Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Šváby chov při pokojove teplotě

Ahoj,
Chci se zeptat Jaké šváby lze chovat a rozmnožovat při pokojove teplotě 21-24stupnu.
Vím ,že se rychleji rozmnožuji pri cca28stupnichale i tak mě zajímá jaké druhy se dají chovat bez vytápění.
Na netu jsem nasel ze cinerea a dubie jdou i pri pokojove teplote jenze všude píší něco jiného.
Jaký je podle vás nejvhodnéjši pro chameleona?
Doma mám cinerea a dubie.cinerea se mi objevily nymfy ale u dubie jsou neustale i v noci a ve tmě zalezlé v hoblinách a skoro se nehybou nevim co s nima je.je to normalni?.cinerea ty ve tme se rozlezou a zerou ale jeste jsem nevidel ze by lezly po stěnách.

Asi spatna koupe jeste ze to bylo jen par kousku.me bylo divny ze hned druhej den jeden chcipl sice se dva svlikli ale celkove jsou zahrabany v pilinach a nejak se nehybou i kdyz tam maji 29 stupnu a jsou ve tme...ty cinerea jsou teda vic aktivni ale je fakt ze kdyz je odkryju a vidi svetlo schovaji se ale to si myslim ze je v pohode

Webovky nemám, ale klidně se ptéj zde. Ty piliny jsem u švábu nikdy nepoužíval ani jsem to u nich neviděl. Kolik jich máš? aby se začali množit je dobré mit min.100ks. Nejlepší je kdyby byli na rašelině a jako ukryt měli proložky od vajec, nebo kuru.

Cinerea uz mam 130ks a dubii jen malou nasadu 1.1 +10nymf což mi na burze rekli ze to tak pouzivaj aby de kolonie rozrostla...jenze jsem dost cetl,ze dubie cas od casu vymre cela kolonie...
Na internetu jsem nasem zw k svabum je vhodny ubrousky,raselina,hrabanka z lesa,hobliny a nebo taky na dno nedavar nic...
Myslel jsem ze udelam zateplenou skrin a buu ji vyrhivat topnym kabelem pak by nemel asi problem zadny druh ne?

dubii jen malou nasadu 1.1 +10nymf

Todle se nerozroste ;-) já jsme začínal na 200ks a kolonie se zacala mnozit az po půl roce.
Jak bude skřín zateplena zhruba na 25-28°C, tak bys mohl chovat více druhu švábu, ale bacha, některe mrchy když utečou, tak je to prúser.

Todle se nerozroste ;-)

i rozroste kdyz se svabi rovnou nedaji do zbytecne velkeho prostoru. S naprostou vetsinou druhu svabu jsem zacinala chov z paru nebo nymfami o nekolika malo kusech.
Navic to vypada, ze dotycny ma svaby odemne a za tim co jsem mu rekla (a co jsem napsala i tady) si stojim. Sice nechapu, proc se mne na detaily chovu nezeptal primo na burze nebo pres mejl kdyz na mne kontakt ma, ale co uz...

to by museli byt v male krabicce aby na sebe narazeli.

no vsak. A v tom je tenjedinej "figl". JIsteze velka kolonie bude mit vetsi produkci. Ale to neznamena, ze z male nasady se neda rozchovat velka kolonie. Je to jen otazka casu a citu pro to, jaka koncentrace svabu na objem substratu/prolozek je idealni

aby se začali množit je dobré mit min.100ks.

je to mozna dobre, ale nikoli nezbytne. Jen je potreba k rozjezdu mensi kolonie uzpusobit prostor. Tzn. maly prostor, kdealne substrat a nerusit. Hlavne je lepsi koupit subadulty nez adulty. S aktivitou dubii - mam je v substratu (listovka) na svetle a pokud jim nenasypu krmeni, vidim jich minimum, po nakrmeni se substrat zacne "varit" a pod svaby prozmenu neni videt substrat :-). Naufoety chovam na prolozkach a videt jsou o neco vic.

Cinerea by bylo tedy dobre bez podkladu jen s prolozkama?
A teplota?

Co se tyce dubii stacilo by dubove nebo bukove listi?
Aha takze mate take dubie neustale zalezle?
A teplota u techto?

Celkove je potreba miska na jidlo nebo je lepsi jen tam neco hodit?

Cinerey chovam v 5l flaskach jen na prolozkach. Je s tim snadna manipulace a da se tak dobre zamezit nechtenemu uniku. Kdyz tu stovku das do prostoru 4-5 l na nejake misto cca 26 stupnu, pojedou dobre. Zradlo davam primo na horni prolozky, krmim 2x tydne kocicima granulema a platkem jablka. Casem vychytas kolik jim toho tam dat aby to zbytecne neplesnivelo.
S dubiema - uplne dolu to chce listovou hrabanku (tzn. to vlhci kompaktnejsi rozpadly listi co uz je skoro "hlina s drtkama". Tohle zatizis placatym sutrem nebo kurou a na to das primo listi (u mne jsou zvykly na dub, ale buk je taky ok) a na to treba jeste prolozku. Kolonii 1,1,10 kterou prodavam jako nasadu dej do objemu cca pul litru az litr, dobra je i takova ta vyssi plastova krabka cca 10x15x10 co se da sehnat na burze. Teplota taky tech cca 26. Zradlo davej na ty vrchni prolozky, do hladkostenne misticky by se nemusely dostat nymfy.

