Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Krajta královská

Dobrý den, do budoucna si plánuji pořídit hada jsem úplný začátečník takže pro mne buď užovka červená nebo krajta královská. Krajta se mi líbí víc ale rád bych se zeptal jestli pro ni postačí terárium exo terra 90 x 45 x 60? :)
Nechci hada nějak omezovat proto se ptám, jestli toto terárium nestačí tak si pořídím užovku.
Rád bych ještě věděl jaké substráty pro užovku/krajtu jsou nejlepší? :)
Předem děkuji za odpovědi. :)

Je tu toho napsáno docela dost. Stačilo by trochu hledat. Leč pro Regiusku se doporučuje terárko o rozměrech 100*50*50. To od exo terry si myslím, že by i stačilo, ale podle mě je zbytečně drahé. V těchto rozměrech ti vyrobim terárium o dost levněji z OSB / lamino desek. A přesně podle tvých parametrů i s 3D pozadím... ;)

No terárko od exo terra je sice drahé ale zdá se mi že je dost kvalitní, celoskleněné a navíc je pěkně řešené s větráním a už to mám tak nějak i vymyšlené. Akorát se bojím té velikosti terária nechci abych hada nějak omezoval ale krajte se mi prostě líbí víc než užovka.
a jen se chci ještě zeptat. Hodně lidí používí jako ohřev žárovku já bych nejradši měl nahoře teréria osvětlení a hřejivou destičku pod teráriem je to dobré řešení?
Ještě kolik tak stojí mládě krajty? :)

Omezovat ji nebude, stačí jen vymyslet interiér a plocha se dá dost zvětšit. Pokud se Vám líbí víc krajta, tak nevymýšlejte jiné druhy, ale raději jak krajtě co nejlépe přizpůsobit terárium. Ohřev bych nekomplikoval a dal tam bodovku.
Cena je taková jakou si určí prodejce (inzeráty zde), ale je dobré dávat si pozor na původ a připlatit si za odchov.

Pokud se Vám líbí více Regiuska, tak se jí nevzdávejte. Spíše přizpůsobte prostředí pro ni. Nikdo Vám nebude vnucovat dřevěné terárium, jen jsem Vám nabídl variantu. Na Vás už je jen výběr. Obojí má své výhody a zápory. ;) Pokud v tomhle teráriu bude pouze jedna Regiuska, tak bych se velikosti nebál. Je to mírný had, který většinu dne proleží smotaný někde v úkrytu. Je pravidlo, že terárium pro hada by mělo mít jednu ze stěn stejně dlouhou, jako je samotný had. Takže si to zkuste odvodit sám. ;)
Co se týče osvětlení a vyhřívání. Hadi obecně osvětlení nepotřebují. Je pouze nutné oddělit den od noci. Takže je nutné hlavně výhřev. Já osobně mám jednu červenou žárovku a topný kámen. Myslím si, že by to šlo vyřešit i pomocí té topné podložky. Nezapomínejte však, že by měl být dodržen tzv. "topný gradient". Zvíře by si mělo moct vybrat, zda chce teplo, nebo chladněji. Takže neumístit tu topnou podložku po celém terárku. ;)
Jako nováčkovy Vám poradím, že nejdříve si zajistěte terárium a až potom si hledejte zvíře do něj. Hodně lidí to obrací a mají pak se zvířaty problém. ;) Po zajištění terária se raději vyhněte zverimexům. Obecně platí, že tam jsou schopni vnutit banány, ikdyž chcete jablka. A ještě Vám stihnou "poradit", jak se o ony banány starat. Většinou je to však špatně a chovatel nováček se potom nestačí divit, když mu zkušenější opravdu poradí. Proto si raději vyhledejte na internetu opravdové chovatele, kteří prodávají zdravé kusy a dokážou Vám opravdu poradit. Dokonce i ty ceny jsou pak někde jinde. Když použijete Goole.cz tak jak se má používat, tak Vám určitě nějaký odkaz vypadne. ;)

Tak všechny otázky kromě substrátu jsou zodpovězený, tak já zkusim říct názor na substrát :-D Neexistuje žádný "nejlepší" - každý chovatel vám řekne něco jiného. Někdo řekne lignocel, nekdo řekne lignocel rozhodně ne, protože může po náhodném požití způsobovat problémy. Někdo řekne tamto, někdo tohle... Já osobně bych pro krajtu volil cypřiš. Není to nejlevnějeí záležitost, ale když budete mít jen jedno terárko, nejsou to nijak monstrózní výdaje. Sám jsem si na něj zvykl a už používam v podstatě jenom cypřiš (pro krajtu královskou) a aspen (pro užovku červenou a korálovku kalifornskou).

