Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Výroba pozadí z polystyrenu

Dobrý den,
chtěla bych si sama vyrobit pozadí do nového terária (to staré už velikostně nestačí). Bohužel doposud nemám žádné zkušnosti s výrobou pozadí do terárií. Chtěla bych se Vás tady požádat o pár rad na mé hloupé dotazy. Nejdříve terárium bude rosmměrů 60x70x40 pro trio pagekonů řasnatých. Tudíž potřebuji pozadí, které vydrží vlhkost 80%. Na internetu jsem dohledala nejrůznější postupy, ale pokaždé se mi povedlo i nalést negativní dopady, či nespokojenost jiných. Došla jsem tedy k názoru že nejlepší asi bude polystyren + cementové lepidlo. A ted ty me dotazy:
1) myslíte, že je vhodné a vydrží vlhkost?
2)jaky je postup práce. Ocěkavám neco ve stylu vytvaruju polystyren a splacam lepidlem, ale neni mi jasne zda ono lepidlo smícham s cementem ci jak to tedy je?
3) mohu na toto pozadí přidávat písek či drobné kamínky?
4) musim natírat takto zpracované pozadí lakem?

pokud by vás napadli nejaké trefne pirpominky ci uplné jiné provedení rada ocením rady.
děkuji Rain

Dobrý den,
já vyráběl pozadí postupem nanesení tří vrstev lepidla na obklady + 2 vrstvy sportakrylu (lak), na spodek terárka 3 vrstvy laku...to cementové lepidlo se bude chovat řekl bych stejně , nebo podobně jako výše uvedené lepidlo(případně jestli to není to stejné čím jsem to dělal já, nevím :))...Myslím že by to tu vlkhost vydržet mělo, podle toho jak se tváří má pozadí po nanesení laku, kdy je dostatečně protvrdlé tím lakem a případná voda by jen stékala dolů.
Takže:
1) myslím že by mohlo, v případě použití toho laku, možná mě ale někdo vyvede z míry
2) Nařezat polystyren (dělal jsem pájkou) a následné vytvarování (také pájkou), tvarování asi doporučuji až po nalepení polyše na stěnu terárka (např. silikonem). Poté nanést vrstvu lepidla a nechat zaschnout, poté nanést druhou a po zaschnutí třetí vrstvu, která může obsahovat kamínky, zase ne moc aby se vám to neodrolilo
(čím je zodpovězena 3)) a poté ty 2 vrstvy laku kvůli zamezení vsákavosti.
4)taky zodpovězeno výše

Jinak nevím, jak pagekoni využívají stěny terárka, jelikož po natření laku se pozadí stáva řekl bych..mírně kluzkým.

strejda google=5 vteřin hledání např:
moje_terarium2.htm nebo tady
http://teraristika.chovzvirat.com/clanky/stavba-te raria.html
doufám že mě nikdo nezdupe že jsem tu hodil něčí odkazy:-D
1-ano je vhodné lepidlo
2-správně i špatně- polystyren si vytvarujte dle své představivosti, lepidlo koupíte ve stavebninách, nejlépe kupte flexi lepidlo(lepidlo je cementová směs, kerá se míchá s vodou)
3- ano můžete
4-no měla byste to natřít něčím, kvůli té vlhkosti (silikonovou barvou, laksilem atd. atd.);-)

Jen bych doplnil ... mě se jako nejlepší, nejrychlejsi a hlavně nejhezčí zdá varianta tavení horkovzdušnou pistolí. Jde to velice rychle a vypadá to fakt super, hodně plastické, pokud zvolíte vyšší (tlustší) polystyren. A také se mi více osvědčil duvilax než sportakryl, ale asi věc názoru.

Jinak vlhku to odolá určitě. Samozřejmě na polystyren nejdříve dvě (až tři) vrstvy lepidla na dlaždice nebo něčeho podobného.

Potvrdím že tvarování horkovzdušnou pistolí je asi nejlepší varianta. Jednak to tolik nesmrdí jako ta pájka a fakt o i vypadá dobře.

