Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Paludarium - kdo neplave

Ahoj všem,

můj dotaz je stručný, ale bez odpovědi se zatím nemůžu posunout dál. Zajímá mně - plavou žabky Dendrobates (a jim podobné, např. Mantella apod.) a plavou Phelsumy? Nejde mi samozřejmě o přeborníky v plavání, ale o to, jestli když spadnou do vody, jsou schopné vyplavat a vyškrábat se na souš. Přechod mezi souší a vodou bude samozřejmě velmi pozvolný.

I zde na Poradně se dá najít, že dendrobátky neplavou i plavou. Např. na Teraechis jsou terárka pro Dendrobates s hlubokovou vodní částí, na českých webech o paludáriích se dají najít fotky felsum na předním skle terária těsně nad hlubokou vodní plochou. Ale stejně tak i opačné názory.

Jak to prosím je?

Díky!

Dendrobatky neplavou, Mantelly nevim a u Phelsum bych to raději nezkoušel, asi se spíše utopí. Teoreticky by se z vody mělo dostat vše, ale lepší je to nepokoušet. Ony jsou totiž zvířata schopná i plavat proti sklu a i dobří plavci se mohou utopit. Natož zrovna tihle.

Felsumy plavou docela dobře a bez problémů. Na rozdíl od jiných zvířat se vyškrábou i z kýble s vodou (ozkoušeno, občas mi do něj padají). Dendrobátky plavou dost blbě, ale plavou- plavou i v přírodě, testovala jsem to na nich tím, že jsem jich pár naházela do louže (sice jsem nikdy neviděla dendrobáky v loužích, ale tam kde jsme nacházeli dendrobátky bylo za deště louží plno a i dost velkých) a všechny se z ní dostaly bez nějakého zásadního problému. Takže zřejmě musí mít dobrý přístup z vody (to by měly mít i ty Felsumy). Takže hlubší nádrž nevadí, ale musí mít snadno přístupné břehy a ideálně nějaké ostrůvky nebo plovoucí kytky, aby nebyla moc velká volná plocha.

Jinak co se týče terária stavěného tak, že je v nem velká vodní nádrž, tak ta nádrž se nemusí napouštět, pokud ji tam člověk nechce. Ale prostě se do ní dá substrát a vznikne jenom stupňované dno.

Přemýšlím o tom, že bych nedělal paludárko tím klasickým způsobem, že dole vpředu je vodní část a "za ní" začíná souš. Ale tím způsobem, že by se voda nacházela nejen vpředu, ale i pod celou vodní plochou - teď by byla lepší nějaká skica. "Strop" by se pozvolna snižoval k zadní stěně tak, aby se to nestalo pastí pro zvířata, která by do vody spadla a plavala pod hladinou k zadní stěně.

Jedná se mi o to, že bych rád měl palu s vodou - čím víc litrů, tím je to samozřejmě udržitelnější - a přijde mi škoda mít vodu jen vpředu např. 70x30x15 (š v h)= 31litrů, když mohu mít vodu i pod celou souší a zvyšit tak objem vody na např. 70x30x40 = 84 litrů. A to při stejné velikosti paludárka.

Jsem v tomhle začátečník, ale vždycky mě to lákalo a chtěl bych mít něco takového vedle televize :o)

Druhá věc je výběr obyvatel. Pořád nevím jestli žabky, felsumy nebo nějakého hada (M.s.cheynei? C.hortulanus?). Vím, že někdo má nakombinované Dendrobates a menší Phelsumy, v takovém případě bych volil Mantelly a Phelsumy, ale to už je nakombinované víc, než bych nutně vyžadoval. Primárně mi jde o rybky a něco na souši. Ve hře je samozřejmě pořád i varianta bez vody.

Ono pokud chceš mít paludárko s převisem (celý spodek voda), tak tam holt musíš dát živočichy, které se v tom neutopí. Ale v podstatě ze žab tam můžeš dát jakékoliv rosničky, létavky, rákosničky atd, různé terestické mloky...on ten výběr druhů je docela široký. Ale je fakt, že pro pralesničky zrovna tenhle typ vodní nádrže bude dost rizikový. v jejich biotopu se sice vyskytujou louže, ale vždycky to je voda s nepříliš velkou plochou, volnou hladinou a snadno přístupnými břehy. Pro většinu druhů felsum bude terárko s takhle velkou vodní plochou trvale příliš vlhké. Ale šly by tam některé druhy pralesních Anolisů, třeba některé druhy rodu Norops.

