Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno želvička čtyřprstá..:) chov a něco okolo

ahoj, má už asi 8 let želvičku a tak jsem si řekla, že bych si mohla koupit ještě samečka a mít malé. Jenomže jak jsem si to tu tak pročítala o chovu, tak jsem si přečetla hodně věcí které rozhodně nedělám. Musím říct, že můj miláček rozhodně není rozmazlený...:-D Nicméně jí dávám jen ledová salát a nebo čínské zelí a přijde mi že je úplně zdravá želvička ..po dnešku jsem si řekla že jí rozhodně zpestřím jídelníček. Ale chtěla jsem se zeptat na chov..bude lepší abych se to dozvěděla od vás než z několika různých zdrojů kterým moc nevěřím...:-)budete moc hodní kdybyste někdo prodával staršího samečka tak bychom se mohli domluvit..ale jedna taková otázka..pár by měl být spolu a měl by se znát delší dobu..? předem moc děkuji za odpovědi a názory...:-):-)

loading...

Ahoj,
nejlépe zjistíme, jak je na tom tvoje želvička, když nám sem dáš nějakou její aktuální fotku. Samozřejmě čím více, tím lépe, chce to se podívat na hlavu, čelisti a na krunýř. Pak se dá teprve říci, jak na tom je a jestli se vůbec bude chtít pářit.
Každopádně urychleně změň ten jídelníček, nebo to s ní hodně špatně dopadne.:x:
Pak nám taky pošli podmínky chovu, popřípadě opět foto terária abychom ti mohli říci, jestli je to dobře zařízeno, a jestlis e tam dvě želvy vejdou.
To je pro začátek asi vše

enomže jak jsem si to tu tak pročítala o chovu, tak jsem si přečetla hodně věcí které rozhodně nedělám.

Kde jste to četla, že se mají krmit rajčaty a tvarohem?
Pěkně popsaný jídelníček je tady Zakladni-potrava.html
Jinak přidávat předpokládám do terária druhou želvu stepní je dost riskantní. Samci jsou dost otravní. To bych si troufla tak do většího členitého venkovního výběhu.

Rajčata ne, nejlépe vůbec... okurky jsou víceméně k ničemu... tvaroh a jiné mléčné výrobky jsou taky nesmysl... základ v zimě je čínské zelí a když už salát, tak římský. Pro srovnání - ledový salát má ve 100g víceméně žádné bílkoviny, asi 2g sacharidů a nula gramů tuku, vápník cca 18mg, 59 kJ - salát římský má aspoň 1g bílkoviny, 1,7g sacharidů, nula gramů tuku, vápník 33mg, 65 kJ ... vyšší obsah rostlinné bílkoviny mají polníček a rukola, úměrně tomu roste i kalorická hodnota stravy, nemluvě o vitamínech, minerálních látkách... Ledový salát je taková hmota na nic. Polníček se dá nasypat do truhlíku na okně, akorát jako nestíhá dorůstat... :-) Co se týče čínského zelí, obsah vápníku tam je cca 43mg na 100g, skoro 2g bílkoviny, asi 2g sacharidů, 67 kJ... a když už salát, tak spíš normální hlávkový, ale taky je to hladové jídlo.
Má želva k dispozici vápník? Sépiovou kost nebo něco na ten způsob, Plastin, NutriMix nebo tak podobně?
A od jara, jestli ještě nějaké bude, pampelišky, jitrocel, hluchavky, sedmikrásky i s květy, cokoliv zeleného nejedovatého. Hermankám do práce jsme nosili opuncie, které nám doma přerůstaly přes hlavu.
Co se týče toho samečka, obávám se, že dokud se prodávající nepřesvědčí o vyhovujících podmínkách, těžko tady někoho seženete... ;-)

Gratuluji, je to kluk jak buk :-) Takže mu pořiď samičku.
Podle fotek vypadá, že je v pořádku. Každopádně mu ale změň ten jídelníček. Řekl bych totiž, že na to jak jsi ho krmila a to jak vypadá je malý zázrak. :-)
Taky mu dej do terária sépiovou kost, aby si měl čím obrušovat čelisti.
Ještě nám popiš to jeho terárium abychom ti kdyžtak taky mohli poradit, ale jak říkám, vypadá zdravě.

