Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Larvy Hermetia illucens (BSFL)

Anglicky sa este zvyknu nazyvat Phoenixworms, Calciworms alebo Black Soldier Fly Larvae

Nechova ich niekto - najlepsie SK. Objednaval som par krat z britanie, ale to postovne ma zabija :) Skusal som ich chovat, ale vyzaduju relativne dost svetla a dost specificke vlnove dlzky aby sa parili.

V nasich sirkach sa o tychto muchach prakticky nic nevie - uz len dopatrat sa k slovenskemu prekladu latinskeho nazvu bol porod

Edit:
Pridavam video ako mi ich bastia watch :)

Tak skusal som to v domacich podmienkach, s roznymi druhmi osvetlenia, roznymi dlzkami. Relativne najlepsi vysiel 400W halogenovy reflektor + maly kompatk na uvb. Akurat rozmyslam nad rentabilitou - elektrina nieco stoji a v panelakovom byte chovat muchy tiez nie je idealne (vid priloha).

Co sa tyka dovodu preco ich podavat pogonam - jednak je to spestrenie stravy a jednak maju vysoky podiel vapnika. Rovnako je priaznivy aj pomer vapnika k fosforu. Su makke takze sa lahko travia a relativne pomale, takze nikam neutecu.

Teplotu maju viacmenej v tomto rozmedzi - su pri radiatore a ten reflektor tiez hreje. Dole je bezny rozomlety kokosovy substrat + pouzita kavova usadenina + ovocno-zeleninovy odpad z kuchyne + rozomlete piskoty a psie granule.
Vlhkost vzduchu maju okolo 50%, ideal na parenie by mal byt medzi 30-90. Oni sa aj paria, aj nakladli vajicka, ale zda sa ze je to len zlomok z celkoveho poctu ktory tam bol. Dole je navlhceny stoceny karton, do ktoreho komorok nakladli vajicka, je mozne ze vacsina dala prednost substratu.

Ví se o nich. Tyto mouchy do Evropy přišly spolu s americkými vojáky během 2. světové války. Jejich výskyt na našem území je sporadický a zatím není zdokumentován. Larvy jsem objevil před dvěma lety v chlévské mrvě uskladněné venku na statku.
Je to dobrý námět na vědecký článek.

Z SK/CZ je to asi jediny clovek co sa tym nejako vedecky zaoberal a nieco publikoval. Zo zahranicia najznamejsi je entomolog C. Sheppard, ktory na tom zalozil biznis - registroval ochrannu znamku Phoenixworms a predava ich ako krmivo pre terarijne zvierata a ryby :)

Mna tieto muchy/larvy zaujimaju viac ako len krmivo pre pogony, ale jednoducho zatial sa dalej ako som v panelakovom byte nedostanem a lepsie podmienky asi nevytvorim

Update:

Nakoniec sa mi ich podarilo rozmozit - zo zhruba 150 much je teraz okolo 5 tisic cervov.

Video1, Video2

Okrem kosti zozeru cokolvek - 4 kuracie rezne zozeru za 12 hodin. Ak to clovek neprezenie, tak tie veci ani nestihnu zhnit/zplesniviet aby vydavali nejaky zapach. Z tych lacnych zalezitosti mimo odpadu z kuchyne vdacne zozeru naprikald podstielku z kukuricnych sulkov, kukuricny srot, alebo lacne psie granule.

Je to tiche, nikam to neutece, uhyn je prakticky nulovy kedze preziju aj v pode zamorenej tazkymi kovmi. Mimo podu vydrzia 1-2 dni a potom zoschnu.

Podla tabuliek obsahuju radovo viac vapnika ako cokolvek ine. Niektore zdroje uvadzaju aj obsah kyseliny laurovej - urychluje metabolizmus a posobi antimikrobialne. Nemaju chitinovu schranku - konzistenciou pripominaju zuvacku :)

Klucove pri chove je prave dostatok svetla, bez ktoreho sa muchy nesparia a nenakladu vajicka. Zdroje uvadzaju optimum 200 μ mol/m2s. U mna to vyriesil spominany 400W reflektor na osvetlovanie stavby. Staci 2-3 hodiny denne - parenie zacina okamzite po zaisteni dostatku svetla, peak trva cca hodinu a potom pomaly ustava.

Podla tabuliek obsahuju radovo viac vapnika ako cokolvek ine

Niektore zdroje uvadzaju aj obsah kyseliny laurovej - urychluje metabolizmus a posobi antimikrobialne

tedy zveřejněte zdroje.

Nemaju chitinovu schranku - konzistenciou pripominaju zuvacku

jaký protein mají místo chitinu?

to neviem ci je logicke, pretoze absencia jedneho polysacharidu nemusi automaticky znamenat prezenciu proteinu - moze obsahovat iny polysacharid. K tomu sa ale moze pripadne vyjadit niekto kto studoval biochemiu.

