučí vůbec, nebo nanejvýš několik slov. Navíc jsem našla i tohle video, a jak to vypadá tak je celkem až dost ochočený: watch Ten můj je agapornis růžovohrdlý.

Zdravím, no to oni klidně můžou být skvělí "mazlíčci", ale právě že musí být ručně dokrmení, jinak ochočit nedokrmeného papouška je strašně na dlouho a není to nic jednoduchého (nevím teda jak je to přímo u agapornisů,ale bude to podobné jak u jiných). Zkuste ho mít třeba v místnosti kde se hodně pohybujete aby si zvykl na lidi, asi mu to bude pár týdnů trvat. Až teprve když přestane jančit sotva se ke kleci přiblížíte, a zvykne si i na to že mu každý den saháte do klece a měníte žrádlo a vodu, tak ho zkuste pomalu přes pletivo krmit třeba senegalským prosem a poté pomalu postupovat dál a dál.... Opravdu to není nic jednoduchého a je to na dlouho. A když papouškovi provedete něco co se mu nebude líbit, tak můžete ztratit jeho těžce získanou důvěru k Vám.
Jinak takhle na to ochočení nedokrmeného mláděte bych řekl že jsou více doporučované třeba andulky.
Přeju hodně štěstí a TRPĚLIVOSTI.

To je přesně ono - musel by být ručně dokrmený, pokud je opravdu "měsíc vylétlý z hnízda", můžete ho zkusit nějak socializovat, ale ne tím, že kolem něj budete pořád. Starat se, v klidu, nespěchat - ale dle mého skromného názoru je nejlepší agouše nechat jejich osudu, pořídit si alespoň pár a nečekat zázraky. Jsou to hejnoví ptáci, potřebují společnost a rozhodně nejsou "nenároční na prostor" - to ostatně není žádné zvíře. Kvůli těm našim jsme 3x měnili ubikaci - první byla moc malá, z druhé utíkali a teprve třetí je zatím nezničitelná. Řvou děsně, hlavně když spí ve dne. Rozštípou každý kousek dřeva, který dostanou na třísky. Milují věci na cupování - pevné roličky, co na nich v obchoďácích mají namotané igeliťáky (pravidelně je pobíráme, jak je nějaká prázdná, je to skvělá hračka pro hlodavce, žaka i agouše), větve, provázkové hračky pro psy... fantazii se meze nekladou, když to není jedovaté.
Taky mi přijde, že toho strašně sežerou, ale vzhledem k počtu... každopádně, zatím by stálo za to zkusit hodně hraček na štípání a cupování, aby zaměstnal zobák a zmlknul... ale s ochočováním nedokrmeného menšího papouška to žádná legrace nebude. Je to běh na dlouhou trať.
Mimochodem, dokrmený papoušek většinou stojí podstatně víc, než rodiči odchovaný. Pokud byl kolem 200 - 300 Kč, pokud vám ho chovatel lapal ve voliéře mezi ostatními poletujícími ptáky, pravděpodobně je to normální mládě.

Stran toho videa - kdysi dávno jsme měli anduláka Tomíčka a ten vyváděl hodně podobných kousků a ještě zobák nezavřel, jak byl den dlouhý. Je pravda, že byl z domácího chovu a ne zverimexu a od velmi útlého věku trénovaný.
A znáte to přísloví - jedna vlaštovka jaro nedělá... ;-) Pak jsme dohromady měli ještě alespoň 10 andulek a ani jedna nebyla ani zpoloviny tak chytrá jako Tom. Pravda, poslední 2 chovy byly po 3 kouskách a ti se věnovali sami sobě...

jak už bylo psáno- on člověka nemá vtištěného jako partnera, takže bude potřebovat partnera stejného druhu, opačného pohlaví. Pokud zůstane sám, tak akorát bude frustrovaný a časem z toho bude mít poruchy chování. takže bych mu pořídila partnera a nechala je žít vlastním životem s tím, že časem třeba někteří i začnou do určité míry komunikovat s člověkem. Ale oni to většinou nemají moc za potřebí, max. tak somrovat o pamlsek. Nedokrmení v páru chovaní agapornisové jsou spíš "papouščí akvárko", hlavně na koukání.

Amen!
Včera jsme se shodli, že agouši nejlíp umí povel "Pojďte jíst, vřešťani!" - to poslechnou téměř okamžitě. :-D A na to, že jsou to vlastně takoví ptačí kvantoví fyzikové, protože tři nebo čtyři klasy prosa promění na mikročástice rychlostí světla. Možná i maličko rychleji. Ale zase je s nimi legrace. Na čumendu.

My jsme si před 2 měsíci koupily agapornise ze zverimesu a už si s námi přes klec hraje. Klove nás lehce přes mříž do prstu, vezme si od nás dobroty a naší dvouletý dcerce dává pusu. Na naší malou si hodně navyknul. Sice se nenechá pohladit, ale je to veliký pokrok na to, že ho nemáme dlouho. Teda přes mříž se občas pohladit nechá, ale zatim, jen přes klec. Je hodně učenlivý a jde vidět, že má veliký zájem se s námi kamarádit. Takže ochočit se dá i nedokrmený a kdo tvrdí, že ne, tak asi narazil na agapornise s jinou povahou.

Můžu se zeptat jak ste začínali? já sem si včera dovezla ze zverimexu také nedokrmeného arapornise a nevím jak začít, protože na netu píší pouze a ručně dokrmovaných. Za začátku se strašně bál a když jsem ho včera chtěla vyfotit velétl z klece, celou noc byl na volno, teď se vrátil do klece a je celkem v klidu není extrémě divoký, ale bojí se a ulítá. Jak s ním mám začít?