Stejně tak potvrzuji Duvilax. Já tedy používal Duvilax i na ty spodní vrstvy, prostě 3-4 vrstvy Duvilaxu a pak do tý poslední písek, nebo kamínky. Volil jsem ale tuhle cestu protože mi to všechno vyrábím normálně doma a to cementový lepidlo dělá výrazně větší humus + to není moc dobrý v místnosti kde se člověk pohybuje, takže jsem ho koupil, ale nakonec nepoužil :-).

mam podobný postup. polystyren nařezat pájkou a pak horkovzduškou přejet aby se zakulatili ostré hrany. Flexi lepidlo v několika vrstvách a pak balakryl. Já používám barvy, uzavřou povrch jako lak a dá se s tim víc vyřádit. má atest pro styk s pitnou vodou a na dětské hračky. případně do poslední vrstvy posyp písku.

Zdravím ve spolek, myslíte že se dá na potahnutí polystyrenu (pozadí terária) použít toto :
http://www.heureka.cz/?h%5Bfraze%5D=Laminovaci%20s ouprava&utm_medium=cpc&utm_source=google&utm_campa ign=Dynamicke-reklamy&utm_term=_inurl:.heureka.cz/ &gclid=CKTgqpfi-LwCFUsUwwod4ioA1g

Jedná se mi o to jestli po vytvrdnutí to nebude nějak jedovaté. Osobně si myslím, že né. Ale jestli si z vás někdo myslí opak napište sem, prosím.
Kdysi jsem s tím něco potahoval a vím, že je to skoro nezničitelné.
Díky za reakce

Tak jsem se na to EPOXY L285 díval a cena se mi moc nelíbí. Nikde jsem nenašel kolik plochy tím malým balením udělám, ale myslím si že víc jak 50 cm2 ne a v jedné tenké vrstvě. Ta skelná tkanina u toho není? Jestli s tím máte zkušenost napište prosím a jak je to s odolnosti proti oděru. Taková ta klasika byla pevná, pružná a oděru odolná.

Osobně mám zkušenost s tím větším balením (200g) laminoval jsem s tím trup rc letadla, cca 1m dlouhé - 3 vrstvy a pozadí do malého akva 70x35cm a pořád mi ještě zbylo. V akváriu samozřejmě odolnost proti otěru nedokážu odhadnout, ale nepředpokládám, že by pryskyřice degradovala při vyšší vlhkosti. Kvůli odolnosti k otěru jsem právě laminoval ten trup rc modelu a jsem s tím maximálně spokojený. Materiál je pružný a přitom pevný. Mimochodem z tohoto epoxydu se dělají i opravdové větroně.

Tak já jsem měl na mysli to 200g balení a dost mě překvapilo to množství co se s tím dá udělat ( viz.vaše odpověď). Jak je asi silný materiál ve třech vrstvách po vytvrdnutí? Prosím vás jak je to s nanášením svislích ploch, nestéká to nějak moc? A dal by se do finální vrstvy zamíchat písek? Jak se provádí ta neutralizace, to jen nějak potřu nebo postřikám rozprašovačem ten povrch tím octem? Mě ten materiál a jemu podobný láká vyzkoušet kvůli váze a čištění.

Myslím, že si můžeme tykat :-) Jsem teď v práci, takže jen hádám, ale na ten třívrstvý povrch jsem použil 18g tkaninu, takže opravdu tenkou a tloušťka olaminování je do 1mm. Stéká to hodně, tahle pryskyřice je naschvál hodně řidká, aby dobře prosytila povrch. Doporučoval bych tedy nanášet na vodorovnou plochu, ale nevím, jak máš vymyšlené pozadí, jak moc bude členité. Já jsem vytvrzený povrch vzal hadříkem namočeným v octové vodě, v poměru cca 1:2 ocet:voda a nechal chvíli působit, pak celé znovu opláchl. Do té finální vrstvy by určitě písek šel zamíchat, možná bych ho jen sypal na čerstvě nanesený epoxid, moc si nedokážu představit, jak by se s tím pracovalo, pokud by se přímo zamíchal s pryskyřicí.

