Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Chov blaptica dubia

Chci zkusit chov těchto švábů.Při hledání info, radí někteří chovatelé na dno chovné nádoby substrát, jiní zase bez, jenom nějaké noviny, ubrousky, atd. Co je, podle vás opravdu lepší a proč? Díky moc.

Ono je to v podstatě jedno. Substrát jim asi vyhovuje líp, ale kvůli čištění je to - alespoň podle mého názoru - lepší bez. Míval jsem u nich listovku, skvěle se množili, problém nastal, když jsem to chtěl po delší době vyčistit a substrát vyměnit - trvalo několik hodin, než jsem probral tu asi třícentimetrovou vrstvu substrátu a vyndal z ní stylem "Popelka a hrách s čočkou" všechny ty prťavý nymfy. Od té doby to mám jen na proložkách od vajec.

Cistim tak jednou za mesic a nemam s tim zadny problem. Vetsina se prenda do cisteho i s prolozkama a krabickama, zbytek proseju, pripadne dovyndam lzici a je pohoda. Nikdy jsem nezaznamenal nakou vetsi mortalitu, ci vetsi prestavku v reprodukci.. Kdyz se jim da dobre nazrat, neni problem. Jen ze zacatku to chvili trva.

Zdravím všechny, Před několika dny jsem si donesl domů dvě dubie se kterými jsem chtěl nakrmit pavouka. Ten je ovšem nezežral tak jsem si je dal do krabičky no a včera jsem koukal že tam najednou začalo pobíhat několi cca 5 mm velkých švábků. Ovšem dnes, když jsem je přemisťoval do větší ubikace, tak jsem nenašel ani jedno mrně. Je třeba možný, že je ty větší požrali? Měl jsem je na asi 2cm vrstvě rašeliny a jsem si jistý že nemohly nikam z krabičky utéct. Myslíte že jsem je jen přehlédl nebo je možnost u švábů kanibalismu??

U nich to je trochu jinak, samice ootéku vytlačí a pak jí nabere zpět a pak z ní lezou už živá mláďata pokud se nepletu. Občas také nalézám uschlé ootéky. U dubií udržuji teplotu na 28°C, čím větší teplota, tím lépe se množí, ale tuším že nějakých 31°C je hranice, nad kterou už zase moc rychle umírají a špatně se množí.

Dobrý den,potřeboval bych vědět jak je to s nočním poklesem teploty u švábů dubia. Jestli je nějaký možný nebo potřebují stálou teplotu. A jak silným topným kabelem nebo podložkou ( myslím tím kolik watů ) jim mám zajistit stálou teplotu aby se nepřehřáli.
Děkuji za odpověď

Zdravím lidi, mám ještě druhý dotaz k dubiim ohledně ooteky. Tak mi snad někdo odpoví, na první otázku jsem zatím nikde nedostal odpověď. Včera jsem viděl jak jedna dubie měla vytlačenou ooteku, ale jako by na ní byly nalepené drobné bílé vajíčka. A druhá dubie měla ooteku vytlačenou, ale tak nějak deformovanou. Teplotu mám tak do 29 stupňů. Mám tu teplotu snížit nebo se to tak občas stává. Předem všem děkuji za rady.

rekl bych tak kolem 3-4 měsíce. To už budou skoro v posledním svleku. Takže koupit malé a čekat až vyrostou je nadlouho. Spíše si založit vlastní kolonii. Zakládál jsem cca před rokem měl sem 200 švábů, neustále jsem odebíral a dnes při posledním čištění jich byla půlka velkého 18KG kýble na barvu.

Přeně jak píše Pepas.Teplota je dobrá, ještě záleží na krmení. Já dávám krmení, co jsem měl pro cvrčky:strouhanku,drcené granule pro psy,plastin,sepiovku,Roboran,ovesné vločky,můžeš dát krmení pro rybičky,trochu hrubé mouky,dětské piškoty,rozmixované skořápky.Prostě co dům dá.Na poměru až tak nezáleží.Místo vody dávám pár koleček mrkve a něco zelenýho(já většinou dávám peking zelí).Krmím obden.

