Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Chelonoidis carbonaria a zimní zahrada?

Dobrý den,
chttěl bych se vás, zkušenějších chovatelů na něco zeptat. Chci se vrhnout do chovu těchto neobyčejně krásných želv - želv uhlířských. Pro mláďata mám místa dost a do určité velikosti nebudu muset problém řešit, ale želvy porostou a co pak, když už nebude místo... Toto bych chtěl řešit zimní zahradou, která by byla v zimě vytápěna na pokojovou teplotu 23°C a měla by 15 čtverečních metrů, což by mělo pro 4 - 5 dospělých jedinců plně postačovat. Zahrada by sloužila pouze pro ně a maximálně bych si někde do rožku dal židli a stoleček na odpolední dívání na želvy u čaje... (do tohoto prostoru by jim byl zamezen vstup, aby se neporanily...). Teď ale řeším problém, zda si nechat vykopat a vybetonovat takovou "misku" na kteé by z. zahrady byla a do této "misky" by se dala zemina pro želvy, nebo to udělat jako normální podlahu, přičemž rostliny by byly v květináčích a želvy ve velkém žeůvím stole... Možnost číslo jedna by byla technicky méně nárořná (nemusela by se dělat velká konstrukce ž. stolu), ale zase by mohl být problém s tím, že v zimě by bylo u skleněných stěn zahrady moc chladno... Také se obávám zimího průvanu u země a celkově vetšího chladna u země (a to i díky promrzlých betonových základů)... Obávám se, že tyto problémy by bránily zdárnému vývoji želv, takže je zde řešení číslo 2 a to velký želví stůl v zimní zahradě. Odpadl by problém průvanu a nižší teploty u země, ale nastávají dalšé problémy... Ani ne tak cena železné konstrokce, na které by musel ž. stůl být (mám známého, který pracuje v jistém podniku, který dělá s železem, takže bych to měl s velkorysou slevou), ale jde o OSB desky, ze kterých by byl samostatný výběh. Cena není velká, ale její výdrž mě trápí - pochybuji, že by vydržela 8 - 9 měsíců v kuse (přes 3 - 4 nejteplejší šsíce v roce by byly venku, samozřejmě s vytápěnou boudou pro případ chladného počasí) vlhký substrát a spodek ž. stolu bych mohl každý rok měnit... O prohýbaní desek bych strach neměl, protože desky by byly na železné konstrukci (jakési síti, která by desky dostatečně podpírala), ale ta vlhkost... Pak jsem našel toto, ale to bych jen na spodek bych jich potřeboval minimálně 10 a co pak ještě stěny, takže ta cena je dost vysoká... Jaký je váš názor na 1 a 2 variantu? \kterou byste zvolili a popřípadě jaký materiál u 2. možnosti byste použili?
Děkuji ML

Zdravím Vás...
Taky řeším stejný problém. Vzhledem k tomu, že chovám dvě želvy uhlířské staré 3 roky, tak začínám zemní zahradu a chov želv v této zahradě také...

Chtěla jsem se zeptat, zda jste nenarazil na nějaké šikovné stránky. Případně, jak dopadla Vaše realizace?

Díky za informace. Gabka

gabina8@seznam.cz