Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Tanec s hadom

Ahojte. Zaujima ma vas nazor na orientalny tanec s hadom. Aky druh hada by bol podla vas najvhodnejsi? Ide aj o velkost (tmavku neudrzim ked vyrastie) no hlavne musi mat miernu povahu. O tanci s hadmi su rozne historky ale aky druh by to mal byt sa neviem dopatrat. Tanecnice davaju prednost zavoju tak myslim ze mi najlepsie poradia ludia co sa venuju hadom. Dakujem.

To som nevidela, ja som v Dansku a telku nesledujem. Para neber to prosim tak ze chcem hada trapit alebo s nim len machrovat. Mam strednu veterinu, odbor exoticke zvierata, hady su moja srdcova zalezitost. Ale poznat teoriu (anatomiu, choroby, transport...) a povahu hada su dve odlisne veci. Mam tmavku, zatial ma 120cm. Urcite som si ju nekupovala kvoli maskarade. Orientalne tance tancujem uz styri roky, viem pri tanci odizolovat hornu cast tela tak ze to hadovi neprekaza.

No já si stojím za tím co jsem napsal.
Jestli máš hady ráda a chováš je tak je to vynikající, ale o to víc se divim tvému úmyslu.
Já osobně nejsem příznivcem takových estrád kde se takto manipuluje s hadama (a zvířaty vůbec)
protože to pro ně není přirozený a podle mého názoru by dobrý chovatel toto nikdy nedopustil.
Je možný, že můj názor je trochu vyhrocenej, ale já už jsem takovej, takže ode mě ani nic jiného čekat nemůžeš :))
Ale osobně nic ve zlým ;-)

Prepac, mozno moja otazka vyznela hlupo. A prirodzene pre ne nie je ani byt zavrety v "skrini" s prednou stenou zo skla nech uz je akokolvek velka a skvele vybavena. Ak je had na mna zvyknuty nevidim v tom ziadne trapenie. Ked travi alebo chce proste klud tak ho ma. Nemam v plane zivit sa trapenim zvierat. Len ma tato tema zaujima a chcem par nazorov od tych co s hadmi ziju dlhsie ako ja, ja som sa doteraz starala len o hady v teraklube, tmavka je moja prva doma.

No ono je to taky hlavně o chovateli, jaké hadovi udělá podmínky. Jedno je jasné, když má had přísun potravy, tak nemá vůbec důvod někde cestovat. Takže mu pobyt v teráriu kde je vytvořenej jeho přirozenej biotop, a které musí mít adekvátní rozměry, nějak nevadí.
V teráriu na hada nečíhaj, jiný predátoři, nemoci, různý infekce atd. Proto se hadi v zajetí těšej lepšímu zdraví a dožívají se vyššího věku než hadi ve volné přírodě a to je myslím dost silný argument ;-)
To však nic nemění na tom, že mají hadi rádi svůj klid a že by měl chovatel nějakou manipulaci omezit na to nejnutnější což nějaká estráda před lidma určitě není. Maximálně mu umožnit nějakou tu proplázku mimo terárium aby se had protáhnul, ovšem jen pod dohledem a bez rušivých elementů.

To je vše co bych k tomu řekl, je to na tobě jak to pořešíš, já jsem prezentoval jen svůj názor, kterej nikomu nenutim ;-)

Nedá mi to, a připojím se. Pokud slečna s hadem tancovat chce, zřejmě i bude. Po nás chtěla radu, který by byl nejvhodnější aby co nejméně trpělo jak zvíře tak ona. Pro většinu z nás jsou hadi miláčky číslo jedna, maximálně 2, proto do toho zapojujeme spousty emocí. Ale širokoúhlým objektivem vnímání okolí uvidíme, že hadi jsou součástí rituálů a maškarád po staletí. Viz dokument v pátek na ČT2.
Nejsem velkým příznivcem zbytečného manipulování s hady a trošku bych v tomto případě odlišil, zda je had na chov a "vědecké" pozorování, nebo právě na ty maškarády. Pokud slečna je to, co tvrdí, věřím, že o hada bude v mezidobí mezi tancem vzorně postaráno. A věřím, že onomu hadovi bude lépe než některým, které jsem občas potkal. Zažil jsem rodinku, která měla domácího hroznýše (asi 1,4 m) v akváriu, sic bez vody, ale o rozměrech asi 60x40 cm. Nemanipulovali s ním ani když mu měli vykydat. Na otázku, zda mi ho nechtějí věnovat jsem dostal zamítavou odpověď s tím, že je to miláček celé rodiny.
Petr Voženílek ve své knize Můj život... popipsuje jak jezdil po estrádách s Fešáky, kouzlil a předváděl hada. Byla to tuším užovka Hydrodynastes (Cyclagras) gigas, která s ním sdílela komediantský pokoj na zájezdech volně a běžně žrala lahůdkové párky. To jen tak na odlehčení... :puff:

Pro tazatelku: doufám, že se nám pochlubí nějakou svou fotkou z vystoupení. Máme tu samé hady, pavouky a jinou havěť, ale žádnou břišní tanečnici s odizolovanou horní polovinou těla ;-)

Dakujem za tvoj nazor. Budem sa musiet snazit nepouzivat terminologiu z inej oblasti. Kazdy pohyb pri tanci ma svoj nazov. Izolacia urcitej casti tela znamena ze dana cast ostava pri tanci bez pohybu. Ale to si si urcite domyslel aj sam :-)
Fotky z vystupenia s hadom tak skoro nebudu. Zatial len zbieram informacie. Teraz pracujem a studujem a zvysok casu delim medzi tmavku a trening na vystupenia (so zavojom :-) )
O druhom hadovi mozem zacat uvazovat najskor o rok ked skoncim skolu a budem mat viac casu. To uz bude mat tmavka zariadenu vlastnu miestnost (kralikarna na dvore uz je) a jej terarko moze zdedit novy hadik.