Já mám u Tartar 11w folii.A 7w bude hřát na povrchu jen něco kolem 30C. Pokud není přes celou krabici jakože by neměla tak švábi jako vše si najdou vhodné místo kde jim bude akorát. A pokud to máš přes termostat tak si to jen nastavit na požadovanou teplotu. Já sem to měl kdysi zaplý současně s terariem chamika a bylo to v pohodě ,takže se neboj.

Já mám u blaptica dubia 2 boxy na 1 topné rohoži 20W, vedle sebe.Termostat RT2(najdeš na netu).Je s čidlem. Rohož mám na polystyrenu a pod ní čidlo od termostatu, nastaveno na 29°C a pohoda. Jenom občas si zapne a hotovo.Šváby krmím tímto:

strouhanku
hrubou mouku
trochu rozmixovaných granulí pro psy
5 lžic plastinu (vápník pro drůbež, dobytek apod., mají občas ve zverimexu)
skořápky
1-2lžíce roboranu pro plazy (nemusí se pak obalovat tak často ke krmení(krmím agamu)
1/2 hrnku kukuřičných lupínků nebo ovesných vloček
drcené piškoty
pokud máš, můžeš přidat krmení pro rybičky,prostě co dům dá.
Dále kvůli pití jim dávám neco zeleného(často dám peking zelí)a pár koleček mrkve.
Toto dodržuj, jinak zajdou žízní.
A jedou v pohodě.

Tak je to cca mesic co jsem koupil na burze 1l dubii. Vetsinou same nymfy, pak nejake samicky a par samecku. Ted je defakto většina nymf svlecenych a jsou z nich dospelci, uz jsem videl plno samicek jak jim ze zadku couha ooteka, ale zatím furt zadni pidi svaby. Par ootek jsem nasel na tech prokladech od vajec a byly uplne tvrdy jakoby suchy. Taky za posledních 14 dni jsem tam zacal nachazet nejaky mrtvy dubie jak dospele, tak ty nymfy. Za jak dlouho by se měli ukazat ti prcci? Davam jim tam piskoty, granule pro kocky jako zdroj vody hlavne ledovej salat..

davam jim tam skoro denne nove

To myslíš ty proložky? Pokud ano, tak se na to vybodni..švábi mají rádi svůj smrádek a pokud se jim tam pořád přidává nové, tak je to stresuje a nepojedou... ty odpadnuté ootéky mohou být následek stresu, páč za normálních okolností samice ootéku vystrčí a záhy zase zatáhne zpátky, aby pak vysypala živé nymfy.

Chtěl bych se optat, mám poslední dobou problémy s chovem dubií. V jedné bedně už byli přemnožení tak sem je rozdělil do druhé bedny. A navíc jim tu starou bednu vyčistil a dal nové proložky. A od té doby dubie padaj jak hrušky. Pri ostatních výměnách starých proložek a bordelu sem nikdy nepozoroval nějakou změnu. Ale ted každý den jich dost padne a rychle to začne smrdět. Takže každý den, obden jim musím do bedny lozit a převracet a lovit mrtvolky..... Co to mohlo způsobit? teploty jsou dobré a žrádlo jsem neměnil.

dospělí švábi tak na změnu prostředí prostě reagujou, no...než se kolonie zase zabydlí a rozjede, tak dost dospělých pochcípe. Když se čistí bedna, tak je lepší vysypat bordel ze dna a pak jim tam vrátit ty původní proložky. stejně tak jako když se zakládá nová, tak je lepší tam dát část těch jejich starých proložek. A znečištěné proložky měnit postupně, ne všechny najednou....tím se úhyn dospělých švábů ze změny prostředí sníží na minimum.