Děkuji za rady, ještě k vyhřívání. O tom že v terárium má být chladné a i teplé místo vím a počítám s tím. Jen jsem se někde dočetl že krajta se ráda hřeje na světle. Tak jestli pro ni nebude lepší dát jako vyhřívání žárovku, ale chci si pořídit termostat s časovačem abych to nemusel hlídat a rozsvěcet ale aby se to ohlídalo samo jenže nevím jak to s těmi výhřevnými žárovkami je, jestli se na ni dá nějak nastavit teplota nebo jestli to pohlídá ten termostat? :) Na termostatu jsou totiž 2 el. zástrčky 1. na světlo a 2. na topné systémy proto v jedné budu mít výhřevnou desku a na druhém osvětlení které je dělané přímo pro toto terárium.
Ještě se chci zeptat kam nejlépe umístit misku s vodou jestli do teplé části terária, chladné části terária nebo jestli je to jedno. Pak bych rád věděl jako velká miska s vodou by měla pro krajtu být? :)

Tak o tom, že se krajta ráda vyhřívá na sluníčku, jsem v životě nečetl, a teda mojí krajtu přes den ani venku nevidim ;-) Ten termostat určitě napojte na tu výhřevnou desku a tu žárovku bych volil do terárka této velikosti tak 40W a pokud tedy máte i tu desku, nekupoval bych žárovku bodovou, ale normální. Zavěsil bych ji samozřejmě na stejný konec terária jako tu topnou desku, ale ta žárovka by nevytvářela teplé, slunící místo, ale hlavně by ohřívala samotný vzduch, výhřevné místo vám vytvoří ta deska. Deska by napojená na termostat běžela nonstop a přes den ještě k tomu žárovka (zapojená v časovači).

Vodu určitě do studené části. Veikost misky taky občas bývá předmět diskuzí ;-) Do malé misky nebude krajta lézt celá, bude z ní jen pít, a proto tam voda vydrží déle (ale samozřejmně by se měla MINIMÁLNĚ 1x týdně měnit). Ale na druhou stranu pokud teplota ve studeném rohu bude moc vysoká (třeba občas přes léto), pak se krajta nebude mít jak ochladit. Do větší misky bude častěji lézt, proto budete muset vodu častěji měnit, ale na druhou stranu se tam zas může v případě nutnosti ochladit ;-)

Jinak mládě v lednu samozřejmně seženete taky, ale teď bývá asi ta nejlepší doba - už pěknou dobu se líhnou, tak teď asi budete mít největší výběr ;-)

No o vyhřívání jsem četl na jedné stránce a jinde už ne tak jsem se chtěl ujistit. :)
Jinak na terárium si budu pořizovat http://www.zbozi.cz/vyrobek/osvetleni-exo-terra-co mpact-top-90/ takže to budu osvětlovat celé terárium a myslel jsem právě že když budu mít topnou desku tak koupím žárovky které nebudou ohřívat ale jen osvětlovat. Neplánuji nechávat puštěnou desku i přes noc někde jsem četl že to neni pro hada dobré, tak jsem myslel že přes bude mít had normální pokojovou teplotu. :) Takže bych měl světlo i destičku nastavenou třeba na 8:00 - 22:00 nebo tak nějak. :)
Jinak k té misce, to jsem se taky dočetl někde na internetu :D Že krajta se občas ráda koupe a proto volit radši větší misku. :)
No je mi 16 a teď nemám moc peněz proto bude terárium a vybavení do něj od ježíška. :D Samotného hada si chci koupit až v lednu k narozeninám, proto jsem se ptal jestli se mláďata dají sehnat i v lednu. :)

Moje první užovka pro mě byl taky dárek od Ježíška, mi bylo 8 :-D Tenhle Compact Top je dělanej na kompaktní zářivky - ty nevydávají v podstatě žádný teplo. A jenom samotná topná deska ti vytvoří výhřevný místo, ale nejsem si jistej, jestli ti dostatečně ohřeje samotnej vzduch pro takový poměrně teplomilný zvíře, jako je krajta, proto bych volil spíš závěsnou objímku se stínítkem a klasickou žárovku (ale teda nevim, jak jsou terka od Exo Terra řešený, jestli se tam dá ta objímka zavěsit). A v noci by teplota v terku neměla klesnou pod nějakých 22°C, tak pokud máš tolik běžně v noci v pokoji... Krajty jsou z Afriky, a tam jsou ty teploty oproti nám trochu vyšší :-D Jinak tě odkazuju na knihu Abeceda teraristy: Krajta královská od nakladatelství Robimaus, je pěkně napsaná a pro začínajícího (i pokročilýho) chovatele je tam hodně informací, tipů, rad... Jinak tady: http://tera.poradna.net/q/view/68339-spravne-vybav eni-teraria-pro-krajtu-kralovskou

