Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Chov Phelsum - poraďte

Rád bych si nechal poradit od zkušených chovatelů ohledně tohoto druhu ještěra.
: jaký druh by jste doporučili ( mě osobně se nejvíc zalíbila Phelsuma nigristriata ) o níž jsem se tu dočetl, že se mezi sebou jedinci tohoto druhu dobře snášej v případě že je v teráriu samec se samicí, popř. 2 samice a samec.
: rozměry terária pro 2 nebo 3 jedince?
: opravdu není potřeba zdroj s UV pokud budu zvířeti dodávat vitamíny, D3 a vápník?
Nebo je lepším řešení UV zdroj + reboratem obalený hmyz
: na jaké úskalý si u tohotu druhu ještěrek dávat pozor
: popř. kontak na nějakého dobrého chovatele

Za každou radu budu vděčný.
Děkuji

loading...

Nigristriaty jsou dobrá volba.Podle mě ale chov jinak než v páru moc fungovat nebude.V mém páru po více než dvouletém chovu,samec napadnul samičku tak,že to málem nepřežila.
Terárium pro pár stačí kolem 40x40x40xcm,já mám své v 30x40x40 cm.
Já jsem UV nikdy nepoužíval,poslední dobou ho mám u všech felsum a zvířata mi přijdou takové barevnější a možná aktivnější.Nicméně jde to i bez UV.Základem je kvalitní osvětlení terária.Já jsem na žádné úskalí nikdy nenarazil,kromě toho samce.

Takže používáš nějakou výhřevnou UV bodovku + nějakou lineární zářivku na dosvícení?
Nehodil by jsi sem foto terária ať mám nějakej nástřel? 40x40x40 se mi zdá celkem malý. Když jim tam dám bambus na lezení, kytky + nějaké dekorace ...
Jaký do nich pereš vitamíny? A myslíš zě chov dvou samic a samce by taky fungoval?
A do kolika cm ti cca vyrostli? Safra to je otázek :)
Dík

Nigristriaty jsou bezproblémové felsumy. Chovám a odchovávám je už 5 let a problémy jsem s nimi nikdy neměla. UV nepoužívám, terárium ale má dvojité osvětlení - úsporku z Ikea v teráriu a nad teráriem je ještě lineární kuchyňská zářivka. Jedinou nevýhodou je plachost zvířat, nejsou v teráriu moc vidět, jen co se člověk přiblíží k teráriu, mizí v bambusu. To takové klemmerky jsou v teráriu vidět pořád.
Chov kteréhokoliv druhu felsum doporučuji jen v páru. Měla jsem kdysi skupinku 1,3 u klemmerek, ale nedopadlo to dobře. Teď jsem to zkusila podruhé, samičky spolu vyrůstaly, stejně se ale po přidání samce jedna stala dominantnější nad druhou, slabší samička se schovávala v květináči od rostliny a byla šedá, takže jsem ji raději oddělila. Zkoušela jsem 1,2 ještě u P. pasteuri, tam to také nefungovalo. Jediná skupinka, která je bez problémů, je u P. inexpectata, ale myslím, že to bude spíše vyjímka.

Děkuji za článek. Jestli jsou tak plaché jak píšete, tak bych asi volil jiný druh. Ale pořáde nevím jaký, Phelsuma madagaskarská je taky nádherná. Máte s tímto druhem nějaké zkušenosti? Popř. doporučila by jste mi nějaký jiný druh, který si na člověka " zvykne " a nechá se třeba krmit i z ruky, bo z pinzety? ...

Moje nigristriaty plaché nejsou vůbec,žerou pěkně z pinzety.Ze všech felsum,které chovám jsou plaché jen guttaty.Jinak velké felsumy jako grandis,madagascariensis,kochi jsou ofrklé úplně všechny.Mě tyhle zvířata za krmením vylezou na ruku nebo olizujou kašičky ze lžičky nebo z prstu.

