Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem 3D pozadie do terária

Zdravím, chystám sa spraviť 3D pozadie do terária pre agami bradaté, ale mám pár otázok ohľadom výroby:

1. Ako upevniť pozadie o terárium? Nalepiť duvilax lepidlom, či poznáte iné spôsoby?
2. Po vyformovaní pozadia mám naniesť "kléber" - stavené lepidlo, ktoré spevní pozadie, alebo mám rovno naniesť duvilax lepidlo a začať nanášať piesok?
3. Aké je najlepšie lepidlo, s ktorým budem lepiť piesok? Čítala som, že disperzné lepidlo Duvilax, alebo lepidlo na papier značky Herkules..
4. Mám lepidlo zriediť s vodou, či nie? A ako mám naniesť piesok na pozadie? Čítala som o dvoch možnostiach, 1. naniesť lepidlo a sypať piesok, následne nechať vyschnúť a hotovo.... 2. nasypať piesok do lepidla a nanášať tak so štetcom na pozadie (osobne sa mi to viac pozdáva, len mám obavy, či sa niečo nestane s lepidlom keď tam dám piesok)

Ešte na záver otázka, mám terárium z OSB dosiek s rozmermi 127x62x90 (DxŠxV), aký hrubý polystyrén odporúčate, aby sa mi to nerozpadlo? Rozmýšľala som na zadnú stenu dať cca 5cm hrubý a na bočné cca 3cm. Stačí to, či treba viac?

Ja mam u agam udelany pozadi do tvaru "U" takze to drzi opreno samo o sebe. Napasoval jsem to natesno a spoje vevnitr pretahl lepidlem,aby nevznikla zadna spara. Boky jsem vytahl ven,takze skla dosedaji primo na pozadi (coz jde udelat,ale jen u doma delanych terarek :-) ). Jinak jsem jel klasickou cestou vyroby. Polystyren,tlouska 3 cm, jsem pomoci noze a svicky vytvaroval do pozadovane podoby,dolepil herkulesem plosiny (ty jsem jeste pojistil paratky) a cele jsem to potrel flexi lepidlem na kachlicky. Nechal zaschnout 24 hod a opakoval. To cele 4x. Finalne jsem to pretrel balakrylem s atestem na detske hracky. Vzhled se mi libi a mam ho uz skoro 5 let a drzi. Jen v miste kam samice pravidelne snaseji vejce,v rohu pod vystupkem, mi to vyskrabali az na OSB desku.

Skúšali ste niekto nanášať lepidlo na pozadie spôsobom, že si dáte piesok do lepidla a nanášate to spolu šťetcom? Čítala som o tom zatiaľ len v jednom návode a neviem ako to funguje, resp. či bude vôbec vidno piesok, či ho lepidlo neprekryje...

Lepidlo mám kúpené Duvilax BD-20
Piesok - Exo Terra Desert Sand

Pozadie momentálne schne od klébru (stavebné lepidlo), je z polystyrénu a PU peny a keďže mám terárko veľkých rozmerov a je dosť ťažké nemôžem ho dať naležato, preto hľadám iný spôsob na nanesenie piesku na pozadie..

[p1060346.jpg]

Jde to taky, já to většinou dělám tak, že nejdřív to pozadí natřené duvilaxem jenom posypu pískem, terárko nemusí ležet, dá se to pískem posypat i když stojí, holt se písek háže jakoby na zed a co spadne se použije znovu. Až tak u třetí vrstvy to pak dělám tak, že písek rozmíchám přímo v duvilaxu a natřu to přímo výslednou kaší a drží to.