Děkuji za rady :) Aha takže myslíš že bych si měl pořídit místo toho comapact top jen tu ohřevnou žárovku (třeba http://ceskyzverimex.cz/osvetleni/87-lampa-exo-ter ra-glow-light-stredni-1ks.html + nějakou bodovou žárovku? popřípadě jakou z těchto 30-zarovky-bodove?), takže bych měl světlo na jedné půlce terária které by tu půlku i vytápěla, ale myslíš že by to světlo stačilo hadovi na celé terárium? Hele a když bych to měl na tom termostatu tu hřejivou žárovku tak se na termostatu nastavuje jakou chci teplotu on ten termostat nějak ovlivní jak silně má ta žárovka svítit? Termostat si chci pořídit tento http://www.akva-exo.cz/detail/teraristika/merici-p ristroje/termostaty/3292/ má 2 el. zástrčky takže v jednom by bylo světlo a v druhém destička? A destička by bylo tedy jen na noc? Myslíš že to jde na termostatu nastavit aby jedna zástrčka byla spuštěná od 8:00 - 22:00 a druhá od 22:00 - 8:00? (33-topne-podlozky jakou z těchto destiček mám zvolit?)

Objímku tam lupneš normálně, celej strop je jemná mřížka bud to dáš na tu sítku nahoru nebo 2 oka trošku zvětšíš a chytneš objímku drátem aby byl zajištěný lepší výhřev, mám to tak taky v exo terarku + exo tera objímky a stínitka. Je to všechno v pohodě a super kvalita jen ta cena no :)

Já termostat právě nemám, jen mechanický spouštěč ráno zapnu a večer se vypne. Ze začatku lítáš každou chvilku se dívat na teplotu popřípadě koupíš větší nebo menší wattáž nebo si pohraješ z větráním, ale to jen omezeně.
Jinak jakého hádka už máš definitivně vyhlídnutého?

Já bych se na termostat a topnou desku vyprdl. Ale pokud je opravdu chceš, je dobre pak do něj zapojit žarovku idestičku nebo jen destičku žárovka by potom mohla neustále blikat to neni dobre ani pro zvíře ani pro žárovku. Termostat ti bude vlastně držet pořád stejnou teplotu v terarku.
A termostat bych doporučil tento
http://www.terashop.cz/products-page/termostaty/at c-300/
Ušetříš tak pár korun

Taky si říkám že se asi na ten termostat vyprdnu asi si pořídím obyčejný časovač který mi to ráno zapne večer vypne a bude po ptákách :) S tou destičkou ještě nejsem úplně rozhodnutý ale ještě ano tak to zapojim do časovače stejně jako žárovku. Mysím si že had tu noc kolem 20 stupňů přežije.

Krajtu už bohužel nemám, ale začínal sem na ní. Ale měl sem ji v terárku od exo-tera 90x45x60. Uvnitř jen jednu lampu zachycenou za ten drátek, úkryt, jako podklad jedlovou kůru(velice pěkně vypadá, voní nemůžu si ji vynachválit), misku velkou aby se do ní vešla(přečetl jsem si stejne jako ty že rádi lezou do vody a za ty roky jsem ji ve vodě ani jednou neviděl), ale pokud má parazity tak se asi ráda namočí a zjistíš to rychleji že něco není v pořádku, a potom velkou větev po které v noci dováděla. Přesně si pamatuju první dny kdy jsem si ji dovezl a celou noc až do rána jsem pozoroval jestli leze ven nebo né :D

a co třeba hroznýš ten se ti nelíbí? Kdybych znovu začínal tak bych si vybral na začátek určitě jeho:)