Ono je to těžké. Já mám 12 druhů felsum a přijde mi, že ta plachost je relativní. SPíše je to tak, že některé druhy více reagují na rychlé pohyby. Moje nigristriaty jsou např. naprosto krásně vidět v terárku a při krmení mi málem lezou po ruce, takhle ale třeba funguje i samec P. guimbeaui, druhu, o kterém se všude píše, jak je strašně plachý. Naopak klemmerky jsou často zalezlé v bambusech a mají takové své hodiny, kdy jsou každý den venku.
JInak ale mohu doporučit P. nigristriata - je to pohodový druh, krásně zbarvený, nenáročný. Chov mi ale fungoval jedině v páru, stejně jak píší kolegové. Mláďata má u nás na prodej více lidí, odtud např. Martin1, mitratus a já :-)
Ad felsuma madagaskarská - existují dva druhy, kterým se tak říká. O jednom, který chovám už dlouho, mám info na svých stránkách, druhý (P. grandis) je nejrozšířenější felsumou v chovech u nás. Oba jsou však velké a je pro ně nutné terárko min. o rozměrech 40x40x80cm.

Jako nejrozumější se mi zatím zdá pár " Phelsuma madagascariensis ". Jak píše boquschak na svých stránkách - rád se na zvířata dívám - a tyhle by se při svých rozměrech asi jentak neschovali :-) a jestli jsou klidnější než některé jiné menší druhy, tim líp. Rád bych je občas nakrmil z pinzety bo z ruky.
Co se týče rozměru terária jsem schopen ho postavit 40š. 45h. 80 - 100v. což si myslím by bylo pro pár dostačující ne? Terárium budu dělat z OSB desak s 3D pozadím, stejně jako pro agamu vousatou.
Náhodou někdo z Vás / Martin1, mitratus, boquschak / nejezdíte na tera burzu do Jihlavy?

PS: i když kvůli vlhčení by asi bylo lepší skleněný terárium což?

Jo, madagascariensisky jsou úžasné, kromě klasických mám i pár malé formy z ostrůvku Sainte Marie, dospělci nedorůstají těch 24 cm jako klasické, ale jen do 15 cm. Pro ty velké stačí 40x40x80. Jen toho OSB terárka bych se trochu bál, felsumy jsou přece jen vlhkomilné a lepší je pro ně skleněné terárko.
Na burzu do Jihlavy občas jezdím (cca. 2-3x do roka) a předpokládám, že na podzim se tam objevím.

Tak já jsem zatím vždy měla štěstí jen na plaché nigristriaty, ale určitě to záleží hodně na konkrétních jedincích. Všechny ostatní druhy nezalézají takřka vůbec - inexpectaty, klemmerky, quadriocellaty, dorsivittaty, pasterky.., jen ty nigri mizí vždy. Jinak ale aktivní jsou, pokud jsem od nich alespoň metr daleko :) Mladí jedinci nejsou plaší vůbec, ale dospělci ano. Terárko je umístěné v úrovni očí, sousední dorsivittaty jsou pořád vidět, takže tím to asi nebude. No kdoví..

Ono dost záleží na tom, zda a jak jsou phelsumy na člověka zvyklé. Znám lidi, který maj quadriocellatky, který zdrhaj a nejsou vidět, a mě sedí na skle a čekaj až jim dám cvrčka. Stejně tak klemmerky, nebo Lygodactylus williamsi, kimhowelli - všechny zvědavci, který se nebojí ani když jim člověk otevře dvířka a jsou schopný dojít si pro cvrčka do krabičky, kterou držím v ruce. Nevím, jestli to je náhoda, řekl bych, že hodně hraje roli umístění terárka, jak často přijdou do styku s člověkem apod. Jinak obecně jsou prý hodně známe bezproblémovou povahou P. klemmeri, takže asi lze doporučit ty.

Jinak já mám terárka 40*40*50. Někdy si taky říkám, že jsou možná až moc velký a neuškodilo by je víc zaplnit zvířatama, ale což, aspon maj phelsumky dost místa na běhání :-D. V jednom mám společně L. Williamsi a L. Kimhowelli a jsou v pohodě. Občas se sice proženou, když samičky hlídaj místo kam nakladly vajíčka, ale vyloženě na sebe neútočí, takže dobrý. Měl jsem ale kupříkladu 1,2 P. Cepediana a samičky se tak řezaly mezi sebou, že jsem tu jednu musel dát pryč a je samostatně v terárku.