O.K., tak ahoj:-). Mám doma vousatku, tak se mi právě jedná ať to něco vydrží. Zatím jsem to chtěl zkusit právě u ní a pak kdyby se to osvědčilo pokračoval bych dál. Plocha bez výstupků je 90*45 + něco boky + nějaké ty plošiny, ale to nemám tušení kolik cm2 je to navíc. Myslíš že to jedno balení 200g by na to vyšlo a dá se k tomu použít i ta skelná tkanina? Že by to tak neteklo a síla lamina by byla i větší. Vodorovně si nejsem jistý jestli to zvládnu, ale toho prvního asi jó. Podle spotřeby materiálu a odolnosti bych pokračoval. Pro Anolisy a Rhacodactylus leachianus nějakou odolnost neřeším, ale je tam dobrá ta odolnost proti vlhkosti. Ale mám v plánu i něco většího kolem 140-160*50-70cm plochy zadní stěny a tam bych to na vodorovně asi už nezvládl.

Řekl bych, že to 200g bude s přehledem stačit. Do epoxydů se prodávají speciální kolorovací pigmenty. Když tak nad tím přemýšlím, tak ono je hlavně potřeba si uvědomit, jak to ve finále bude vypadat. Pokud uděláš základní masiv z polystyrenu a na to plácneš tkaninu s pryskyřicí, tak to úplně nejkrásnější nebude. Bude znát struktura tkaniny a celé to bude lesklé a kluzké (za předpokladu tedy, že bys to nechtěl brousit). Pokud bych šel dnes já touhle cestou, tak bych možná spíš uvažoval nad tím, jestli neudělat základ polystyren, na to vrstvu kolorovaného lepidla na kachličky a pak to celé prosytit epoxidem. A ještě jedno "ale", teď tu vymýšlíme věci, které jinak už jsou vymyšlené a fungují. Viz, jak jsem psal níže Vavresovi. Základ polystyren, vrstva flexibilního lepidla, na to obarvený Duvilax, nebo Duvilax a zasypat pískem. Je to ověřené, nestojí to majlant a pro vousatku bude stačit. Já prve myslel, že chceš pozadí pro varana, nebo lega... Můžeš tu zkusit oslovit někoho, kdo se výrobou terárií živí, třeba bude sdílný a poradí, vláken je tu dost.

To lepidlo na dlaždice mám , ale bez toho Duvilaxu. Ten jsem tam nedal a pozadí je odrbané s toho jak agama leze po pozadí a škrábe. To lamino mě napadlo jako lehčí varianta pozadí kvůli náhodné manipulaci s teráriem. Občas za něho něco spadne, nebo je potřeba za ním jednou za čas vysát prach a to tera mi připadá minimálně tak o dvacet kilo těžší. A to je s manželkou opravdu dřina, taky jde někdy o zdravý a nedej bože že by spadlo.
Když bych na to nasypal písek tak ta struktura by vidět neměla, co? A hladké to taky nebude. V tom velkém co plánuji možná i nějaký varanek bude, ale to opravdu předbíhám.
Každopádně díky za reakce.

Jasný, to znám, mám terárium pro gekončíky o rozměrech 100x50x50. Pozadí mi v něm dělal T. Mazuch, nevím, co v tom přesně je, ale rozhodně bych ho s mou lepší polovičkou nestěhoval :-)
Pokud to posypeš pískem, tak se struktura látky schová, nesmíš mít moc velkou gramáž, aby nebyla velká osnova. Ale jak jsem psal výše, je otázka, jestli do toho investovat, nebo jestli by nestačil ten Duvilax. Zkus se zeptat někoho, kdo varana má, jak to má pořešené. Pokud se do toho přecijen vrhneš, budu rád, když sem pak ukážeš výsledek (případně SZ).

Mám standardním postupem zpracovaný pozadí ve vrstvě lepidlo na kachle a přes to cca 3-4 vrstvy Duvilaxu a spokojenost. Mám to mimo jiné u varanů a trnorepů, který se tím vyloženě cíleně snaží prohrabat díru skrz a v pohodě. Jestli se ti to u agamy loupe, tak je spíš něco špatně v postupu, než že by tahle varianta nefungovala.

