Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Chov blaptica dubia

Chci zkusit chov těchto švábů.Při hledání info, radí někteří chovatelé na dno chovné nádoby substrát, jiní zase bez, jenom nějaké noviny, ubrousky, atd. Co je, podle vás opravdu lepší a proč? Díky moc.

Dobrý den,
objevil se u mě problém. Mám větrání přes celý strop z mušího pletiva, krmím suchým pečivem, ovocem, kukuřicí atp. Poslední dobrou se mi nádherně rozrostla kolonie ale za proložkama, které jsou naskládané od zadní stěny na stojato se začala srážet voda a proložky začínají vlhnout. V pokoji mám 24C a množí se jak diví. Nepřitápím. Může to být tím, že jich tam je hodně a měl bych je rozdělit nebo bude lepší vytvořit nějakou topnou rohož z topného kabelu a dát ho pod plastbox? Díky moc

Ja som ani nepísal, aby ju dal do boxu. Mal dať dať fóliu (nie kábel) s konkrétnou watážou pod časť, kde má kartóny od vajec (nie pod miesto s potravou). Tam vzduch horšie cirkuluje, tak to tam ľahšie zvlhne.
Čo sa týka nezakrytých boxov, ak je nad kartónmi aspoň 10cm miesta a steny nie sú drsné alebo príliš špinavé, neujde odtiaľ nič. Mám tak niekoľko boxov a nie je žiadny problém. Na boxoch s vrchnákom mám otvory neprekryté pletivom a nič mi neuteká. Ak som mal pletivo, horšie sa to vetralo a samozrejme celý box ľahšie vlhol. Všetko samé logické veci, stačí najprv trochu porozmýšľať ;-)

Jako chovné nádoby používám vysoké shora otevřené Samly a švábi mi z nich neunikají. Akorát u ciner mám horní okraj cca 3 cm námáznutý mastí a bedny zaplněné proložkama jen zhruba do poloviny, aby zůstal dostatečný okraj a nic nevylétalo. Když jsem nahoře měla víka z pletiva, tak se mi to pařilo taky.

Nejak jsem tu bednu ze svabama zanedbal a ted netusim co s tim. :-D Mel jsem tam asi 3cm vrstvu subrstratu(hovna) a protože nemam druhou bednu a ani ty svaby nechcu davat do další bedny, tak jsem 100 dospelcu prodal, ale posral jsem to, protože jsem nejak nezredukoval ten hovni podklad a na to jsem postavil nove prolozkyn a vajíčka. :-/ No co se nestalo, na druhej den se proložky jakoby zbortily a ted tam vidim jen asi 10-15 cm vrstvu svab na svabu a netusim co s tim. Zadnej zverak ted svaby nechce, ze bych ten počet zredukoval aspoň na pulku, ale i tak jak to mam vyčistit? Asi proste vyberu co se da a ty male smejdy v tech hovnech tam necham a vysypu je venku nebo nevim.. Sem prestrelil s tim kupovanim tolika svabu.. Gekoncici zerou tak mozna jednoho, dva za den, nekdy ani to ne a me se to z niceho nic tak rozmnožilo.. :-D

Dobrej napad covece. No ti prckove jsou fakt prckove, teda jestli se ještě neudusili, když je na nich takova vrstva starsich brachu a sester. :-D Jsem z Olomouce, ale tech dospelaku tam bude max tak do 100 kousku. Zbytek ny nymfy.. Ted jsem se dival na to video, tak to ma dobře vychytane, to by me nenapadlo takhle lehce je tridit podle velikosti. SUper napad. :-)

No ty vole to byl sajgon jak jsem to rozhrabl. 5cm sracek, rozkládajícího se zradla, tech prokladek plych plisne, to se nedalo nejak prebrat. Proste jsem si asi 3dcl svabu odsypal a zbytek vysypal do pytle a u letiste jsem je vypustil na svobodu. :-D Uz si na to musim davat bacha, zradlo jen do kelimku, ne jen tak pohazovat na ty prokladky atd.. Jak jsem to presypaval, tak se mi s tech sracek a plisne uplne motala hlava, jak jsem to vdechoval, sem si musel vydezinfikovat krk slivovicou a to vůbec nepiju. :-D Ponauceni zni. Když mas 3 gekonciky a 2 pavouky, tak si nekupuj na chov svabu celou bednu za 500kc, ale staci par kusu samicek a samecku..

kdybys bydlel někde poblíž, tak bych tě taky nějakých zbavila :-) Jinak já dubie netřídim, ale když je čistim, tak bordel nasypu i s nymfama do papírové krabice a tu postavim do vyčištěné bedny. Nymfy z bordelu během pár dní vylezou, když dostanou hlad a žízeň. Bordel pak prostě vyhodim i s krabicí.

chcel by som sa spýtať akým spôsobom švábom čistíte bordel? Keď vyberiem platá aj so švábami tak na spodu ostáva taká zmeska skoro ako strúhanka a v tom sem tam nejaký zdochnutý šváb a kopec nožičiek a takých tých zvlekov suchých. Osievať to nejak cez sitko a to drobné im tam vrátiť?

Zdravím, chtěl bych se zeptat na velikost Vašich švábů B.dubia? Svoje mám asi skoro 6 let a mám pocit, že se moji chovní jedinci prostě zmenšují a nevím jestli je chyba v krmení nebo tím, že jsem nedodával žádné šváby z jiných chovů a prostě zdegenerovali, zakrněli nebo nevím jak to mám říct. Chci se zeptat jesti tohle už někdo z Vás neřešil nebo se s tím nesetkal. Množí se dobře. Krmím hlavně ovocem, pečivem, jako zelené krmivo jim dávám listy pampelišek, salát. Občas granule pro psy. Ale ta změna ve velikosti dospělců mě hodně udivuje. Někteří jsou velcí tak jak by měli, ale přijde mi, že přibývá těch menších... Díky za rady nebo postřehy :puff:

Především bych zde uvítal názory více chovatelů ...

Než velikost š. je důležitější jeho výživová hodnota.
Radikální pozitivní změna v krmení š. toto zlepší rychle.
A hlavně ku prospěchu krmených živočichů.

Malá velikost nebude způsobena genetickou degenerací.
Na to je "potřeba" dlouhou řadu generací.

Na Vaši otázku zní má odpověď ANO.