Takže má zkušenost tak půl napůl. Asi to hodně záleží na tom, jak moc se ty zvířata znaj. Mám doma ted 8 mláďat L. Williamsi, některá už celkem velká a 4 z nich jsou v jednom terárku od malička a asi jak se znaj, tak jsou i ted docela v pohodě, tak jsem zvědav, jestli jim to vydrží :-D. Nedávno jsem byl u pana Šimoníka a ten má terárko s klemmerkama, kde je cca 18 phelsum a v pohodě spolu vegetí ;-) Dokonce tam tuším má ještě nějaký phelsumy u nich, to si ale nepamatuju přesně. Na dotaz jak se snášej povídal, že tam dává už mláďata a že se většinou snesou a když ne, tak to jedno konkrétní nesnášenlivé zvíře oddělí a je klid :-)

Edit: Tak Petr byl rychlejší :-)

Madagascariensisky jsou nádherné, to je pravda. Bohužel, mám dost starý pár (samec 8 let, samice 5,5 roku), tak jim množení celkem trvá. Mláďata budu mít až v červenci a srpnu, tj. k odběru by byla někdy během října/listopadu. Jinak dospělý pár asi nikdo neprodá, a mláďata se musí chovat odděleně do věku cca. 15 měsíců, kdy jsou pohlavně dospělá a lze je k sobě připustit.

To je právě v mém případě problém :( Potřeboval bych jedince kteří jsou již odrostlejší a dá se u nich určit pohlaví. V lepším připadě abych je jižmmohl chovat spolu v teráriu.
V jednom příspěvku ohledne phesum jsem se dočetl, že nějaký chovatel má pospolu i mláďata z jedné snůžky a prý tam nejni žádný problém.
Bohužel jak prostorem, tak vybavením jsem limitován. Proto bych rád sehnal pár který už bude moci žít společně a ne každý zvlášť.

Kdysi měl druh madagascariensis tři poddruhy a to madagascariensis,grandis a kochi.Dnes jsou to všechno samostatné druhy.
Mláďata mám od všech tří.
Rozdíl je mezi nimi na první pohled.Už mláďata každého druhu vypadají úplně jinak,hlavně madagascariensis si nejde s ostatními dvěma druhy splést.

Chov všech tří druhů je tak asi stejný,jen madagascariensis vyžadují trochu vlhčí prostředí.
Já jsem z Ostravy a na burzy do Jihlavy nejezdím,přece je to jen trochu z ruky.Teď tady mám pěkně odrostlé kochi a grandis,jsou to s největší pravděpodobností samičky.Zvířata není problém poslat ČD kurýrem,mám s tím jen nejlepší zkušenosti.Samozřejmě ale ne v tomto počasí.

Dobrý den, mám doma půlroční phelsumu mad. grandis, dá se v tomto věku již poznat pohlaví, nebo musím počkat tak do toho roku? A nebudou se pak s přikoupeným partnerem/rkou "dohadovat" ? A druhý dotaz: ohledně osvětlení. Na netu se totiž píše pokaždé něco trochu jiného, doporučují ReptiGlo, ale jinde jsem se zase dočetl, že je to nekvalitní firma a zvířata z těchle světel mají zdravotní problémy. Prozatím tam mám obyčejnou lampičku, umístěnou zvenku nad větráním.