Zdravím, využil bych vlákna pro svůj dotaz. Zrovna jsem ve fázi,kdy mám nanesenou a celkem vyschlou druhou vrstvu lepidla na dlaždičky.S tvarem pozadí jsem docela spokojen,jen váhám,co teď na to.Nemám úplně představu,jak by to dopadlo jen po nalakování nějakým matným lakem a zda by nebyla lepší třeba nějaká akrylová barva. Rád bych docílil nějaké rozumné přírodní barvy. Má to být pro ammodytky...tož aby se to dalo občas porosit,rády pijou ze stěn:-)
Jinač bych udělal klasický opískování s Duvilaxem.

Dovolím si reagovat ještě na tebe. V prvním teráriu, kde jsem si dělal sám pozadí, jsem finální úpravu dělal namíchanou tónovací barvou s Duvilaxem. Kupoval jsem ji v některém superhyper bau..něco a vybíral takovou, aby nebyla toxická. Stěny odpuzují vodu a ani když to bylo čerstvě hotové, tak po narosení to barvu nepouštělo. Ale asi by musel říct někdo zkušenější, jestli je to optimální řešení. Já v tomto tera mám H. turcicus, takže jsem to zas až tolik neřešil.

Ahoj, ráda bych udělala 3D pozadí pro pavouky a korálovky. Jen bych potřebovala poradit, až mi zashne 4. vrstva Duvilaxu i s kamínky, pak natřu požadovanou barvou, tak potom tu barvu musím přestříkat ještě nějakým bezbarvým fixačním lakem? Aby se při rosení barva postupně nesmývala.

Dobrý den, využiji vlákna a zeptám se jaké barvy (běžně k dostání) můžu použít na natření pozadí a jaký lak na ně aby vydržely vlhkost. Někde jsem četla že to můžu potřít lepidlem na dlaždice. A jeden trochu blbější dotaz... Nemáte nějaké tipy jak dát pozadí do terária, které se nedá otevřít ze shora, ale má pouze šoupací dveře ze předu? Vím že to pozadí můžu rozříznou, jenomže to pak nevypadá moc hezky.
Děkuju

Šoupačky se přeci dají vysadit, to není problém. Já když jsem vybíral barvu, tak jsem si vyhlédl v obchodě sympatickou paní prodavačku, kterou jsem odhadl jako mateřský typ. A abych jí zdlouhavě nevysvětloval, na co barvu chci, tak jsem se jí zeptal, ať mi doporučí barvu, kterou když olíže dítě ze stěny, tak se mu nic nestane ;-) Smíchal jsem ji s Duvilaxem a pohoda.

Lidi prosim poradte. Jako lepidlo na dlazdice jsem poridil tohle v 5kg baleni, muzu to pouzit?
fliesenkleber-n
Jeste jsem se chtěl zeptat, jestli uz nemate vyzkoušenou nejakou konkretni montazni penu, která nedela moc velke bubliny? Pripadne cim se lepe tvaruje polystyren pajkou nebo horkovzdušnou pistoli? Poslední věc, prekvapilo me, ze ten Duvilax je bile barvy, takze asi nemá cenu davat několik vrstev s piskem. To je asi blbost na cerveny pisek znovu patlat Duvilax bile barvy a tim ten pisek prekryt ne? Dekuji moc za odpověď..

Lepidlo bude v pohodě,pokud montážní pěnu, tak nízkoexpanzní, ale polystyren je lepší, víc si s ním vyhraješ podle svých představ a vypadá to pak líp. Tvarování je lepší horkovzdušnou pistolí. Duvilax je v piksle bílé barvy, ale po nanesení a vyschnutí zprůhlední - tolik z mé praxe ... :-)

Ok dik. Jinak ja chcu pouzit polystyren a tu penu jen na doladeni, ale asi se na to vyprdnu a použiju jen polystyren no.. Jinak ja vůbec nemam predstavu jak rychle ta horkovzdusna pistole ten polystyren opaluje. Nemuze se stat, ze projedu ten polystyren durch? Ja ju totiž nemam doma a ted jsem se dival v obi nejlevnejsi za 500kc tusim. Da se sehnat nekde levneji?

