Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Pagekon řasnatý - barevná mutace?

Dobrý den,
Chtěl bych se vás zeptat, co je toto za barevnou mutaci Pagekona řasnatého?
Zajímám se hlavně o chov barevných mutací užovek červených a toto je můj první pagekon, ve kterých však nejsem ještě tak zběhlý. CHtěl bych to vědět kvůli naslednému barevnému poskládání chovné skupiny apod.
Dále bych se chtěl zeptat, jak je to u nich s genetikou, co se rodičů a nasledných mláďat týče. Jestli jsou mláďata
barevné namíchaní po rodičích, nebo tam jsou taky dominantni, recesivni geny, řeší se hetera apod. jako u užovek.
A v poslední řadě, jak se určuje pohlaví? Bylo mi řečeno, že špatně. Ale všiml jsem si, že má po každě straně řítního otvoru jeden bílí, jakoby trn malinký.
Děkuji, s pozdravem Marek M.

loading...

To je sice pravda, taky sem si myslel, ze je v poradku, ale pride me, ze je celkem laxni, kdyz sem se s nim zacal bavit o uzovkach a co ceka za odchovy tak mi loni doslova rekl, ze je proste nahazi vsechny do koupelny, vsechyn na jednu kupu co mu tam decka behem roku natahali a je mu jedno kdo s kym co a jak, a kdyz budou anky vejce tak budou... to same kdyz sem se ho ptal jak je to u pagekonu se snasenlivosti co se velikostnich rozdilu tyce? Tak mi rekl, ze vsechno v poho, ze si nic nedelaj a proste pohoda, ale zatim se vsude tady na teraporadne i na chovatelskych strankach docitam pravy opak, a toto vlakno take mluvi za vse: http://tera.poradna.net/q/view/210314-rhacodactylu s-ciliatus-pagekon-rasnaty-vzhled-samice-je-zdrava -prosim-o-radu , co se pana Večeři týče a když k tomu přičtu jeho strohou odpoveď na muj e-mail, ktera zní jako co se opovazuji vubec po nem chtit, tak si o nem nic moc nemyslim,od chovatelu jsem zatim jisty na uplne jine chovani, zatim sem se u vsech setkal s ochotou, vstrictnosti a uplnbe perfektnim chovanim a spolupraci. Na i-faune lidem pije krev tim, ze shani dary a zvirata za symbolicke ceny do jeho tera krouzku a pak je strili na burzach po cele republice... No hold neni vsechno jak vypada asi, kazdopadne muj pagekon vypada cile a zdrave, tak je to dobre:-). Tak snad budou vitaminy stacit. Da se jima predavkovat? Nebo Vapnikem? Vapnik telo prirozene vylouci ne? tim se nejde predavkovat?

Koukám pánové co hlava to odborník... já sem teda jenom hloupý začátečník mám jen 10 pagekonů řasnáčů a to z původních dvou. Ale už na první pohled poznám, (a to i bez ciliáta v kapse) že tady, se teda jazyk moc neřeší. Takže čeština nečeština, piš jak piš, hlavně že si rozumíme že. Dobrá tak abych se do toho obul stýkám se s chovateli jenž nejezdí po burzách prodávat pagekony jelikož dobře vědí že jejich zbarvení závisí na náladě. Mají totiž podobnou, jen né tak dobře vyvinutou vlastnost jako chameleon (čtěte klidně žamelon, když vám to udělá dobře) takže dokáží měnit barvu. Takže například černé tečky, jenž tu kdosi popisoval, se objeví v 80% při rozčílení nebo nervozitě.
Dál by mě docela dost zajímalo kdo kde publikoval že je nebezpečné chovat jedince velkých věkových rozdílu hmm? Pagekon řasnatý (Rhacodactylus ciliatus) není kanibal a to ani když hladoví po delší dobu. Existují jen případy bojů mezi pohlavně zralými samci, (cca od 1.5 roku života)kdy dojde k tzv. odhození ocasu. Samec, nikdy nenapadá mláďata. Samici lze poznat snáz, než samce ale s jistotou bohužel, jak již bylo zmíněno až v pozdním věku. Samice nemá vaky kolem kořene, a z pravidla má krk od zdola směrem k bříšku zabarvený do oranžova podle genetiky až do ruda. Ciliát potřebuje vitamíny zejména v mladším věku kvůli stavbě ¨kostí¨ v pozdějším věku pak zejména samice vyžaduje vápník jenž ztrácí produkci dvou vajec měsíčně(ve vegetačním období- lze udržovat i v zimě, ovšem zkracuje se tím život samice) v případě zdravých silných jedinců.
Pozor, striktně dodržuj dávkování uvedené na obalu v případě vitamínu D3, může totiž dojít k předávkování. Z pravidla by strava neměla obsahovat více jak 1-2% tohoto vitamínu. Genetika je téma poněkud složitější ale z mých vlastní poznatků, převládají otcovy geny, v případě kamufláže a matčiny, v případě vitality. Zbarvení je náhodné pokud nedochází k vícegeneračnímu šlechtění. Děkuji vám za pozornost a přeji úspěšný lov vašim gekonům...

