Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Parazit u africké želvy?

Dobrý den, před třemi měsíci jsem si pořídil africkou želvu, byla čistá, žeroucí. Dnes se chová stejně, nic na sobě nemá, ale na substrátu jsem objevil lézt nějaké parazity (?) - velikost tak 0,5 cm. Vypadá to jako klíště, ale na želvě není nic, lezlo to po písku a u trusu - našel jsem 4. Pořídil jsem fotky, ale nejsou nic moc. Neví někdo, co to je a co s tím? Děkuju

vypadá to jako poměrně větší měkké hrbolkaté klíště? Klíšťák je to asi. Ještě by to chtělo fotku nohama dolů - záda to má taky takový měkký bachratě hrbolkatý, ne?. Ta želva je asi import nebo farma? V přírodě jsou toho plný, měla je někde "schovaný" a jak se nacucaly tak se vydaly naklást vajíčka. Já bych želvu raděj odklíštila, každopádně ještě na ní i v jejím okolí hledej (a to i mnohem menší jedince!!!" a taky vyměň substrát.

Zvířata z farem toho budou pochopitelně plná rovněž. Takže to bude chtít lupu, třeba takový ten kšilt, zvíře důkladně prohlédnout, může být schované leckde, sát v mezeře u krku nebo u ocasu, želvě se ta obhlídka líbit nejspíš nebude, ale je to řekl bych lepší, než trávit klíšťata organofosfátovými papírky, jako se to někdy dělá u hadů s roztoči, případně použít nějaký ten jedovatý prevít proti roztočům, na klíště sice pravděpodobně zabere rovněž, ale u méně zdravé želvy třeba s poškozenými játry by to také nemuselo být bez rizika...