Tu pistoli chce vyzkoušet na nějakém kousku polystyrenu, osobně používám ten tvrdší, tuším že Styrodur - je hustší a pevnější. Ten písek tam normálně švihem nahážeš, nejlíp někde venku, kvůli rozptylu :D Natřeš přiměřeně velkým štětečkem nebo to tam normálně naliješ, však uvidíš, praxe naučí. Jinak to terárko na fotce je moc hezké.

Já jsem třeba místo horkovzdušné pistole používal vroubkovaný nůž. Sice je z toho víc nepořádku, ale jde to s ním taky pěkně a udělá to dobrou strukturu.
Jinak u horkovzdušky opatrně. Dělám s ní v práci a ty lepší mají 600 °C a to pak je docela fičák, polystyrém Ti to spálí docela rychle. Chce to s citem. Ono se při troše improvizace a trpělivosti dá použít i svíčka.

Prave o to me jde, ze když se to tvaruje teplem, tak to nedela bordel a s toho zvuku, kterej vznika při rezani polystyrenu nozem me beha mraz po zadech. :-) Jinak dik za info. Btw ten Styrodur to bude asi teda lepsi nez klasickej polystyren co. Pevnejsi, nemá tu strukturu tech kulicek a tak se asi bude i lepe opracovávat. Hmmm takze radsi koupit ten "extrudovany" ?

S Duvilaxem se dělá skvěle. Tak jak psali, když se použijí různé velikosti štětců, tak se asi člověk dostane do různých zákoutí. Mám ořezané pilkovím nožem (ten zvuk není až tak strašný), tři vrstvy lepidla a dal jsem pět vrstev Duvilaxu. Čtvrtá byla s pískem a po zascnutí se mi to nelíbylo. Sice struktura a barva písku pěkně vylezla, ale byly vidět lesklé a hladké fleky. Tak jsem to ještě opakoval. Po měsíci šplhání a hrabání na plošinách to vypadá stejně jako po dodělání.

Jako opakoval, znova si ten pisek natrel duvilaxem a posypal piskem? Jinak takhle bych tne povrch taky chtěl nejak met, jen ne uplne tak hladkej, ale sem tam i hrubsi pisek. Ještě jsem se chtěl zeptat to lepidlo na dlazbu mam redit podle navodu? A ten Duvilax se redi jak moc, nebo redi se vůbec?

JO jo, trochu jsem tu stěnu ometl, znova natřel a znova posypal (mám obzkoušené i s lignocelem). Šlo to dobře, duvilax jsem neředil. Lepidlo na dlažbu ředím podle oka a potřeby. Tak ať to moc nestéká, ale některé spáry mezi polystyreny je potřeba trochu prolít řidším lepidlem. Povrch není zase až tak hladký, jak to na fotce vypadá. Myslím si, že by to šlo třeba i s jemným šterkem, ale v tu chvíli bych nešetřil duvilaxem.

Ještě jsem se chtěl zeptat to jsi to delal uvnitř toho terarka nebo si to udelal mimo a pak to tam vlozil? Ja chi tu stenu delat jak na zadni, tak bocni steny, ale mam sklenene terarko a v celku to tam nevložím, takze to budu muet asi delat uvnitř.. Snad to sklo moc nezapaplu. To jsi před tim natiranim nalepil nejakou papirovou pasku, aby jsi to sklo nezaspinil? Ještě me zajima, jestli jsi na ty okraje pouzil silikon a nebo to jen proste zatrel tim lepidlem a duvilaxem, ten prechod z polystyrenu na sklo...?

Vše je dělané přímo v tera. Polystyren nalepený přímo na sklo, pak lepidlo na obklady, to zadělalo případné škvýry a udělalo to pěkný tvar do ztracena. Na to hned Duvilax a písek. Nijak jsem to neoblepoval, dával jsem si pozor a když mi to někde ulítlo, hned jsem to otřel. Lepidlo i Duvilax než zaschne jde pěkně vlhkým hadrem ze skla. Po zaschnutí jde lepidlo ještě jakž takž odstranit a s Duvilaxem je to o něco horší. Jemný povlak jde ještě vlhkým hadrem, větší vrstvu jsem řešil žiletkou, ale když už je na tom písek jde to hodně blbě.