Tak chov se me stále nedari a svaby vesele padaji jeden po druhem. Jinak jsem si vsiml, ze když couha samicce ta ooteka, tak je jakoby tvrda, uschla, cim to muze byt? Mam je v boxu(skoro celej vrch je síťovina) v pokojove teplote a pod boxem na pulce dna je 7w folie. Na zradlo mají piskoty a granule pro kocky a do rohu davam ledovej salat na vodu. Uz to fakt vypada, ze to postupne pozdecha a neodchovam ani jednoho svaba heh. Zajimave je, ze jsem na burze ještě kupoval krabičku pidi dubii, ti mají stejne zradlo a jsou v pohode, ani jeden ještě nechcipl...

Prave ze ne, protože byla většina nymfy a jen par dospelejch kousku. Ted uz jsou defakto vseci dospeli, ale proste jak rikam, když couha samicce ta ooteka, tak vypada jakoby uschle a proste padaj no. Me napadlo jestli na tom salatu nebyl nejaka chemie, ale to je blbost, protože to zerou i ti mladi který mam bokem a ti jsou uplne v pohode..

Zkus vysadit ten salát místo toho jablko nebo mrkev u mě nejčastější strava. Já sem si je koupil den před silvestrem +-150ks něco sem zkrmil ale za tu dobu mi zdechly asi jen 4 kusy. mě salát doma švábi skoro vůbec nežerou. zkus jim tam dát suchej rohlík a jestli máš přístup ke šrotu tak jim dam dej místo podestýlky šrot já vždy seberu slepicím a proseji ho aby tam byla jen taková mouka co 2 týdny jim tam trochu doplním. U tartar,šedáků,paládii,cvrččci a sarančata mám to samí a zatím v tom problém nevidím. Tak zkus a uvidíš

Teď chodím a rvu mlíčí (listy pampelišek) podle mě je to lepší než krmit salátem bůh ví odkud. Jinak já fičím bez podestýlky, plata od vajec, a pořád mají jabka a suché pečivo, popřípadě i granule pro psy. Občas zbytky z kuchyně (mrkev, ohryzky z hrušek a jablek, občas si urvu od huby kousek banánu nebo třeba pomeranče, mandarinky). Jinak nic a jedou jak zběsilí. Zkus se v tom hrabat co nejméně. Dávat krmení stačí 1x - 2x týdně až vychytáš množství, takže jim dát třeba půlku jabka nebo celé rozkrojené na půl a dát týden pokoj jinak umírají celkem rychle. Pokud nemáš staré kusy jak už bylo napsáné výše mohlo by to pomoct ;-)

Podľa všetkého je to naozaj nedostatkom vody. Piškóty radšej zjedz sám a miesto nich im daj suché pečivo. Na prísun vody ako bolo písané z ovocia a zeleniny najlepšie jablká a mrkva alebo jednoducho daj suchý rožok do misky, zalej vodou nechaj nasiaknuť a máš to vybavené.

Namacet pecivo - to nevim, to musi brzo zacit kvasit, plesnivet, hnit. Me se dlouhodobe nejvic osvedcila mrkev, nebo pripadne venku natrhat ty pampelisky. Jablka jedine v mnozstvi ze to komplet sezerou do druheho dne.

U svabu je pruser ta zmena prostredi - to vzdy zacnou zdechat, a pak je zacarovany kruh - chce je nechat na pokoji, ale protoze to chcipa tak se musi vyhazovat mrtvolky neb to jinak priserne smrdi a milion musek z toho... A tim se do nich porad hrabe a to zase neni dobre. Nez se nejaka kolonie usadi tak je to dost trapeni. Ja si tim zrovna ted prosel u nasi velke chovne kolonie - uklidu (pritom jsem tam nechal i neco puvodnich plat), po 3 tydnech se to ale uz pomaly stabilizuje.

Jinak nekdy predloni jsem z velke rozdeloval dorost do 2 mensich beden, a i pres naprosto identicke podminky se ta jedna stabilizovala celkem rychle - byla v pohode, s druhou byly problemy neustale. Logicke vysvetleni to nema, nakonec jsem ji urychlene zkrmil, teda to co z ni zbylo.