Kompletne breakdown analyzy su prezentovane v pracach ktore boli publikovane a su dostupne na nete - bud pri vyuziti BSFL pre waste management/manure decomposition alebo pig/fish/poultry feed. Hodnoty sa budu zrejme lisit podla toho co larvy konzumuju.

ja tiez :)

Aby som to trochu otocil. Ak by niekto chcel vyskusat pestovat tieto larvy - uz na akekolvek ucely, tak za postovne mu ich viem 100-200 poslat. Kto je z BA a okolia, viem mu ich niekde dat priamo do ruky. Pripadne viem poradit so stavbou insektaria - take ake som robil ja ma hromadu nevyhod na ktore clovek pride az pri pouzivani :)

Imho tento hmyz ma kopu pozitivnych vlastnosti.

Nazdar SoCo,

Tiez by ma zaujimali tie larvy ked ze na Slovensku nie je to bohvieako s informaciami. Este plati tvoja ponuka na tie larvy za postovne? Inac som si vsimol ten tvoj insektarium pre larvy a muchy - podla man celkom vydarene, hlavne ze je to na velkost dostatocny ked ze som cital ze vysledky experimentov ukazali ze minimalna velkost insekaria kde hmyzy sa uspesne parili bolo okolo 73x150x100cm. Ze vraj muchy sa paria pocas letu co je velmi zaujimave. Mozno tvoj experiment ukazuje nieco uplne ine: ze nejde az tak o velkost insekaria ale o svetelnost.

Je to dost problematicke, kedze momentalne muchy/cervy su v Bratislave a ja som cez tyzden v Brne. Domov sa dostavam len na vikend - ale ak mi napises tvoju adresu, tak ti ich skusim najblizsie poslat aj bez postovneho.

Tazko povedat kedysa paria - ci uz vo vzduchu alebo az potom ako dopadnu na zem. Skor by som povedal ze vo vzduchu vyhladavaju partnerov a parenie prebieha az na zemi - kedze trva niekolko minut az desiatok minut.

Hodnoty sveta su tam klucove, skusal som vela svetelnych zdrojov a ten halogen vychadzal naozaj najlepsie co sa tyka poctu pozorovanych pareni.

Momentalne som v tom insektariu mal uz druhu generaciu much a uvidime kolko cervov z toho bude. Kedze much bolo 5x viac ako v prvej generacii :)

Inak insektarium nie je az tak hmyzotesne a nejake muchy po byte vzdy lietaju. Ale su celkom priatelske - neotravuju, nebzucia a lietaju pomaly. Takze casom budem robit druhe.

Tu je celkom zaujimave citanie o experimentoch na parenie tychto much pouzitim umeleho osvetlenia (v anglictine):
http://www.insectscience.org/10.202/i1536-2442-10- 202.pdf

Celkom vyzera ze mas pravdu ohladom toho svetla ked sa pise o 110-200 μmol ako najviac produktivne mnozstvo svetla, predpokladam zavisi aky mas zdroj svetla. Moja manzelka ma photobox vybaveny spolu s dvoma halogenovymi ziarovkami tak snad sa nebude hnevat ked si to poziciam :-)
Postovu adresu by som ti poslal cez email ak je mozne len sa mi ozvi na email: benjib98@yahoo.co.uk

S tym parenim na zemi mas pravdu, vo vzduchu len hladaju par a az na zemi sa vlastne dojde k fyzickemu pareniu.

Ja som pouzil flood reflektor z baumaxu - nejaky cinsky za tusim 8 eur aj so 400W ziarovkou. Outdoor, na osvetlovanie stavieb :) Len treba dat pozor na teplo, aby to muchy nespalilo - zdaleka nie vsetky W sa menia na svetlo. Rovnako pozor aj sietku insektaria. Ja mam zhora ocelovu siet proti hmyzu - dobre vedie teplo a prudiaci vzduch ju ochladzuje.

Posledne som im svietil mozno zbyocne dlho. Aktivita parenia casom klesa. Takze tejto generacii som skusal svietit 3x denne po 2 hodinach s hodinovou pauzou medzi nimi. 400W nie je malo, takze kazda hodina co sa nesvieti je vyhra :)

Ja mam tusim 2x200W z toho photobox vybavenia, su nejake specialne ziarovky na dokonale biele svetlo. Ked ze ich manzelka malokedy pouziva snad jej nebude vadit. Podla toho co citam vyzera ze k najviac pareniu vacsiou dochadza v ranajsich hodinach az doobeda pri teplote 25-40 Celsiov stupna. Kolko generacii sa ti podarilo dosiahnut doma v byte? Pytam sa len preto lebo som zvedavy ako rychlo "dozrievaju" larvy ked z nich potom vzniknu muchy.