Tak jsem natrel první "vrstvu" tim lepidlem a mam obavy, ze to dopadlo spatne. Ja se v tech materiálech nevyznam, ale je to jako bahno s jemnym piskem a na tom krivem povrchu polystyrenu to skoro nechtělo drzet, takze je to nanesene v dost nepravidelne tlouscce. Vůbec netusim jestli to tam bude po zaschnuti drzet, asi jsem vzal spatny druh toho lepidla na dlazdice a to se me ta stena tak povedla. :.(

jak dlouho to pozadí necháváte schnout, než ho použijete u zvířat? Když jsem si dělala pozadí do terárka, tak jsem tam dávala zvířata asi po měsící a půl, ale teď jsem si udělala pár úkrytů v imitaci umělých šutrů a potřebovala bych to použít co nejdřív. Postup byl vytvarovaný polystiren, nanesená vrstva flexi lepidla, dotónování barevnou spárovačkou, přetření Duvilaxem (ten jsem dala i do té spárovačky). teď jsou úkryty asi 3 den po výrobě a zaschlé zatvrdlé, ale ještě mírně lípou.

Co já vim jaké přesně to bylo, nějaké sypké v pytli co bylo flexi, jak už psal Strastav. To jsem si tak zašla do Baumaxu, koukla se co tam mají, přečetla si info na pár výrobcích a vybrala si tam, co by se mi tak mohlo hodit. A doma jsem to použila, podle infa tady + infa na zadní straně výrobků + velmi mírného zapojení mozku.

Jak to myslis objednat na Olomouc? Jinak prosimte muzes sem dat odkaz toho lepidla? To se jmenuje "flexy" nebo jak? Jinak pises, ze se duvilax davat nemusi při pouziti toho flexy, no ja ho uz mam koupeny a na nic jiného me není, tak mam ho potom pouzit na poslední jednu, dve vrstvy na to posypani piskem?

Jak jsem psal výše,dal jsem ti jednu radu a dost....Dal jsi se na boj,tak bojuj...Přeci si nemyslíš,že ti každý výrobce řekne postup?To asi né.Ale uděláme kšecht.Sežen mi recept na Coca-Colu nebu becherovku,a já tady napíšu přesný postup...Ale to asi neklapne...A myslel jsem to tak,že sis mohl objednat terárko,ten čas,co strávíš výrobou,jsi mohl odmakat na přesčasech a byl bys na tom lépe...Staré příslový říká-ševče,drž se svého kopyta.....

Ty se pouštíš do stavby terárka bez informací o pracovním postupu,já ti poradím základní věc a ještě si otevíráš hubu...Kdybych ti neporadil a matlal bys tim svým zázrakem,tak ti to do půl roku opadá a měl bys klid.Měl by ses nad sebou zamyslet.....

Vsadím se,že záleží...Zkus dvakrát za sebou to terárko přestěhovat a tím pnutím to popraská-přinejlepším....Na skle to nebude držet vůbec...Ale co já se vůbec nervuju,je mi celkem fuk...25 let jsem zedničičil a znám ty lepidla celkem dobře....Ono někteří dávají i sádru a blahořečí,jak je to super....

Jestli se chceš dohadovat, tak beton vůbec nemusí být z cementu a vůbec nemusí obsahovat plnivo a stále to bude beton, asi ti i přes 25let praxe zedničiny leccos uteklo :-).

V době výroby těch terek jsem se více méně učil něco vůbec dělat, bylo mi nějakých 12-14 let a vše jsem si vyráběl sám, včetně řezání skla a lepení ;-).

Postup byl slepit terko, vlepit polyš a to jen lokálně na výstupky, poličky atd, nikdy jsem ho nedával plošně, aby mi zbytečně ukrojil ještě kus prostoru terka, takže mnohde je beton jen na skle. Celý je to (viz výše) několikrát potřený řídkou směsí jemnýho písku, cementu a vody (+ kapka jaru). Do poslední vrstvy jsem přidával sypký barvy do betonu. Starý odchovky jsem měl jen sklo, vzadu a v bokách 2-3x pomatlaný betonem sem tam přihozenej štěrk. Ty terári jsou stěhovaný mnoho a mnohokrát, některý jsou křáplý, ale pozadí je stále hezky drží pohromadě :-D.