zajímalo by mě jak to uděláš s krmením když tam budeš mít třeba felsumy nebo anolise? Co když ti nebudou žrát z pinzety? A co když ti potrava spadne nebo skočí do vody? Přemýšlel jsi i nad tím aby ti tam neskočily pak i tvý chovanci? Jen takový dotaz jestli máš i tohle vymyšlené, beru to podle sebe protože vím jak to je třeba s krmením u mého varana nebo pogon které jsou schopny vyskočit i z terárka jen kvůli tomu aby něco dobrého sluply

Hlavně ty rozmočený mrtvý cvčci a šváby jsou chuťovka :-) a když ti naleze 90% mikrocvčků do vody tak je to taky supr... Na to jsem rezignoval chvliku po tom, co jsem ještě měl paludárka, pak už jsem tam měl jan "kaluž" vody a akvárka extra jako akvárka ;-). Ono vůbec míchat vícero zvířat je dost nepraktický.

Díky.

Větší ještěry tam určitě nechci. Představa byla určitě žáby nebo had a rybky. Samozřejmě Dendrobates a jim podobné jsou velice atraktivní a proto by se mi tam kombinace líbila. Ale líbí se mi ta kombinace rybky a něco. Mrknu na Tebou doporučované žáby.

Nedávno jsem viděl B.orientalis živě, vždycky mi přišly moc obyčejné a nezajímavé, a musím říct, že se mi dost líbily. Zas nevím, co na to rybky.

Jestli to nakonec budou samotné Dendrobátky nebo Mantelly a Phelsumy, taky nebudu nešťastný :-D

Tak pozorovat nějaké rybožravé užovky při lovu by bylo perfektní. Pokud tam chceš hodně vody, tak tam klidně dej vodnářky tykadlové a přidávej jim tam rybky. A nahoru do větví Chondra...:-D Mohlo by to i fungovat. Jen by to chtělo dobrý filtr a podchytit včas "nečistoty", co by ta Chondra vyloučila do vody. Mozná to zní šíleně, ale hodně prostorné paludárium tohohle typu by mohlo fungovat. Už jsem viděl paludária s Chondry, která měla přesně takhle dole akvária (v jednom byli lezci a ve druhém paludáriu klasické akvárium). Klidně by to šlo udělat i s těmi vodnářkami. Bylo by to kultovní. Myslím si, že by i oběma druhům hadů bylo možné nastavit vhodné podmínky. Vrtá mi to hlavou. Mám také jeden odvážný projekt v záloze. Tohle se mi ale taky líbí.

Teda na Chondra bych si netrouf ani ve sterilních terárkách :o) I když to je vlastně ten důvod, proč se mi do jejich chovu nechce. Takhle v paludárku, to by byla jiná, to by vypadaly úžasně.

Ze současných hadů mám vlhkomilnější C.hortulanus, P.baroni a pak nějaké z bývalého Trimeresurus. Ale proč všechny mi to pak přijde až moc vlhké. V tomhle si ale nechám poradit.

Mám canínku ve sterilním terárku. Je to bestie surinamská, takže vlhkost udržuji vyšší. Dbám na sterilitu prostředí. Vlhkost udržuji trvale na 90. Chondra jsem nikdy nechoval, ale taková paludária jsou ke shlédnutí na youtube.com. Asi to tedy fungovat bude. Podle mě je to o tom to udělat tak, aby tam nic nehnilo a prostě tam všechno fungovalo. Jistě že tam místo Chonder můžeš dát i nějaké T(P)rimeráky. Tady zase asi pozor, aby to dobře větralo a ta vlhkost tam nebyla až tak šílená. Podle mě by to ale funkční takhle udělat šlo. Paludárium nemusí být za každou cenu přehřáté pařeniště se 100% vlhkostí. Líbí se mi ale představa, že dole je nádrž s vodnářkami tykadlovými a rybkami, stěna je osázená tropickými rostlinami a nahoře ve větvích žijí nějací stromoví hadi (těm by případně stačil kousek pevniny vedle té vody). Chtělo by to dobře nakombinovat a promyslet. Podle mě by to ale fungovat docela dobře mohlo. Byl by to docela skvost.

