Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Leguánek malachitový - chov

Zdravím, ráda bych si pořídila leguánka malachitového (sceloporus malachiticus) a chci se zaptat jestli je vhodný pro začátečníka (mám jen pár měsíců agamy vousaté) a kde by se daly sehnat odchovy? Nemohu nikde žádné najít, jenom importy a do těch si netroufám. Také mi není moc jasné jak docílit v teplé místnosti noční pokles na 15°C. Chováte je někdo nebo máte s nimi zkušenost? Předem moc děkuji za rady

Jediný problém, který u nich vidím je asi to, že nekladou vejce, ale jsou živorodí a mají tendenci mláďata napadat.
Taktéž jsem ještě nikde neviděl odchovy, jenom importy.
Tyto leguánky nechovám, přesto o nich něco přečtené mám.
více ti poradí aurifer, ta je chová. Tak hodně štěstí.:-);-)

zadavatelka se mně ptala v SZ, tak jsem jí odpověděla- tak to ale zkopíruju kdyžtak i sem: já už malachitiky delší dobu nechovám, ale máme v současnosti podobný druh- S.formosus. Chov je podobný, ale formosové chtějí větší noční poklesy. Za určitých okolností se S.malachiticus dá doporučit pro začátečníky. Akorát je potřeba počítat s tím, že to jsou zvířata, která sice uvidíte v terárku, ale opravdu nejsou kontaktní. Sice se někdy časem naučí brát krmení z ruky, ale většinou jsou ostražití a plaší. Chytat násilím je nesmíte z důvodu jejich citlivosti na stres. JInak na chov pro pár stačí terárium 45x45x60 (dšv) zařízené jako biotop horského mlžného lesa. Takže vybavit dostatkem silnějších větví, umístěných spíše kolmo a kusy kůry poskytující úkryt. Je dobré udělat plastické pozadí a boční stěny, hodně po nich šplhají. Na dno jako substrát se nám nejvíc osvědčila drcená jedlová kůra. A přidat pár kusů mechu, občas se do něj zavrtávají. Osvit ubikace 12h denně, potřebují hodně světla a UV záření. Nechtějí moc vysoké denní teploty, tak 25-26°C s lokálním výhřevem na 30°C, v noci 18-20°C. Ty noční poklesy jsou docela důležité. A každý večer dobře porosit terárko. Co se týče krmení, tak na to nároční nejsou- přiměřeně velký hmyz (cvrčci, švábi, smýkaný hmyz) a občas nadrobno nasekané zelené krmení. V zimě potřebují větší noční poklesy, tak na 12-14°C v noci a přez den 20°C. Co se týče importů, tak těch se bát nemusíte- pokud jim člověk poskytne odpovídající podmínky, tak drží dobře. Akorát je v importech většinou nedostatek samic, většinou se vozí hlavně samci.

oni odchovoví jsou docela otrslí a nezničitelní. Odchovová mláďata mi taky žerou z ruky. Ale odchyťáky stačí chytit pár x a konečná...u těch je lepší to nedělat, ikdyž jinak držej dobře. Sice jsem u malachitiků nikdy neviděla, že by nám mláďata žrali, ale vždycky měli tak 2-4, takže myslim že nějaké sežrali. Sceloporus poinsettii, formosus a jarrovii nám je nežerou, prezignusi mi je pro změnu zatím sežrali vždycky, takže jsem tam pak našla jen kousky ocásků nebo paciček. Akorát teda myslim že to dělá ta druhá samice, co nerodí, ne samec.

Už nějakou dobu přemýšlím o koupi těchto leguánků.
Problémem je, že bych nebyla schopná zajistit dostatečné noční poklesy teplot. Pod 20°C bych se zřejmě nedostala (ani v zimě). Proto se chci zeptat, zda by ty teploty kolem 20°C stačily, nebo leguanky raději kupovat nemám. V létě by to mělo stačit, ale ptám se hlavně kvůli zimování.
Díky za radu ;-).