Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Odchov Želvy chilské pampové (Geochelone chilensis)

Ahoj,
Před necelými 2ma lety se 1. odchov v Čechách ( a zároveň 1. v evropských ZOO ) podařil v ZOO Zlín a jsem rád že se zde nyní mohu popochlubit a podělit se s vámi všemi o vzácný odchov želvy pampové Geochelone chilensis z mého chovu.
Před cca 4,5 lety jsem si dovezl 4 mláďata techto želv z Hammu.
Mláďata vážila mezi 50-150g, věkově odhaduji cca 1-2 roky stará a pohlaví se nedalo nijak odvodit.
Na štěstí pro mě se z 4 kusů poštěstily 2 páry a obě samice ( nyní cca 1,5kg) loni snesly vejce.
Po poradě se ZOO zlín jsem rozhodl vejce rozdělit do tří skupin a vyzkoušet různě dlouhou a různě intenzivní diapauzu v průběhu inkubace. Minulý pátek se vylíhlo 1. mládě z první nejstarší skupiny kde jsem zkoušel nejjednodušší diapauzu 9-11C v lednici v oddělení na zeleninu v délce 55dní. Celková doba inkubace činila u prvního mláděte 222 dní. Další vejce ať již ze stejné várky nebo z jiných vypadají nadějně.
a teď nějaká fota:
[chil1b.jpg]

[chil1a.jpg]

[chil1c.jpg]

porovnání s dospělou samicí:
[chil1d.jpg]

[chil1e.jpg]

loading...

tak to je paráda, přidávám se ke gratulantům :-):-p

Je paráda tyhle želvy vidět i jinak, když se jim daří, než jenom zdevastované v "plazomornách" v zemích původu, přejeté na silnici nebo neméně zdevastované v rukou indiánů, kteří je u těch silnic prodávají :-/

Jasný, po snesení šla vejce do inkubátoru nastaveném trvale na 31,5°C +-0,5°C. Po dvou měsících týden aklimatizace v místnosti s teráriama s kolísající teplotou den/noc cca 18-26°C, následně do lednice zapnuté prvních 14dní na nejslabší stupeň cca 13°C a pak zmíněných 9-11°C. Po 55 dnech jsem lednci vypnul a během cca 24 hodin se vyrovnala teplota na teplotu v místnosti (to už byl podzim takže teplota v místnosti se pohybovala cca 18-23°C) tam byla cca týden a pak zpět do inkubátoru na 31,5°C kde se pečou až doteď.

Tohle byla první várka. Info o ostatních přidám až budu vědět jestli se podaří nebo ne.

Ďakujem za info. Pýtal som sa to hlavne preto, lebo je veľký problém odchovať niektoré juhoamerické vodné korytnačky z chladnejších oblastí. Známy sa napríklad snaží už niekoľko rokov o odchov Acanthochelys spixii, ktorý pochádza z južnej Brazílie, Uruguaja, Paraguaja a Argentíny. Doteraz to stále stroskotalo práve na teplotách počas inkubácie a diapauzy a to už skúšal všetko možné. Aj kvôli tomu som sa do ich chovu zatiaľ nepustil aj ja. Bolo by super, keby sa to podarilo vyriešiť. Mal by som pre mňa nový druh na chov :-)

Ťažko povedať, čo všetko tam je, lebo odchoval dosť veľa druhov korytnačiek, aj iné druhy Acanthochelysov. Niekoľkokrát to už vraj vyzeralo tak, že sa inkubácia podarí a nakoniec z toho nebolo nič. Už som s ním ale nebol dlho v kontakte, tak sa mu asi ozvem a zistím, čo má nové :)

Ahoj ve spolek,
dlužím zde nějaké další informace. V roce 2012 se z 12 vajec vylíhlo 11 mláďat (průměrná doba inkubace cca 250 dní). Obě samice měly 3 snůšky po 1-3 vejcích. Mláďata z prvních snůšek prosperovala dobře, u starších snůšek byla vysoká mortalita během několika měsíců 5 mláďat zemřelo. Netuším zda za to mohla jiná inkubace než u prvních snůšek nebo byla další vejce méně kvalitní, možná jsem něco pokazil já. 4 mláďata jsem prodal ( 3 do zahraničí a 1 v ČR- bohužel nemám žádné informace o tom jak prosperují) zbylá 2 jsem si ponechal až do podzimu 2013 kdy jsem se nechal ukecat a jedno jsem prodal do Německa - podle posledních informací prosperuje dobře. Poslední mládě mám do teď, snažím se krmit hlavně travinami, roste relativně pomalu a dnes při necelých 2 letech má cca 200g.
Loni žádná snůška nebyla. Proto jsem se rozhodl k mírnému zimnímu spánku.
Na podzim byly želvy venku až do prvních mrazíků ( začátek října ) poté jsem je uklidil do prostoru s teplotou okolo 7-12C kde byly 6 týdnů. Po 6 týdení "hibernaci" želvy postupně přešly do režimu vnitřního terária. "hibernace" evidentně zabrala a 1. samice snesla předevčírem 3 vejce a druhá začíná hrabat.
Sysel