Pokud se ti líbí terária, kde se kombinují zvířata z různých kontinentů ;-), já to přímo nesnášim. Ale to bude tim, že mě se nelíbí ani kombinace více zvířat :-). Mohlo by být zajímavé tentaculaty + gekko gecko/vittatus, gekkům nevadí vysoká vlhkost a nazvájem by se nemuseli (neměli) ohrožovat.

Tak to Chondro je Indonésie, Papua N. G., ... o Trimouších nemluvím, Erpeton tentaculatum je jihovýchodní Asie (Kambodža, atd.).

Momentálně chovám vše odděleně. Terária nebo paludária s více druhy jen podle určitých zásad a řešit tak, aby to fungovalo (což sem tam člověk neví dopředu). Popravdě se mi líbí větší biotopové expozice. Mám rád, když to vypadá živě. samozřejmě upřednostňuji zájmy chovanců, ale chtěl bych si jednou postavit "kus pralesa".

Je to něco, co není bezpodmínečně nutné dělat, ale když by se to mělo podařit, stálo by to prostě zato.

čeče my museli přez poledne na chvíli vypadnout, takže to jsem tam asi měla zrovna áčko :-(

JInak já barčáků pár měla a přežila v podstatě všechna zvířata, i ta co jsme získali totálně zdevastovaná. Nikdy jsem s nima nezažila sebemenší problém, fakt hrozně tvrdí hadi...copak se přihodilo chovné samici?

Na tu vlhkost už narážím právě nahoře. Tak hodně veliké by to muselo být určitě. Třeba 120x70x170. Je spousta pěkných rostlin, které k dobrému růstu nepotřebují totální pařeniště, ale spíš dobré zalévání a UVčko. Vlhkost by musela být optimální pro ta Chondra, větrání dobré.

Mám to výhledově v plánu. Postavit nějakou takovou šílenost, která bude i fungovat. Hlavně to je nádherná představa.

Další možnost je místo těch Chonder tam dát nějaké "jednodušší" Trimouše nebo hady, kteří nejsou tak náchylní.

Všem bych chtěl poděkovat za příspěvky. Budu nad tím vším dál přemýšlet, protože mě to pořád láká. Takové palu by bylo jako dominanta obýváku mimo hadárnu (někdo ví :-D), tak si na něm chci dát záležet, moc změn už pak nepůjde. Nejpravděpodobněji to vypadá na Bombiny a rybky nebo had a rybky.

Prozatím si to natrénujeme na palu bez větší vodní plochy - tedy Dendrobatidae.

Ještě jednou díky.

Dendrobatka je trochu široký pojem. Anolisům bych ale dopřála pokud možno hodně prostoru. Moje zkušenost je taková, že v menším teráriu sice docela fungujou, ale nevybarvují se tolik, spíš se schovávají a evidentně se navzájem stresují. Postupně začali slabší jedinci méně žrát a hubnout, samci se mezi sebou řezali a zkrátka to bylo špatně. Pak jsme je dali do velkého terária, kde mají opravdu "rozběh" a jsou to úplně jiná zvířata. Když mají možnost, jsou velmi aktivní, perfektně žerou, barvy jsou úplně jinde, komunikují mezi sebou a vypadají o 200% lépe...a je radost je pozorovat. Jestli je chcete mít navíc společně s dendrobatkami, počítejte s větším prostorem, aby se vzájemně nestresovali. Taky je třeba vzít v úvahu, že anolis potřebuje jiné teploty a vlhkost, než dendrobatka, tak i v tomhle je dobrý velký prostor, aby si každý našel, co potřebuje. V našem terárku je u dna cca 22°C a u stropu pod zářivkami možná i ke 40. Žáby se drží u dna a anolisové naopak nikdy neopouštějí horní část terária.
Buď bych chovala anolisy samostatně a dopřála jim alespoň metrový "rozběh", nebo bych pro společný chov se žábama počítala s mnohem větším teráriem, aby nedošlo ke znevýhodnění jednoho druhu.

Děkuji za názor.
Přemýšlím o D.auratus, D.azuerus nebo P.vittatus. Mám tu volné terárium ExoTera 45x45x60 a 45x45x45, tak jsem si říkal, že se do nich konečně pustím. U toho prvního jsem chtěl nějakým způsobem využít výšku. Ale asi je to opravdu malé.

Ahoj, já mám doma Dendrobatky v paludáriu, kde mám i ryby a nikdy se mi žádná neutopila. Několikrát jsem viděl kdy se při snaze polapit kořist skutálela do vody a bez větších problému se vyškrábala na souš.