Původně jsem to chtěl ignorovat, ale nedá mi to, hlavně proto, že se bojím, aby si Vaše rady někdo nevzal k srdci. Začnu pár poznaky, pokud byste opravdu měl 10 ciliátů a choval je delší dobu, věděl byste, že zbarvení záleží mimo jiné na podmínkách, konkrétně vlhkosti a teplotě. Možná mám nějaké extrémně divné ciliáty, ale alespoň ti mí se zbarvují každý večer, když je porosím. Tak buď maj každý večer radost, že je tma, nebo jsou asi z jiného chovu :-D.

Stejně tak byste jakožto zkušený chovatel měl vědět, že ciliáti dokáží o potravu bojovat. Ano neubližují si, ale větší jim potravu prostě berou, takže ti menší mají v případě společného chovu v horším případě méně potravy, než by měli mít, v lepším případě minimálně stres, protože jakmile uloví cvrčka, nahání je je po teráriu starší soukmenovci. Zásadnější problém je ale v tom, že v případě společného chovu mladších samic a starších samců dochází k tomu, že se je samec snaží pářit. Opětovně v lepším případě má samice stres z toho, že jí starší samec neustále nahání po teráriu, v horším případě ji dohoní a nakreje. Nedostatečně dospělá samice pak nemá dost sil a nemusí snůšku přežít. Tolik k společnému soužití různě starých jedinců ;-).

A na závěr nebudu poučovat ale požádám o radu. Strašně rád bych se dozvěděl, jak přesně mám u podávání vitaminů ciliátům dávkovat. Snažím se na cvrčka naklepat vždycky jenom cca 3 miligramy vápníku, ale ne vždycky se mi jej podaří udržet, občas poskočí nebo se oklepe a já pak přesně nevím, kolik D3 na něm zůstalo. Zvířata chovám bohužel krátce, tak s tím ještě nemám tolik zkušeností a rád se poučím.

PS: Vlákno je více než rok staré, ale jak jsem psal v úvodu, nedalo mi to ;-)

Tak já poděkuji zde profesoru vševědírovi za hodnotný příspěvek do otevřené diskuze. Ohledně společné chovu, jsem rád že jsme si všichni vědomi že, se jedná o chov ciliátů a nikoliv psů, jež žerou dokud nezvrací. Takže pokud je do ubikací dodáván dostatek stravy, nemějte obavy, hlady neumřou. Za další, ke změně barvy. Byla vypracována rozsáhlá studie o tom, že ke změnám dochází na základě emocí, bohužel v češtině příliš podkladů není (Chameleoni). Takže ano pokud se večer zbarvují při rosení pak mají možná radost,strach nebo to může být i spokojenost(což by mě ani nepřekvapovalo). Jako další téma je samice, údajně předčasně oplodněná. Tak možná trošku zklamu ale pokud budu citovat "VilemC" pak "Nedostatečně dospělá samice" je "Nedostatečně dospělá samice" což znamená že je nedostatečně dospělá. Možná že to leckterým už došlo z kontextu ale v podstatě tato informace, nám má sdělit, že samice není dospělá a tím pádem, se nemůže stát březí. Až v případě je-li samice pohlavně zralá, pak teprve může dojít k oplodnění vajíček. V případě že samice umře při první snůžce, jedná se v mnoha případech o slabší nebo nemocný kousek(nemusí je jednat o infekční chorobu!) > z čehož plyne- doplňte mě..._________
aha to nelze, no dobrá tedy logicky z toho vyplývá, že i její mláďata budou slabá. A to žádný z chovatelů nechce. Mimo jiné příroda ví sama nejlíp, jak vytřídit zrno od plev víme? A na závěr, pokud ciliáty krmíte(ládujete) celý jejich život jen faunou, tak jim přeji pevné zdraví. Za normálních okolností dochází k dávkování vitamínů individuální způsobem, na mnoha fórech (a to i českých) se dozvíme, že každý kousek je v podstatě "originál". Moudré je, začít s dávkováním do určitého množství na jemno rozšťouchaného ovoce např. banán(ten mívají rádi), broskve ale dá se použít i jablečná přesnídávka apod. Příkladově(pro uživatele "VilemC"), začněme s 1g banánu, to se= 1 000mg což by znamenalo že dávka vitamínu by činila 10mg, na jeden gram potravy. Jenže to je tabulkový a příliš pracný postup, pro začátečníka je snazší, pořídit si nějakou menší mističku, do níž se vejdou cca 2 čajové lžičky výživy a do ní vmíchat množství vitamínu, jenž nabereme na širší stranu párátka. To opakujeme každý druhý týden, pokud se projeví obtíže, dávkování dle potřeby změníme(nejlépe po poradě se zkušenějšími chovateli, např. "VilemC"). Na závěr, už jen ze zvědavosti, bych chtěl poprosit uživatele "VilemC", jestli by mohl pořídit záznam, toho jak se oklepává cvrček.
p.s.: Ať žije čeština

já bych na ty 2 příspěvky snad ani nereagovala, v zájmu zachování verbální slušnosti a duševní příčetnosti. Ono toho tam je totiž víc, než jen ohledně infa k pohlavní/fyzické vyzrálosti samic a smířila se s tím, že se tu čas od času vyskytnou samozvaní Všeználci (P.lacus), co si musí nahonit ego exhumací staršího vlákna "z gruntu radami".