Cervy som objednaval minuly rok z anglicka a prvu generaciu much som mal pred vianocami. Zaciatkom roka bola druha generacia cervov a teraz mam druhu generaciu much, teoreticky aj tretiu generaciu cervov (musim sa prehrabat v substrate).
Cize cely cyklus prebehol za cca 15 tyzdnov. Ak maju dobre podmienky (teplo, vlhko, potrava pre cervy / teplo, sucho pre kukly / teplo, vlhko pre vajicka), tak to moze byt aj len 5 tyzdnov. Akurat co by potom s nimi clovek robil :)

Vyliahnutie z kukly zavisi od teploty a vlhkosti - cim teplejsie a suchsie, tym rychlejsie. Pri pozorovani mimo insektaria pri izbovej teplote je to 10 dni, pri 28 stupnoch je to tyzden.
Mal som ale cca 500-700 kukiel v insektariu volne v plastovom boxe v mokrej hline a tie sa liahli cely mesiac postupne. Predpokladam, ze tie vrchne najsuchsie sa vyliahli ako prve a postupne ako schli aj ostatne, liahli sa z nich muchy.

Instary sa tazko pozoruju, rovnako aj rychlost liahnutia. Hlavne treba vela vody a teplo priblizne tych 30stupnov. Vela cervov pokope dokaze vygenerovat slusne teplo. Hlavne ked sa zhromazdia okolo nejakej potravy.

Nazdar SoCo. Vdaka za larvy, dosli minulu Stredu, nejake tie muchy uz aj vyliahli z kukly. A tu prichadza otazka: mohol by si poradit v com nechat tie kukly ked uz sa vyskrabali z kompostu? Momentalne mam stary skleney akvarium do ktoreho prehadzujem kukly z kompostoveho kontajnera raz ked uz "maju dost zrania" :-D Akvarium je zatial prazdny ale rozmyslam co nahodit na spodok aby tie kukly sa mohli skryt ked ze nemaju radi svetlo a na druhej strane boli v suchu. Nejaky dobry napad?
Inac som robil nejake experimenty z muchami: vlozil som zopar do 5 litrovej PET flase ci sa budu parit pri dostatocnom svetle, no ale nedopadli najlepsie a skapali po 4 dnoch - bud koli nedostatocnemu mnozstvu kyslika alebo bolo to pre nich prilis stresujuce byt uzatvoreny v tak malom(?) priestore.

Inac tie larvy zeru doslova vsetko, hlavne si vychutnavaju pomaranc, kiwi, papriky a uhorky ale nie su velmi vybercivia a zeru aj ine veci :)

predposlednym stadiom (pred kuklou) je larva ktora uz nema usta, ale ma miesto nich hacik ktorym sa jednoducsie pohybuje. Je tmavohneda a jej jedinou naplnou je dostat sa do sucheho prostredia, co v ich logicke znamena - cim vyssie, tym lepsie (suchsie). Na to sluzia tie sikme cesticky ktore najdes na vsetkych BSFL komposteroch. Na konci je diera, cez ktoru padaju do zbernej nadoby (self-harvesting).

Samotna kukla uz ma zostat v suchu a teple, aby sa vyliahla mucha. Predpokladam ze kuklam svetlo vobec neprekaza. Treba ich nechat v nejakom insektariu, kde je pripraveny kompost, do ktoreho vyliahnute muchy nakladu vajicka. Substrat by mal byt stale vlhky, resp. uplne mokry, aby nakladene vajicka nevyschli. Rovnako by nemalo chybat teplo (nemusi byt velmi horuco, ale nesmie to byt vonku (zatial).

Ono tazko povedat, ci je 5l flasa malo - mozno ano a mozno nie. Skus pripadne mrtve muchy nahadzat do kompostu, mozno sa predsalen nejake sparili :)

Stadium muchy netrva dlhsie ako 4-7 dni, za tu dobu sa bud sparia, nakladu vajicka a uhynu, alebo sa nesparia a uhynu tiez.

Cervy dokazu zozrat okrem kosti vsetko. A ak sa to neprezenie, tak to ani nestihne zhnit/zplesniviet. Rovnako funguje aj konzumacia pripadnych mrtvych kolegov, ale uhyn je naozaj velmi nizky - su extra odolne. Dokazu prezit pod vodou, niekolko hodin v cistom alkohole a pod.

Dobrý deň. Zaujala ma tento Váš príspevok a rád by som vyskúšal chov BSFL.
Prosím Vás ak sa ešte tomu venujete napíšte mi kratučký odkaz alebo tel. číslo na jaroduce@gmail.com.
Rád by som Vám zavolal a poradil sa ako postupovať prípadne by som si pár štartovacích lariev od Vás kúpil.
Zá prípadnú odpoveď vopred ďakujem Duce Trenčín

... s tým pôrodom je to pravda, asi to bude tým, že naše zemepisné pásmo nie je na ich chov najvhodnejšie a preto z domáceho prostredia informácie absentujú. Práve z tohoto dôvodu by som Vás chcel poprosiť o kontakt na môj mail:
fotulpeter@gmail.com , prípadne facebook: Peter Fotul .

Srdečná vďaka :-)