Hroznýš? Ten je moc velký a navíc krajta se mi opravdu líbí. Hadi mě fascinují už od malička a vždy když se řekne had tak si ho představím vždy tak jak vypadá krajta. :) Hele a jen co mě pořád tak nějak vrtá hlavou je ta teplota. Nevím jakou žárovku si mám pořídit 30-zarovky-bodove jakou z těchto žárovek si mám pořídit? Aby se ta teplota pohybovala od těch 28 do 32? :) a a tak velké terárko jak velký ten kryt? 26-lampy-stinitka ? :)

kryt na žárovku bych vzal ten exo-tera střední. Je drahý ale když světla zhasneš tak ten kryt svítí jak měsíc a vydrží to velice dlouho tak můžeš pozorovat krajticku i v noci :) a žárovky bych nehrotil koupil v kaufu ty vyhřevne co stojej 30 a koupil různé wattáže a zkoušet

Máš toho hodně a ještě vymejšlet stlumovač světla :D stači objimka, žarovka 2-3 žarovky ruzné wattáže a testovat. Pro větší luxus si pořídit termostat na něj zapojit třeba jen desku aby hlídal teplotu v tera, prostě když nebude žárovka stíhat topit pomůže deska. Ale jak řikam stači objimka, žarovky + nějakej automatickej vypínač stači ten mechanickej. V zimě dát silnější žárovku a v létě bud mít vypnuto uplně nebo ráno nachvilku pustit.

Vykašlal bych se na termostat a desku a koupil raději samici+samca laboratorních myšek, nějakou bednu a chovat si vlastní hlodavce pěkně poctivě krmené, a né jak ti mrzáci ve zverimexu na granulach :) Přebytky hlodavců prodávat do zverimexu. Nebo se prodávají přimo ubikace pro krmné hlodavce kolem 500kč ta bedna. Ale když si kupiš v ikea nějakou bednu vyrobíš víko které bude mít dobre větrání tak tě to vyjde do 200 i s napaječkou :P

a né jak ti mrzáci ve zverimexu na granulach :)

Granulema se myši krmí normálně. Jsou to granule, které svým složením právě odpovídají potřebám myší. Suchým chlebem a rohlíkama je doma nenahradíš....
I když i při krmení granulema hlodavcům přilepšuji vším možným, tak granule jsou ve většině chovů (nejen zverimexech) základ.

Souhlasim s Pepasem. Nevymejšlej to co už je vymyšlený a funguje to. Mám Regiusky v páru v teráriu 120*80*60 a mám tam jednu výtopnou červenou žárovku 50w a jeden výhřevnej kámen. Obojí je na časovači na 12 hodinový etapy a tečka. Když je moc velký vedro, tak vypnu kámen. Když ještě víc, tak i žárovku. Mno a zima v terárku se mi ještě nepovedla. Moc to kombinuješ a řešíš nesmysle. ;)

Zdravím, využiji tohoto vlákna ať nezakládám nové:
Mám na vás co chováte hady jeden dotaz, používáte někdo pro vyhřívání terárek halogenovou bodovku s paticí GU10? Mám klasickou žárovku, takže bych koupil jen redukci z E27 na GU10 a dal tam bodovku.
Jen nevím jakou- 20W,25W,30W,35W? A jaká teplota bude asi tak 15-20cm pod bodovkou na podestýlce? Za další- je to bezpečné pro hada, jasně popálit se může i o tu obyčejnou žárovku, ale u té halogenky se to rozpálí už hodně, nad podestýlkou to zas nebude v takové výšce, i když nepředpokládám, že by si had vlezl přímo pod ní, on si své bezpečné místečko najde- květináče tam nemám.
A vytopí ta hal.bodovka dostatečně terárko d104xh63xv45, nyní 40W obyč. vytopí bez problémů.
V terárku uprostřed úsporka na svícení hadovi, na vyhřívání je ta napravo.
Díky za pomoc a prosím bez ironických a vtipných poznámek.
[http://tera.poradna.net/file/view/18522-img-201404 06-131923-jpg]
[http://tera.poradna.net/file/view/18523-led-adapte r-e27-gu10-jpg]
[http://tera.poradna.net/file/view/18524-bodovka-jp g]

já tyhle halogeny u zvířat používám celkem dost, ale jen u heliofilních ještěrů. Páč ony zas tolik nezvedaj teplotu v ubikaci, jako klasická bodová žárovka a naopak vytváří lokálně vyšší teplotu (klidně 45-50°C), což mi u většiny běžně chovaných hadů přijde spíš jako nevhodné. Navíc teda se k nim zvířata nesmí dostat, protože se o ně rychle popálí. Takže je mám vesměs nad ubikacema s pletivovými vršky, mimo ubikace.