Dnes už bych to tak taky nedělal, jak říkám, byly to skromné začátky a první pokusy s vyzděnými terky, ale fungovalo a stále to funguje dobře ;-). To jen k tomu tvrzení, že bez flexi lepidla to nejde ;-), jde. Ale je mnohem vhodnější jej použít, protože výsledek je jistější.

A na sádru taky nedam dopustit, ta je naprosto supr na "domečky", jdou použít relativně za chvilku (hodiny) a naprosto úžasně drží vlhkost (doslova sajou z okolí vodu), co hlavně tak vhlhkost je tam pěkně vyrovnaná. To je taky asi jediný důvod proč jsem kdy domečky ještěrům dělal, vlhkej úkryt. Problém je u nich s životností, ale sádra stojí pár korun a lepší ho za 1-2 roky vyhodit, než se s nim nějak víc čistit. U hlodavců je lepší rovnou beton, neb sádra jim podlehne velice rychle :-).

Nějak tak. Když jsem si začla vyrábět první terárka, tak jsem na sádru taky nedala dopustit, v době kdy mi nějaké lepidlo na dlažbu a spárovačka říkaly jen to, že to je v koupelně pod kachličkama :-) A musím říct, že ta příšerná terárka se sádrovým pozadím natřená barvou a později místo barvy epoxypryskyřicí drží dodnes. Co se týče sádry a úkrytů + sání vlhkosti, tak jsem ty úkryty vždycky natírala, aby nesály, protože mi ta vlhká sádra pak plesnivěla. Jinak co se týče betonu u hlodavců tam jednoznačně souhlas, sádra na ně působila jako hlodací kámen se zhruba stejnou výdrží :-)

Tady musím souhlasit se strastavem. Opravdu záleží zda je to flexi nebo není. Ono v tom asi nějakej rozdíl je, když se to i jinak jmenuje ne? Nemám takové bohaté zkušenosti jako strastav, ale okolo tohohle se taky chvilku motám a ve škole nám to taky celkem dlouho vtloukali do hlavy. Flexi lepidlo na dlaždice je základ. ;-)

To proschnutí bych až tak moc nedoporučil, beton potřebuje na vyzrání vodu a čas, tím že vyschne nevytvrdne a tenká vrstva vyschne sakra rychle. Když už nemáš čas, je lepší terko porosit a ideálně nechávat tvrdnout utěsněný, další vrstvy pak přidávat při zavadnutí a ne vyschnutí, protože pak hrozí, že se ani kvalitně nespojí, povrch praská atd.

Hádat se s výrobci terárií a pozadí do nich nechci. Já jen psal co jsem před cca čtyřmi léty udělal po prvním nezdaru já a pak jsem to aplikoval dál a funguje i po několika stěhování terárií po bytě. Použil jsem nějaké lepidlo na obklady co zůstalo po bývalém majiteli ve sklepě, ale flexi to nebylo. Nechával jsem to proschnout, ale před nanášením další vrstvy jsem to navlhčil ať se to propojí. Nepoužil jsem teda žádnou povrchovou úpravu, tak jsem to musel jednou za čas opravit, jak si agama usmyslela, že tam vyhrabe díru. Ale žádné praskání nebo odlepovaní jsem nezpozoroval. Teď jsem teda už dal ten Duvilax a vypadá to slibně.

Udělal jsem klasicky polystyren,lepidlo na dlaždičky,duvilax a posypal pískem s rašelinou. A tentokrát jsem to ještě stříkl barakrylem s atestem na hračky a potraviny. Vypadá to dobře, ale i po více než 14 dnech od dokončení je ten lak pořád cítit, hlavně když zapnu osvětlení a terko se nahřeje.
Máte někdo stejnou zkušenost, nebo jak dlouho necháváte terka "vyčichnout".