Moc diky za informace..ano svaby mam od vas s tema cinerea jsem moc spokojen...
Co se tyce dubii tak koupim jeste par kousku ...
Moc se omlouvam ze jsem se nezeptal na burze ale meli jste tam dost lidi nechtěl jsem zdrzovat kdyz si o tom muzu popovidat tady..

Jo Tartary mi taky jely pri pokojovce silenou rchlosti..Prolem je ze se stejne rychle mnozej i kdyz sou mimo chovnej box.Par se mi jich doma rozuteklo a za par mesicu sem je potkaval na kazdym rohu. Pul roku jsem je hubil, ted uz je skoro 2 roky klid a chovam jen Dubie.. Tartary uz si do bytu nevezmu :)

Tartary bych si poridil alespon jsem za tech6let co chovam pavouky atd nic neuteklo ale svaby jsou pro me novinka jelikoz se uz dost rozrusta chov tak cvrcci ze zverimexu nestaci...
Tartary jsou pry dobry pro chameleony a hlavne se nezahrabavaji do substratu coz je vyhoda...pri kazdym chovu si davam a budu davat pozor ...
A jak chovas dubie?

Me driv taky nic moc neutikalo,ale ted kupuju cvrcky po 2 litrech a tak pri tom presypavani sem tam neco utece.. Dubie maj v tomhle vyhodu ze s enedokazou mnozit pri pokojovecjh teplotach a kdyz nejsou nahnacany na sobe.

Jinak ja chovam dubie na topny folii.. mam uzpusobenou cast skrine jen pro hmyz, mam tam napevno folii a termostat a chovam je v boxech cca 60x35x30.. Kupoval jsem jich do zacatku myslim litr subadultu a ted jsou to tak 4 mesice a konecne se to rozjelo a mam tam ais vic prcku nez dospelejch...
Ja k nim skoro vubec nelezu, akorat jim tam vzdycky hodim nejaky krmeni, ale jinak je mam porad zavreny ve tme..

Ahoj.Máte někdo Elliptorhina chopardi? Já mám poslední 4 Mohykány z 10ks a nemohu to namnožit.Chovám je v krabici 18x18x15cm na dně mám chipsi z kokosu a na nich proložky.Chov mám v suchých podmínkách,ale šváby mají přístup k vodě a potravu dávám na proložky.Krabici mám na teráriu,aby měli teplo.Jak je chováte Vy?

Ahojky, využila bych zdejší koncentrace švábích odborníků na jeden polo-související dotaz:) Koupila jsem pro chameleona šváby (dubie), ale ty doslova dělají "mrtvý brouky", když je dám chamíkovi do kelímku, tak prostě jen nehybně "ležej", což cháma samozřejmě nezajímá. Je to normální, nebo jen blbej nákup? Popř. dá se s tím něco dělat?

ahoj.. já mam dva chameleony a perfektni jsou šváby s.Tartary... Můžou se po nich utlouct.Dokonce krmím i cvrčkama ale obcas je nesnědí všechny ale u S.Tartara se mi to jeste nestalo...Dál mám N.cinerea a ty jsou větsí než s.Tartary a taky super...Co se týče dubií ty jsem jesště nezkousel ale ty nechávam pro agamy vousate a pro chameleony az budou vetsí.
Moji chamici se mohou utlouct i po mouchách tak ty kupuju ale zbytek chovam...
Zkusit jiný druh..

Ahoj, není normální, aby v noci neřádily, naopak jsou hodně aktivní. Jinak co se týče rozmnožování, množí se i při běžné teplotě (alespoň u mne). Mám je na slunečné straně bytu, takže v létě otevřené okno a v bytě teplo a v zimě jen otočím kohoutkem na topení (akvárko mám před radiátorem). Jinak asi nejlepší k nějakému chovateli a donést si i trošku jejich původní "podestýlky“, rychleji se zajedou :)

Já choval na krmení šváby:
1)dubie
výhoda: nesmrdí , nejsou rychlé
ale pomalu se množí a zahrabávají se
2)tartara
smrdí dobře se množí,ale špatně chytají a vyhubit je pak v bytě je běh na dlouhou trať
3)šváb šedý
největší marast lezou úplně po všem a množí se tak rychle při pokojovce, že jsem se jich radši zbavil, při představě že by zdrhli se mi dělalo nevolno
4)cvrček smrdí ze všeho nejvíc a jsou kanibalisti požírají se navzájem ,různe velikosti se musí chovat odděleně, bez přitápění se nemnoží ba naopak zdechají
5)saranče nereším chov koupím krabku semiadultů,subadultů na burze 100ks za 200kč hodím top. folií a zkrmím je