Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Opuchnuté a choré oči

Dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť o radu. Máme doma 4 ročnú korytnačku stepnú. Asi pred mesiacom som si všimla, že má opuchnuté oči a zmenšené, resp. čierna gulička je iba v strede a okolo biele. Keďže aj pískala, tak som myslela, že je prechladnutá, bolo to v tom čase, keď išla z výbehu do terária. Začala som ju kúpať v harmančeku a tie očká som potierala borovou vodou, zvýšila teplotu pod lampou na 4Ost. Pískať prestala, ale očka vôbec žiadna zmena. Stále si ich pretiera packami, za každým, keď sa na ňu pozriem, vadí jej to. Keďže nepomohol ani opthalmo-framykoin, tak som išla z trusom na rozbor vetovi, ukázalo sa, že rozbor je pozitívny a že má v sebe vajíčka Nematód, vet mi dal runcid roztok do striekačky, v deň odčervenia som vymenila substrát, všetko vydenzifikovala, ale zbytočne, po 3 týždňoch som išla opäť na rozbor a opäť bol pozitívny, že už menej ale predsa sú tam stále, dal mi tabletu dolpac, ale neodčervila som, neviem, či to nie je pre ňu nebezpečné a nakoľko panacur sa nedá u nás na SR zohnať neviem, čo mám robiť. Po študovani článkov o parazitov som zistila, že vajíčka nematód je dosť široký pojem, môže to byť aj roup aj škrkavka a keďže vet mi povedal iba toto, neviem ani ktoré z nich presne má. Tak dám spraviť opäť rozbor, ale kompletný a u špecialistu na plazy, lebo u nás v TN taký nie je...bola by som najradšej keby v Českej republike, ak by ste mi dali dobrý kontakt na špecialistu bola by som vďačná. No najviac ma trápia tie oči, údajne to môže súvisieť aj s parazitmi, ale keď už bola odčervená a je ich tam menej, tak som myslela, že sa to zlepší, ale nezlepšilo. Veľmi pekne Vám ďakujem za rady, moc mi pomôžete.Inak bola aktívna, papala veľmi dobre, ale v poslednej dobe je väčšinou pod lampou a aj málo papá a trus je redší. Dnes je aktívnejšia behá po teráriu. Posielam aj fotky.Ešte raz ďakujem. Veronika

Bohužel, jestli šla do venkovního výběhu už "načnutá" tak se tam vůbec nemusela chytit, spíš se mohla na to konto řádná léčba oddálit. Navíc, jestli tam byla zásobovaná ovocem nebo měkkounkou zeleninou, tak ze nejspíš nenamáhala uhlodnout něco tvrdšího...:-/
Terárko je mizerně větrané, spíš tak pro nějakou pralesačku jako Kinixys belliana, Indotestudo elongata, nebo malé carbonárky.
Jak jsem koukal na ty oči, zkusil bych, jestli se to ještě dá sehnat, antimykotické kapky určené na vaginální plísně. Ač je to podivné, na takovéhle věci to docela dobře zabírá...:))
Při léčení infekce parazitickými červy jde o běh na dlouhou trať (minimálně tak 30 týdnů), na tu dobu bych doporučil vyhodit substrát a držet zvíře třeba na novinách, které jde každý den vyměňovat, aniž by na to praskla celá výplata, aplikaci třeba Fembendazolu (Panacur, Fembion), je nutné aspoň dvakrát zopakovat (po 6 a po 12 týdnech od první dávky), 6, 12 a 18 týdnů po poslední dávce léčiva nechat udělat rozbor trusu, jestli tam nejsou vajíčka... :-|

Tak svietim jej UV repti glo a výhrevnou pod ktorou má 40 st, zobák sme sa jej znažili niekoľko krát skrátiť, ale nedokážeme jej poriadne uchytiť hlavu, tak sme išli vetovi, asi trom teda a tí povedali, že to je ešte v poriadku, že si to sama zbrúsi. Dávam jej lúčne zmesy, púpavu, skorocel, ďatelinu, čakanku, bodliak, cez zimu čínsku kapustu a občas rukolu. Ovocie mala tak 3 krát za život!!! a nechápem to vetranie, ako vetranie je po celej hornej dĺžke terária a po obidvoch bokoch a samozrejme nechávam jej zadné dvierka na chvílu otorené nech má vyvetrané...tak sem prosím dajte fotky, aké máte vy, aby sme jej také zadovážili, čo sa týka odčervenia, som písala, že panacur nemôžem zohnať, na SR nie je registrovaný, obehla som všetky lekárne. Už riešim nový rozbor, aby som zistila presne aké má parazity a potom zohnala niečo na odčervenie, čo jej neublíži. Dnes mi písal pán veterinár Jahoda, že tie oči pravdepodobne súvisia s parazitmi, tak neviem, či jej mám na to niečo dať.