Zrovna Duvilax je po zaschnutí transparentní. Takže když uděláte vrstvu duvilaxu a na to posypete písek, tak po zaschnutí duvilax neuvidíte. Musíte však udělat více vrstev. Dost blbě se to nanáší když je to vodorovně jako podlaha, natož když to je svisle. Zkoušel jsem i smíchat písek s Duvilaxem přímo. Jenže jsem měl asi malou zrnitost písku. Vznikla z toho hmota, která se dost blbě nanášela a když už se to povedlo, tak to udělalo tlustou hnusnou vrstvu. V podstatě to bylo nepoužitelný... S větší zrnitostí by to možná i šlo.
Možná by bylo lepší smíchat písek rovnou s flexi lepidlem a potom to přetřít nějakou barvou. Mám své způsoby a materiály, ale to bych nerad řešil dále veřejně. ;-)

Já s nanášením žádnej problém neměl a to těch terárek mám takto dělaných několik a všechny bez problémů. Pokud vám to nešlo, tipoval bych to na špatně namíchanou hustotu. Navíc pokud je jako základ ten flexkleber tak se to krásně vsákává do tý podkladový vrstvy a drží to naprosto bez problémů i když je to nastojato.

Tak ako to odporúčate namiešať? Pridať do lepidla trochu vody aby bolo redšie? Ja mám ten najjemnejší piesok aký sa len dal kúpiť v chovateľstve.

Otec mi taktiež navrhol možnosť, že mám použiť hrubší piesok a zafarbiť ho farbou na oblečenie, len neviem či by to neškodilo zvieratám

My jsme teď dostavili stěnu a postup lepení písku byl více méně takový, že se první vrstvy nanášely již smíchané s pískem (lepidlo na dlažbu se mi podařilo sehnat v bílé barvě, takže písek tu bílou zabarvil do jemně hnědé a zabarvilo to hezky ten polystyrén) a pak v konečné fázi se dala vrstva lepidla, na to se přitiskla tlustší vrstva písku (teoreticky čím víc přitiskneš, tím víc zůstane) a pak se lepidlo (stále se bavíme o lepidle na dlaždice, ty transparentní další lepidla jsme nepoužili) naředilo tak, aby šlo stříkat rozprašovačem a zezhora se celá stěna postříkala tímhle tekutým lepidlem. Pak tomu dát dostatečný čas zaschnout a ta podstatná část je hotová. Na pozadí taky nemáme stěnu lepenou - nemá sice boky, ale polystyrén, kterým protekla hromada lepidla pořádně ztvrdnul a pak díky dost přesným rozměrům se tak pevně zapasoval do terárka, že jen tak nespadne (a pokud by se pohnul náhodou, tak se nahoře zasekne o vystouplou lištu držící větrání.

1. Pozadí mám v teráriu nalepeno akvarijním silikonem..
2. Po nalepení různých kousků polystyrenu jsem je ořezal páječkou a nožem a "zatáhl" horkovzdušnou pistolí..
Na pozadí jsem nanášel jen obyčejné flexilepidlo na stěrkování polystyrenu (fasády), popřípadě na lepení
obkladů, prostě zbytky z domu..nanášel jsem ho rozředěné tak, aby se dal nanášet štětcem, do poslední vrstvy
jsem nasypal písek..

K té tloušťce polystyrenu..já používal zbytky ze staveb a různě je lepil buďto montážní pěnou, nebo silikonem, nakonec ořezal do různých teras a lepidlem se všechny spoje ztratí ;-)

Lepení polystyrenu:
[http://tera.poradna.net/file/view/16748-1-jpg]
Nalepeno:
[http://tera.poradna.net/file/view/16749-2-jpg]
Ořezávání trafopáječkou s velkým okem:
[http://tera.poradna.net/file/view/16750-3-jpg]
Ořezáno:
[http://tera.poradna.net/file/view/16751-4-jpg]
Zataveno horkovzdušnou pistolí:
[http://tera.poradna.net/file/view/16752-5-jpg]
Nanášení lepidla:
[http://tera.poradna.net/file/view/16753-6-jpg]
Třetí vrstva lepidla:
[http://tera.poradna.net/file/view/16754-7-jpg]
Posypáno pískem:
[http://tera.poradna.net/file/view/16755-8-jpg]
Finále:
[http://tera.poradna.net/file/view/16756-hotovo1-jp g]

Zdravím, tak skúšali sme zmiešať piesok s lepidlom. Včera sme skúšali prvýkrát len kúsok natrieť na poličke, aby sme vedeli ako to ukáže, vyzeralo to dobre tak dnes sme natreli celé terárium tak.