Namočené pečivo mám odskúšané, len ho treba samozrejme dať primerané množstvo, aby to nestihlo kvasiť. Ak to zožerú za 1-1,5 dňa, je to v pohode.
Áno, zmena je sviňa a hygiena a starostlivosť ich zabíja. Najlepšie sa delia dorastenci, pri nich nie sú žiadne straty. Problém je pri adultoch a predposledných zvlekoch, tie radi kapú. Okrem starých kartónov mi pri nich pomáha trochu starého bordelu na dno alebo hodiť nejaký suchý substrát. Často stačí vrstva 1cm a úhyny sú oveľa menšie.

Ahoj chtěl jsem se zeptat jak to je s množením :D
Celý box mám od malých švábů a vždy jsem si myslel,že samice je ta s křídlama, protože tihle mi kladou vajíčka a ti bez křídel jsou jenom samci, kterého tam mám jenom jednoho z původních 50, a přesto jsou všichni švábi s křídlama plní vajíček a množí se dál :D Takže bych chtěl vědět kdo je teda samec a kdo samice a kdo nosí vajíčka a ještě jak ten jeden ,podle mě samec´ dokáže oplodnit celou kolonii??
Asi to je celkem zmatené, ale byl bych rád kdyby mi to někdo dokázal vysvětlit :D

Na to si prisel jak, ze mas všechny dubie s kridlama plne vajíček? Samecek ma dlouha kridla přes cele telo a samicka ma jen mala zakrnela. Samozrejme, ze ty ooteky s vajickama nosi samicka. Staci se podivat třeba na google jak vypada samicka a jak samecek otázka 20ti sekund ze? Jinak jeden samecek toho podle me dokaze oplodnit docela dost..

Dobrý den,
objevil se u mě problém. Mám větrání přes celý strop z mušího pletiva, krmím suchým pečivem, ovocem, kukuřicí atp. Poslední dobrou se mi nádherně rozrostla kolonie ale za proložkama, které jsou naskládané od zadní stěny na stojato se začala srážet voda a proložky začínají vlhnout. V pokoji mám 24C a množí se jak diví. Nepřitápím. Může to být tím, že jich tam je hodně a měl bych je rozdělit nebo bude lepší vytvořit nějakou topnou rohož z topného kabelu a dát ho pod plastbox? Díky moc

Tu fólii bych do bedny nedával, ale pod ní ty potvory sice nelezou po skle, ale po kabelu lezou obstojně. V každé bedně mám 3 l dubií a dobrý 1l mi pak běhal po mistnosti, když jsem to z venku dal do bedny při jednom pokusu. Na bednách nemám víka není to potřeba. A jak se shora psalo postačí dávat mrkev a jablka. Jablka krájím tak na 1cm plátky, ne na půlky rychleji to sežerou a nikdy se mi nekazí v bednách.

Ja som ani nepísal, aby ju dal do boxu. Mal dať dať fóliu (nie kábel) s konkrétnou watážou pod časť, kde má kartóny od vajec (nie pod miesto s potravou). Tam vzduch horšie cirkuluje, tak to tam ľahšie zvlhne.
Čo sa týka nezakrytých boxov, ak je nad kartónmi aspoň 10cm miesta a steny nie sú drsné alebo príliš špinavé, neujde odtiaľ nič. Mám tak niekoľko boxov a nie je žiadny problém. Na boxoch s vrchnákom mám otvory neprekryté pletivom a nič mi neuteká. Ak som mal pletivo, horšie sa to vetralo a samozrejme celý box ľahšie vlhol. Všetko samé logické veci, stačí najprv trochu porozmýšľať ;-)

Jako chovné nádoby používám vysoké shora otevřené Samly a švábi mi z nich neunikají. Akorát u ciner mám horní okraj cca 3 cm námáznutý mastí a bedny zaplněné proložkama jen zhruba do poloviny, aby zůstal dostatečný okraj a nic nevylétalo. Když jsem nahoře měla víka z pletiva, tak se mi to pařilo taky.

