Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem neznámý had

Čauky,mám dotaz.Loni jsem v Chorvatsku narazila na hada,co byl asi 50 cm délka,olivově zelený,kulaté tmavé oči a výrazná trojúhelníková hlava.Velice štíhlý.Po mém pokusu ho vyfotit se proti mě doslova rozjel po zemi,přičemž se téměř polovinou těla zvedl do výšky. ::) Měla jsem co dělat abych mu utekla.Pak se opět položil na zem a rychle zmizel ve škvíře mezi zídkou.Moc by mě zajímalo,co to bylo za hada a jestli byl jedovatý.Vypadal jako ti stromový,ale né tak sitě zelený.Tenhle byl světle (olivově) zelenkavý.Bez skvrn a jiného zabarvení.Vím,že tento popis asi nestačí,ale co kdyby přeci jen někdo věděl,na co že jsem to narazila?Tak díky všem za odpověd.Janee

Malpolon je v této části světa jeden z nejběžnějších hadů a to chování je poměrně typické. Akorát, když jsem je viděl já, tak se většinou vrhaly ode mě3-[, asi čuli hadilova:-D. Fotku přihodím, ale je na ní mladý jedinec, který není ještě tak "jednobarevný" jako dospělec, ale hlava a oči jsou typické.
[http://img67.imageshack.us/img67/1872/chorvatskoaho ra005mj2.jpg]

Díky moc. :-)To bude on,pokud má v dospělosti tu olivově zelenou barvu. ;-) Nejsem žádný odborník jen mám ráda zvířátka všeho druhu :-D a chtěla jsem si ho jen vyfotit,ale ta reakce mě trošku ::) zaskočila. :-D Ale zase jen málo lidí může říct,že ho honil had. :-D Tak ještě jednou díky.Janee

Taky jsem se po něm pídila.Něco mě ale přeci jen zaráží.Dočetla jsem se,že v dospělosti je dlouhý až 2m a trochu silný.Ale ten můj byl dlohý jen asi 50cm,což by byl mládě a pak by tam neodpovídala ta zelenkavá barva.Navíc byl čistě zelenkavý a neměl žádnou skvrnku (to jsem stála nad ním a skláněla se,že ho vyfotím,než proti mě vystartoval,takže jsem si ho dobře prohlédla), a byl strašně tenounký,v průměru asi 1-1,5 cm.A oči měl černé jako korálky,bez možnosti rozeznat zorničku.:?::-)

V Chorvatsku bych řekl spíš "gemonensiska", ty jsou tam taky dost běžný. Trochu mě teda matou ty oči, takovýho hada, aby nebyly rozpoznatelné zorničky, neznám. Ovšem mám zkušenost, že laici občas vidí něco trochu jiného, než je skutečnost (barva, barva očí), zvlášť s časovým odstupem. Pravda také je, že u každého druhu existuje určitá variabilita ve zbarvení.

Hierophis gemonensis
[http://img399.imageshack.us/img399/5894/hgemonensis peloponnessozs5.jpg]

Tak jste mě dokonale zmátly :-D a teď už nevim,jestli jsem náhodou neviděla ještěrku :-D Pravda je,že ten gemonensis se mu podobá nejvíc a bude to asi on :-) Tak vám všem moc děkuji za pátrací akci :puff: a až zase něco objevím a přežiju,tak příjdu na konzultaci. Janee