:.( a sakra....:-D a já jsem si celé ty roky říkala že je to holčička...:-D zasmějete se tomu jak se jmmenuje....: Kulička :-D podle toho když jsem ji v 1. třídě dostala tak jsem se na ni koukla a už bylo jméno na světě....:-) momentálně vám radši nebudu říkat terárium protože je dost malé atak jsem si řekla že ji....teda HO nebudu trápit a bude mít nové..:-) je možné aby to bylo staré aquarium..? samozřejmě by bylo správně vyhřívané a hlavně by tam měl o dost více prostoru!! :) voz foto:

pokud je nechceš chovat ve venkovním výběhu, tak do "tohohle" mu samici v žádném případě nepořizuj, samec by tam holku naprosto uhnal a zdecimoval, navíc bez zimování by to stejně nefungovalo
raději ihned studuj

http://www.zelvy.wbs.cz/Zakladni-potreby-zelv---.h tml

a pak hned

Zakladni-potrava.html

držím tvému želvákovi palce, aby se mu konečně dostalo řádné péče - je to jen na tobě

Pokud bys chtěla mít dvě, tak buďto větší terárium, a nebo raději dvě terária a dávat je k sobě pouze na připuštění. Ono jsou samci docela sexuálně aktivní a nedají samicím moc pokoj a ty jsou z toho pak vystresované.
Každopádně, pokud bys chtěla mít malé, tak je musíš zimovat. Bez toho se jim totiž nenastartuje reprodukční cyklus

To že zimuješ tě jedině šlechtí. Želvák to jistě ocení.
S tou samicí si to nech projít hlavou. Určitě by to chtělo ještě další terárium pro ni, pak taky líheň a to se ti vše docela prodraží. Plus ještě náklady na elektřinu. Další věc je ta, že zrovna tyhle želvy mají trochu problémy s rozmnožováním v domácnostech, Když jsou venku tak OK, ale když jsou to bytovky, tak se jim moc nechce.:-)
To jsou na odchovy pak lepší zelenky, nebo vroubenky. Ale vroubený už jsou zase větší takže odchovy do bytu nejsou taky nic moc.
Pak taky pozor, kde by sis ji kupovala. Chovný želvy se jen tak neprodávají a dost často když je někdo prodává, tak to jsou importy, a nebo zvířata co mají s rozmnožováním problémy.

ale zimuju jí úplně normálně..bydlíme totiž v domě a dávám ji do chladné místnosti..:-)venkovní výběh mýt nemůžeme,

tak to jsme se nic nedověděli

zimuju jí úplně normálně to je jak?

dávám ji do chladné místnosti jaká je tam teplota?

máme menší zahradu takže výběh cca 2 x 1 m se tam nevejde ?

Jak řešíš UVB ?

Nezlob se , že se tak vyptávám, ale po té, co jsi 8 let "vražedně" krmila mám o tvém "normálně" dost pochybnosti :-)

právě jsme se přestěhovali..v minulém domě běhal venku, žral venku pampelišky, a jiné lupení a taky měl dost slunečního světla proto musíme koupit uvb světlo koupím asi: http://osvetleni-do-terarii.heureka.cz/exo-terra-r epti-glo-10-uvb-26-w/specifikace/#section co na to říkáte..? zimovala jsem ho tak že od určité doby kdy přestal žrát jsem ho dala do chladné místnosti (nevím kolik tak bylo stupňů) a od jara jsem ho začala kontrolovat a když se vzbudil tak začala opět stejná rutina...když už bylo teplo tak chodil ven..;-) nevadí mi že se vyptáváte...budu mu pořizovat nové terárium protože už máme více místa. bude přizpůsobeno viz obrázky...:-)

terárko na fotce jako dekorace "dobrý" , ale špatnej úklid bobků a moče...:-(
a hlavně tam není mokrej kout na spaní, což se už podepsalo na větší želvě :x:, přečti si prosím tě odkazy které jsem ti dal výše, zapoj mozek a pak konej...
udělal bych mu na zahradě výběh cca 2 x 1 m, z něj vstup do boudy, přikryl to rámem z pletiva, aby tam nemohli psi a máš vystaráno a želvák bude daleko spokojenější...
jinak na UVB se podívej tady
http://tera.poradna.net/a/view/69243-mereni-zdroju -uv-zareni-z-13-12-2008-na-terabazaru-tsp

Na jednoho samce stepky je nutno chovat minimálně dvě až tři samice. Nedovedu si ani představit je chovat společně v jednom teráriu. Dávám je k sobě pouze ve výběhu do půlky léta. Výběh mám hodně prostorný a členitý, aby se mu mohly někdy ztratit z dohledu, jinak dokáže samici celý den pronásledovat a obtěžovat :-)