My jsme si pořídili před 21 dny růžovohrdlého Agap. za 1250.- prý údajně dokrmeného. Doma jsme jej nechali týden v klidu jen krmení, voda, a postupné pokusy o krmení z rukou (proso atp.) - dle pokynů chovatele od kterého jej máme.
Posledních 10 dní se snažíme intenzivněji upoutávat větší pouto sedáním na ruku, častější jezení z ruky atp, ale je stále splašený jak šílenec. Celkem začínáme pochybovat o ručním dokrmení a měli jsme raději koupit nedokrmeného za 400 :(
Ještě to nevzdáváme, ale bojíme se že to nebude dobré s ochočením :(

Nevzdávejte to, chce to trpělivost, ale já nikdy neměla ručně dokrmeného agapornise, tak ani nevim, jaké to je. Chce to ale čas, my ještě před 14ti dny myslely, že si nezvykne, už jsme to taky vzdávaly. Jestli teda neni ten váš dokrmenej, tak to jste pěkně přeplatily my toho našeho koupily ze zverimexu za 350, ale uvidíte, ono to půjde a on si zvykne.

Dobrá den , také jsem si donesla domů agapornyse co nebyl ručně dokrmovaný a i přesto je z něho maximální mazlík , co si s námi rád hraje . Bál se rukou , tak jsem ho krmila jen z ruky , a perfektně to zabralo přestal se bát a prakticky si sním můýu dělat co chci . Naučil se aportovat , chodí se semnou koupat do vany , na povel přilétne a na povel jde sím do klece ...... mluvit se asi nikdy nenaučí , ale opakovat pír zvuků umí asi nejvtipnějšé je , když se rozkašle ...

Dobrý den , také jsem si donesla domů agapornyse co nebyl ručně dokrmovaný a i přesto je z něho maximální mazlík , co si s námi rád hraje . Bál se rukou , tak jsem ho krmila jen z ruky , a perfektně to zabralo přestal se bát a prakticky si sním můýu dělat co chci . Naučil se aportovat , chodí se semnou koupat do vany , na povel přilétne a na povel jde sím do klece ...... mluvit se asi nikdy nenaučí , ale opakovat pír zvuků umí asi nejvtipnějšé je , když se rozkašle ...

Mladý papouch přilne k člověku i nedokrmený, jen to trvá trochu déle. Chce to především se mu intenzivně věnovat a velkou trpělivost. Vzdát to předčasně a pořídit mu druhého do páru (jak tu bylo několikrát doporučováno) je z prominutím blbost. Papouch se instinktivně upne na nového partnera, a s "ochočením" je konec. V páru už k člověku nikdy tak nepřilne, jako když je sám.

Jestli to ale není ten přirozený osud ptáků, kteří nebyli ručně dokrmení.. Když chci mazla a vím, že mám (a budu) na něj mít čas, tak nelituju peněz a pořídím dokrmeného. Když chci ptáka na chov, tak je ruční dokrmení zbytečné. A jestli nevím co si koupím, protože jsem neználek a na tuto základní věc se nezeptám, tak pak řeším to, co je pro papouška přirozené a ne svou sobeckou vůli. Tak to aspoň vidím já. Proč lámat divoké zvíře násilím, když v páru s přirozeným partnerem mu bude nejlíp? Máme jen ručně dokrmené papoušky a je už velký rozdíl v tom, jestli jsme dokrmovali sami, nebo jsme pořídili odstaveného jedince. Neumím si představit "ochočovat" nedokrmeného. Ne kvůli námaze, ale kvůli tomu, že je to pro papouška nepřirozené a proč ho lámat, když si můžu pořídit dokrmeného, který kontakt s člověkem často až vyhledává.

Dobrý den,....můžu se zeptat, PO JAKÉ DOBĚ jste začala krmit z ruky? Máme ho dneska 6.3. čtvrtý den. Ze zverimexu, měla by to být snad samička, prý 4-5měsíců stará. Mluvím na něj a myslím,, že reaguje. Hned zpozorní, natahuje krk a začne pískáním brblat, tak si myslím, že už trošku mě pozná.... :-)Děkuji za odpověď.

Naučí se toho hodně i jako ručně nedokrmení,chce to jen se jim věnovat a dát tomu čas. Jsou to velmi sociální, roztomilí,hraví ptáččci,nemají rádi prudké pohyby .Samce nalákam na jídlo ,na paži a rameno a samici na hračky a polibky. Jen je hlídejte ,aby vám nezalezli někde ,kde by si mohli ublížit. A nekrmit slunečnicí ta jim neprospívá,ba naopak!

Dobrý den
Já si nedávno koupila Agoše škraboškového, který ikdyž byl ručně dokrmený, neměl potřebu cokoliv s lidmi mít.... Ale pak mě napadlo, že ho budu krmit jen z ruky... A ejhle ! Najednou na prst vleze, když mu řeknu "rameno", vletí mi na něj... Když píšu úkoly, tak mi pořád bere tužku z ruky a háže s ní, sedá mi na vlasy a probírá se mi v nich, a dokonce už i sedá na cizí lidi. Taky je velice chytrý- Když mu dám pod zvoneček semínko slunečnice a on to vidí, hned přiběhne a už nadzvedává zvoneček... Je pravda, že hladit se zatím rukou nenechá, ale můžu ho hladit chodidlem, jelikož se mu hrozně líbí moje ponožky :D Taky záleží hodně na tom, co máte. Já mám samečka a ti jdou obecně ochočit lépe než samičky. Je hodně hyperaktivní, ale radši více šplhá, běhá a poletuje, než aby lítal. Garry je taky hodně drzý, což je jedna z hlavních vlastností, díky které se papoušek dobře ochočí:)