ALE: dnes sme pretreli aj tú už natretú časť zo včerajška a je viditeľne lepšie na tom ako prvý náter (samozrejme chcem viac náterov), lenže mám taký problém, asi som dala málo piesku do lepidla. Do misky som si dala cca 5-6 polievkových lyžíc lepidla, zmiešala som s trochou vody (cca 4 streknutia s rozprašovačom), aby bolo lepidlo redšie, a následne som pridala 4 čajové lyžičky jemného tera piesku. Po rozmiešaní to vyzeralo v pohode, ale ako to schne, zdá sa mi, že je až moc vidieť medzery medzi zrnkami piesku. Ako druhý náter to napravil, ale nie až tak moc, takýmto štýlom by som celú stenu opieskovala možno na nejaký 10-ty náter ://

Takže moja otázka znie, dala som málo piesku na toľko lepidla? V akom pomere by sa to malo dávať? A keď dám najbližšie viac piesku do lepidla, opieskujem tak celé pozadie, či mi budú aj tak zostávať medzery medzi zrnkami piesku?

My jsme to dávali smíchané s pískem tak, že to lepidlo bylo lehce zabarvené do hněda od písku a bylo možné štětcem vytahovat hroudy písku, takže ho tam bylo docela dost a úplně navrch jsme dali lepidlo, pak relativně tlustší vrstvu písku a přestříkat pořádně rozprašovačem (nám to lepidlo teklo skrz polystyrén), pak znovu ta samá vrstva a znovu přestříkat a nechali jsme to uschnout 2 dny a v pohodě.
Pokud chcete dělat jen vrstvy lepidla smíchaného s pískem, tak dát prostě víc vrstev. My jsme dávali mix hlavně protože jsme reliéf dělali z drceného polystyrénu a na ty kuličky se špatně lepí nějaká větší vrstva písku, takže se to nejdřív přetřelo několika smíchanými vrstvami a pak se (hlavně na ty rovnější plochy) dal ten písek ještě zvlášť, jak jsem popisovala výš. Výsledek je takovýto :)

Zdravím, po neúspešných náteroch lepidla zmiešaného s pieskom (vyzeralo to hrozne umelo a nepokrylo to všetky miesta..), sme sa rozhodli naniesť lepidlo na časť pozadia a hádzať piesok. Vyzerá to patrične lepšie, ale opäť sa naskytol problém:

Nie všetky miesta idú zahádzať (napr. PU pena zo spodu, či tesne nad poličkou), skúšali sme teda, že tie miesta zatrieme lepidlo zriedeným s pieskom (tentokrát sme dali veľa piesku), ale opäť bezúspešne. Nech dám akokoľvek viac piesku do lepidla, výsledok je vždy rovnaký, nepokryje to celé plochy :(

Ďalším problémom je, že niekde sa nám nachytalo viac piesku a je to pekne "hrubá" vrstva, a niekde zase tak málo, že presvitá pozadie..(viď. foto)

Neviem, ale proste mne sa to takto nepáči, moc kričia tie biele miesta :/ Nemáte dáke tipy ako tie plochy zakryť?
[p10603lfl.jpg]

Tesne nad poličkou
[p1060349.jpg]

[p1060352.jpg]

PS: S tou PU penou sa hrozne zle pracovalo, po dvoch vrstvách klébru (stavebné lepidlo), nám na niektorých miestach aj po zaschnutí praskol kléber, pretože PU pena zmäkla, a to má na obale napísané, že doba schnutia je cca 30 min. my sme ju nechali stáť 24 hodín :/ .. Ešte podotýkam, že to prasklo samé cez noc, nikto sa toho nedotýkal...