Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem želva nádherná snesla vejce

zdravím, se snášením vajíček dosud nemám žádné zkušenosti, snažila jsem se hledat info na netu,ale nenašla jsem to co bych chtěla.-) želva mi po neklidném chování snesla jedno vejce, je sama takže neoplozené do vody....takže mám ji nějak uzpůsobit pevninu na kladení vajec,aby je třeba nezadržovala a jestli ano jak?Jak poznám, že by k zadržování vajec mohlo dojít?a taky mě dost zaráží, že opravdu snesla jenom jedno, je to normální??želva je stará zruba 15let přesný věk nevím. Děkuji za vaše rady, pokud mi dáte nějaký odkaz,kde naleznu informace budu také ráda, děkuji.

Nelze vyloučit, že další snesla a vzápětí i sežrala, aniž by sis všimla - k vyloučení něčeho takového by pomohl jedině rentgen. Jedna ze zajímavých možností, jak zajistit kladení vajec, je nějaká opravdu mokromilná, spíše bahenní pokojová rostlina (nejsem botanik, takže přesně nedokážu poradit jaká), zasazená ve směsi písku a rašeliny, velký květináč umístěný do terária a zajištěný přístup pro želvu, aby tam mohla vylézt a přitom odtamtud neutéct. Tohle používal (a nejspíš ještě používá) Harald Artner.

tak vtip dobrej, ten jsem ještě neslyšela:_)......akorát té naší je to zřejmě úplně šumák, včera večer jsem si všimla, že má nějak zasranou vodu z ničeho nic, ta jsem přišla k akváriu a bylo tam deset vajec.....na více místech, na souši, ve vodě, vejce byla rozbitá a rozkousaná a voda se od toho zamastila opravdu neskutečně! Vyčistila jsem ji to, ale stejně je voda jetě mastná, takže budu muset čistit znovu. Dala jsem ji na váhu, jelikož se mi zdála lehká a normálně její váha poklesla o 100g, takže má nyní jenom 1056g. Jelikož je to už po druhé za krátkou dobu co vejce snesla chci se zeptat jak často se toto děje? děkuji

V okamžiku, kdy se želví samice rozhodne, že bude snášet, tak dokud bude zdravá, tak bude snášet až do "alelujá"... Jsou dvě věci (vzájemně se nevylučující), které by šlo udělat pro zmírnění problému - ad1 - snížit dávku krmení, zvláště zmenšit množství tuku v potravě - některé želví samice se zdají kladením vajec zbavovat nadbytečného tuku v organismu. ad2 - Když k ní přidáš samce, o oplozená vejce se většina samic postará lépe a zdá se, že samice nějak pozná, jestli je vejce oplozené či nikoli. O tom, jestli správně umístěná vajíčka necháš odinkubovat nebo z nich uděláš snídani si už můžeš rozhodnout sama...

zdá se, že samice nějak pozná, jestli je vejce oplozené či nikoli.

nevim jak u želv, ale u ještěrů samice poznají na 100%, jestli jsou vejce oplozená či nikoliv. neoplozená vejce většinou někde nějak "vysypou" a moc se netrápí s nějakou péčí o ně. Naopak oplozená opečují dobře a pokud jsou ve snůšce oplozená i neoplozená vejce, tak často neoplozená od oplozených i odstraní.

no je fakt, že hadi neoplozená vejce taky většinou ztrácí, kde jim to od kloaky odpadne. A zřejmě to poznají i vejcoživorodé druhy, protože živorodí stromáci mi neoplozená vejce pohazovali různě po terárku nebo věšeli po větvích, zatím co při porodu živých mláďat většinou roděj na zemi nebo na poličce.

no je fakt, že dieta by ji asi neuškodila.-).....a samce na přidání nemám k dipozici, jelikož další želvy jsou staré jen tři roky, takže ještě prťata. Ale každopádně jsem opravdu netušila, že želva rozezná zda jsou vejce oplozena či nikoliv, opravdu zajímavé, jsem zase o něco chystřejší.-).děkuji

no, to máš asi pravdu, že leckdo je dá i zadarmo, moje samice byla taky takovým "dárkem". Nemohla jsem se dívat na to, v jakých podmínkách ji předchozí chovatel měl, tak jsem se jí ujala. Ale chtěla bych spíš samce jenom zapůjčení na oplodnění, jelikož místo na další akvárko už fakt v 1+1 nemám.-) a kdybych našla přítel by mě asi zabil.-)..........ted krmím masem, salátek, který moc nechce, ráčky, file, a občasně i granule a je fakt, že obden nebo každý den......

160x60x50 asi cca 250l, takže sama tam má pohodlý, ale mysím, že dva už by bylo moc....a přítel za mnou pokřikuje, že v žádným případě, že původně jsme měli mít jenom jednu a jsou tři a nespočet rybiček .-))......vím, že krmení je často, ale pokud ji nedám tak začne máchat a dělat bordel.-).....a i kdybych samce pořídila tak musí být přibližně stejně velký a ani tak není jistota, že by spolu mohly být bez toho, aby se napadaly ne? Jestli za pár let budu muset rozdělit ty dvě malý co jsou vedle tak je to další akvárium.-)

škodu nedělá, jen kouše do teploměru.-) voda je tak 30 až 35cm dle toho jak se voda rychle odpařuje s výlezem po UV a vodu mi osvětluje klasické denní světlo. a kde mám podle tebe sehnat samce stejné velikosti? velikost krunýře je cca 20cm, dlouho jsem ji neměřila a nechce se mi ji ted budit a vyndávat.-) Pokud bude menší tak by mu ublížila ne? A taky ho nemusí přijmout ne? Měla jse ji v akvárku s malejma, ale asi jenom týden, pak je začala napadat takže šla na samotku:-)

Pokud bude menší tak by mu ublížila ne?

Oni dospělí samci nádherňaček jsou normálně menší než samice, takže z toho není potřeba dělat vědu. Že by se mohli nesnášet, to se samozřejmě stát může. Ale pokud by se snášeli, tak ubikace je pro párek nádherňaček naprosto dostatečná.

Jinak kdyby sis dala inzerát, že scháníš adulta nádherňačky, tak bys na odpověď asi moc dlouho nečekala.

Zdravím...

mám úplně stejný problém jako tazatelka, želva cca 15 let... už mi snesla dvakrát dvě vejce během tří dnů... je bez samce... rád bych tomu zamezil, protože o mladý se starat nechci a co bych s nima potom dělal... tady jsem zjistil že překrmuju, ale ona nechce nic jinýho než maso žrát... nikdy ani nic jinýho nejedla...

jen bych si chtěl ujasnit:

1.: teď když začala snášet, už s tím nepřestane?

2.: se samcem by to nebylo takhle častý?