Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Druh štíra v ČR

Zdravím,
Dneska jsem doma našel malého štíra - byl za lištou podél stěny. Nevěřil jsem vlastním očím - nevěděl jsem, ž v této lokalitě něco takového žije :-) Nevíte, co by to mohlo být za druh? Alespoň název, zbytek si dohledám na internetu, rád bych mu zařídil terárko (pssst! :-D) ;-) Jak říkám, našel jsem ho po demontáži lišty na stěně, lokalita Benešovsko, Střední Čechy ;-)Přikládám i 2 forogeafie, ale jsou hrozně rozmazané a naprosto nic nevypovídající - je to jen asi 1,5cm dlouhý štírek focený mobilním telefonem ;-) Ale stejně u nás asi moc druhů žít nebude...

Díka za tip, tenhle štír bylo to první, co jsem ašel, když jsem zadal na Google druhy štíra v ČR, tak pokud se neozve ještě někdo s jinym druhem, budu ho považovat za štíra kýlnatého :-) A ještě doplněk - určitě se nejedná o mládě, které by uteklo nějakému sousedovi, jsem si jistý, že tady nikdo nic takového nechová.

Ahoj,
každopádně je to super nález, štíra zkus nechat živého a zkontaktuj někoho kdo štíry dělá, nejlépe Františka Kovaříka (kovarik.scorpio @ gmail.com). Ten štíra určí. Je to docela bomba, protože by to byla snad druhá lokalita v ČR v historii. Další možnost je, že je to nějaký utečenec nebo náhodně dovezený štír z jižní Evropy, z fotky toho moc poznat nejde.
Petr

Stejného našel i otec mé přítelkyně. Bohužel ho nechtěne zabil, byl pod parapetem. Lokalita Střední čechy, úplně přesně se jedná o takovou větší vesnici jménem Žehuň. Pořád ho někde mám naloženého v lihu. Tak rok zpátky, jsem sem chtěl dát fotky a poprosit o určení, tehdy jsem se k tomu nějak nedostal. Myslel jsem, že se jedná o nějakého utečence. Tak teď to mám. Díky ;-)

Tak pan Kovařík identifikoval štíra jako druh Euscorpius tergestinus, je to mládě, kterému chybí jeden svlek do dospělosti. Je to v Chorvatsku relativně běžný druh, takže jsem si ho asi přivezl z dovolené. Tuto možnost jsem ani nezvažoval, protože v Chorvatsku jsem byl v létě 2011... Prý u nás nejspíš absolvoval jeden či dva svleky. Tak záhada vyřešena ;-)