O tom jsem se právě na většině webů dočetl, proto mám obavy, aby to v takovém věku ještě šlo. Každopádně mám terária, resp. upravená akvária (dědictví po rybičkách) dvě a vzhledem k tomu, že pro dvě felzumy by v jednom už asi dost místa nebylo, tak mě napadlo, jestli by nešlo aby žili odděleně, ale věděli o sobě a v době páření se je pokusit nějak dát dohromady "na neutrálním území" ; případně sehnat větší terárko. Fotku se pokusím udělat co nejdřív, zvířátko je u mě doma teprve třetí den a je ještě vyjukané, takže na přední stěnu moc neleze. Ale mě osobně to podle obrázků na internetu přijde spíš na samičku, alespoň to tak už doma všichni berou :D

Já už bych z toho strach neměl. Problémy byly s jednou výrobní sérií někdy v roce 2009, což už je dost dlouho na to, aby člověk narazil na nějakej kousek z tý doby.

Sám ReptiGlo používám, zářivek jsem za uplynulý 2 roky použil tak 15, ani s jednou nebyly problémy. Ono stejně jako u jakýhokoliv jinýho světla je potřeba to prostě hlídat, sledovat zvířata, kdyby se náhodou chovala divně, zavírala oči a tak a případně ho reklamovat, ale to platí plošně, bez ohledu na značku.

Pokud jste kvůli té historce s ReptiGlo na vážkách, tak prostě kupte jinou značku, třeba Lucky Reptile, a máte klid ;-)

Děkuji za vysvětlení, na netu kolují všelijaké zvěsti a měl jsem z toho pěkný maglajz. Paní u nás v malém Akva-tera používá Repti Glo 5.0 UVB a má s ním dobré zkušenosti, takže do toho asi půjdu. Pro felzumy používá kombinaci normální malé 15W žárovičky (takovéty pidi, asi 3cm vysoká), kterou má pouze na prodloužení denní doby, a pak právě 5.0 UVB, kterou má kvůly spektru vyzařovaného světla a osobně mi to přijde jako dobrá kombinace, takže to asi tak trošku okopíruji. Je pravda, že někdo říká, že těmto felzumám se vůbec svítit nemusí (myšleno tak, že stačí obyčejná žárovka) - bylo mi to tak řečeno hned ve třech zverimexech pracovníky přímo z oddělení palzů - a někdo má zase terária osázená vším možným, takže mi tento způsob přijde jako dobrý kompromis.

Ještě upozorňuji, že jsem naprostý začátečník a nepočítám-li chov Achatin (Oblovek) cca 3 roky zpátky, tak jsem v teraristice úplným nováčkem. I tak se ale snažím pro felzumku dělat první poslední a sehnat si co nejvíce info.

Jestli mohu mít ještě jeden dotaz, felzumka má na ocásku asi 1cm velkou "ranku", není to nic do hloubky, jenom jakoby odřené šupinky a ty kolem trochu poničené. Prodavačka mi říkala, že zvíře bylo v teráriu se sourozenci (mohu potvrdit) a v půl roce už se mezi sebou handrkují a nějaký sourozenec jí kousnul. Prý se to s dalším svlékáním zhojí. Bude tedy plazík v pořádku?

Tak vkládám slíbená fota.

p1010124.jpg
p1010125.jpg
P1010126.JPG
p1010128.jpg

a přidávám ještě foto skvrny na ocase. Jak píšu výše, ve zverimexu mi bylo řečeno, že je to kousnutí, ale mě se to moc nelíbí, navíc už se felzuma svlíkala a mám pocit, že se to nezlepšilo. Nejedná se o nějakou nemoc či projev nedostatku nějaké látky? Od zakoupení dostává koupené cvrčky a nalovený hmyz (luční kobylky, semtam pavouk, moucha), 1 nebo 2 cvrčky vždy obaluji v přípravku Nutrimix Rep. V teráriu má obyčejnou výhřevnou žárovku, nad větrací mřížkou Repti Glo 5.0 UVB.

P1010134.JPG

snad je na fotkách alespoň něco vidět, foťák je pučený a neumím to manuálně nastavovat.

Teď jsem četla, že je možné chovat P. nigristriata Společně v terárku s p. Klemmeri. Mám jednoho samce nigrisky v terárku 50x40x30cm. Snesou se i dohromady samci? Ptám se proto, že mi klemmerky nabízel kamarád, konkrétně 1.1. Jestli to nejde, tak se nic neděje, ale i tak by mě to docela zajímalo