Tak léčit po netu je nesmysl, můžeme dát jen tipy.
Začnu od "nejsnazších" - podráždění očí prašným substrátem, nevhodným světlem (byla vadná série, myslím, že zrovna ReptiGlo 10W)až po slořitější jako avitaminózy, mykózy...atd
Jak postupovat při začervení už tu psal Petr.

To, že vet tvrdí o zobanu, že je v pořádku, je jen doporučení na jeho výměnu (veta).
tak sem prosím dajte fotky, aké máte vy,
Nemohu sloužit - pro nezimující používám želví stůl(teď je ve sklepě, želvy jsou venku...)už pár let nepoužit.
Na odčervení používám Panacur (orální 2,5%).

Substrát máme lignocel zmiešaný s pieskom a v druhej časti kamienky, vetov som už vystriedala štyroch, možno sa Vám to bude zdať divné, ale najbližšie špecialista na plazy, ktorý by ma možno neodbil je cez 100km, pokúsime sa zobák skrátiť opäť sami, tú prašnosť by som vylúčila, možno mykóza, len neviem, ako to zistiť..čo sa týka terária, mysleli sme, že je to pre ňu najlepšie, nakoľko som sa informovala priamo u pána Juneka, ktorý mi s tým pomáhal, vlhkosť máva okolo 7O cez deň a v noci cez 90, možno je ten stôl lepší ale už máme terárium, myslím, že veľa chovateľov má svoje korky v nich,čo sa týka panacuru veľmi rada by som ho zohnala, len neviem kde, nakoľko v lekárniach ho nemajú. Píšem si z jednou pani, ktorá prispieva radami aj tu, tá mi spraví rozbor a poradí čo a ako ďalej. Čo sa týka toho odčervenia, znamená to, že korka bude 7 mesiacov na novinách? Neviem si to predstaviť:-(

Pokud se těch parazitických červů chcete zbavit, nic jiného, než 30 týdnů na novinách vám nezbyde, jinak prostě nezařídíte přerušení znovuinfekcí ze zapomenutých vajíček těch červů (jsou až odpudivě životaschopná).
A to je ohne (_!_)...
Nemá někdo z vašich známých cestu do Prahy, nebo jiného většího města v Česku? Panacur se tu dá objednat bez velkých problémů (pro lékárníka je to kšeft, jen chce zpravidla zaplatit zálohu).
Názory na použitý substrát se obecně dost liší (já doporučuji 2 díly hlíny ze zahrady a 1 díl písku), ale větrání 10 cm širokou štěrbinou, byť třeba po celé délce terárka, je pro polopouštní zvíře zcela nedostačující.
http://www.tortoise-protection-group.org.uk/site/5 8.asp?thissection=17
Co se vlhkosti týká, kus substrátu by mokrý být měl, miska je rovněž samozřejmost, ale vzduch by měl být normální, jako bývá v místnosti, leda s ranním porosením a nočním ochlazením.

Jasné. hlinu s pieskom máme vo výbehu, ale ten budeme musieť tiež odstrániť kvôli parazitom, naozaj nikoho v Čechách nemám, ale pokiaľ by sa v okolí Uherského Hradišťa nachádzal špecialista na plazy a mal by Panacur alebo by mi ho vedel objednať, tak by sme išli pre ňho, bývame v Trenčíne a to nie je ďaleko. No na tých novinách to si neviem predstaviť, ale keď to pomôže, tak určite tak urobím, len neviem ako budem rosiť a zabezpečovať vlhkosť :( hádam to naša Sárka zvládne a ja tie oči sa dajú do poriadku po odčervení. Keby ste boli taký dobrý a napísal mi niekto, či pouná dobrého veta v tom oklí, budem rada a ďakujem za rady. Pozerala som si tie fotky a naozaj som nevedela, že tak jednoducho môžeme vyrobiť pre korku bývanie a aj tá klietka máme doma po zajacovi asi 1.20m dlhú :-) to sme nemuseli kupovať terárko...