Nejak jsem tu bednu ze svabama zanedbal a ted netusim co s tim. :-D Mel jsem tam asi 3cm vrstvu subrstratu(hovna) a protože nemam druhou bednu a ani ty svaby nechcu davat do další bedny, tak jsem 100 dospelcu prodal, ale posral jsem to, protože jsem nejak nezredukoval ten hovni podklad a na to jsem postavil nove prolozkyn a vajíčka. :-/ No co se nestalo, na druhej den se proložky jakoby zbortily a ted tam vidim jen asi 10-15 cm vrstvu svab na svabu a netusim co s tim. Zadnej zverak ted svaby nechce, ze bych ten počet zredukoval aspoň na pulku, ale i tak jak to mam vyčistit? Asi proste vyberu co se da a ty male smejdy v tech hovnech tam necham a vysypu je venku nebo nevim.. Sem prestrelil s tim kupovanim tolika svabu.. Gekoncici zerou tak mozna jednoho, dva za den, nekdy ani to ne a me se to z niceho nic tak rozmnožilo.. :-D

Dobrej napad covece. No ti prckove jsou fakt prckove, teda jestli se ještě neudusili, když je na nich takova vrstva starsich brachu a sester. :-D Jsem z Olomouce, ale tech dospelaku tam bude max tak do 100 kousku. Zbytek ny nymfy.. Ted jsem se dival na to video, tak to ma dobře vychytane, to by me nenapadlo takhle lehce je tridit podle velikosti. SUper napad. :-)

No ty vole to byl sajgon jak jsem to rozhrabl. 5cm sracek, rozkládajícího se zradla, tech prokladek plych plisne, to se nedalo nejak prebrat. Proste jsem si asi 3dcl svabu odsypal a zbytek vysypal do pytle a u letiste jsem je vypustil na svobodu. :-D Uz si na to musim davat bacha, zradlo jen do kelimku, ne jen tak pohazovat na ty prokladky atd.. Jak jsem to presypaval, tak se mi s tech sracek a plisne uplne motala hlava, jak jsem to vdechoval, sem si musel vydezinfikovat krk slivovicou a to vůbec nepiju. :-D Ponauceni zni. Když mas 3 gekonciky a 2 pavouky, tak si nekupuj na chov svabu celou bednu za 500kc, ale staci par kusu samicek a samecku..

kdybys bydlel někde poblíž, tak bych tě taky nějakých zbavila :-) Jinak já dubie netřídim, ale když je čistim, tak bordel nasypu i s nymfama do papírové krabice a tu postavim do vyčištěné bedny. Nymfy z bordelu během pár dní vylezou, když dostanou hlad a žízeň. Bordel pak prostě vyhodim i s krabicí.

chcel by som sa spýtať akým spôsobom švábom čistíte bordel? Keď vyberiem platá aj so švábami tak na spodu ostáva taká zmeska skoro ako strúhanka a v tom sem tam nejaký zdochnutý šváb a kopec nožičiek a takých tých zvlekov suchých. Osievať to nejak cez sitko a to drobné im tam vrátiť?

Zdravím, chtěl bych se zeptat na velikost Vašich švábů B.dubia? Svoje mám asi skoro 6 let a mám pocit, že se moji chovní jedinci prostě zmenšují a nevím jestli je chyba v krmení nebo tím, že jsem nedodával žádné šváby z jiných chovů a prostě zdegenerovali, zakrněli nebo nevím jak to mám říct. Chci se zeptat jesti tohle už někdo z Vás neřešil nebo se s tím nesetkal. Množí se dobře. Krmím hlavně ovocem, pečivem, jako zelené krmivo jim dávám listy pampelišek, salát. Občas granule pro psy. Ale ta změna ve velikosti dospělců mě hodně udivuje. Někteří jsou velcí tak jak by měli, ale přijde mi, že přibývá těch menších... Díky za rady nebo postřehy :puff:

Především bych zde uvítal názory více chovatelů ...

Než velikost š. je důležitější jeho výživová hodnota.
Radikální pozitivní změna v krmení š. toto zlepší rychle.
A hlavně ku prospěchu krmených živočichů.

Malá velikost nebude způsobena genetickou degenerací.
Na to je "potřeba" dlouhou řadu generací.

Na Vaši otázku zní má odpověď ANO.