Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Mládě želvy ostruhaté

Mám doma od chovatelky čtyřtýdenní mládě želvy ostruhaté,problém je,že 11 den nic nesnědla.....má pro ni podle chovatelky,prý skvělé podmínky,že neví proč nežere....želvík pije,vyhřívá se pod bodovkou,je vcelku aktivní,nebojí se.Dvakrát denně mu natrhám čerstvé mlíčáky s jitrocelem,ale ani si jich nevšimne.Všimla jsem si,že se mu docela odlupuje kůže,podestýlku má vlhký lignocel s pískem.....prosím o radu,aby želvík neumřel.děkuji Michaela.

V inzeratu bylo napsane rozkrmene,kdyz jsem chovatelce psala,tak se ke krmeni nevyjadrila.Mam terarium 90x45x45 cm.Ve vlh.casti lignocel s piskem v suche kaminky,pod bodovkou 35 stupnu,jinak 26,mam tam zarovku Repti glo 10UVB,je tam miska s vodou,ukryt a vetrani.A co ta odlupujici kuze...nebo mam snim jet k veterinari,dekuji Michaela.

35 stC pod bodovkou je málo. Pro "plný provoz" je potřeba vyhřátí okolo 40 - 45 stC nejlépe pod vysokotlakou rtuťovou nebo metalhalidovou výbojkou, které poskytují taky spoustu světla a UV-B, ReptiGlo pro takhle extremně heliofilní zvířata nestačí.
Odlupující se kůže, pokud to není do krve, je prostě projev toho, že zvíře (zatím ještě) roste a plazí kůže má jen omezenou pružnost. Můžeš ji zkusit vykoupat ve vodě okolo 37 stC (tak na hodinu, ale aby to nevystydlo), tím se může uvolnit a taky se líp vykálí a třeba to pomůže s rozežráním.

Želvíka jsem dnes vykoupala,nakrájela činské zelí,mrkev,okurku,vše nadroboučko.....má tam i seno ani se toho nedotkne,ale je hodně aktivní,stále chodí po terárku,příde my až moc živé,na to,že už tolik dní nejí. Mám ted dospelé želvy ve výběhu,tak jsem ho dala do téraria,kde mám žárovku Solar Glo 125w.Přece není možné aby nemělo pud sebezáchovy přežít.

Zavolala jsem o radu p.Hrabětu,nevěděla jsem si už rady,chová též sulcaty,ochotný pán.....povídal,že paní Hertelová je jen obchodnice atd......ve čtvrtek si k němu zajedu pro mladě sulcatky,má poslední dvě,tak my jedno rezervuje a za mnohem nížší cenu a že baští,že sama uvydím a dá my prý nakou vodičku, pro tu moji,že tou ni nepokazím,ale musím je mít zvlášt aby se ta nová nenakazila.

Zkus vzít nůžky a nastříhat trávu na jemnou řezanku a přisypat nějaké rozemleté vaječné skořápky. Na jednu misku zkus nadrobno nastříhané seno - může být zvyklá na něj (pro sulcaty optimální krmení). Jinak, pro tyhle je potřeba ani ne tak bodovka, jako nějaká výbojka s UV-B spektrem, časem ve velkém teráriu Osram UltraVitaLux, do malého terária zatím třeba Solar Raptor.
http://www.robimaus.cz/cs/uv-lampy/890-lampa-uvb-3 5w-hid-spot-solar-raptor-4260142864304.html

K tomuhle moc poradit nejde, hlavně ani to zvíře nevidíme, nelze odhadnout jestli je lehká nebo relativně normálně těžké a pod. Každopádně naprostá většina malých sulcatek je poměrně pažravá, takže není třeba nijak moc vymýšlet, prostě natrhat trochu zeleného, ideálně trochu nakrájet (v případě travních stebel a stonků bylin), aby nepolykaly dlouhá stébla několik dní... Tady je zřejmě nějaký problém, který není zjevný, ale malá želva v růstu a ještě k tomu sulcata upejpavá v jídle nebývá. V nejhorším případě bude třeba ji zkusit uměle nakrmit jestli by se pak nechytla, ale mám obavu, že to je nějaké neduživé mládě s nějakým vnitřním problémem, který se u takového prcka dost špatně řeší možná ani řešit nejde (vývojový problém). Pokud je to z překupu, tak je otázkou jestli to nebylo nějaké zcela čerstvě vylíhlé mládě, které třeba vůbec žrát z nějakého důvodu nezačlo. Ale asi lze jen pravidelně koupat ve vlažné vodě (trochu budu s Petrem polemizovat o teplotě, 37 je až dost, to už je podle mě dost teplá voda, používám tak odhadem 26-30 st, prostě příjemně vlažnou a nedělám si zas tak hlavu z toho, že postupně trochu stydne, želvy tam nechávám jen 10-15 min) a nabízet co nejpestřejší mix nakrájených listů bylin, trav, květy bylin, kousky některých druhů zelenin (endivie, čínské zelí), trochu strouhané mrkve atd. Pokud to mládě samo vůbec nebude žrát, tak bych se obával toho, že může jít o nějakou poruchu, která je asi těžko řešitelná, možná jen dožívá ze zásob žloutkového vaku, ale normálně začínají želvata žrát takřka hned po vylíhnutí, nejpozději několik dní (2-3) po vylíhnutí, výjimečně později, ale rozhodně víc než týden už je průšvih. Je to jen moje spekulace, protože mládě jsem neviděl, nevím jestli je opravdu tak mladé atd.
Jo a ještě k těm teplotám, u mláďat bych byl na ten výhřev na vyšší teplotu opatrný, velice snadno se přehřejí, já osobně u úplně mladých želv ani nemám žárovku, jen kompaktní zářivku reptiglo 5.0 cca 8-12 cm nad substrátem, kde je teplota jen o něco vyšší (asi 30-32 st) než v prostoru (26-28) a na dosvětlení lineární zářivku. Ovšem pokud je více prostoru a celkově nižší teploty v místnosti, lze s úspěchem použít i slabé výbojky.

tak od téhle paní jsem si brala pardálku, po půl roce umřela, dle veterináře na vnitří parazity, které v sobě musela mít již při koupi..........byla jsem na té její farmě, má tam opravdu vše, ještěrky lítají kolem a papíry, které mi dodatečně poslala tak byly opravdu podivné a kroutila nad nim hlavu i veterinářka.-)co dodat, každý si udělejte vlastní obrázek